Jump to content
IGNORED

Uništavanje životne sredine u Srbiji


Jumanji

Recommended Posts

Sad vidim kod Hatorija na twetteru da Rio Tutno[emoji769] :Jova: ima ugovore sa vladom za 10 lokacija i da kažu da ce objaviti to... Jel' ima neka vest o tome negde?
Videla sam da se pominje, ali ne i neki izvor
Link to comment

Nedaleko od Loznice, u dolini Jadra pronadjene su velike kolicine litijuma. Dokazane rezeve su 135 milijardi tona.. koliko ga stvarno ima, sami bog zna.

 

Glavni covek Rio Tinta Zan Sebastijan Zak je kako prenosi DW izjavio da su kolicine litijuma u Srbiji dovoljne da zadovolje potraznju u celom svetu.

 

Trenutna cena jedne tone na svetskom trzistu je 13500 dal dolara lil evra, vrv dolara.. Sa tendencijom stalog i velikog rasta. Ne bibilo iznenadjenje da se cena duplira ili troduplira u natednih 5 do 10 godina. Veliki je grabez za litijumom na svetskom trzistu i rivaliter izmedju velikih proizvodjaca, Kine, Amerike, Evrope.

 

 

Postoje 3 faktora koji su jako vazni za nas i za Srbiju. Rudna renta, zabrana izvoza iz Srbije i zastita zivotne sredine.

 

1. Rudna renta je u Srbiji od 3 do 7%, sto je sramota. Zemlje u okruzenju, Madjarska, Hrvatska, Slovenija imaju rudnu rentu od 10 do 20%. Rudna renta na ugalj je 3% a na litijum bi trebalo biti minimum 7%, ali i to je veoma malo, obzirom da se radi o visokoprofitabilnoj rudi ciji je vlasnik drzava Srbija. Rusi naplacuju rudnu rentu na gas i naftu 40-50%. Norveska je vlasnik kompletnih zaliha nafte i gasa i niko ne moze prodavati osim njih,zato su se i obogatili. Mislim da Vucic nema muda a sve karte su mu se otvorile.

 

2. Sto se tice zabrqne izvoza litijuma, mislim da je to gotova stvar, jer se sve cesce mogu cuti izjave zvanicika da izvoza rude kao sirovine nece biti.. ako neki investitor, proizvodjac mobilnih telefona, elektro automobila, bicikala ili autobusa zeli litijum, moze da ga koristi u Srbiji. Otvori fabriku i izvoli. Nadam se da to nece biti samo fabrike baterija.. neko ce mozda preseliti i proizvodnju. Nalazimo se na putu svile, bice izgradjene i pruge koje povezuju luku Pirej sa Evropom i obratno, bliza je i Azija.

 

3. Zivotna sredina je strateski resurs Srbije i tu treba zahtevati najvise svetske standarde i najmodernije tehnologije.. stim u vezi treba postaviti inspekciju koja ce od Rio Tinta zahtevati da dokaze da je ispostovao ugovorene obav3ze.. ako ovinisu u stanju ili su hvatali krivine, odmah po dzepu i to tako da im vise ne padne na pamet budalisanje i zajebancija sa zivotnom sredinom.

Na zalost, mislim da Vucic n i tu nema muda

  • +1 1
Link to comment

Zanimljiva tema. Ja bih ostao samo na ekologiji. Ljudi ce tamo vidjeti koliko su cisti ti elektricni automobili. 

 

Razumjem ekonomija, razumjem price ako drugi rade mozemo i mi. 

Ali mjesec dana je ovdje temperatura 40° i unistavanje zemljista mi nikao ne ide u glavu.

 

Da malo rasirim pricu, ovdje u Pancevu se dosta gradi novih zgrada u centru umjeto starih kuca. Ljudi koji imaju poljoprivredne zemlje jedva cekaju da je prodaju ali cekaju da grad dozvoli gradnju na tim placevima. Znaci poljoprivredna zemlja ce se betonirati sto jos vise podize vrrucine.

Cujem da imaju neki projekat da pocnu da grade i sa druge strane tamiša koji je sada u sumi i mocvarama kao Pancevo n1 vodi. Kao bice ljepse a meni je ta obala najljepsi dio panceva.

 

Nadam se samo da ce se sto vise ljudi pobuniti protiv toga.

Link to comment
23 minutes ago, borris_ said:

Cujem da imaju neki projekat da pocnu da grade i sa druge strane tamiša koji je sada u sumi i mocvarama kao Pancevo n1 vodi. Kao bice ljepse a meni je ta obala najljepsi dio panceva.

Ne znam za taj projekat ...

A Pancevo svakako ima dosta drugih mesta za Pancevo na vodi - kod Svilare, Mali rit, Marka Kulica, ...

Link to comment

Ne moze i zivotna sredina i industrijalizacija. Ne moze i jare i pare. Nemacka je cela prekrivena fabrikama.

Tu je nekih 55 porodica vec prodalo zemlju i kuce Riotintu, na prostoru gde ce rudnik biti... oni su uzeli dobru lovu i bole ih uvo. Problem je sto je uz reku Jadar povezano jos 20000 ljudi koji tu napasaju stoku, zalivaju njive, vocnjake i baste, kupaju se leti... cak i da ne zalivaju, uzivaju u prirodi, jer je to sve sto imaju.

Jos je veci problem sto se Jadar uliva u Drinu, a to im ne smemo dati da zagade ni po koju cenu.

Ja sam za fabrike i razvoj, ali ne po svaku cenu.. kljucno pitanje je kako ce vlast odigrati.

Ovi sto se pojavljuju u medijima samo mute vodu i odmazu

 

Link to comment
Ne znam za taj projekat ...
A Pancevo svakako ima dosta drugih mesta za Pancevo na vodi - kod Svilare, Mali rit, Marka Kulica, ...
U kontaktu sam sa ovima iz "odbranimo Teslu", kažu mi da je Pančevo što se tiče građevine dato kao plen "navijačima & co."







... Shiit has hit the fan

Link to comment
  • Redoran changed the title to Uništavanje životne sredine u Srbiji
On 2.8.2021. at 0:14, Banjo said:

Mislim da Vucic nema muda a sve karte su mu se otvorile.

Vučiću bi muda bila u procepu kad bi to pokušao.

Koliko treba vremena da prođe da se shvati da je Vučić kolonijalni upravnik i uradiće sve štetno po zemlju dugoročno samo da ostane na vlasti?

  • +1 3
Link to comment

Нисам присталица патријархално-еколошко-"њуејџ" протеста који уједињује све алтернативно из урбаног и све алтернативно из руралног светоназора. :) Па ипак, захтевао бих у случају овог литијума једну врсту војничке дисциплине у контроли рада корпорације. Надам се да су индустријски стандарди напредовали, па да све то може проћи без веће штете по екологију. 

  • Haha 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...