Jump to content
IGNORED

ChatGPT


Vapad

Recommended Posts

2 hours ago, Zverilla said:

Odavno? Pa ne baš. Tek pojavom transformer modela 2017 su prve mašine bile u stanju da ga prodju (chatgpt takođe koristi transformer modele). 

 

Dobro, ali kritikovali su teoretičari davno koncept Turingovog testa iz principa, nešto u stilu da ni savršena reprodukcija ljudske komunikacije ne bi sama po sebi bila znak inteligencije. Nego heurističke prečice u rasuđivanju, ovo-ono... nisam stručan ni da prepričam.

 

2 hours ago, Zverilla said:

Takodje, kad gledam i slušam ljude iz mog sela, rekao BiH da chatgpt daje bolje i smislenije odgovore na pitanja koja mu se postavljaju od bar 80% njih.

 

Apsolutno, ja inače kad uređujem tekst nekih američkih copywritera hoću da svisnem koliko ljudi ne znaju svoj maternji jezik... a od kako ih je obasjalo ChatGPT sunce neuporedivo je čitkije i lakše, kako meni tako i njima. (Dok nas sve ne pootpuštaju, naravno.)

  • +1 4
  • Haha 2
Link to comment
On 24.1.2023. at 17:13, Weenie Pooh said:

učio na datasetu zatvorenom 2017. godine


sad je do 2021.

plus, jel postoji neki razlog što s njim komunicirate na engleskom? ja isključivo na srpskom...

  • +1 2
Link to comment
4 hours ago, aram said:

pošto meni ne treba, ja se uglavnom igram, onda ga treniram da nauči jezik :)

 

Ako sam dobro skapirao, on uči samo u toj instanci koju ti imaš otvorenu, tom threadu razgovora? Ne šalje rezultate u centralu da se cela stvar postepeno apdejtuje ili nešto?

Link to comment

naprotiv, konstantno uči iz svih razgovora sa svim korisnicima. a uz njega uče i njegovi kreatori. arhitektura ChatGTP-ja je napravljena tako da podražava neuronske veze u ljudskom mozgu, i onda se ispostavilo da svi algoritmi koji su i ranije postojali odjednom mnogo bolje funkcionišu. bar tako tvrdi Sam Altman...

Link to comment

Zanimljivo, hvala.

 

Ja se sećam da sam ga pitao nešto o nekakvoj književnosti jednom prilikom, dobio pogrešan odgovor, ispravio ga... a nešto kasnije, probe radi, postavio isto pitanje sa tuđeg naloga i dobio isti onaj pogrešan odgovor.

Link to comment

Mislim da priča o AI modelu koji u real time-u uči od ljudi jednostavno nije tačna i da je običan PR i liability stunt. AI/ML modeli su suštinski napredna statistika izgradjena od iterativnih ponavljanja: ovo je ovo a ovo je ovo, kroz dva konkurentna algoritma. Jedan "uči" a drugi ga koriguje kroz tačne unose. Proizvod ovoga je model koji je ustvari statistički i barata verovatnoćom. Ako je prompt (upit) ovo, statistika kaže da će odgovor "najverovatnije" biti ovo. Ovakav način učenja samo konceptualno podseća na humano kognitivno učenje ali se oslanja na iterativno ponavljanje, brute force, bez analize ili sinteze "naučene" informacije. Iteracije su višestruko brže (learning rate) od onoga što pruža interakcija sa korisnikom i najveći problem je ustvari što fact checking zahteva ljudsku intervenciju.

 

 

 

To što chatgpt "ne zna" ništa posle 2020.  znači da je do tad treniran. Treniranje se nastavlja naravno ali vrlo oprezno jer nas nekolicina može uspešno da istroluje nove podatke onako iz zezanja. Čak i kad bi model sam sebe korigovao preko live veze na internetu opet je korupcija dataseta neizbežna. (Human nature)

 

 

 

Dakle chatgpt je snapshot statistika do 2020. Model će se dotrenirati i sa hard kodom zakrpiti politička nekorektnost ili verovatnoća fifty fifty. Ali će razvoj zavisiti od stanja društva tj. biće taman prosečno "tačan" koliko i informacije na kojima je izgradjen. Pošto smo u post truth vremenu možete da zamislite u kom pravcu će ovo ići.

 

 

 

Nabacio bih samo i tezu da će se onako tehnokratski vrlo lako pretvoriti u ultimativni autoritet whats true or not. Jer neće niko imati ni volje ni kapaciteta da se bori protiv većine.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • +1 4
  • Hvala 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...