Jump to content
IGNORED

Post-covid


Svemir Zeka

Recommended Posts

30 minutes ago, Frank Pembleton said:

Mene je iznenadila "psihološka strana", koja je baš udarila


to nije zajebancija i treba potražiti pomoć. proći će i ovako, ali sporije i teže, a bez razloga. postoje ljudi kojima je posao da pomognu u takvim situacijama, dajte im priliku.

  • +1 6
Link to comment

Na sajtu NovaS ima pregled 5 simptoma dugog kovida...

 

https://nova.rs/magazin/lifestyle/pet-simptoma-dugog-kovida-koji-treba-da-nas-brinu/

Oštećenje nerava

Stručnjaci su otkrili vezu između dugog kovida i oštećenja nerava. Istraživači iz Opšte bolnice u Masačusetsu i Nacionalnog instituta za zdravlje našli su dokaze o perifernoj neuropatiji, čiji su simptomi slabost, bol u rukama i stopalima i umor.

Depresija

„Kod ljudi koji su bili zaraženi kovidom 19 je tri puta veća verovatnoća da će razviti anksioznost, skoro dva puta veća verovatnoća da će doživeti depresiju i 2,6 puta veća verovatnoća da će se suočiti s oba stanja, nego ljudi koji nikada nisu imali kovid 19", kaže studija objavljena u European Journal of Internal Medicine.

 

Moždana magla

Problemi sa koncentracijom nakon oporavka od kovida jedan je od uobičajenih simptoma, a tu su i kognitivni problemi, umor, problemi u ponašanju i drugi neurološki simptomi. Nimalo "naivni". „Kovid može prouzrokovati oštećenje mozga, koje može imati razorne ili suptilne posledice“, kaže studija Harvarda i dodaje da se kod mnogih ljudi primećuje dubok stepen kognitivnog oštećenja. Prema istraživanju, tzv. "moždana magla" se javlja kod skoro 25% ljudi nakon oporavka od kovida.

Peckanje u telu

Osećaj utrnulosti - trnci, peckanje koje se javlja kada dugo sedite je ono što mnogi ljudi osećaju nakon kovida i nije samo iritantno, već i zabrinjavajuće. "Hronična utrnulost ili peckanje mogu biti simptom raznih poremećaja: moždanog udara, tumora, multiple skleroze - da spomenemo samo neke. Takođe, uklještenje nerva može izazvati paresteziju praćenu bolom. Kovid 19 takođe može da izazove utrnulost i peckanje kod nekih ljudi. Teško je predvideti ko bi mogao da dobije paresteziju nakon kovida“, navodi se u izveštaju Univerziteta u Mičigenu, a prenosi The Times of India.

 

Problemi sa srcem

„Kovid 19 je oluja za srce“, konstatovali su iz Svetske federacije za srce (VHF) još na početku pandemije. Studija iz 2021. pokazala je da se nedelju dana nakon dijagnoze kovida 19 rizik od prvog srčanog udara povećava tri do osam puta. Studija na 87.000 ljudi, od kojih su 57% bile žene, takođe je otkrila da su se u narednim nedeljama rizici od krvnih ugrušaka i srčanog udara smanjivali, ali su ostali povišeni najmanje mesec dana.

 

 

Imam peckanje u telu i delimicno "mozdanu maglu"

  • +1 4
Link to comment
Kod mene je moždana magla krenula dana kad sam diplomirala, pojačala se nakon porođaja (x2). 
oglupljivanje u vezi sa imanjem dece da se ne pominje. ne mora kapitalizam da zna bash sve dry.png hihi.gif

u post kovidu ljudi ostavljaju supe da im dogore do sherpe, pa kolko ocesh puta :ohmy:

sent from novi mnogo jak bubamoto.



  • +1 2
  • Wub 1
Link to comment

Ja jezivo često zaboravljam imena, nazive npr. lekova, kozmetike.... nekad imena ljudi, tokom poslednje dve godine. Ali pošto se dešava u talasima, objašnjavala sam sebi rasejanošću od stresa, ili opterećenost poslom s vremena na vreme.

 

Link to comment

Zaboravljanje imena je valjda standard kod vecine nas, meni je npr. problem kad me neko nazove i trazi neciji broj telefona (cesto hitno) a ja ako ne krenem da saljem bukvalno u roku od 2-3 sekunde nakon sto prekinem vezu - pisi propalo. Ima tako milion primera, i bitne i nebitne stvari, sreca je samo sto ovi bliski prijatelji znaju za to odavno pa se ne ljute, a ovi manje bliski verovatno misle da sam neka skotina neodgovorna. Traje to sigurno 20+ godina, verovatno ne postoji resenje.

Sent from my M2012K11G using Tapatalk

Link to comment
1 minute ago, Filozof manijak said:

Jel se javlja kod nekog opadanje kose kao post covid simptom?

 

Ako je to simptom, ja sam imao Covid tamo negde početkom osamdesetih prošlog veka...

 

:covid19: 

  • +1 1
  • Haha 6
Link to comment
5 minutes ago, Filozof manijak said:

Jel se javlja kod nekog opadanje kose kao post covid simptom?

 

Znam dve devojke kojima se to dešavalo i dešava nakon preležane korone.

  • +1 1
Link to comment

Opada od steroida ako su joj davani.

 

Meni jeste nešto kao opadala nakon korone u leto 2020, ali sam tad bila i porodilja i zaustavila mleko hormonski tako da sam odbila na taj prateći cirkus. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...