Jump to content
IGNORED

Coronavirus u Srbiji


Milosh76

Recommended Posts

2 hours ago, Zlurad said:

Ne znam dal si mosa ili mene kvotovao, odlepio ni tapatalk.

Ako mene pitas, nosio ffp2. To jr valjda kn

 

Da tebe bas me zanimalo. ffp2 valjda ima neki dodatni filter nisam ustvari sigurna u cemu je prednost/mana u odnosu na obicnu kn95bez tog filtera.

Ali kao samo kn95 treba nositi, ne one obicne hirurske.

 

Link to comment

Radi se o različitim telima za standardizaciju.i različitim egzaktnim kriterijumima i testiranjima, ali se po karakteristikama tu negde poklapaju ova tri standarda.

 

N (i kineska varijanta KN) su medicinske maske, dok je FFP standard maski koje radnike štite od sitne prašine.

 

Slično i (K)N 99 i FFP3, ali na ove je već dosta teže disati.

Link to comment
On 7.7.2022. at 10:06, Mos said:

Hajde da pojasnim i ja šta sam hteo da kažem. U poslednje dve nedelje proputovao sam 5 zemalja u kombinaciji vozova, buseva i mini kombija. Za svo to vreme samo tri disciplinovane Švedjanke su nosile masku u punom kupeu. U Fudexu je bilo bar 4 bolesnih, uključujući i vozača ispred mene koji je ženi objašnjavao kako ga ubija grlo i da spremi rakiju. Masku nisam skidao osim kada sam bio napolju i nisam se zarazio. Sličnu priču je prošla i moja bolja polovina na nekoliko aerodroma u poslednje dve nedelje, takodje se nije zarazila. Što se tiče klope, trudio sam da skratim vreme koje ću provesti u restoranima bilo da naručujem, bilo da brzinski klopam. 

 

Ako vas neko ne pljuje i ako niste bolikurni u slabo provetrenom prostoru, najveća moguća verovatnoća je da ćete biti ok. 

 

Slazem se sa tobom, jos jedna moja drugarica odavde je letela vise puta za Srbiju i strogo nosila masku (FFP2 naravno) u svim slucajevima. Ja sam se toliko plasila da ne dobijemo kovid u Srbiji zbog tog opisanog stanja gde niko ne ferma mere ni jedan promil, ali verujem da smo ga onomad u maju fasovali upravo u avionu ili na aerodromu preko zapca ili bebe - koji nisu nosili maske. (Mislim da je mala kriva za sve, posto smo nas dve prve krenule a tek posle nekoliko dana ostali)

  • Haha 1
Link to comment

Koji je sad soj i koliko je opasan u odnosu na npr deltu? Kod nas vec jako dugo niko ne pominje koronu, kao da ne postoji.

Sent from my M2012K11G using Tapatalk

Link to comment

Naše "stručnjake" uvek uzimam sa debelom rezervom a evo šta kaže dežurni koji se nalupetao za sve pare tokom ove pandemije:

 

"Tiodorović je kazao da u Srbiji već dominira omikron BA.5 podtip, koji je po njegovim rečima, od osam do deset puta zarazniji od prethodnih varijanti tog soja, ali je i dodao da se ne može porediti sa delta sojem koji je kako je rekao, ostavio teške posledice."

 

Kod nas se, čini mi se, tek zaleće - sudeći po mojim saznanjima iz nekoliko beogradskih bolnica.

 

Što se brojeva na svetskom nivou tiče: dotakli smo broj od 1M dnevno sa tendencijom rasta a i broj preminulih je počeo da raste.

Link to comment
Quote

osam do deset puta zarazniji od prethodnih varijanti tog soja

 

Sta mu to znaci s obzirom da su i prethodne varijante bile mnogo zaraznije od delte, dovoljno par sekundi u drustvu zarazene osobe?

Link to comment

Broj slučajeva i dalje raste nesmanjenim tempom od nekih 60% ili nešto više nedeljno.

 

Broj hospitalizovanih pak sada raste praktično istim tempom kao broj zaraženih, što ranijih nedelja nije bio slučaj.

 

Na kraju ove nedelje broj hospitalizovanih je bio za 96 veći nego na kraju prošle (154 -> 250).

 

Rast broja slučajeva ove nedelje (pon-ned) u odnosu na prošlu: 68%
Rast broja slučajeva prošle nedelje u odnosu na nedelju pre toga: 58%
Rast broja slučajeva pretprošle nedelje u odnosu na nedelju pre toga: 65%

 

Rast broja hospitalizovanih na kraju ove nedelje u odnosu na kraj prošle: 62%
Rast broja hospitalizovanih na kraju prošle nedelje u odnosu na kraj nedelje pre toga: 31%
Rast broja hospitalizovanih na kraju pretprošle nedelje u odnosu na kraj nedelje pre toga: 26%

 

https://www.b92.net/info/koronavirus/statistika.php

Edited by vememah
Link to comment

Samo da prijavim, na primeru svog kolektiva (40-ak osoba) da se korona razdivljala u poslednjih 7 dana. Odjednom njih 3-4 iz raznih razloga ne radi (nekome članovi porodice bolesni, neko se lično razboleo…)

  • Tužno 1
Link to comment
5 hours ago, pt 2.0 said:

Samo da prijavim, na primeru svog kolektiva (40-ak osoba) da se korona razdivljala u poslednjih 7 dana. Odjednom njih 3-4 iz raznih razloga ne radi (nekome članovi porodice bolesni, neko se lično razboleo…)

 

Da li su ti ljudi imali Kovid i pre ili im je ovo prvi put?

 

Kod mene u Nemačkoj sada "padaju" ljudi koji su do sad odolevali, polako svi. Ne znam nikog ko je imao Kovid dvaput (i retko koga znam da je imao uopšte pre Omikrona, svi su nekako počeli od januara ove godine)

Link to comment
12 minutes ago, I*m with the pilots said:

 

Da li su ti ljudi imali Kovid i pre ili im je ovo prvi put?

 

Kod mene u Nemačkoj sada "padaju" ljudi koji su do sad odolevali, polako svi. Ne znam nikog ko je imao Kovid dvaput (i retko koga znam da je imao uopšte pre Omikrona, svi su nekako počeli od januara ove godine)

 

I kod mene u ofisu, u poslednjih nekoliko nedelja su zarazene tri koleginice koje nisu imale kovid pre.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...