Jump to content
IGNORED

Apple Macintosh


henrik larsson

Recommended Posts

Ovo što je Apple sad uradio je baš potez s mudima. Ovo je toliko različito od trenutnih PCeva u svakom smislu. UMA arhitektura i memorija integrisana u sam chip. Zato je 16GB max. Prva zaista prava inovacija u PC prostoru za poslednjih 20 godina. Poslednji je to imao SGI i Playstation (ako se ne varam). Za neke stvari kao što je obrada slika ovo bi trebalo da bude pun pogodak, dok za recimo software development gde je RAM presudan neće imati prednost u odnosu na Intel. Dakle, određene korisničke grupe bi trebalo da dobiju performantnije modele za manje pare nego pre. Ostaje da vidimo šta će se zaista dešavati i kako će se ovi modeli pokazati. Od mene plus Appleu za potez. 

  • +1 1
Link to comment
9 hours ago, Indy said:

Ne trošim meka, ali nećeš naći bolji osvrt na (novi) Air od ovog: 

 

Hvala - odlican pregled. Za ono sto meni treba izvan posla, to je puna kapa.

 

Takodje me insteresuje i pouzdanost hardvera. Trenutno imam jednog iz Airove direktne konkurencije (HP Spectre 360), koji nije uspio da sastavi ni 4 godine, a Sony Vaio je preskup za ono sto nudi, isto kao i Surface, tako da se premisljam da prvi put u zivotu kupim Apple laptop, posto su navodno pouzdani i dugotrajni. E sad ne znam da li je to samo fama, ili ima uporiste u realnosti?

Link to comment

Ja ga ne koristim, ali po ljudima iz mog okruženja definitivno ima uporište u realnosti. Zavisi sve od potreba, ali Air je sasvim pristojna mašina za ne preterano zahtevne kosprisnike. Ne bih ga uporedjivao sa iPadom ipak, drugi os i princip rada.

 

Kad sam već ovde, da priupitam...

Isplati li se menjati bateriju na iPadu (Air 2) i koliko bi to koštalo?

  • Hvala 1
Link to comment
2 hours ago, Peter Fan said:

Hvala - odlican pregled. Za ono sto meni treba izvan posla, to je puna kapa.

 

Takodje me insteresuje i pouzdanost hardvera. Trenutno imam jednog iz Airove direktne konkurencije (HP Spectre 360), koji nije uspio da sastavi ni 4 godine, a Sony Vaio je preskup za ono sto nudi, isto kao i Surface, tako da se premisljam da prvi put u zivotu kupim Apple laptop, posto su navodno pouzdani i dugotrajni. E sad ne znam da li je to samo fama, ili ima uporiste u realnosti?

U principu odlična - ja i dalje rabim lap top koja je kupljen 2014. (model je iz 2012.), i uprkos nekim padanjima i akanjima radi bez problema, iako se primećuje da zahtevniji programi sada sporije rade. To prvenstveno ide na račun procesora koji je poprilično mator. 

 

E sad - pošto zbog Air-a godinama unazad sve mora da bude što manje i što tanje, mnogi modeli imaju probleme sa baterijama koje se nadimaju, tastaturama koje ostavljaju otisak na ekranu, flet kablovima koji se pomeraju, itd. Tako da bih ti preporučio da gledaš forume na kojima se okupljaju Meketavci i da vidiš koji se model pokazao najbolje posle, recimo, godinu dana korišćenja.

  • Hvala 1
Link to comment
7 hours ago, Peter Fan said:

Hvala - odlican pregled. Za ono sto meni treba izvan posla, to je puna kapa.

 

Takodje me insteresuje i pouzdanost hardvera. Trenutno imam jednog iz Airove direktne konkurencije (HP Spectre 360), koji nije uspio da sastavi ni 4 godine, a Sony Vaio je preskup za ono sto nudi, isto kao i Surface, tako da se premisljam da prvi put u zivotu kupim Apple laptop, posto su navodno pouzdani i dugotrajni. E sad ne znam da li je to samo fama, ili ima uporiste u realnosti?

 

Ima osnove u realnosti, i te kako.

 

Nego, taj video koji sam iznad okačio je već zastareo, zato što upravo ovih dana (za 5 dana ovde u Australiji) izlazli potpuno nov model sa M1 čipom (MacBook Air, MacBook Pro i Mac Mini).


Ne razlikuju se spolja, ali je razlika unutra drastićna™ po svemu što se može čuti... Apple kaže da je M1 najbrži CPU koji su ikad napravili. A spominju i 18 sati rada na bateriji... Takođe je vrlo zanimljivo da sad MacBook Air i MacBook pro imaju isti CPU!

Link to comment
16 minutes ago, Indy said:

Takođe je vrlo zanimljivo da sad MacBook Air i MacBook pro imaju isti CPU!

 

Ne secam se sad tacno detalja (koliko sam svasta iscitao juce posle prezentacije), ali nesto su im razlicito uradili (valjda ne koriste ceo potencijal u Air-u), pa MBPro ima jedan ventilator, a Air nema uopste.

 

Na tu temu, videh sinoc ovaj komentar :lolol:

Quote

I'm going to miss the Fan : Now we won't know if the Mac is working hard or not.

 

 

Link to comment
28 minutes ago, Indy said:

 

Ima osnove u realnosti, i te kako.

 

Nego, taj video koji sam iznad okačio je već zastareo, zato što upravo ovih dana (za 5 dana ovde u Australiji) izlazli potpuno nov model sa M1 čipom (MacBook Air, MacBook Pro i Mac Mini).


Ne razlikuju se spolja, ali je razlika unutra drastićna™ po svemu što se može čuti... Apple kaže da je M1 najbrži CPU koji su ikad napravili. A spominju i 18 sati rada na bateriji... Takođe je vrlo zanimljivo da sad MacBook Air i MacBook pro imaju isti CPU!

B1: Ha! Zato je 13" MacBook Pro na popustu od $100!

 

B2: pa nije li Intel i5 bio u oba i dosad?

Link to comment
12 minutes ago, Peter Fan said:

B2: pa nije li Intel i5 bio u oba i dosad?

 

Jeste, ali ne isti. Ovo su poslednji i5 iz 2020:

 

Air

Processor Speed 
1.1 GHz
Processor Type 
Core i5 (I5-1030NG7)
 
 

MBP

Processor Speed 
2.0 GHz
Processor Type 
Core i5 (I5-1038NG7)
 
  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...