Jump to content
IGNORED

GameStop short squeeze - pogibija hedžera


iDemo

Recommended Posts

1 minute ago, Ayatollah said:

Ne kladiš se, nego pozajmiš akcije od nekoga sa nekim rokom i odmah ih prodaš, i onda gledaš da oboriš cenu akcija kako bi ih kupio po nižoj ceni kada dođe rok vraćanja, a razliku u ceni zadržao za sebe. Ovi sa Reddita su im digli cenu, pa bi morali da plate mnogo veću cenu od prodajne da bi vratili pozajmljene akcije.

 

 

 

Pa shortovati znači kladiti se u suštini. A short sell je ovo što si opisao. Klađenje na ishod utakmice koji već znaš faktički. 

Link to comment
12 minutes ago, Lezilebovich said:

 

imam jedno laičko pitanje.... što bi neko pozajmio te akcije tom fondu ako zna da će oni raditi na padu cene. Zar taj neko nije na gubitku (osim u ovom konkretnom slučaju) ?

edit: taj neko možda misli da će dugoročno akcije biti dobre, a kratkoročno ih ne zanima pa koriste priliku da bar uzmu proviziju ? 

Pretpostavljam da se plaća neka vrsta kamate na tu pozajmicu, i da ovi koji pozajmljuju i tako ne planiraju da bilo šta rade sa tim akcijama u narednom periodu, pa im je to sredstvo da zarade dodatno na statičnim akcijama, a računaju da će se akcija dugoročno oporaviti.

Edited by Ayatollah
Link to comment
16 minutes ago, theanswer said:

 

Pa shortovati znači kladiti se u suštini. A short sell je ovo što si opisao. Klađenje na ishod utakmice koji već znaš faktički. 

Pa da, ali nije čisto klađenje, kao u kladionici, već ide i dodatna konkretna radnja ispod toga. To sam samo hteo da pojasnim.

 

Btw, ko je gledao Kolo sreće, ono što na kraju rade Edi Marfi i Den Ejkrod kada upropaštavaju Ralfa Belamija i Dona Amečea na soku od pomorandže je suštinski short selling - prvo su pozajmili da bi prodali skupo, a onda su kupovali bagatelno.

Edited by Ayatollah
  • +1 2
Link to comment
20 minutes ago, theanswer said:

 

Pa shortovati znači kladiti se u suštini. A short sell je ovo što si opisao. Klađenje na ishod utakmice koji već znaš faktički. 

 

Brokeri su ti koji pozajmljuju. Naplaćuju proviziju i neku vrstu kamate. Zavisi od ugovora. 

Link to comment

Duduk za paru kakav jesam, načelno sam skapirao događaj, i vrlo je zabavno. Koje opcije veliki investitori (fondovi?) imaju da spreče ovakve pojave u budućnosti? 

Edited by zorglub
Link to comment

Ovo je u suštini ispala po meni (još jedna) globalna reklama za trgovanje. Danas je možda samo u tome razlika da ništa nije sigurno, najbolje je kladiti se jednako na pad i na rast... Navlače lovu bankama i spekulantima da se namuzu i na duže staze.

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment

Meni samo jos jedan pokazatelj da ekonomija ne treba da se izucava na fakultetu.

Zatrpase te ljude ispitima, jer..?

Treba ti faklultet za implied odds..ma ne seri. 

Sijalicu jedva zavrcem, ali ove njihove igrarije sa basic matematikom i logikom su ono, value betting za pocetnike 

Ne mislim na berzu i hedge fondove, to je visi nivo, ali vecina stvari...za sta ljudima treba fakultet..jebote

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by Godfrey
  • +1 1
Link to comment
8 hours ago, Ayatollah said:

Btw, ja bih zabranio short selling generalno, ali ko mene pita...

Koliko se ja kao™ secam short selling je bio nesto kao (privremeno) zabranjen valjda neposredno posle propasti 2008. godine ( Big Short ) - ili sam ja to sanjao? Ako nisam sanjao onda nisam ispratio momenat kad se taj fundamenat™ berze vratio with vengeance...

Link to comment
40 minutes ago, Godfrey said:

Meni samo jos jedan pokazatelj da ekonomija ne treba da se izucava na fakultetu.

Ovo ( po meni ) nema veze ni sa ekonomijom ni sa fakultetom - nego je vishe kao - ono - jos jedan dokaz da se ljudi zamlacuju i sa fundamentals™ i sa analytics™ i da je sve na ljudskoj prirodi i zdipi-kindi™ mentalitetu... 

Osim toga - cenim da ce ovde efekat tek da se vidi u celini i celosti - kad se prashina i sneg dodatno slegnu - ono - "Ne pada sneg da pokrije breg nego da svaka zverka pokaže svoj trag" a ovde je u pitanju jedan vrlo vrlo veliki zoo-vrt... A da snjezi - snjezi. :) 

Link to comment

Negde sam pročitao da je i u Švajcarskoj zabranjeno.

 

https://www.reuters.com/article/us-retail-trading-shortbets/losses-on-short-positions-in-u-s-firms-top-70-billion-ortex-data-idUSKBN29X1SW

 

LONDON (Reuters) - Short-sellers are sitting on estimated losses of $70.87 billion from their short positions in U.S. companies so far this year, data from financial data analytics firm Ortex showed on Thursday.

 

The hefty losses come as shares of highly-shorted GameStop jumped more than 1,000% in the past week without a clear business reason, forcing short-sellers to buy back into the stock to cover potential losses -- defined as a short-squeeze -- while retail investors then piled in to benefit from the surge.

 

Chasing shorted companies became a trend among retail traders, rippling across U.S. markets and Europe. Ortex data showed that as of Wednesday, there were loss-making short positions on more than 5,000 U.S. firms.

 

:ziga:

Edited by napadaj
  • +1 1
  • Wub 1
Link to comment
16 hours ago, theanswer said:

 

Pa shortovati znači kladiti se u suštini. A short sell je ovo što si opisao. Klađenje na ishod utakmice koji već znaš faktički. 

Nisam čuo da se termin short povezuje sa klađenjem. Short valjda potiče od činjenice da posluješ sa negativnim balansom, tj. da si "short of". U minusu si prema brokeru, dužan si da vratiš.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...