Jump to content
IGNORED

Avijacija u Srba i regionu


nesha taxista

Recommended Posts

Kako ne zna, pa valjda imaju neke planove?
Imaju planove za dalje kratkoročno funkcionisanje kao i do sada... Tehnika takođe ima full kapacitete u sledećih 6 meseci...A posle...Kako novi gazda kaže...Kroz 2 meseca takođe ističe višegodišnji ugovor o održavanju između Jat Airwaysa i Jat Tehnike... Za sad niko još ne pregovara o novom i po novoj ceni...Svi nešto čekaju... šta, videćemo u roku od mesec dana... Edited by dare...
Link to comment

Generalni Direktor Jata dao intervju u kome kaze kako se smanjuje obim saobracaja za nastupajucu zimsku sezonu, sto ne dovodi samo po sebi do ukidanja velikog broja linija, vec sklapanje novih code-share ugovora. Ceo minus je prouzrokovan naravno cenama goriva, sami fizicki pokazatelji su najbolji u 20 godina, ali je cena kerozina otisla u tri lepe.Takodje je bilo reci i o predstavnistvima u inostranstvu, do 01OCT ce biti povuceno skoro 50% predstavnika sto ce znatno sniziti troskove. Sto se tice buduceg kupca, tu jos uvek nista novo nema...U celoj ovoj teskoj prici, meni se svidja sto su konacno stvari prestale da se zavijaju u oblande i da se otvoreno prica o problemima i nacinu resavanja istih. Kad vecina kompanija u svetu racionalizuje saobracaj, sto ne bi i Jat.

Link to comment
A da li je pomenuo ono isticanje ugovora s Tehnikom, šta će tu na kraju biti?
Potpisaće ga... Bolje danas sa sadašnjim Menadžmentom Jat Tehnike, nego sa nekim jevrejskim menadžmentom sutra...Ako ne bolje, onda sigurno jeftinije...Elem, evo odbrojavamo do 26.09. kada je krajni rok za uplatu pola miliona evra depozita i tenderske ponude za Jat Tehniku...Istovremeno 26.09. je krajnji rok za kupovinu tenderskog prospekta/dokumentacije za JAT Airways, čiji je krajnji rok za tenderske ponude 24.10. (+ 2 miliona evra depozita), pod uslovom da ih uopšte bude....Znači za Tehniku su dokumentaciju otkupile 4 firme, dve izraelske, jedna mađarska i jedna za sada nepoznata, a ko će dati ponudu i koliku videćemo posle 26.09.Za Jat Airways dokumentaciju još niko nije otkupio, a i pitanje da li će... Još nedelju dana...Situacija u svetu je bedna po avijaciju... Svi znaju da će Alitalija ovih dana biti likvidirana... Na prodaju su osim JAT-a i češki ČSA, grčki Olimpik i belgijski Brussels Airlines koji beleže gubitke...Pogledajte recimo koliko nemačka Lufthansa nudi za Brussels Airlines. A evo kako izgleda struktura Briselske Avijacije gde ja izbrojah 50-tak ozbiljnih aviona...Znači Luftika planira da kupi 45% akcije kompanije u srcu Evrope sa 50-tak aviona za 65 miliona evra...A mi za Jat Airways tražimo za 51% akcija kompanije sa 15-tak dvadesetogodišnjih aviona čiji resursi ističu, tačno 51 milion evra...Inače meni su te cene relativna stvar i mnogo mi je više bitno, da firma sutra dobro radi... Recimo Sartid je prodat za 23 miliona evra što je mizerno, (+otpisani silni dugovi), ali čitam da je sad među 10 najuspešnijih firmi na Balkanu, a Tinman kaže da su i plate OK za naše uslove. Ne prevelike, ali dobre i redovne... A kompanija se širi i ljudi rade...što se Jat Tehnike tiče, tu se licitira sa nekim mnogo velikim ciframa koje su po meni nerealne(100-200miliona)... Planirani ukupni prihod za 2008mu je između 40 i 50 miliona evra i to je po meni očekivana cena koju očekujem... Ako bude više daj bože... Inače knjigovotstvena vrednost Jat ehnike je oko 12 miliona + oko 4 miliona u rez.delovima...A previše je aviokompanija u teškoj situaciji i ponuđeno na prodaju... (Alitalija, ČSA, Olimpik, Brussels...)Avijacija je skup sport...I finansijski vrlo neizvesan...
Link to comment

Да ли ово значи да наше бесплатне акције неће вредети ништа? А оне дугогодишњих радника?Свака част Републици Србији и њезиној Влади, још један успех у низу...

Link to comment
Да ли ово значи да наше бесплатне акције неће вредети ништа? А оне дугогодишњих радника?Свака част Републици Србији и њезиној Влади, још један успех у низу...
Ako se ne proda 51% i vise akcija JAT-a akcije nece dobiti ni zaposleni ni bivsi zaposleni, pa tako ni oni koji su se upisali za besplatne akcije.@ Dare-pazi da ne kliznes u teren Insider Trading-Dealinga.;) Mislim, o vrednosti akcija, itd. A drugo, klizis u teren nelojalne konkurencije, pazi sta pises.;) Edited by uros_s78
Link to comment
Да ли ово значи да наше бесплатне акције неће вредети ништа? А оне дугогодишњих радника?Свака част Републици Србији и њезиној Влади, још један успех у низу...
Jat je trebalo privatizovati pre 4 godine, a ne sada. Ali ne, tada su mudri politicari hteli da sede u upravnim odborima u muzu Jat - mislim da je u pitanju bio cestiti SePeO. A sada, kada vide da je vrag odneo salu bi da ga prodaju.btw, sa b92
Braun upozorava, međutim, da "Alitalija" sigurno nije i jedini evropski avioprevoznik suočen sa bankrotom, već da su "ugroženi svi oni koji nemaju veoma jak bilans stanja".Braun je, takođe, podsetio da je direktor "Britiš Ervejza" Vili Volš nedavno procenio da bi još 30 avioprevoznika moglo da bankrotira ove zime, pošto je u tim mesecima veoma mršava sezona.
Zna li se kojih 30?Na kraju ce nas Ryanair i EasyJet razvoziti na sve strane, a stari nacionalni avioprevoznici ce biti stvar proslosti...
Link to comment
Ako se ne proda 51% i vise akcija JAT-a akcije nece dobiti ni zaposleni ni bivsi zaposleni, pa tako ni oni koji su se upisali za besplatne akcije.@ Dare-pazi da ne kliznes u teren Insider Trading-Dealinga.;) Mislim, o vrednosti akcija, itd. A drugo, klizis u teren nelojalne konkurencije, pazi sta pises.;)
Sve što pišem pišem iz pozicije posmatrača, koji nema bliskih kontakata sa Menadžmentima i Sindikatima Jat Tehnike i Jat Airwaysa... Sve sam ih otero u K**** , a bogami i oni mene, još poodavno...što se akcija tiče, prijavio sam akcije Jat Airways-a u startu dok je vlasnik Jat Tehnike bio Jat Airways. Onoga trenutka kada je vlasništvo Jat Tehnike bilo prebačeno na državu, ja sam se pojavio u Agenciji za privatizaciju i gospođa Vesna Džinić, me je u zakonskom roku za odricanje, lično razdružila od akcija Jat Airways-a, zbog upisa akcija Jat Tehnike kada se za iste bude uputio javni poziv...Tako da se moji lični interesi kreću u tom smeru...A što se tiče Jat Airways-a pozdravljam poteze štednje, iako prilično skromno deluje šema zimskog letenja sa 6 B737 i 3ATR-a dok su 2-3 aviona iznajmljena napolju + 2-3 na velikim radovima...Činjenica je, što je prethodnik naglasio da će ovo biti teška zima za avio prevoznike i da će 30-tak istih biti zrelo za bankrot...Pitanje tehničkog održavanja avijacije Jat Airways-a će se rešiti na jedan ili na drugi način... Jedan je još jedan dugoročni ugovor sa Jat Tehnikom, odnosno njenim budućim vlasnikom... A drugi aktiviranjem elaborata za formiranje sopstvene Tehnike u manjem obimu (linijsko održavanje), dok bi se za bazno održavanje (heavy maintenance) Jat Airways opredeljivao za izvođača radova, od pregeda do pregleda u zavisnosti od cene...što se tiče kupovine novih aviona, to je po meni u Dinkićevom planu B (neuspeli tender) preskupa kombinacija i lizing je mnogo verovatniji (čitaj životarenje <_< ), ali i isti bi se morao ugovoriti i aktivirati najkasnije do proleća uz pomoć i podršku ove Vlade koja će jahati još 3-4 godine... Znači pod hitno...Toliko uglavnom... :rolleyes: Za 10-tak dana bićemo pametniji... ;)
Link to comment
  • 2 weeks later...

Znači za sad... "Gde si bio? Nigde. šta si radio? Ništa."Jat se neće privatizaovati je naslov u štampi i kobajagi, niko nije iznenađen. Malo smo lagali sebe i druge, prethodnih godinu, dve... Malo smo folirali... Ali smo, sve ovo znali i sad će država srediti JAT, kupiti avione i postaviti ga na noge...To što baš to, nije bila u stanju da uradi, svih ovih prethodnih godina, je potpuno nevažno...Jat Airways ima više od 1800 zaposlenih, na 15 aviona od kojih će ove zime leteti samo 9-10. (ostali će biti na radovima, a dva se planiraju za iznajmljivanje u Afriku). Broj zaposlenih, u drugim aviokompanijama, je više nego upola manji. Od tih 1800 ljudi prosečne starosti od oko 55 godina 40% čini tkzv. operativa, koja je i sama preobimno i struktuirana. Naši piloti lete minimalnu satnicu u Jatu, a maksimalnu u Ryanairu, u našim avionima, u odnosu na svetske, leti po jedna stjuardesa više, što je pohvalno zbog usluge, ali je pravi razlog što ima previše stjuardesa, koje čekaju valjda 60-tu da pođu u zasluženu penziju... Poslovi prihvata i otpreme se usitnjavaju, kako bi ih radio veći broj izvršilaca (to je inače klasična praksa za sve poslove u svim državnim firmama). Postoje i primeri dupliranja poslova, kada jedan isti posao na prihvatu i otpremi putnika i aviona, obavljaju aerodromske službe i službe Supporta (odvojene firme JAT-ovog ground handlinga), a sve to opet utroje i kao kontrolišu službe Jat Airways-a. Inače pre restruktuiranja JAT-a, pre 5-6 godina bila je zanimljiva cifra od više od 250 diplipravnika i više od 250 diplinžinjera zaposlenih u Jatu, pri čemu je ozbiljno mogao da se uporedi i sa Medjunarodnim sudom u Hagu i Kejp Kenedijem u Hjustonu... A pri tome JAT ne konstruiše i ne proizvodi avione, niti bilo šta, a te silne pravnike je na sudu dobio, uglavnom svako ko ga je tužio, jerbo JAT ima konsantno loše navike u plaćanju...Dakle štednja! Na vladi je donošena odluka, da se najmanje 800 Jatovaca stimulativno otera u penziju, ili kako god, što je OK kad se ista pesma, ne bi ponavljala svake godine... Pre 2-3 godine bilo je oko 1400 radnika, ali se u međuvremenu puno (uglavnom stranački) zapošljavalo, a slabo odlazilo u penziju... Prodaće se predstavništva u inostranstvu, smanjiće se ketering i plate Menadžmenta koje su prethodno, enormno dignute piramidalnim načinom struktuiranja plata linija rukovođenja...I kobajagi će se od toga uzeti avioni... :rolf: Malo morgen! Sve, da se sve planirane mere, odrade u najkraćem roku (a nisu godinama unazad), nema tu para ni za jedan pristojan avion, a kamoli nešto više... Stanje flote je OK jer su i B737 i ATR-ovi zahvalni avioni za eksploataciju, ali je njihova prosečna starost oko 20 godina i za 3-4 godine vrednost radova na njima i obnova strukture, koja ih održava bezbednim, prevazići će njihovu tržišnu vrednost, što je znači da je istima, vreme za staro gvožđe...To je neki krajnji, razuman rok za obnovu flote... Rešenja su sledeća: 1) Da Srbija (Vlada), za račun JAT-a da dugoročne garancije i zaduži se dugoročno za nabavku 10-tak ozbiljnih aviona (npr B737-800/900 New Generation). Ovo je šema protiv koje se EU bori iz sve snage, jer nema veze sa tržišnim poslovanjem...2) Da se nađe strateški partner koji će učiniti to isto, što je inače bila Aeroflot kombinacija. Ili Boing kombinacija u Fijat verziji što je negde nerealno....3) Da se isti aranžman, uz Vladine garancije napravi samo u kombinaciji sa sa lizovanim avionima.4) Da se na aviotržištu, koje propada i gde se očekuje likvidacija puno istih, nađu po povoljnoj ceni umereno stari (7-10god) avioni koji bi se kupili ili lizovali i poslužili do daljnjeg...5) Ili stečaj naravno... Pa na starom praviti novo... Ili ustupiti tržište drugimaTo je otprilike to, u slobodnom tumačenju moje malenkosti...Inače, od Jat ćerki Jat Ketering radi hranu, za pristojan broj beogradskih firmi i bolnica i dobro posluje, bez obrzira na kapacitete potrebne Jat Airways-u. Jat Tehnika ima takođe pune kapacitete u ovom trenutku sa engleskim i danskim avionima na reviziji...Za tender za JAT Tehniku konkurisale su 4 firme (Mađarske, Izraelske, Engleske...), tender je odložen za mesec dana 27.10.2008., ne zbog šojgua i Rusa kako sam ja mislio, već zbog Borisa Tadića i Boinga koji je najavio posetu Jat Tehnici polovinom oktobra. Postoji zaboravljeni elaborat Boinga, od pre 4-5 godina koji je Jat Tehniku, predvideo kao servis centar za Istočnu Evropu, a cenim da je sve ponovo postalo aktuelno, što zbog privatizacije, što zbog skore sertifikacije kojom je Tehnika dobila odobrenje Boinga, da može sve modifikacije žicarije i sistema samostalno projektovati i raditi bez prethodnog pismenog aproved odobrenja proizvođača, što je stvarno značajno priznanje.Videćemo... Negde oko početka novembra kako stoji situacija...Meni lično, bi odgovarala kupovina Jat Tehnike po konkretnoj, što skupljoj ceni, u recimo Boing varijanti.... Međutim plašim se da Vlada (Tadić i Dinkić), ima na umu ponovo neku stratešku "Fiat" varijatu, strateškog partnerstva sa Boingom, koje uključuje pušenje za tender, prodaju i akcije zaposlenih... <_<

Edited by dare...
Link to comment

Slazem se sa tobom uglavnom u svemu, osim o tipu masine koju Jat treba da nabavi..Nikakvi B738NG ne trebaju Jatu, vec 70 i 90 seateri, kao sto su CRJ700/900 ili E170. Jednostavno, za B737-800/900 ne postoji trenutno trzisna potreba, peakove letnje sezone moze da pokrije 733 ili 734, tako da je CRJ ili ERJ ono sto treba i to pod hitno.

Link to comment
Slazem se sa tobom uglavnom u svemu, osim o tipu masine koju Jat treba da nabavi..Nikakvi B738NG ne trebaju Jatu, vec 70 i 90 seateri, kao sto su CRJ700/900 ili E170. Jednostavno, za B737-800/900 ne postoji trenutno trzisna potreba, peakove letnje sezone moze da pokrije 733 ili 734, tako da je CRJ ili ERJ ono sto treba i to pod hitno.
potpisplus, iako mrzim iz dna duše atr zbog buke i "brzine", ispada da je jako isplativo imati ih u floti. btw, jesu li svi atr u vlasništvu ili su iznajmljeni? znam da su u početku iznajmili dva na vlasništvo jednog...
Link to comment
potpisplus, iako mrzim iz dna duše atr zbog buke i "brzine", ispada da je jako isplativo imati ih u floti. btw, jesu li svi atr u vlasništvu ili su iznajmljeni? znam da su u početku iznajmili dva na vlasništvo jednog...
Mislim da su svi u vlasnistvu Jata. Tacno je da su spori, bucni, neudobni, ali zato kao sto si i sam rekao, izuzetno je isplativo imati ih zbog potrosnje, koja sada postaje prakticno primarni problem i bice jos ko zna koliko.
Link to comment
potpisplus, iako mrzim iz dna duše atr zbog buke i "brzine", ispada da je jako isplativo imati ih u floti. btw, jesu li svi atr u vlasništvu ili su iznajmljeni? znam da su u početku iznajmili dva na vlasništvo jednog...
Tri ATR-a 72 su 1990 godište i u vlasništvu JAT-a druga dva su nešto mladja i iznajmljena jedan pre tri godine i jedan pre godinu dana... Trenutno dva B737 i dva Atr72 su iznajmljeni pod nekim ugovorom... Ostalo je JAT-ovo.@Ta nabavka 2-3 letlelice (neki CRJ, Embrajer, BAC 146, Suhoj 100 ili nešto peto...)je priča (i potreba) stara nekoliko godina i cenim da će biti realizovana na proleće u varijanti lizinga. Međutim i dalje postoji potreba za laganu zamenu Boing flote.Ispratio sam predstavljanja CRJ, Embrajera i BAC 146 i najviše mi se svideo Embraer 175 (Btw. u Montenegro je pristigao prvi Embraer 195 koji su Crnogorci pazarili)Embraer_YUL_landinga.jpg Edited by dare...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...