Jump to content
IGNORED

Iseljavanje u Irsku


Ledja

Recommended Posts

Kao sto naslov kaze, interesuje me da li neko ima iskustva sa imigracijom u Rep. Irsku, koliko je komplikovan proces, kolike su sanse za tako nesto i tome slicne stvari?

Edited by Ledja
Link to comment
  • 1 month later...
Kao sto naslov kaze, interesuje me da li neko ima iskustva sa imigracijom u Rep. Irsku, koliko je komplikovan proces, kolike su sanse za tako nesto i tome slicne stvari?
Nisam video ovaj topik... Pre jedno 10tak meseci sam na B92 forumu postavio oglas u kome su Irci pod veoma povoljnim uslovima trazili da dosele ceo jedan kontigent deficitarnih tehnickih inzinjera koji su strucni u vodovodu, elektridistribuciji i gradjevini... Njima nedostaje visokoskolskog kadra koji im emigrira ili u UK ili preko okeana... Oglas je bio u nasoj dnevnoj stampi i uslovi su podrazumevali iseljenje sa familijom uz mnogo benefita i jako povoljne uslove, onako djuture...U moje vreme (pre jedno 15-20god) tamo nije bilo mnogo stranaca, a sada su tu celi kvartovi Ceha i Poljaka... Kazu da sve vise ima i Srba i Hrvata...Elem ja ne znam kako to sve sada funkcionise, ali ja sam se u Republici Irskoj druzio u lokalu, bio prihvacen i osecao kao kod kuce...Za neke friske informacije pretpostavljam da mozes da kontaktiras Laviniu, koja bese zivi u Irskoj... Ne znam ima li jos ko?
Link to comment
Nisam video ovaj topik... Pre jedno 10tak meseci sam na B92 forumu postavio oglas u kome su Irci pod veoma povoljnim uslovima trazili da dosele ceo jedan kontigent deficitarnih tehnickih inzinjera koji su strucni u vodovodu, elektridistribuciji i gradjevini... Njima nedostaje visokoskolskog kadra koji im emigrira ili u UK ili preko okeana... Oglas je bio u nasoj dnevnoj stampi i uslovi su podrazumevali iseljenje sa familijom uz mnogo benefita i jako povoljne uslove, onako djuture...
znam da su tokom 2007 promenili malo uslove oko radne dozvole [na zalost na gore], tj. ukinuli su radnu vizu - koja je postojala za odredjene struke [teh i med] i ako se imala ponuda posla, dobijala se relativno lako, i mogao je da se menja posao, dok god je u struci.sada, koliko znam, za work permit, mora da se radi posao cija je min plata 40k p/a. i kao i u vecini zemalja, vezana je za posao i poslodavca.
Link to comment
  • 3 weeks later...

...U Irskoj ima oko 2400 gradjana Srbije,pozivam se na podatke udruzenja Srba iz GB ciji predstavnici nam dolazise u goste proslog leta...Poneko od nas,eto prisutan i na ovom forumu...Dakle,kada sam ja dosao ovde 2002.godine bio sam ne malo iznenadjen kolika je jagma za radnom snagom.Na svakom koraku ste mogli procitati oglase i plakate "staf wanted" i slicno,bilo je vise nego ocigledno da im treba radna snaga da bi zamajac ekonomije koji je jednom pokrenut nastavio da se okrece u punoj brzini. Posao je bilo moguce naci posle nekoliko telefonskih razgovora...Tada jos nisu bile primljene u EU Poljska,Litvanija,Letonija,Slovacka itd,itd,pominjem ovde one zemlje koje su najveci izvoznici radne snage u Irsku. Situacija je pocela da se menja negde posle prijema ovih zemalja da bi se sadasnje stanje moglo po meni nazvati "trziste zasiceno radne snage". Nedavno sam to konstatovao jer se desilo da je jedan nas covek ostao bez posla i niko od ljudi koji ga poznaju nije se previse uzbudjivao zbog toga jer smo bili u uverenju da nije problem naci posao.Medjutim,desilo se na moje veliko iznenadjenje da je potrosio skoro mesec dana dok nije nesto nasao. Svi koji su na rezimu radnih dozvola su u mnogo nepovoljnijem polozaju od,recimo Poljaka kojima taj papir ne treba. Logika je jednostavna,zasto bi poslodavac aplicirao i placao za izdavanje radne dozvole nekom Srbinu,Bosancu i sl. ako moze zaposliti jednog Poljaka uz manje komplikacija. Uglavnom su odgovori posle razgovora bili u fazonu "hvala,javicemo vam sledece nedelje..." i nista od toga...Tacno je da deo visokokvalifikovanih (svem)Iraca odlazi u GB ili USA i to pogotovo lekari i medicinsko osoblje jer su tamo plate za tu struku bolje ali mislim da se taj trend polako prekida jer ovde plate u toj struci skoro da su dostigle taj nivo. Tacno je da su Irci prosle godine menjali zakon oko izdavanja radnih dozvola ali se nisam upustao u pojedinosti oko toga,iz prostog razloga sto meni firma pribavlja radnu dozvolu pa nisam upoznat sa birokratskim zavrzlamama. Uglavnom,mislim da je ostao onaj osnovni princip koji je postojao i ranije: Ako je nekoj firmi potrebna radna snaga,ona daje oglas gde se precizira koja struka se trazi. Ukoliko se niko ne javi na taj oglas,firma ima pravo da primi u radni odnos gradjane EU. Ukoliko se ni iz zemalja EU niko ne javi,onda firma ima pravo da zaposli gradjane zemalja van EU i samo u tom slucaju ministarstvo izdaje dozvole,znaci firma mora da dokaze ministarstvu da nije mogla da nadje radnu snagu na teritoriji EU.Cuo sam da ministarstvo svake godine izdaje nekakvu listu trazenih zanimanja i ako se necije zanimanje nalazi na toj listi onda on bez ikakvih problema dobiva dozvolu. Samo, koliko sam cuo ta lista je svake godine sve kraca,znam da su na njoj sportisti sa medaljama na Evropskim ili svetskim takmicenjima,medicinsko osoblje (lekari pre svega),arhitekte i jos nekoliko ali nisam bas siguran jer sam to gledao pre dosta godina a od tada se situacija verujem promenila. Ne znam sta bi jos napisao,ja sam dosao u vreme kada se to moglo relaticno lako. Nasim ljudima koji zele da dodju ovde,pod uslovom da znaju jezik i da imaju zanimanje koje se trazi,uglavnom savetujem da dodju ovde na turisticku vizu i da se bace na trazenje posla ne bi li nasli nekoga ko je voljan da im aplicira za radnu dozvolu. Licno mislim da su Australija,Kanada ili Novi Zeland zemlje sa mnogo vecim sansama za nekoga ko dolazi sa Balkana...

Link to comment
Cuo sam da ministarstvo svake godine izdaje nekakvu listu trazenih zanimanja i ako se necije zanimanje nalazi na toj listi onda on bez ikakvih problema dobiva dozvolu. Samo, koliko sam cuo ta lista je svake godine sve kraca,znam da su na njoj sportisti sa medaljama na Evropskim ili svetskim takmicenjima,medicinsko osoblje (lekari pre svega),arhitekte i jos nekoliko ali nisam bas siguran jer sam to gledao pre dosta godina a od tada se situacija verujem promenila.
to je vazilo za radnu vizu sto je pomenuh gore, koje vise nema, sad su ostale samo radne dozvole.
Link to comment
to je vazilo za radnu vizu sto je pomenuh gore, koje vise nema, sad su ostale samo radne dozvole.
Mozda vise nema radne vize ali sada ima "green-card" sto je nesto slicno...Ponavljam,nisam se previse upustao u problematiku jer sam od pocetka bio namiren radnim dozvolama,u medjuvremenu sam aplicirao za long-term residets a sadasnja radna dozvola mi vazi do kraja 2010,dobio sam je na tri godine jer sam duze od pet godina ovde...
Link to comment
Mozda vise nema radne vize ali sada ima "green-card" sto je nesto slicno...Ponavljam,nisam se previse upustao u problematiku jer sam od pocetka bio namiren radnim dozvolama,u medjuvremenu sam aplicirao za long-term residets a sadasnja radna dozvola mi vazi do kraja 2010,dobio sam je na tri godine jer sam duze od pet godina ovde...
Potpuno je svejedno da li se dozvola za rad zove radna viza ili dozvola za rad.
Link to comment
Potpuno je svejedno da li se dozvola za rad zove radna viza ili dozvola za rad.
Ni slucajno,to su dve razlicite kategorije.Razlika medju njima je naizgled nebitna nekome ko ne zavisi od toga ali pod odredjenim okolnostima moze predstavljati bitan faktor. Radna viza se izdaje na dve godine i vlasnik ne zavisi od poslodavca sto znaci da moze menjati firme u okviru struke. Radna dozvola se izdaje na godinu dana i procedura izdavanja je komplikovanija. Vazi samo na ime radnika i na ime kompanije sto znaci da ako neko zeli da promeni kompaniju mora naci poslodavca koji ce aplicirati za novu dozvolu (sto se placa) dok se stara dozvola vraca ministarstvu i proglasava nevazecom. Nedavno su menjali ovaj rezim,sada radne dozvole mogu biti izdate na period duzi od godinu dana dok su radne vize ukinute a umesto njih su uveli "green-card",slicno kao u USA...
Link to comment
  • 1 month later...

Mesec dana posle - ne zalazim tako cesto ovde - Green card je oduvek postojala u Irskoj (bar dok sam ja bio dole, do neke 2002.) i jednaka je stalnoj boravisnoj dozvoli, koja se tada, a narocito ne sada ne dobija lako.Pravila za vize su se promenile na gore, kao sto neko rece, a broj Poljaka sada je ubitacan (dok ih pre 2002 godine nije skoro uopste ni bilo). Za vreme mog boravka, dobio sam radnu vizu na 2 godine u 24 casa preko ambasade Irske u Atini, koja me nije kostala nista (koliko se secam). Imao sam ponudu za posao i to je sve (istina, dobru ponudu), koja se sastojala od pisma i "maticnog broja" firme iz registra.Danas to vise nije tako.Uglavnom, preporucujem istinski zemlju - narocito ako se drzite ruralnijih jkrajeva, odnosno dalje od Dablina.

Link to comment
  • 11 years later...

Muz dobio radnu dozvolu za Irsku, sad treba da apliciramo za vizu (imamo dva mladunca) i odosmo. Plan je da prvo on ode da sredi papire, nadje stan, skolu, pa za mesec-dva dolazim i ja sa decom. Da li neki forumas zivi u Irskoj i bio rad da podeli neke tips&tricks?🙂 Idemo u Cork

 

Link to comment

Znam, i ja😕 Nije ovo bila laka odluka za nas, ovde imamo poprilicno pristojan i sredjen zivot. Mi smo i umorni od svih tih cimanja da to ostvarimo, i svesni smo da nas tek ceka borba sa novim okolnostima. Ali strah da se ostane ovde, u ovakvoj zemlji je ipak preovladao, kao i zelja za nekim mirnijim zivotom, gde ces moci i da imas vremena da se posvetis malo sebi i stvarima koje ti pricinjavaju zadovoljstvo, a ne samo da crncis i da se nadas da neces izgubiti posao jer ces drugi jako tesko naci. A da ne pricam o deci i kakvi su uslovi za njih u Srbiji. I jos milion drugih stvari, svi vec dobro znate kako je... Previse je bilo razloga, pa kad smo se resili i stavili na papir sve to,  bukvalno nismo nijednom preispitali odluku. Zeleli smo najpre u Holandiju, ali tamo nismo uspeli.Imali smo sansu za Irsku, i evo posle vise od pola godine raznih peripetija, nadam se da se priblizavamo cilju. Ja se osecam oterano iz svoje zemlje, i osecanja su mi skroz pomesana. I sreca jer nam se ispunjava cilj, i tuga sto je moralo tako, i strah zbog svega sta nas ceka, i uzbudjenje zbog novih avantura🤯😄

Link to comment

meni je pak milo kada čujem da neko odlazi. da je sreće da svi pametni odu i ostanu samo govna da se međusobno jedu. mi starci otići ćemo prirodnim putem.

 

PS: sretno vam bilo.

Link to comment

Meni frizerka otišla u irsku. Sad mu skuplje da uređujem ovo papperje na skalpu. 

Čujem da je i jedan DP, i predavač na AUNS u procesu. Znači cinematograf. 

Znam da hrvati masovno iseljavaju tamo. 

Radujem se fargovljevljevnim insajtima jer je i u ova dva posta demonstrirala surovu preciznost. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...