Jump to content
IGNORED

Планета Дина (2021)


Duhovnost, ljubav i med

Recommended Posts

Ja pretpostavljam da producenti preferiraju izraz adaptacija u odnosu na rimejk zato što je Linčov film očajno prošao i kod kritike i na blagajni. (Potrošili 40 miliona, zaradili između 30 i 37.) 

 

"This movie is a real mess, an incomprehensible, ugly, unstructured, pointless excursion into the murkier realms of one of the most confusing screenplays of all time."

- Roger Ebert

 

Dakle, veći built-in audience imaju ako se oslone na knjigu nego ako pokušaju da se oslone na jednu od najgorih adaptacija svih vremena.

Edited by Weenie Pooh
  • -1 1
Link to comment
40 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Dakle, veći built-in audience imaju ako se oslone na knjigu nego ako pokušaju da se oslone na jednu od najgorih adaptacija svih vremena.

:rolf:

1. На претходној страни сам цитирао шта је Френк Херберт мислио о Линчовој адаптацији, био је веома задовољан њоме. А претпостављам да је аутору књижевног дела много важније да ли је дело у филму оскрнављено од тога да ли је филм зарадио новац или шта о њему мисле филмски критичари тог момента.

 

2. Филм је накнадно стекао култни статус, то се дешавало са многим филмовима (и другим уметничким делима) , да буду у време премијере лоше прихваћени од публике и критике, али да касније буду рехабилитовани. 

 

3. То што није зарадио новац те 1984. тек није аргумент ни за шта у 2021. Најбољи албум нашег рокенрола (Вис Идоли - Одбрана и последњи дани, 1982.) имао је десетоструко мањи тираж од њиховог следећег албума из 1983. (Чоколада) па је овај првопоменути албум култан, док је други лепушкасти поп хитић и ништа више.

Link to comment

1. Kakve veze ima Herbertovo mišljenje sa tim šta će publika želeti da gleda danas, ili kako producenti rezonuju? Evo, ako te zanima šta o tebi dragom filmu misle relevantni autori, možeš da konsultuješ Linča:

 

Quote

 

David Lynch admitted that he has “zero interest” in watching Denis Villeneuve’s upcoming Dune film, due to the “total failure” of his own adaptation. “It was a heartache for me,” he told the Hollywood Reporter at the time. “It was a failure and I didn’t have final cut. I’ve told this story a billion times. It’s not the film I wanted to make.”

Later that year, the Blue Velvet director expanded on his feelings toward Dune in a 40-minute interview on his YouTube channel, reiterating that it was a low-point in his filmmaking career. “I’m proud of everything except Dune,” he says.

 

 

2. "Kultni status" ne implicira kvalitet, pobogu. The Room isto ima kultni status. Ed Wood je kultni režiser i producent. Linčova Dina je čuveni fijasko, ne znam zašto to mora da ti se crta.

 

3. To što nije zaradio novac te 1984 je upravo razlog zbog kog se čekalo skoro četrdeset godina na novi pokušaj. Tebi to možda nije bitno, ti se možda filma rado sećaš, ali Warner Bros razmišlja drugačije.

  • +1 1
Link to comment
25 minutes ago, Weenie Pooh said:

1. Kakve veze ima Herbertovo mišljenje sa tim šta će publika želeti da gleda danas, ili kako producenti rezonuju? Evo, ako te zanima šta o tebi dragom filmu misle relevantni autori, možeš da konsultuješ Linča:

 

 

2. "Kultni status" ne implicira kvalitet, pobogu. The Room isto ima kultni status. Ed Wood je kultni režiser i producent. Linčova Dina je čuveni fijasko, ne znam zašto to mora da ti se crta.

 

3. To što nije zaradio novac te 1984 je upravo razlog zbog kog se čekalo skoro četrdeset godina na novi pokušaj. Tebi to možda nije bitno, ti se možda filma rado sećaš, ali Warner Bros razmišlja drugačije.

1. Ако поредимо књигу и филм, Хербертово мишљење је најмеродавније, меродавније и од Линчовог, јер Линч као самостални уметник тежи да задовољи своју сопствену креативну страст, а не да имитира Херберта. А мени, као фану књиге је драго што Линч није успео да побегне од књиге, што се није превише "испољио", што је више имитирао него креирао. Ја мислим да од те књиге није ни могуће побећи јер - нема се где. Књига је савршена. Или близу томе. Ко бежи од књиге зезнуће све. 

 

2. Филм је несумњиво квалитетан. Не зато што ја то кажем, или зато што је култни, него што је издржао тест времена и феноменално остарио. Изнова се човек најежи у многим сценама - ма колико пута гледао.

 

3. То није филм који може да заради велики новац, јер људи иду у биоскоп да би се забавили у СФ жанру, а не да би тражили филозофску дубину у компликованим политичко - религијским сукобима у космосу. Ко ту дође да гледа "Ратове звезда" изађе разочаран. А опет, ако би се комерцијализовао да буде по укусу "просечног Џоа" то више не би била Дина. Не може Дина постојати без филозофије. Едит: без дубоке филозофије. 

Edited by Duhovnost, ljubav i med
Link to comment

......Оно што сам хтео рећи, Дина да би била Дина и на филму, мора да потроши огроман буџет (како другачије све то поставити?) и мора да буде СФ за интелектуалце. Из самих тих поставки следи да је борба за рентабилност неминовна ствар, ако буде макар у малом плусу - успех је. 

Link to comment
5 hours ago, Rowanoke said:

Koje je tvoje misljenje o seriji Dune? 

Да и није права Дина јер - премали буџет за визуелне садржаје, а превише симплификација у интелектуалним садржајима. 

Link to comment
1 hour ago, Duhovnost, ljubav i med said:

Да и није права Дина јер - премали буџет за визуелне садржаје, а превише симплификација у интелектуалним садржајима. 

Ja bas mislim da je Linchova bila previse simplifikovana i karikirana, zato je se on i stideo jer nije onako ispalo kako je htelo. A da se serije jedine drze knjige kao pijan plota,

Na stranu ocajna kostimografija i osrednja gluma u serijama.

Edited by Rowanoke
Da se odnosi na seriju
Link to comment

Ja sam voleo obe te serije, doduse poslednji put sam ih gledao kao srednjoskolac. Jeftina produkcija, neki Sci-Fi channel je bio, ali da, bas to, vrlo usko i precizno se drzala knjige.

 

Lincova bioskopska verzija je jedan konfuzan bucjkuris svega i svacega i malo kome bez predznanja iz knjige je tu bilo jasno sta se desava. I Kajl Meklahlan je ocajan izbor za Pola, a i u startu deset godina premator.

  • +1 2
Link to comment

Meni je Dina izuzetno dobro sjela prije svega zato što je ona najbolji pokušaj zamišljanja jedne uvjetljive interplanetarne političke konstrukcije, puno složenije i rafiniranije od, recimo, one u Zadudžbini.

Broj političkih aktera i konzistentnost i uvjerljivost, a istodobno i složenost njihovih uloga, kao i jezgre njihove političke motivacije je bez presedana, osim ako sam propustio nešto bolje

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, Rowanoke said:

Ja bas mislim da je Linchova bila previse simplifikovana i karikirana, zato je se on i stideo jer nije onako ispalo kako je htelo. A da se serije jedine drze knjige kao pijan plota,

Na stranu ocajna kostimografija i osrednja gluma u serijama.

Мислим да је Андрић рекао да је суштина уметности уздићи се до једноставности. Дина је једноставна, а дубока књига. Нешто сасвим друго је симплификовати филмску радњу у сврху боље комуникације са публиком, то је онда скрнављење, то Линч никада не би радио, на многим његовим премијерама публика је излазила из биоскопа. :DМисли попут: "Неопходна је промена јер без промене нешто дубоко спава у нама. Спавач се мора пробудити" (уз касније покличе: "The Sleeper is awakened!") иако једноставне и дубоке не могу шармирати просечну екстровертну публику која очекује да се појави неки џедај :rolf: да трансферише духовне моћи главном јунаку, превише је очекивати од "просечног Џоа" да се искрено обрадује јунгијанским сеансама на биоскопском платну. Џо ће рећи: "Какав јебени спавач, он је спавач и он сам себе буди? Хехе. Шта ја то гледам? Јебеш ово, дај џедаје! " 

 

 

Link to comment

О новој верзији знам само толико да Зендаја глуми Ћани. (А и то не бих знао да ми се Зендаја није допала у серији "Еуфорија", тј. не бих ни знао ко је она) Намерно не читам критике, морам потпуно самостално да "осетим" филм. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...