Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

2 minutes ago, dùda said:

Stigne mi uplata iz inostranstva. I nije bitno koliki je iznos i ko mi je uplatio. Treba na to da platim porez ? Koliki ?


46% ili 56% za frilensing ili poklone ( bar one redovne ).

Link to comment

Interesantno je da (bar kako su meni objasnili) paušalci nisu morali da plaćaju taj dodatni porez na dohodak, osim ako su bili i u radnom odnosu - u tom slučaju bi im se sabirala plata + prihodi preko agencije.

Meni ovo nije imalo smisla, ni prva ni druga stvar, ali mi je par knjigovođa potvrdilo.

Link to comment

Pisao je hazard o plaćanju tog poreza svojevremeno.

 

Quote

 

Kada te isplacuje neko iz inostranstva (bilo ko), tvoja je obaveza da prijavis prihod i platis poreze i doprinose. Stopa je potpuno ista kao kada te placa neko iz Srbije, samo je ovde u svakom slucaju tvoja odgovornost da prijavis bruto prihod i sam platis sta treba.

 

Popunjava se obrazac PP-OPO. Na tom obrascu prijavljujes datum uplate, racun na koji ti legao novac iz inostranstva, bruto prihod (ako si primio na devizni racun - prijavljuje se prihod u dinarima na osnovu srednjeg kursa na dan uplate), mozes da biras izmedju stvarnih i normiranih troskova (za stvarne moras priloziti neki dokaz pretpostavljam, ja sam koristio normirane na osnovu delatnosti, zna se tacno koji % sme da se odbije), odbijes to, odbijes porez placen u inostranstvu na taj prihod (ako ga ima - meni nije bilo, pa ne znam kako se to tacno dokazuje), i onda dobijes oporeziv prihod na koji racunas porez i doprinose. U formularu mora da se popuni onda koliko si uplatio (porez, zdravstveno, pio) i na koji racun (koji ne smes da zajebes) - tako da je korisno da prvi put jednostavno odes u poresku upravu i kazes sta ti treba, i sluzbenici tamo ce ti pomoci da popunis formular kako treba.

 

Pored formulara trazi se

1) ugovor - ako je na stranom jeziku, mora overeni prevod, ali primaju dvojezicne ugovore (srpski i nesto drugo) kao validne bez prevoda; ako je ugovor npr. na 12 meseci i kazes im da ce biti vise uplata po osnovu tog ugovora, samo prvi put nosis ugovor, i posle naglasis kada je stigla poslednja uplata.

2) dokaz o uplati iz banke - odstampani izvod sa e-bankinga je dovoljan, ne treba nikakva overa

3) dokaz o uplati poreza i doprinosa - ili uplatnica/nalog za prenos iz banke/poste, ili overeni izvod iz banke ako si platio e-bankingom

 

Drndanje je sto mora za svaku uplatu u roku od 45 dana. Ako primas mesecno naknadu, onda mozes da recimo skratis sebi odlaske tako sto ces da nosis svaka 2 meseca (kada ti stigne za ovaj mesec, taman ti nije jos isteklo 45 dana za prethodni).

 

Ako si vec zdravstveno osiguran (placas samostalno RFZO doprinos, ili se negde zaposlen), ne placa se doprinos za zdravstvo. Ako nisi, mora. U svakom slucaju mora da se plati doprinos za PIO. I naravno porez.

 

Kako se vadi zdravstvena na osnovu toga ne znam jer nisam pokusao, znam doduse za ljude koje jesu uspeli. Ides sa tom PP-OPO prijavom i onda ne znam sta ti jos treba.

 

Da bi ti se zaracunali doprinosi za PIO (inace si ih bacio u etar), moras u Fond PIO, popunjava se obrazac M-UN, moras da nosis overenu poresku prijavu (tu PP-OPO) na uvid, opet ugovor, opet uplatnice kao dokaz da si platio doprinose (primali su mi odstampane izvode iz e-bankinga, bez overe - jer oni zapravo vec vide u svom sistemu tu uplatu!). Takodje, po difoltu se doprinosi prijavljeni preko M-UN obrasca tretiraju kao dodatak na postojecu osnovicu (u smislu pretpostavlja si da si zaposlen vec negde gde ti tece staz, pa ti ovo ne donosi dodatne mesece/godine staza, vec samo povecava doprinos koji su uplatio za taj period i shodno tome penzija koju ces imati), ako ti je to bio jedini prihod u tom periodu i zelis da ti se na osnovu toga racuna staz, moras da prodjes proces prijave/odjave (valjda kao samostalno zaposleni, ili kako vec to ide - daju ti opet neki formular da ispunis), inace si opet fakticki bacio doprinose u etar i ako si prijavio uredno.

 

Sve u svemu, drkanje. Sistem je u svakom pogledu zamisljen kao da postoje samo firme sa hiljadama zaposlenih i armijom profesionalnih knjigovodja, a ne za sitne preduzetnike, samostalne honorarce i male i srednje firme koje cine najveci deo srpske privrede. Neka o tome razmisli Vujovic, najbolji srpski makroekonomista

 

 

 

Link to comment

Nekada davno vazilo je da te do 15k godisnje na personalni racun ne diraju, sve preko toga banka ima obavezu da prijavi poreskoj, pa onda da li ceo ni da delaju ili nece je na njima. Takodje, pri svakom prijemu novca si morao da pises neku izjavu banci tipa "prihod na osnovu radnih delatnosti obavljenih dok sam bio u inostranstvu", ili ako te u banci vole onda dodas jos i "ocekujem jos istih uplata" da ne bi svaki put popunjavao.

Zasto je bitno ovo "dok sam bio u inostranstvu", zato sto se onda taj prihod ne oporezuje. Ako nisi bio u inostranstvu i odavde si radio tu tezgu, oporezuje se sa cirka 50%, i to je duzan svako da plati, i retko ko je zaista placao.

 

E sad, kako danas stvari stoje - ne znam, cim su najavili rigoroznije pracenje ko sta prima iz inostrastva znaci da nesto muljaju. 

Link to comment

Da li se te uplate iz inostranstva odnose samo na zaradu (uplate od pravnih lica) ili i na novac primljen od privatnih lica (npr. ja posaljem kintu majci penzionerki).

 

U stvari, trenutno saljem kintu sam sebi iz inostranstva na moj racun u intezi da placam njene racune - da li je i to podlozno nekom porezu (tj. hoce li banka da prijavljuje nekome)?

Link to comment
27 minutes ago, goofs said:

Nekada davno vazilo je da te do 15k godisnje na personalni racun ne diraju, sve preko toga banka ima obavezu da prijavi poreskoj, pa onda da li ceo ni da delaju ili nece je na njima. Takodje, pri svakom prijemu novca si morao da pises neku izjavu banci tipa "prihod na osnovu radnih delatnosti obavljenih dok sam bio u inostranstvu", ili ako te u banci vole onda dodas jos i "ocekujem jos istih uplata" da ne bi svaki put popunjavao.

Zasto je bitno ovo "dok sam bio u inostranstvu", zato sto se onda taj prihod ne oporezuje. Ako nisi bio u inostranstvu i odavde si radio tu tezgu, oporezuje se sa cirka 50%, i to je duzan svako da plati, i retko ko je zaista placao.

 

E sad, kako danas stvari stoje - ne znam, cim su najavili rigoroznije pracenje ko sta prima iz inostrastva znaci da nesto muljaju. 

Sad se sećam toga da sam nekada u banci pisala te neke izjave, a u poslednje vreme mi ništa nisu tražili, nikakvo objašnjenje.

To je doduše isto neki novac zarađen napolju a ne u Srbiji. A napolju je i oporezovan, konkretno u Bosni. E sad, kako li se to dokazuje da je zarađen vani ?

Link to comment
1 hour ago, Shan Jan said:

Koga onda goni drzava Hamlete? Vidim da se ovde spominje i booking. Ko je tu u problemu, onaj koji izdaje ili onaj kome se izdaje?

Onaj koji izdaje plaća bukingu posredničku proviziju. Iz toga skontaju da se bavi delatnošću, izdavanjem nekretnine.

Link to comment
Da li se te uplate iz inostranstva odnose samo na zaradu (uplate od pravnih lica) ili i na novac primljen od privatnih lica (npr. ja posaljem kintu majci penzionerki).
 
U stvari, trenutno saljem kintu sam sebi iz inostranstva na moj racun u intezi da placam njene racune - da li je i to podlozno nekom porezu (tj. hoce li banka da prijavljuje nekome)?
Doznake, kako sam čuo da ih zovu, ne oporezuju jer je to priliv u neku ruku finansija u (njihovu) kasu. Samo im to još fali izgleda... da oporezuju sami sebe?

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment
3 hours ago, Time Crisis said:

reče Brbana danas da je dobro ako se odlivaju mozgovi. :sleep:

:laugh:

Imaš link za ovo? Ili smernice za pretragu? 

 

I da li dobro razumem da postoji šansa da najebem što mi leglo par stotina eura od porodice iz inostranstva na devizni i isto toliko od porodice iz Srbije na dinarski?

 

Nešto mi pada na pamet da objavljivanje ove vesti ne služi primarno čak ni punjenju državne kase (mada je dobrodošlo) nego tome da se svi nerviramo i češkamo po glavi umesto da se bavimo nečim drugim. Korona, Kosovo, vlada, nemam pojma gde je trenutno nepoželjna pažnja javnosti.

Link to comment
5 minutes ago, Shitgenstein said:

:laugh:

Imaš link za ovo? Ili smernice za pretragu? 

 

I da li dobro razumem da postoji šansa da najebem što mi leglo par stotina eura od porodice iz inostranstva na devizni i isto toliko od porodice iz Srbije na dinarski?

 

Nešto mi pada na pamet da objavljivanje ove vesti ne služi primarno čak ni punjenju državne kase (mada je dobrodošlo) nego tome da se svi nerviramo i češkamo po glavi umesto da se bavimo nečim drugim. Korona, Kosovo, vlada, nemam pojma gde je trenutno nepoželjna pažnja javnosti.

Služi primarno punjenu državne kase, nijedna vlast ne piše građanima da će im povećati porez da bi tom vešću prikrila neko drugo sranje, ovo je dovoljno sranje samo po sebi. Evo topić već stigao do treće strane, udarilo na frilensere.

Link to comment

Ma dobro, malo je to preuveličan komentar s moje strane, nije da mislim da taj finansijski aspekat stvarno nije bitan, al da unosi paniku, unosi, da skreće pažnju, skreće. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...