Jump to content
IGNORED

Apple Macintosh


henrik larsson

Recommended Posts

Razmisljao sam o 4GB RAM-a, naravno, samo Apple, ne Kingston ili nesto slicno...
Apple memorija, koliko ja znam, ne postoji.U mekove ide upravo Kingston, i to preporucuju. I naplacuju papreno da ti prodaju i ugrade.Dakle, uzmi sa najmanje rama, a nasviraj sam koliko god moze, jer bez rama ne valja, ili u prevodu sto vise to vise.Od ostalih stvari unutra, baj d vej, idu Matshita optike, Hitachi, Fujitsu, a u starije laptopove IBM hardovi, i tanko...
Link to comment

Posto se Henrik toliko odusevio leopardom da je zaboravio da treba malo i da izvestava, evo i ja da napisem svoj prvi post sa leoparda...S tom razlikom sto je moj leopard na PCu :)Apple centar se jos uvek nije javio ne bi li nabavivsi regularnu verziju za Mac, pa sam se posluzio RapidShareom.Instalacija je prosla neverovatno glatko, bolje i brze nego bilo koja OSX86 verzija Tigra.Nista me nije pitao, samo next, next, next, i eto ga. Na particiji sam prethodno imao 10.4.10, i on je automacki sve ostavio gde je i bilo, sve aplikacije su tu, sve radi na keca.I to ooosetno brze.Bice jos price malo kasnije, hvala na paznji.

Link to comment

Pa oooooosetno sporije. :lol: šalu na stranu, Bleče, na šta se odnosi ovo osetno brže? Ja sam navikao da svaka nova verzija Windowsa instalirana na mašinu prethodne generacije osetno uspori računar (pa onda budži memoriju, pa menjaj ploču i procesor, pa...), što naravno ne mora da bude u pitanju ukoliko je mašina spremna da podnese novu verziju OS-a. šta ste dobili Leopardom kada je brzina u pitanju? Da li se tvoje zapažanje odnosi na konkretne stvari (brže dizanje OS-a, brže pokretanje aplikacija, rad sa HDD-om...) ili je u pitanju subjektivni osećaj toga kako sistem diše?Koliko je velika instalacija Leoparda (ova koja se instalira na PC - da li je to posebna verzija ili ista koja se instalira na Mac?) i koji su joj optimalni zahtevi kada su u pitanju količina memorije i brzina procesora? Pod optimalnim zahtevima ne podrazumevam korišćenje aplikacija koje jedu memoriju (tipa Photoshop u kome se obrađuje A0 plakat u 300dpi), već ono što bi prosečan korisnik svakodnevno koristio - internet, muzika, video, Office...?

Link to comment
Pa oooooosetno sporije. :lol: Šalu na stranu, Bleče, na šta se odnosi ovo osetno brže? Ja sam navikao da svaka nova verzija Windowsa instalirana na mašinu prethodne generacije osetno uspori računar (pa onda budži memoriju, pa menjaj ploču i procesor, pa...), što naravno ne mora da bude u pitanju ukoliko je mašina spremna da podnese novu verziju OS-a. Šta ste dobili Leopardom kada je brzina u pitanju? Da li se tvoje zapažanje odnosi na konkretne stvari (brže dizanje OS-a, brže pokretanje aplikacija, rad sa HDD-om...) ili je u pitanju subjektivni osećaj toga kako sistem diše?Koliko je velika instalacija Leoparda (ova koja se instalira na PC - da li je to posebna verzija ili ista koja se instalira na Mac?) i koji su joj optimalni zahtevi kada su u pitanju količina memorije i brzina procesora? Pod optimalnim zahtevima ne podrazumevam korišćenje aplikacija koje jedu memoriju (tipa Photoshop u kome se obrađuje A0 plakat u 300dpi), već ono što bi prosečan korisnik svakodnevno koristio - internet, muzika, video, Office...?
Čisto da ti ja odgovorim, i to kao neko ko ne poseduje Mac, da su novi Mac OS-ovi sušta suprotnost Windowsu po tom pitanju - dok je pravilo da svaki novi Windows na istoj mašini radi sporije, dotle je pravilo da svaki novi Mac OS X radi brže na istoj mašini od starog. Samo je pitanje u kojoj meri, pa zato pitam otkud to "osetno" kad znam da je Tigar bio prilično brz, a verujem da je Leopard još brži. Za ono što prosečan korisnik, kako navodiš, koristi, ne vidim šta je tu specijalno brže - internet će raditi kao i do sada, muzika i video će se puštati kao i do sada. Jok, poenta je upravo da popališ Photoshope, Firefoxe, Safarije, Opere, Acrobate, Drimvivere i ostale stvari koje ti trebaju i ne gasiš ih - nemaš potrebe, niti zauzimaju neko mesto na taskbaru niti je princip ždranja memorije identičan onom na Windowsu, tako da se to sve fino uklopi i ne moraš uopšte da pališ aplikacije stalno. Tako pustiš da ti mašina radi X sati ili dana i onda vidiš da li je brže. Fora i jeste u tome što je Tigar radio maltene danima u takvom režimu i to odlično, zato se i pitam kako sada Leopard radi kada je sve brže - pri čemu uopšte ne sumnjam da je brže.
Link to comment
Šalu na stranu, Bleče, na šta se odnosi ovo osetno brže? Ja sam navikao da svaka nova verzija Windowsa instalirana na mašinu prethodne generacije osetno uspori računar (pa onda budži memoriju, pa menjaj ploču i procesor, pa...), što naravno ne mora da bude u pitanju ukoliko je mašina spremna da podnese novu verziju OS-a. Šta ste dobili Leopardom kada je brzina u pitanju? Da li se tvoje zapažanje odnosi na konkretne stvari (brže dizanje OS-a, brže pokretanje aplikacija, rad sa HDD-om...) ili je u pitanju subjektivni osećaj toga kako sistem diše?Koliko je velika instalacija Leoparda (ova koja se instalira na PC - da li je to posebna verzija ili ista koja se instalira na Mac?) i koji su joj optimalni zahtevi kada su u pitanju količina memorije i brzina procesora? Pod optimalnim zahtevima ne podrazumevam korišćenje aplikacija koje jedu memoriju (tipa Photoshop u kome se obrađuje A0 plakat u 300dpi), već ono što bi prosečan korisnik svakodnevno koristio - internet, muzika, video, Office...?
Što se tiče native verzije (Pece hack verziju nikad nisam probao), sve ovo što si naveo. Ali to je pravilo sa svakim novim sistemom, ko što Filipenko reče.A posebna verzija ide za pisi, naravno. Ovde imaš naširoko i nadugačko o tome. Edited by henrik larsson
Link to comment

Vec svi rekli, ne treba da se napominje, svaki novi X radi brze na istoj konfiguraciji. Jos jedna interesantna stvar je da je X radio na svim starim G3 masinama. Tek su za Leopard dali minimum od nekih 700 MHz G4, cini mi se.Ja sam vozio 10.4 na Clamshell G3 laptopu od 300 MHz sa 256 rama. Nije bas bio za video rendering, ali ajd sad... Leopard na PCu dize aplikacije dosta zivlje od Minija. ITunes, Safari, Disk utility, nekoliko istih aplikacija sam podizao na jednom i drugom, i razlike su tipa miniju treba sekund, PCu pola sekunde. Neki opsti utisak je da je sve vrlo zivo i brzo. 3D dock mi ne smeta, cak mi se dopada, jedino su mi ikonice za foldere bezveze, odudaraju mi estecki od cele price. E, sad, moj PC ima 3GHz prescott procesor, dakle nije 64bitni, sto ce reci da ubrzanje nije zbog 64bitnog sistema, vec da su opet nasli nacina da ga naprave pametnije. Ono sto me sad zesce zanima je sta ce se desiti po pitanju brzine na Miniju, ciji cpu je 64bit.Epl centru, smiluj se.Originalna instalacija je, koliko znam, oko 7GB. Ovo sto sam stavio na PC je ripovano, nema iLifea i slicnih dodataka, pa ima 'samo' 4GB. Ali se instalira nevidjeno brzo. 15-20 minuta, i to je to, bez puno potpitanja.Ima tu jos dosta forica, o kojima se i nije pisalo na forumima, jer su sitnije, ali su mi zabavne jer provaljujem nacin na koji razmisljaju, i to je ono sto se meni, negde sam to vec napisao, zapravo najvise dopada na meku.Recimo, na safariju su se pojavile neke makazice (kojih u Tigru nema, iako je ista verzija safarija!). Njima bukvalno secnes parce sajta koje hoces, i ono se momentalno preseli u dashboard kao slicica. Dakle, malecki brzi podsetnik...Spaces je opasna fora. Time Machine nisam probao, nemam eksterni hard. Itd, itd, nisam jos sve isprovaljivao.Najbolji izvori informacija za hakerski mek su InsanelyMac, X86scene i WikipediaPozdrav...

Link to comment

Piši bre lepo OS X, svaki put istripujem da misliš na Window System :)Btw, Tigar radi isključivo na getrojkama sa FW portom, tj. isti je generalno uslov da za mogućnost instalacije.Obrati pažnju na Cover Flow i Quick Look. Opasna fora, maltene ne moraš više ni da otvaraš fajlove.A što se tiče originalnog diska, pati sad kad kupuješ kod prevaranata :P

Edited by henrik larsson
Link to comment
Btw, Tigar radi isključivo na getrojkama sa FW portom, tj. isti je generalno uslov da za mogućnost instalacije.
Netacno.Radi cak i na starijim masinama, ja ga imao na Clamshellu 300, rekoh.Program se zove XPostFacto i cini cuda.Veci problem od FWa je odakle pokrenuti instalaciju. U kompu nema DVD, sa spoljnog USB DVDa i harda ne moze, dakle moze samo sa druge particije na istom hardu. A posto sistemska particija ne moze da se podeli, onda idemo lagano... ponovo 10.3, samo dve particije, pa XPost, pa instalacioni paket na drugu particiju, pa tek onda instalacija...Smorih sa ovim.Da mi nisi QuickLook napomenuo kao posebnu foru, ja bih ga tretirao kao CoverFlow koji je sam po sebi pakao.Odem na Apple sajt i provalim da treba stisnuti space... dakle ludilo.E, TO je najbolja fora. Kakvom brzinom on to otvara, sta sve prikazuje... dakle strahota. Horor. Zlo i naopako.
Link to comment

Quick look, kakav haos.Smrt u kviskoteci, smrt u boji, ludilio mozga.Quick look rulez, care kralju sampione majstore, mac-it just works, ti ne licis ni na jednu a puno sam zena sreo, smoke on the water.Alahu akbar.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...