Jump to content
IGNORED

Prosta duša slovenska


pantelia

Recommended Posts

Muzika mi nije nesto bitna u zivotu niti sam se ikad unosio u istu i poistovecivao sa pevacima na bilo koji nacin pa se nisam isplakao kao vecina ovde ali mi zao coveka, em malo godina em jebena korona, mogao je da ode i na bolji nacin.

Od milion hitova, ubedljivo omiljena mi je Bluz mutne vode, bas pogadja svaki put.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

  • +1 1
Link to comment

Svi kace mahom samo stare, ali 2001. je izasao i "dnevnik starog momka" i bio sam u fazonu: pa ovo je bas dobro i dalje kida i ume sto nije bas tako cesto kod umetnika da odrze kvalitet. I danas uzivam u ovom albumu cesto.
Posebno su mi se svidjale sve njegove gde se prozima bluz, pa bih sa ovog izdvojio:

 

Edited by Boza_zvani_Pub
  • +1 1
Link to comment
15 minutes ago, Zli Gli said:

Muzika mi nije nesto bitna u zivotu niti sam se ikad unosio u istu i poistovecivao sa pevacima na bilo koji nacin pa se nisam isplakao kao vecina ovde ali mi zao coveka, em malo godina em jebena korona, mogao je da ode i na bolji nacin.

Od milion hitova, ubedljivo omiljena mi je Bluz mutne vode, bas pogadja svaki put.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
 

" mogao je da ode na bolji način"

lepo si ovo rekao.

razbesnim se kad pročitam i čujem da je neko umro zbog korone u 21. veku. stvarno ne sme od toga da se umire danas. toliko je to poražavajuće.

tamo negde 80 i neke prolazimo pored palasa i stoji balašević kao pravi dripac. masna mu kosa, ruke u džepovima i moja smotana sestra povika: "tata, tata! đorđe balašević!" i zatim udara glavom iz sve snage u staklena vrata :isuse:.

i danas mi kaže da kad ga je srela pre par godina i ispričala mu ovu mini anegdotu da se slatko nasmejao. 

ode još jedan velikan iz srećnog doba pokojne juge

 

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment

  

  

8 hours ago, Ayatollah said:

Pokušavam da napišem nešto dostojno već 4 sata, ali ne ide. Mnogo sam tužan.

 

7 hours ago, harper said:

 

Htedoh da napisem nesto o tome kako smo mi rodjeni sezdesetih i sedamdesetih u Jugoslaviji, bar neki od nas, veceras doziveli podsecanje da smo zapravo apatridi koji su se, kao i svi gastarbajteri, prosto prilagodili zivotu u nekim drugim drzavama ali rekoh da ne prizivam vraga na ovaj topik tom pricom. Kad razmisljam o sebi, o svom vaspitanju, o tinejdzerskim godinama, prvim iskustvima i dobrim i losim, o skolama, prvim poslovima, o tome kakvoj kulturi sam bio izlozen, gde sam sve putovao, letovao i kakve stvari dozivljavao, kojih stvari se secam da sam ih prvi put uradio, jednostavno ne mogu u potpunosti da se identifikujem ni sa jednom drugom drzavom osim sa onom u kojoj sam rodjen i sve to doziveo.

 

U Balasevicevom odlasku ima dosta toga simbolicnog u tom smislu, od pesama o kultu licnosti i akcijaskim himnama s pocetka do gorcine i cinicnog podsmeha s kraja karijere nekako je pokrio ceo taj prostor. I licnim i "politickim" pesmama. Kao da je svojim opusom svedocio o svim nasim odrastanjima, sazrevanju i ovom glavinjanju iz gubitka u gubitak do zrelih godina. Nekad frivolno, nekad majstorski, nekad gresan, nekad plemenit na svoju stetu, nekad predvidljivo i jeftino, nekad mudro i vidovito. Svi su drugi odustali, digli ruke, presli u nesto sasvim drugo, on je od ovih superpoznatih ostao jedini da belezi sva samaranja koje smo doziveli i da nam ih vraca kroz pesme. Sad, kakve su to pesme i kome se dopadaju ili ne verovatno i nije toliko bitno. Za hronicara je vazno da bude tacan, sve ostalo je cist bonus.

 

 

Tri puta pokušavam da pišem.. nešto ne ide.

 

Jutros oko četiri me probudilo nešto, i do sada se sluša, i pomalo plače, jer, ipak, otišao je moj neko, naš neko.

 

Svaki njegov album, pesma, knjiga, pričaju priče, narafski, slikaju portrete naših kolektivnih života, portret jedne nacije koja ne postoji. Ali i njegov lični.

Pa se kroz njih lako nekako pronađeš i zamisliš.

Pevao je jako često tužno, sa posebnim patosom, a neretko veselo, i lako.

 

Mogao bih satima da prolazim kroz naslove i stihove.

Možda lične, i tužne, one koje svako zna kada ti trebaju, one o protinoj kći, o dunjama i konjima...

Možda njegove lepe i lične mislim, o Oliveri najviše, ili pak namćora, ili sin jedinac. Čardaš svakako, uvek, i svugde.

Gde je grešio. Da li šuger rep, ili marš, ili te narodnjake, da li gedu, ili poseban ringišpil iz 1999., možda živeti slobodno, a možda kad spominje one što prepakuju i prodaju... ne znam. Deluje da nije mnogo grešio, a i ono što jeste, ako jeste, nije nikada nikome naškodilo, valjda..

 

Njegove priče i pričice ostaju, madžarski carinik sa Djordje, Djordje, mnogo voliš mocart kugle (ono najmekse đ koje još nije formirano i koje on tako slatko izgovara), ili baba i televizor, ili onog što je švandrljao u onoj priči gde se i Radoman spominje.

 

Gospodin pre svega, čovek koji je pričao iz srca i koji je dopuštao da ga ponese emocija.

 

Što bi rekao u laloškom valcu:

  Ja vam sledim jedared, kad naiđe red.
Al i tad mi ostavte čas
da sa njome odigram stari laloški vals.

 

Ja se nadam da je taj čas imao, jer ga je dobrano zaslužio.

 

Hvala čika Đole za sve

 

  • +1 3
  • Tužno 1
Link to comment

Meni je fenomen prolaznosti, u njegovim pesmama, neverovatan. I sam je pričao da nije ni bio svestan da je tako mlad napisao baladu o prolaznosti misleći na Neki novi klinci. Stihovi poput "jer još sam suviše mlad da mislim o grobu, a već sam suviše star da brojim zvezde" ili Na pola puta (isto na Pubu) cela pesma, nema potrebe vaditi stihove, pa i kasnije Marim ja ("najbolje godine ovog života mog...samo su kliznule ko senka Dunava pod senkom tvrdjave"), Divlji badem ("pustinja prošlih minuta i ova zrna sad i pred treći refren nismo mladi")...

Biću subjektivan i reći da jedino Arsen ima šta dodati na tu temu, u pesmi boldovanog naslova.

 

A onda imamo "poseban osvrt na pucnjavu u Persiji" - pa to i danas "slušamo na radiju". Svaki stih iz 1987. se može preslikati na 2021. "pad dolara na berzi, nacionalistički vampiri koji se budi, vizija druga Fadilja, neke demonstracije u Novom sadu (doduše bez Leh Valense), drug koji nam drži govor koji se pretvara u čisti horor"... U Hondurasu već grebe taj trulež koji će kasnije eskalirati, humoreska Soliter, Oni, Narodnjaci, pominjane Panta rei i Nevernik, preko anti-ratnih pesama i jasne poruke u Krivi smo mi (sećam se da mi je prvi potpis na PPP bio PUTUJ EVROPO) do finiša na albumu '90. Balkanski tango je verovatno najbolja slika i prilika tih godina, ali i zadnjih 10tak godina takodje koje su klasičan deja vu...


Balade su mu fenomenalne, ali dar za seciranje socijlno političke realnosti mu je bio jednako upečatljiv.

 

  • +1 6
  • Hvala 2
Link to comment

bas sam razmisljala zasto nikad nisam imala zelju da odem na koncert iako smo u kuci imali sve kasete, pa cd-ove (jest kupovali roditelji, pa brat ) jer me sve njegove pesme vezuju za ili porodicu i dom, ili lokalno drustvo iz mladosti  i sve su toliko preintimne da mi se slusaju iskljucivo kuci, il sa tim drustvom, ne ide mi to na ogromnoj bini kao neki spektakl. i sad kad je umro, ne kajem se sto nisam isla na koncert , ne bih tamo to mogla doziveti kako treba..

  • +1 1
Link to comment
32 minutes ago, John Coltrane said:

Meni je fenomen prolaznosti, u njegovim pesmama, neverovatan. I sam je pričao da nije ni bio svestan da je tako mlad napisao baladu o prolaznosti misleći na Neki novi klinci. Stihovi poput "jer još sam suviše mlad da mislim o grobu, a već sam suviše star da brojim zvezde" ili Na pola puta (isto na Pubu) cela pesma, nema potrebe vaditi stihove, pa i kasnije Marim ja ("najbolje godine ovog života mog...samo su kliznule ko senka Dunava pod senkom tvrdjave"), Divlji badem ("pustinja prošlih minuta i ova zrna sad i pred treći refren nismo mladi")...

Biću subjektivan i reći da jedino Arsen ima šta dodati na tu temu, u pesmi boldovanog naslova.

 

A onda imamo "poseban osvrt na pucnjavu u Persiji" - pa to i danas "slušamo na radiju". Svaki stih iz 1987. se može preslikati na 2021. "pad dolara na berzi, nacionalistički vampiri koji se budi, vizija druga Fadilja, neke demonstracije u Novom sadu (doduše bez Leh Valense), drug koji nam drži govor koji se pretvara u čisti horor"... U Hondurasu već grebe taj trulež koji će kasnije eskalirati, humoreska Soliter, Oni, Narodnjaci, pominjane Panta rei i Nevernik, preko anti-ratnih pesama i jasne poruke u Krivi smo mi (sećam se da mi je prvi potpis na PPP bio PUTUJ EVROPO) do finiša na albumu '90. Balkanski tango je verovatno najbolja slika i prilika tih godina, ali i zadnjih 10tak godina takodje koje su klasičan deja vu...


Balade su mu fenomenalne, ali dar za seciranje socijlno političke realnosti mu je bio jednako upečatljiv.

 

 

Link to comment
53 minutes ago, InvisibleLight said:

bas sam razmisljala zasto nikad nisam imala zelju da odem na koncert iako smo u kuci imali sve kasete, pa cd-ove (jest kupovali roditelji, pa brat ) jer me sve njegove pesme vezuju za ili porodicu i dom, ili lokalno drustvo iz mladosti  i sve su toliko preintimne da mi se slusaju iskljucivo kuci, il sa tim drustvom, ne ide mi to na ogromnoj bini kao neki spektakl. i sad kad je umro, ne kajem se sto nisam isla na koncert , ne bih tamo to mogla doziveti kako treba..


Bukvalno ovo. I ne samo on, mnoge jos izvodjace koje slusam svakodnevno nikad ne bih isao da gledam uzivo. Recimo Sting, Fil Kolins, Massive Attack, Morcheeba, itd. Stilski nemaju veze s Balasem, ali to je taj trip, mogu da slusam u pidzami, gacama ili punoj kadi i to je to. 

Link to comment
  • Redoran pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...