Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

20 minutes ago, gospa buba said:

ne znam. ja placam neprekidno, tako shto mi jednu jednako fantastichnu sumu procenata uzmu sami, bez da pitaju. ne postoji opcija da se pitam. vulinovu tetku mi nikad ne pominju hihi.gif


 

 
Znaci placa firma?

Link to comment
12 minutes ago, Friend said:

Zar bankomat(banka) ne zadrzava podatke o transakciji, vlasniku kartice i iznosu.


Pa ako budu trazili podatke direktno od pejonira. Onda ce imati sve informacije, da, tu si u pravu, ali ipak je to za sad SF.

Edited by Kundera
Link to comment
 
Znaci placa firma?
znachi da za vecinu zaposlenih u bilo kom legalnom i vidljivom poslu taj dogadjaj placanja poreza uopshte nije vidljiv, porezi su prethodno placeni i isplacuje se radniku chisto neto. nema ne dam nema mnogo mi je, niko nit vidi nit rachuna na te pare. a ako firma ne plati, katastrofa. nije odgovornost radnika, al nema ni doktor ni penzija.

bilo bi super da se sad digne frka da se to sve elektrifikuje, da se olaksha ljudima zivot koji sami placaju, malim biznisima, da ne idu okolo kao blesavi. to bi skroz imalo smisla.

sent from bubamoto


Link to comment
2 minutes ago, gospa buba said:

znachi da za vecinu zaposlenih u bilo kom legalnom i vidljivom poslu taj dogadjaj placanja poreza uopshte nije vidljiv, porezi su prethodno placeni i isplacuje se radniku chisto neto. nema ne dam nema mnogo mi je, niko nit vidi nit rachuna na te pare. a ako firma ne plati, katastrofa. nije odgovornost radnika, al nema ni doktor ni penzija.

bilo bi super da se sad digne frka da se to sve elektrifikuje, da se olaksha ljudima zivot koji sami placaju, malim biznisima, da ne idu okolo kao blesavi. to bi skroz imalo smisla.

sent from bubamoto

 


OK, znaci placa firma za koju radis, da se razumemo, ne placas ti.

Link to comment
2 minutes ago, francuski sobar said:

Jel se ove poreske istrage odnose samo na tekuću odnosnu proteklu godinu il poreski prekršaji nikad ne zastarevaju?


Do pet godina unazad mogu da te jure.

  • Hvala 1
Link to comment

OK, znaci placa firma za koju radis, da se razumemo, ne placas ti.
dada, ne placam, ne vidim taj dinar uosphte.

samo ako neko lichno predje taj godishnji limit za prihod gradjana, onda mora da rachuna i sam podnosi.

sent from bubamoto


Link to comment
4 minutes ago, Kundera said:


Do pet godina unazad mogu da te jure.

 

E hvala, taman tu negde sam i presto da inoprilive primam na lični račun neg prešo na usluge agencija/preduzetnika za ono standardnih 10% koliko znam to i nije nešto bogznakako legalno al se ne dira za sad il grešim?

 

gori sam od Trampa :D

 

 

 

 

Link to comment
46 minutes ago, Kundera said:

U Rumuniji je taksa recimo jedan posto, slovima jedan, u Ceskoj 13 %, na Kipru 12.5%, u zlatnoj Srbiji prezlatnog doba ni manje ni vise nego 46%!

Rekao bih da se malo mešaju porezi i doprinosi ovde. Porez na prihod od samostalne delatnosti u Srbiji je 10%. 

Link to comment
5 minutes ago, Ayatollah said:

Rekao bih da se malo mešaju porezi i doprinosi ovde. Porez na prihod od samostalne delatnosti u Srbiji je 10%. 


Pa da, ali doprinosi su obavezni, tako da mu dodje na isto. U Ceskoj znam da je na primer u tih 13 posto sto platis uracunato i socijalno.

Edited by Kundera
Link to comment
10 minutes ago, Kundera said:


Do pet godina unazad mogu da te jure.

Nije 5, nego 10 godina, i rok se računa od 1. januara godine koja sledi godini u kojoj je trebala nastati ili je nastala poreska obaveza. Pet godina je relativna zastarelost, ali se ona prekida i kreće od nule svakom radnjom Poreske uprave usmerenom na utvrđivanje i naplatu poreza, gde se tumači i da je običan telefonski poziv dovoljan da prekine zastaru. Tek protekom dvostrukog roka relativne zastarelosti nastupa apsolutna zastarelost.

 

Primer - ako je poreska obaveza trebala nastati u martu 2020. godine, rok zastarelosti počinje da teče od 01.01.2021. godine, relativna zastarelost ističe 01.01.2026. godine (do tada je rok da se preduzme barem jedna radnja), apsolutna zastara nastupa 01.01.2031. godine.

Link to comment
Just now, Ayatollah said:

Nije 5, nego 10 godina, i rok se računa od 1. januara godine koja sledi godini u kojoj je trebala nastati ili je nastala poreska obaveza. Pet godina je relativna zastarelost, ali se ona prekida i kreće od nule svakom radnjom Poreske uprave usmerenom na utvrđivanje i naplatu poreza, gde se tumači i da je običan telefonski poziv dovoljan da prekine zastaru. Tek protekom dvostrukog roka relativne zastarelosti nastupa apsolutna zastarelost.

 

Primer - ako je poreska obaveza trebala nastati u martu 2020. godine, rok zastarelosti počinje da teče od 01.01.2021. godine, relativna zastarelost ističe 01.01.2026. godine (do tada je rok da se preduzme barem jedna radnja), apsolutna zastara nastupa 01.01.2031. godine.


5 godina ako nije preduzeta nijedna radnja, kao sto za frilensere nije preduzeta do sada. Tako da u ovom slucaju je 5 godina.

Link to comment
6 minutes ago, Kundera said:


Pa da, ali doprinosi su obavezni, tako da mu dodje na isto. U Ceskoj znam da je na primer u tih 13 posto sto platis uracunato i socijalno.

Pa nije. Porez na prihod u Češkoj je 15%, tj. veći je nego u Srbiji. Doprinosi koje plaćaju zaposleni iz radnog odnosa su 11% (6,5% socijalno i 4,5% zdravstveno), ali poslodavci zato plaćaju čak 33,8% (24,8% socijalno i 9% zdravstveno). Na sve ovo, ako ukupan prihod (plata plus drugi prihodi manje dozvoljeni troškovi) prelaze cap od CZK 139.340 (cca EUR 5.100), na razliku između tog iznosa i CZK 139.340 se plaća dodatni porez od 7%.

Link to comment
15 minutes ago, Kundera said:


5 godina ako nije preduzeta nijedna radnja, kao sto za frilensere nije preduzeta do sada. Tako da u ovom slucaju je 5 godina.

A otkud znaš da za frilensere nije preduzeta ni jedna radnja za 5 godina? Dovoljno je da je Poreska uprava od NBS tražila pregled prometa po svim računima za određeno fizičko lice po JMBG, i da to resetuje relativnu zastarelost. Za poreze koji su trebali biti prijavljeni/plaćeni 2015. godine je dovoljno da pošalju takav dopis 31.12. ove godine, i da to resetuje zastarelost.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...