Jump to content
IGNORED

Stanje u IT sektoru


Svarog

Recommended Posts

6 hours ago, radisa said:

To se pokazalo pre 10-ak godina kao odlična™ stvar, pa su svi posle tog pokušaja trčali u istočnu evropu po normalne ljude sa srednjim cenama, koji znaju posao...

defintivno si u pravu ali ko ce sad d aide u Ukrajinu? oni jesu top-level,cak i dudjav engleski nije tolko problem ali pogledaj vesti.

Link to comment
3 minutes ago, Miki_belavista said:

defintivno si u pravu ali ko ce sad d aide u Ukrajinu? oni jesu top-level,cak i dudjav engleski nije tolko problem ali pogledaj vesti.

Poljaci i Česi ubijaju još uvek, na dnevnoj bazi me cimaju poljski HH... 

Link to comment
2 minutes ago, radisa said:

Poljaci i Česi ubijaju još uvek, na dnevnoj bazi me cimaju poljski HH... 

ok,kakve su plate? cuo sam da su seniori vec na 50k,znaci priblizi li se Zapadnoj Evropi.

Link to comment
5 minutes ago, Miki_belavista said:

ok,kakve su plate? cuo sam da su seniori vec na 50k,znaci priblizi li se Zapadnoj Evropi.

Kažem im da nisam zainteresovan za sad, pa ne pričamo o plati... :)

 

 

Link to comment
9 hours ago, x500 said:

Po meni, vecina (IT) firmi ce otpustiti od 5 do 10% ljudi i napravice rezove na bonusima i beneficijama. 

Dodatno, pokusace da deo developmenta i Q&A prebace u jeftinije zemlje. Novi hitovi/habovi ce biti Indonezija, Banglades, Pakistan i zemlje Latinske Amerike. Jeftine zemlje sa puno ljudi :)

 

Investitori to ocekuju od menadzmenta firmi, to je trenutno univerzalno resenje za sve probleme.

 

Ovaj, ne znam bas.

 

Nejdnakosti u LA su velike, osim u Urugvaju, IT hubu LA, ali bi se verovatno iznenadio da vidis urugvajske cene :)

 

Nejednakost znaci da nisa koju zelis da zaposlis i nije nuzno bas tako jeftina.

Link to comment
7 hours ago, Sammael said:

Da citiram sebe s FB, pre par dana okačih:

 

1. Pojavi se trend koji apsolutno niko ne razume ali svi misle da će na tome zaraditi hiljadu milijardi ("web 2.0" -> "web 3.0/blockchain/crypto")

 

2. Osnuje se milion firmi koje nekako pokušavaju da kapitalizuju taj trend (dot com mehur -> startap mehur). Da bi privukli sposobne ljude kod sebe, obećavaju apsolutno nenormalne i neodržive uslove. 

 

3. Veliki igrači koji su na berzi shvate da gube trku za resurse i, takođe, da startapi isisavaju kapital investitora što znači da njihove akcije ne rastu u skladu s projekcijama. Manično zapošljavaju ljude na izmišljene pozicije, plus nude još nenormalnije uslove visokoprofilnim kandidatima da bi održali hajp kako su kul mesta za rad zato što osoba X radi tamo.

 

4. Nastavlja se trend pumpanja vrednosti na bazi čistih špekulacija. "Jao vidi, firma X je primila 100 hiljada novih ljudi, mora da rade na nečemu što će promeniti svet. Kupuj akcije." (sećate se vica o Indijancima koji skupljaju drva za zimu?)

 

5. Pokaže se da je inicijalni trend u suštini sranje/prevara/masivno overhype-ovan. Svi u problemu, ali nastavljaju da jašu na talasu i prave se mrtvi.

 

6. (Opciono) Dođe do recesije zbog REALNIH problema u PRAVOJ ekonomiji/politici.

 

7. Ogromna većina startapa propadne. Hiljade ljudi ostaju preko noći na ulici. Kreće panika.

 

8. Investitori prebacuju ulaganja u konzervativnije industrije koje nisu toliko pogođene recesijom. 

 

8. Velikim igračima padaju akcije. Pošto su suštinski potpuno nesposobni i operisani od realnosti (bacaju godinama pare na projekte koji ne vode nikuda, dok realno zarađuju od stare slave/par strateški bitnih proizvoda koji se, ironično, uglavnom ni ne menjaju), jedini način koji vide da ovo preduprede je da pokažu investitorima da su odgovorni i da će biti štedljivi. Kreću otpuštanja, desetine hiljada ljudi ostaju preko noći na ulici.

 

9. CEOovi izjave kako nikom nije teže nego njima, puste neku suzu javno, i isplate sebi masne bonuse jer su ispunili KPI. Ne, doduše, kroz rast profita, nego kroz smanjenje troškova. Oni koji nanjuše da su baš previše zajebali iskoriste zlatne padobrane da iskoče iz aviona koji se ruši.

 

10. Industrija stagnira dok se ne pojavi neki sledeći trend. Ljudi koji su radili na izmišljenim pozicijama su u problemu, ovi drugi se snađu već nekako.

 

Trenutno smo između koraka 9 i 10. Novi trend koji se sada rađa je AI. Sve ovo isto ćemo ponovo gledati za 10tak godina, verovatno i brže jer se ciklusi skraćuju.

 

 

Osim spekulacija, takva dinamika se moze objasniti i rizikom.

 

Nove industrije su inherentno rizicnije, vrednost je u buducem rastu velikim delom ne u tekcuem cash flow. Rizik znaci velike uspone ali i velike padove, kada se preferencija ka riziku promeni. (Beta Tesla = 2.03, Nvidia = 1.72, Spotify =1.66, Walmart = 0.53, JP Morgan =1.11, Exxon =1.10)

 

Ta trka rizik (time varying discount rates) vs spekulacija je osnova debate neoklasicne skole racionalnih ocekivanja vs behavioural finance u alademskoj finansijskoj zajednici.

 

 

 

 

Link to comment
3 hours ago, Budja said:

 

Ovaj, ne znam bas.

 

Nejdnakosti u LA su velike, osim u Urugvaju, IT hubu LA, ali bi se verovatno iznenadio da vidis urugvajske cene :)

 

Nejednakost znaci da nisa koju zelis da zaposlis i nije nuzno bas tako jeftina.

Ovde pre svega mislim na Brazil i Argentinu. Na osnovu informacija od nasih ljudi u Cileu - Brazil bio na oko 60% od Centralne/Zapadne Evrope (A-D-BE-NL-FR), Argentina na 60% Brazila. 

 

Druga vazna stvar, kvalitet kosta svuda. Zivimo u globalnom svetu sa globalnim proizvodima tipa iPhone, kola, putovanja, odeca/obuca, cak i hrana i pice. Sve to generalno ima slicne cene (+/- 10%) svuda (osim izuzetaka tipa CH, LU i sl.). Zato i nadnice za dobre ljude ne mogu puno da se razlikuju.

Ali kada imas mesani tim, onda ubacih juniore za sitne pare i tu se pravi razlika. 

 

Ceo stos je u nacinu kako razmisljaju oni koji upravljaju. Ako imaju tim u Rumuniji koji kosta u proseku (mesani tim) 350usd/dan i u Agentini da kosta 200usd/dan. Onda je kalkulacija jednostavna 20 Rumuna kosta mesecno 140.000, a 25 Argentinaca je 100.000 mesecno. Usteda je 40.000 mesecno, odnosno skoro 1/2 miliona godisnje. 

 

Link to comment

Osim ako se ne desi da ti za isti posao, 25 Argentinaca utroši 25 meseci, a 20 Rumuna 15 meseci.

Što zapravo znači da si uštedeo tako što si sklopio posao s Rumunima.

A što je realan scenario koji sam imao na projektima, samo što su zaposleni bili iz drugih država. Pa je klijent raskinuo saradnju sa timom koji je imao jeftiniji daily rate, jer su zapravo na duže staze bili skuplji (trebalo im je dosta više vremena, i go live je debelo bio odlagan svaki put - što nosi dodatne posledice klijentu).

  • +1 8
Link to comment
18 hours ago, radisa said:

Kažem im da nisam zainteresovan za sad, pa ne pričamo o plati... :)

 

 

 

Iskomuniciraš sa svakim HH-om koji te startuje preko LinkedIn-a ili ... ? 

Ja sam, do nedavno, iz neke osnovne ljudske pristojnosti učtivo odgovarao svakom HH-u koji mi pusti poruku i zahtev za konekcijom.  

U poslednjih pola godine sam izgubio elan da odgovaram, vidi se da šalju generičke Copy/Paste poruke, uz to se dešava da me nekoliko HH-a cima u vezi pozicije u istoj firmi (recimo,  jebeni Akvelon). Uglavnom me cimaju domaći HH-ovi (njima odgovaram) i istočnoevropski (batalio odgovaranje, jer poprima oblik spama). Nisam još doživeo da me cimne neki američki HH, recimo :)

Edited by Willow
Link to comment
5 minutes ago, Willow said:

 

Iskomuniciraš sa svakim HH-om koji te startuje preko LinkedIn-a ili ... ? 

Ja sam, do nedavno, iz neke osnovne ljudske pristojnosti učtivo odgovarao svakom HH-u koji mi pusti poruku i zahtev za konekcijom.  

U poslednjih pola godine sam izgubio elan da odgovaram, vidi se da šalju generičke Copy/Paste poruke, uz to se dešava da me nekoliko HH-a cima u vezi pozicije u istoj firmi (recimo,  jebeni Akvelon). Uglavnom me cimaju domaći HH-ovi (njima odgovaram) i istočnoevropski (batalio odgovaranje, jer poprima oblik spama). Nisam još doživeo da me cimne neki američki HH, recimo :)

Ne, odgovorim povremeno, kad mi se učini da nije generički, i odgovor je vrlo generički :)... Našima ne odgovaram, nikad, jer nema smisla, bolje mi uslove od ovih koje imam ne mogu ponuduti, ni što se plate tiče, ni što se mogućnosti rada tiče... Pre par godina sam i odgovarao, pa su se svi čudili uslovima, sad se više ne smaram sa tim... Mada, jednom su me čak i pozvali da razgovaramo, pa sam iz obesti išao malo da njuškam, iako sam znao da nema šanse... Mislim tražio sma plati kao direktor njihovog IT-ja, no su ipak hteli da pričamo... Malo sam experimentisao, ponašao se nadobudno prem HR-ovkama, pa i prema tehničkom osoblju, na kraju su mi ponuidili za trećinu manje nego što sam tražio... Shvatio sam da je to samo gubljenje vremena...

 

Strance neću da zavlačim, bolje da pošteno odgovorim...

 

Od zapadnjaka, mene su cimali Engelzi jednom ili dva puta, i još par puta sa bliskog istoka (jbg, imam neke reference odande, moguće i da su čuli lokalno od nekog tamo, ko će ga znati).. Imao sam još neku Belgijanku, i mislim da sam imao jednom Portugalca (moguće da nije linkedin pretraga, nego preporuka)... Ameri ne... Poljake, Rumune i ostale Čehe, to je bukvalno svake nedelje, bar jedan...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...