Jump to content
IGNORED

Планета Дина (2021)


Duhovnost, ljubav i med

Recommended Posts

13 minutes ago, Filozof manijak said:

Herbert je prvi ekolog među sf piscima, i dosta se ta tema provlači kroz knjige.

Ali za mene je Dina o evoluciji pre svega ljudskog uma, i vrste i transcendentiranju na viši nivo postojanja.

Ali na kraju njih spasi bas ta tehnologija, ti Xintijevi No Vision brodovi, tako da je cudno, plus taj car crv namerno potlacuje ljude u tom univerzumu kako bi kroz patnju ljudi dosli do spoznaje da je spice i ovisnost spicu najgora stvar koja ce dovesti do unistenja covecanstva, zato ih tera na skatering i dodatno na novu vrstu ljudi koji nisu podlozi prorocima..tj proricanju buducnosti

Link to comment
52 minutes ago, Indy said:

Mnogo je kompleksnije od toga (vise ima veze sa ekologijom nego "Arapima").

 

Btw. jel moze neko da promeni naziv teme da ne bude da se ovde radi o "rimejku planete" (vec valjda filma.)

O ekologiji? Zar nije ta civilizacija Duna, naj eko friendly ikada ? A da je cilj cara crva bilo unistenje peskovitih pustinja i posumljavanje planete kako bi se unistio spice melange totalno?

Ja citam tu knjigu kao jedan veliki ne genetskom programiranju i manipuliranju, 

Link to comment
1 hour ago, Roger Sanchez said:

Ići ču gledati u kino Denisu za hrabrost, ali strepim da je scenarij istodobno pretenciozan i preplitak.

1. Glavna emocije u prvom dijelu prve knjige je rastuća tjeskoba likova za koje se Frank trudi da ih progresivno sve više zavoliš. Je li Denis uspio da publika zavoli Atreide i da teško podnese rastuću bezizlaznost?

2. Zanima me je li i kako obrađen "We are the Harkonnens" moment. Da to ne bude shvaćeno kao još 1 kliše trenutak, neknjiškoj publici trebalo je reći da je Jessica kao konkubina Letu imala važan i sudbonosan zadatak koji nije obavila, natuknuti da je sparivanje u sljedećem naraštaju trebalo prevladati i "veliku zavadu" (i to upravo u trenutku kad Bene Gesserit drži prijestolje jer je Irulan Padišahica ok to je za 2 dio emoji1787.png ).

U knjizi su elementi toga od početka do kraja, u filmu je bar dio toga mogao lako biti natuknut s nekoliko neknjiških ali sadržajnih rečenica s Mohiam na početku..
 

 

 

 

 

 

 

 

Атреиде нема потребе да заволиш, они су сама врлина, а то јесте кључна тачка потенцијалне пропасти породице, јер својим угледом угрожавају самог цара, па тако избацују систем из равнотеже. То је нешто што сестрински план о помирењу са Харконенима не би могао да заустави. У том универзуму свако превише јак бива скршен тако што се сви удруже против тога. Зато сестринство крије своје пуне моћи, а слободњаци потпуно крију своју моћ и потплаћују меланжом да ниједан извештај не садржи њихову бројност и организованост, да би сви мислили да су безначајна скупина. Атреиди штрче, поносно истичу да су окупили око себе најбоље људе, зато их остали прве згазе. (А Пол и Џесика случајно преживе)

  • +1 2
Link to comment
1 minute ago, Rowanoke said:

Sta bese ovo. Ko je ovo ? 

Аутохтоно становништво планете, прилагођено на екстремно тешке природне услове и очеличено непрестаним терором који ту влада. 

Link to comment
36 minutes ago, Jeremija said:

Ako pričamo o čitavom serijalu knjiga, onda je jedna od glavnih tema i neizbežna (i neminovna) koegzistencija ljudi i mašina...

По мом схватању серијал књига обрађује коегзистенцију људи и људи. :) Технологија је ту спутана само у делу у коме би технолошки луксуз могао отупети чула и атрофирати "психичке мишиће". Јер је друштво политички регресирало на феудализам и владарске куће морају бити наоштрене да доносе брзе одлуке и да буду у страховитој психичкој форми. За разлику од средњевековног феудализма, овде у "свемирском феудализму" се сваки потез планира са страховитим прецизностима. Технолошки су много изнад нас, кључна разлика је што ми више користимо технологију у сврху луксуза, опуштања и хедонизма, пуштања "мозга у слободан ход", а они упоредо развијају духовност, интуицију, психу, оптерећујући их вежбама до максимума, убрзано еволуирајући.

Link to comment

sad vas ovde čitam i shvatam da sam sve pozaboravljala, pročitala knjgu(e) ima milion godina :wacko:

 

vidim da ću čitati ponovo, samo se sećam da mi je film posle knjige bio razočarenje

 

jedino mi sting bio ok, ali tu sam valjda bila subjektivna :tongue:

  • Haha 1
Link to comment

Aaaaaa, Frimeni, slobodnjaci

35 minutes ago, Duhovnost, ljubav i med said:

По мом схватању серијал књига обрађује коегзистенцију људи и људи. :) Технологија је ту спутана само у делу у коме би технолошки луксуз могао отупети чула и атрофирати "психичке мишиће". Јер је друштво политички регресирало на феудализам и владарске куће морају бити наоштрене да доносе брзе одлуке и да буду у страховитој психичкој форми. За разлику од средњевековног феудализма, овде у "свемирском феудализму" се сваки потез планира са страховитим прецизностима. Технолошки су много изнад нас, кључна разлика је што ми више користимо технологију у сврху луксуза, опуштања и хедонизма, пуштања "мозга у слободан ход", а они упоредо развијају духовност, интуицију, психу, оптерећујући их вежбама до максимума, убрзано еволуирајући.

Zar nisu ti Frimeni otkrili taj spajs melanz? 

Link to comment
28 minutes ago, Rowanoke said:

Aaaaaa, Frimeni, slobodnjaci

Zar nisu ti Frimeni otkrili taj spajs melanz? 

Они га користе у племенској религији, обредима, као стимуланс за визије и пророштва, Пол у додиру са меланжом види како, у случају његове смрти, човечанство одлази дођавола у крвавом џихадистичком рату, Полова сестра Алија убрзано постаје првосвештеница јер њој меланж убрзава духовни развој. Док је њима меланж нешто свето и божанско, свима другима је обично гориво за свемирске транспорте. 

Link to comment
15 hours ago, dùda said:

sad vas ovde čitam i shvatam da sam sve pozaboravljala, pročitala knjgu(e) ima milion godina :wacko:

 

 

Ja sam poslednji put procitao pre 2 godine, i skoro nista ne razumem o cemu ovi pricaju.

  • +1 3
  • Haha 5
Link to comment
1 hour ago, Indy said:

Ja sam poslednji put procitao pre 2 godine, i skoro nista ne razumem o cemu ovi pricaju.

У наставку серијала, друга књига ("Месија Дине", мислим) , има један опис Алијине сале за вежбу, које техничке уређаје има на располагању, један од њих се зове, од прилике: "опомињач на стереотипна размишљања" ...Немогуће је дати ауторитарно тумачење књига, из бројних разлога, један је што се ликови изражавају крајње неконвенционално, они су у увежбавани, обучавани, да им мисли буду неки чудни микс интуитивног религијског транса и рационалног сагледавања. Свако ће ту наћи неко своје виђење, а некога ће потпуно збунити унутрашњи свет ликова. Уосталом, као и друга књижевна дела, нпр. "Лелејска гора", "Дервиш и смрт", сећам се да је у гимназији скоро свако имао своје виђење, а многи су изгубили стрпљење са ликовима.  

Link to comment
33 minutes ago, Duhovnost, ljubav i med said:

У наставку серијала, друга књига ("Месија Дине", мислим) , има један опис Алијине сале за вежбу, које техничке уређаје има на располагању, један од њих се зове, од прилике: "опомињач на стереотипна размишљања" ...Немогуће је дати ауторитарно тумачење књига, из бројних разлога, један је што се ликови изражавају крајње неконвенционално, они су у увежбавани, обучавани, да им мисли буду неки чудни микс интуитивног религијског транса и рационалног сагледавања. Свако ће ту наћи неко своје виђење, а некога ће потпуно збунити унутрашњи свет ликова. Уосталом, као и друга књижевна дела, нпр. "Лелејска гора", "Дервиш и смрт", сећам се да је у гимназији скоро свако имао своје виђење, а многи су изгубили стрпљење са ликовима.  

Mislis tok misli nije pravolinijski?

 

Pa to je koliko sam skontala zbog toga sto spice melange dodatno daje kako se to kaze, te prorocke sposobnosti, pa moras da ciklicno i cudno razmisljas da bi izbegao da si procitan? 

Zar nije to? prescient history

 

Link to comment
  • Hamlet Strašni changed the title to Планета Дина (2021)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...