Jump to content
IGNORED

Ratno vazduhoplovstvo Srbije


Muwan

Recommended Posts

Prelistah vikipediju - Indija ih ima 20tak, jedva cekaju novu verziju koja ce eventualno biti ono sto su ocekivali od prve verzije. Avion krcat stranim komponentama ciji ce proizvodjaci vjerovatno inati uticaj na to kome ce se avion eventualno prodati...

 

Srecom, u doglednoj buducnosti 70 aviona sve skupa nece postojati od Vardara pa do Triglava tako da ne rizikujemo da potrosimo milijarde na stvari koje nam ne trebaju. 

  • +1 1
Link to comment

Kinezi u dampingu nude J 10c po povoljnoj ceni tipa $40-45 po komadu sto je zlatno u odnosu na ono sto Bugari daju za f-16, mislim preko $100 miliona. Mislim da i Rusi ocajnicki pokusavaju da dampinguju Mig 35.

Kinesko-Pakistanski JF-17 blok III, moze jos jeftinije sa najaveljnim AESA radarom. Mislim da su pakistanski JF-17 ucestvovali u vazdusnom sukobu sa Indijom prosle godine.

 

Pakistani JF-17, not F-16 May have Engaged in Dogfight with Indian MiG-21s

https://www.defenseworld.net/news/24363/Pakistani_JF_17__not_F_16_May_have_Engaged_in_Dogfight_with_Indian_MiG_21s#.X8ah1BR7nRY

 

 

 

Iako je na papiru J10 C  impresivan avion, narocito sa novim raketama dugog dometa koje su kinezi razvili sa aesa radarom na raketi, F-16 je isproban avion u brojnim vojim akcijama. Ali Ameri cepaju clanice nato po Istoku Evrope sa cenama. Doduse ni Eurofighter ni Rafal nisu jeftiniji, stavise.

Link to comment
2 hours ago, gone fishing said:

izjava đenerala koji je tada bio komandant rv i pvo od pre par godina, kada smo trebali da biramo između f 16, gripena i ruskih krševa 29 :happy:

Ne pratis :D: da je srece i ikakve drzave, djeneralu na pamet ne bi smelo da padne da javno daje izjave te vrste.

Niti je njegovo da se u to mesa, osim kao ucesnik u stvaranju koncepcije, doktrine u kojoj je vazduh samo jedan deo.

Aksiom #1: rat, vojne stvari su isuvise ozbiljna stvar da bi bile prepustene vojnicima.

 

1 hour ago, laser lotus said:

Prelistah vikipediju - Indija ih ima 20tak, jedva cekaju novu verziju koja ce eventualno biti ono sto su ocekivali od prve verzije. Avion krcat stranim komponentama ciji ce proizvodjaci vjerovatno inati uticaj na to kome ce se avion eventualno prodati...

 

Srecom, u doglednoj buducnosti 70 aviona sve skupa nece postojati od Vardara pa do Triglava tako da ne rizikujemo da potrosimo milijarde na stvari koje nam ne trebaju. 

Stoji, ali rekoh da se 'aj ne bas skroz zezamo, nego onako, spekulisemo: izbor Indije kao eventualnog snabdevaca ima svoje prednosti, na stranu sam avion i njegovi nedostaci u koje nisam hteo da ulazim.

Nabavka aviona je pre svega politicko pitanje i ona je - kao kada je i bilo koja druga gvozdjurija u pitanju - sporedna: sustina je u definisanju doktrine, onoga sta se hoce, moze pa i sme.

Tu, sto se Srbije danas tice, prestaje svaka prica. :) 

Sam Indijanac je dobar primer onoga sto na svetskom trzistu nedostaje: laki lovac u pravom smislu, relativno jednostavne konstrukcije, nezahtevan za odrzavanje, jeftin, dakle sve u svemu ono u cemu su Sovjeti bili bez premca sve dok ih raspad CCCP nije zatekao u raskoraku i zaustavio na konstrukcijama koje su i tehnicki i koncepcijski bile ili trebale da budu pandan zapadnim.

Pitanje za zemlje poput Srbije, mislim na geografske karakteristike i politicku situaciju/okruzenje je optimalan broj, organizacija i potreba da se na nekom nivou odrze takozvani kadrovi i iole znacajnom broju, pri tom ne mislim samo na pilote naravno.

Slazem se sa tvojom 'ne treba nam' tvrdnjom, ali ako iz nje izvucemo logicku konsekvencu - ne treba nam ni ovo sto sada imamo.

Odgovora, bojim se nema, na stranu - aj da pokusamo da to obidjemo - vucic i тевабија u koju ubrajam i ono sto je ostalo od takozvanog oficirskog kadra, onog najviseg pogotovo.

Za dalje, evo jos jednog kandidata :)

Textron-Scorpion.jpg

 

Bez obzira na sve moguce tehnicke primedbe - dobra ilustracija razlika koje bi u opredeljivanju za klasu Indijanca i ovog gore potencijalnog kandidata - nametnule doktrini, odbrambenoj politici, itd, itd...

Link to comment

Inace, onako uz rec :D, u prikrajku vreba jedan ekstremno ozbiljan kandidat za naslednika aviona nad avionima kada su potrebe zemalja kao sto je Srbija u pitanju, i narocito kada prohuji sa vihorom moda brojanja takozvanih generacijatm - Northrop-ovog F-5:

 

boeingT7.jpg

 

Boeing T-7, dete Boeing-a i SAAB-a, za koje je pitanje trenutka kada ce se neko setiti, ako vec nije, da ga po receptu F-5 razvije i ponudi kao borbeni avion, prilika koju su, bice, Rusi (i Italijani) propustili sa Як-130...

Link to comment

Potvrdjen pogodak jos jedno F-117 nad Srbijom 1999 ali nije oboren vec ozbiljno ostecen ali se dogegao do Nemacke,

 

Yes, Serbian Air Defenses Did Hit Another F-117 During Operation Allied Force In 1999

New details regarding the incident confirm long-standing rumors of an F-117 being damaged by a surface-to-air missile over Serbia.

ByThomas NewdickDecember 1, 2020
 

The story of how one of the U.S. Air Force’s prized F-117 Nighthawk stealth attack jets came to be shot down over Serbia during Operation Allied Force on March 27, 1999, is, by now, familiar. The loss of “Vega 31” and the subsequent recovery of pilot Lieutenant Colonel Dale Zelko is an episode that we have looked at in detail before at The War Zone. What’s less well known is that another F-117 was hit by a Serbian air defense system during that same campaign, but details of what happened have only recently become available.

In the latest edition of The Afterburn podcast, which you can listen to in full here, retired Air Force Lieutenant Colonel Charlie “Tuna” Hainline, a former F-117 pilot, confirms what had, for many years, been a rumor: that a second stealth jet was hit by the Serbians, but managed to return to base. While noting that much about the incident in Allied Force remains classified, he still provides some fascinating details of what appears to be a previously unconfirmed event.

 

https://www.thedrive.com/the-war-zone/37894/yes-serbian-air-defenses-did-hit-another-f-117-during-operation-allied-force-in-1999?xid=fbshare&fbclid=IwAR1CPLCpeIC-hLxDosam4_UGThhw_kNnm7GvjJevnrdvSX6l-mwcRtn4zak

Link to comment

Pre će biti da je to onaj što je prinudno sleteo na Pleso. Nema šanse da bi sa oštećenjima pokušavao tankovanje u vazduhu i let do Nemačke. Imali su na raspolaganju i koristili aerodrome u okruženju upravo za ovakve situacije.

Link to comment
  • 1 year later...

Da li je ovaj topik prava destinacija za vest da smo se izgleda nameračili na eskadrilu Rafala?

 

[POSLEDNJA VEST] Rojters prenosi francuski Le Tribune: Srbija pregovara sa Francuskom o kupovini Rafala, prva ponuda poslata u martu - Tango Six

 

Ako zanemarimo klasično Vučićevo merenje patke sa susedima i prženje zaludjenika za tehniku i Srbiju, ovo bi bio prilično značajan dogadjaj sa spoljnopolitičkog aspekta. Možda i sa nekim širim implikacijama po pitanju novog pokrovitelja u EU i globalno.

 

Videćemo da li je patka. Da li je ovaj Le Tribune pouzdan, zna li netko?

  • +1 4
Link to comment
4 hours ago, Ivo Petović said:

Da li je ovaj topik prava destinacija za vest da smo se izgleda nameračili na eskadrilu Rafala?

 

[POSLEDNJA VEST] Rojters prenosi francuski Le Tribune: Srbija pregovara sa Francuskom o kupovini Rafala, prva ponuda poslata u martu - Tango Six

 

Ako zanemarimo klasično Vučićevo merenje patke sa susedima i prženje zaludjenika za tehniku i Srbiju, ovo bi bio prilično značajan dogadjaj sa spoljnopolitičkog aspekta. Možda i sa nekim širim implikacijama po pitanju novog pokrovitelja u EU i globalno.

 

Videćemo da li je patka. Da li je ovaj Le Tribune pouzdan, zna li netko?

 

Ako je ovo tačno, častim piće za celu kafanu. Na stranu što smo upravo to, samo u jednomotornoj verziji, trebali sami da pravimo pre 30 godina; na stranu i to što je to stvarno dobar avion; ali time kupujemo strateškog saveznika u EU koji nam je najsličniji i  po mentalitetu i po pišanju uz vetar (samo što je njihovo jako savršenije i suptilnije). 

 

O tome sam drobio pre 7 godina intenzivno. 

  • +1 5
  • Haha 1
Link to comment
12 hours ago, Ivo Petović said:

Da li je ovaj topik prava destinacija za vest da smo se izgleda nameračili na eskadrilu Rafala?

 

[POSLEDNJA VEST] Rojters prenosi francuski Le Tribune: Srbija pregovara sa Francuskom o kupovini Rafala, prva ponuda poslata u martu - Tango Six

 

Ako zanemarimo klasično Vučićevo merenje patke sa susedima i prženje zaludjenika za tehniku i Srbiju, ovo bi bio prilično značajan dogadjaj sa spoljnopolitičkog aspekta. Možda i sa nekim širim implikacijama po pitanju novog pokrovitelja u EU i globalno.

 

Videćemo da li je patka. Da li je ovaj Le Tribune pouzdan, zna li netko?

 

Ja bih ovo prebacio na temu o RV Srbije, bez obzira na političku komponentu diskusije. Ako vest krene dalje da se razvija, ispisaćemo gomilu postova.

 

Šuškalo se o Rafalu i pre nekoliko meseci, samo što je priča tada dolazila iz domaćih izvora i naravno nije bilo rata, pa je niko nije uzeo za ozbiljno. Argument je bio da su Francuzi sa nedavnim porudžbinama iz UAE, Indonezije, Egipta i Grčke bukirali sebi (ne baš prevelike) proizvodne kapacitete za narednih deset godina, pa je pitanje da li bi Srbija svojih 12 dobila "preko reda" ili čekala do 2030. Pretpostavljam da se ovde radi o novim a ne polovnim mašinama.

 

Link to comment
10 hours ago, Tribun_Populi said:

 

Ako je ovo tačno, častim piće za celu kafanu. Na stranu što smo upravo to, samo u jednomotornoj verziji, trebali sami da pravimo pre 30 godina; na stranu i to što je to stvarno dobar avion; ali time kupujemo strateškog saveznika u EU koji nam je najsličniji i  po mentalitetu i po pišanju uz vetar (samo što je njihovo jako savršenije i suptilnije). 

 

O tome sam drobio pre 7 godina intenzivno. 

 

Ja sam neobjektivan kad su Francuzi u pitanju, ali u situaciji kad je Rusija, kako je rekao sused Zoki Milanović, otišla nekim svojim putem i isključila se iz Evrope na par decenija, ovo je neki logičan korak, ako želimo da zadržimo iluziju da možemo još uvek da se kurčimo, makar s vremena na vreme : D

 

A tu je i spomenik, i neka istorija. 

 

2 hours ago, Redoran said:

 

Ja bih ovo prebacio na temu o RV Srbije, bez obzira na političku komponentu diskusije. Ako vest krene dalje da se razvija, ispisaćemo gomilu postova.

 

Šuškalo se o Rafalu i pre nekoliko meseci, samo što je priča tada dolazila iz domaćih izvora i naravno nije bilo rata, pa je niko nije uzeo za ozbiljno. Argument je bio da su Francuzi sa nedavnim porudžbinama iz UAE, Indonezije, Egipta i Grčke bukirali sebi (ne baš prevelike) proizvodne kapacitete za narednih deset godina, pa je pitanje da li bi Srbija svojih 12 dobila "preko reda" ili čekala do 2030. Pretpostavljam da se ovde radi o novim a ne polovnim mašinama.

 

 

Dassault je u proteklih godinu dana sklopio ugovore za skoro 200 Rafala, veći izvoz nego bilo koji drugi model. Deluje mi da će se taj broj samo povećavati, pošto će se sve države koje ne mirišu Amere, a posle Ukrajine neće smeti da uvoze od Rusa,  okrenuti ka Rafalu (naročito što se sa najnovijim elektro, radarskim i oružanim apgrejdovima dosta izdigao iznad Eurofajtera).

 

Ostaje pitanje proizvodnje - Dassault je rekao da su kapaciteti 3 aviona mesečno, što je malo za nivo porudžbina, ali da se on može povećati. Mislim da će Vučić hteti nove avione zbog paktometrijskih razloga.

Link to comment
43 minutes ago, Ivo Petović said:

 

Ja sam neobjektivan kad su Francuzi u pitanju, ali u situaciji kad je Rusija, kako je rekao sused Zoki Milanović, otišla nekim svojim putem i isključila se iz Evrope na par decenija, ovo je neki logičan korak, ako želimo da zadržimo iluziju da možemo još uvek da se kurčimo, makar s vremena na vreme : D

 

A tu je i spomenik, i neka istorija. 

 

 

Dassault je u proteklih godinu dana sklopio ugovore za skoro 200 Rafala, veći izvoz nego bilo koji drugi model. Deluje mi da će se taj broj samo povećavati, pošto će se sve države koje ne mirišu Amere, a posle Ukrajine neće smeti da uvoze od Rusa,  okrenuti ka Rafalu (naročito što se sa najnovijim elektro, radarskim i oružanim apgrejdovima dosta izdigao iznad Eurofajtera).

 

Ostaje pitanje proizvodnje - Dassault je rekao da su kapaciteti 3 aviona mesečno, što je malo za nivo porudžbina, ali da se on može povećati. Mislim da će Vučić hteti nove avione zbog paktometrijskih razloga.

 

Mi smo hteli ove Rafale da uzmemo i pre početka sranja sa Ukrajinom. A i tehnički ima smisla, bolji su Rafali od raznog ruskog krša. 

  • -1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...