Jump to content
IGNORED

Ubistvo učenika OŠ “Vladislav Ribnikar”, 3.5.2023.


FPLS
aram
Message added by aram,

Zahtevi Saveta roditelja OŠ Vladislav Ribnikar

 

1. Traži se rekonstrukcija događaja, objašnjenje kako se to dogodilo i kako teče istraga i u kojoj je fazi. Roditelji to moraju da znaju.

2. Da se roditeljima stručno objasni šta će biti sa dečakom i u kom statusu su njegovi roditelji. Kod dece postoji veliki strah da će on biti na slobodi.

3. Tim psihologa i psihijatara koji će redovno raditi sa decom VII-2 bez učešća školskog pedagoga i psihologa radi obezbeđivanja nepristrasnosti.

4. Ako se odluči da se školska godina nastavi za decu iz odeljenja VII-2 mora se naći način da oni ne ulaze u školu na veliki ulaz, već da nastavu imaju u nekoj od učionica na malom ulazu.

5. Predlažemo kompletno renoviranje škole do 1. septembra 2023. godine

6. Pružiti kompletnu podršku nastavničkom kadru.

7. Tražimo da se utvrdi odgovornost ljudi koji su izneli u javnost spisak sa imenima deca iz VII-2 odeljenja koji je obišao ceo svet, kao i slike roditelja i dece, i da isti za takav postupak budu sankcionisani u skladu sa Zakonom.

Recommended Posts

ja ne znam ni sta da mislim... sludjen sam ceo dan. ne znam da li sam tuzan ili sam besan ili sam nervozan ili sam zbunjen... celi dan se tako vrtim u krug. 

 

jedino sto sam zakljucio je da me apsolutno ne zanima nikakva ostavka, nikakav politicki marketing... takodje me ne zanima ni kazna ovo decku i njegovom ocu. razumem sve komentare. ovaj dogadjaj je toliko stravican da je nemoguce posmatrati ga bez emocija, a prva emocija je bes i zelja za osvetom. to je valjda ljudski. ja verovatno imam neki izopaceni inzenjerski um, i kada sam posle prvobitnog soka shvatio sta se desilo, prva misao mi je bila kako spreciti da se ovo ne desi opet. pretpostavljam da je tako nesto nemoguce. ali mozemo smanjiti verovatnocu. mislim da bi apsolutna, 100% zabrana vatrenog oruzja, ukljucujuci i trofejno, bila dobar korak. lovacko oruzje obavezno drzati u policiji i odatle pokupiti kada ides u lov. opet, kazem, ovo sigurno ne bi 100% izbrisalo ove stvari, ali ono, ako hemijski kastriras silovatelja, velike su sanse da nece nekoga silovati, makar fizicki, jeli.

 

znam da je uzasno tesko primetiti da li je neko psihopata. posto su oni funkcionalni clanovi drustva, vrlo svesni cinjenice da nemaju empatiju i da treba da prikazu kako je imaju, jer socialne norme, itd... ali valjda postoji sansa da se utvrdi da li neko jeste ili nije... opet kazem, ne razumem se dovoljno, bolje ondak nista da ne popujem, ali sigurno postoje ljudi koji to znaju. ni ovo ne bi sprecilo tragedije 100%, ali kao i za oruzje, smanjilo bi verovatnocu... 

 

tako da, ja mislim da bi mi trebali da vidimo sta da uradimo kao drustvo da smanjimo verovatnocu da se ovako nesto opet ne desi...

 

sve kazne i slicno... naravno da trebaju, ali tu decu nijedna kazna nece vratiti :( 

  • +1 6
Link to comment

Navodno je ispucao samo 2 šaržera od 5, baš je dosta povređenih i poginulih za tako malo metaka.

 

Sreća po sve ostale prisutne je da ni blizu nije iskoristio sve što je poneo sa sobom, tj. da je bio zadovoljan ostvarenim i predao se sam.

Link to comment

Kod sportskog streljaštva do 16-17 godine ne dolaziš u dodir sa oružjem malog kalibra. Prvo se učiš na serijskoj, pa na standardnoj vazdušnoj pušci. Iole normalno streljačko društvo svojim članovima/takmičarima neće omogućiti pre 18 godine korišćenje ovakvog oružja.

  • +1 1
Link to comment
3 minutes ago, vememah said:

Navodno je ispucao samo 2 šaržera od 5, baš je dosta povređenih i poginulih za tako malo metaka.

 

Ako su pronašli 57 čaura onda je ispucao manje-više sve što je imao.

Link to comment
4 minutes ago, vememah said:

Navodno je ispucao samo 2 šaržera od 5, baš je dosta povređenih i poginulih za tako malo metaka.

 

 

Retko se dešava da u sličnim situacijama bude više mrtvih nego povređenih

Link to comment
8 minutes ago, Redoran said:

 

Da ispali 60 metaka, rutinski menja šaržere i pogadja sa 14 metara udaljenosti, potrebno je malo više od par poseta streljani.

 

Inače, tolika količina municije ocu posebno ide na teret jer po zakonu municija mora da se čuva odvojeno od oružja, takodje pod ključem. Ovaj je ostavio na izvol’te i oružje i malo brdo municije.

Detetu dati šifru za pristup sefu u kome je oružje je ono što ga najviše optužuje. Bukvalno neverovatna neodgovornost i bahatost. Mora debelo da odgovara, tu nema govora na osnovu svega što znamo 

  • +1 3
Link to comment
1 hour ago, ragasto said:

Paranoik u meni ne miruje...ako neko dobije lakat u usta, da li se obavezno radi psihološka evaluacija?

Ako ja dobro povezujem, ta procena je bila u sklopu vrsnjackog nasilja nad njim koje je procesuirano na neki način 

Link to comment

Mi smo na obuci u vojnoj policiji pucali tetejcima sa nekih desetak metara u metu.

Zvuči nestvarno, ali nema šanse da grupišeš pogotke oko centra. Jedan metak u centar, drugi van onog crnog dijela mete, ni blizu.

 

Tek kad su nam dali Škorpione počeli smo pogađati, ali to se puca iz ležećeg stava sa kundakom, kao iz puške.

 

Ovaj mali je morao duži period pucati.

Link to comment

Da iko zna slučaj da je masovno ubistvo izvršeno po spisku? Svakog meseca čujemo za pucnjavu u školi, tu i tamo za ljude koji pobiju kolege sa posla, ali ne pamtim da je iko od njih imao listu za odstrel.

 

 

Link to comment
40 minutes ago, Frile said:

Ima raznih vrsta sranja. Neko davi mačiće i to se primeti u roku od odmah, neko drugi pred spavanje čita knjige o masovnim ubicama i mašta o tome kako će pobiti svakog ko mu se zameri.

Ako je zaista rekao policajcima "ja sam psihopata" dok su ga hapsili... to je to


Da li je mali bas sasvim u vinklu, vjerovatno nije, kao ni vecina nas, ali izjava pubertetlije „ja sam psihopata“, mi je u rangu „ja sam panker“. 
Pitam se koliko je on svjestan sta je uradio, sta je ljudski zivot, sta je ubistvo. Nije slucajno ta granica odgovornosti na 14 godina. A kako se civilizacija razvija ne da ju treba spustati na 12, nego podici na 28, pogotovo za muskarce.

  • -1 2
Link to comment

u prav si @freakns. zabrana posedovanja vatrenog oružja sem na radnom mestu u radno vreme. tu mislim i na vreme lova u lovištu. policajci da ga ostavljaju u sefovima u stanicama.ima tih primera u svetu. ne mora ko u USA. no, neostvarljivo je. znamo ko odlučuje o tome.

Link to comment
38 minutes ago, Jimmy Kowalski said:

 

Pa da, ali opet bi bilo potrebno da je skretao paznju na sebe tako sto bi recimo uzimao caletov pistolj i pretio drugoj deci u (polu)sali

Ne bi bilo neophodno, svakako.

I, mi stvarno ne znamo ceo profil, istorijat ponašanja itd. A možda i ne treba da znamo. 

 

Nigde nisam rekla da odlazak u streljanu nužno implicira neku homicidalnost. Samo da bih ja obratila pažnju na to, jer nije uobičajeno i jeste faktor rizika, uz držanje oružja kod kuće. Ja tako razmišljam, nazovi me kako hoćeš. 

 

Spoiler

I moj ćale je kupovao svojim bratancima stalno pištolje, a stric ih vodio u lov, pistolerao s klincima, ćale u bedaku što ima dve ćerke. Kad je došlo vreme, njih dvojica jedan u panduraciju a drugi u profesionalnu vojsku, prvi na Kosovo '99., drugi po Africi, išao proteklih godina, Bliski istok...

A ćale ima ćerku u mirovnom pokretu. Jbg. 

Moja lična priča, mrzim oružje i jako obraćam pažnju na sve vezano za njega. 

 

Link to comment
  • Redoran pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...