Jump to content
IGNORED

Ekonomija i Corona virus pandemija


Frank Pembleton

Recommended Posts

  • 1 month later...
Quote

China will overtake the United States to become the world’s biggest economy in 2028, five years earlier than previously estimated due to the contrasting recoveries of the two countries from the COVID-19 pandemic, a think tank said.

“For some time, an overarching theme of global economics has been the economic and soft power struggle between the United States and China,” the Centre for Economics and Business Research said in an annual report published on Saturday.

“The COVID-19 pandemic and corresponding economic fallout have certainly tipped this rivalry in China’s favour.”
...
Japan would remain the world’s third-biggest economy, in dollar terms, until the early 2030s when it would be overtaken by India, pushing Germany down from fourth to fifth.

The United Kingdom, currently the fifth-biggest economy by the CEBR’s measure, would slip to sixth place from 2024.

https://www.reuters.com/article/health-coronavirus-china-economy-idUSKBN29001E

Edited by vememah
Link to comment
  • 1 month later...
Quote

EU Faces 100 Billion-Euro Price Tag for Bungled Vaccine Push

The European Union is facing a cost of tens of billions of euros for the slow and chaotic rollout of coronavirus vaccinations compared to countries such as the U.K. and U.S.

Lockdowns mean the bloc’s economy is operating at about 95% of its pre-pandemic level, equating to about 12 billion euros ($14 billion) a week of lost output, according to calculations by Bloomberg Economics. It’s also weeks behind its peers in inoculations, and progressing at a slower pace.

Unless it can make up ground, the EU will be forced to keep lockdowns or similar restrictions in place even as other major economies get fully back to work. A delay of 1-2 months would amount to a 50-100 billion-euro blow...

https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-02-03/eu-faces-100-billion-euro-price-tag-for-bungled-vaccine-rollout (ako vam paywall ne dozvoljava da pročitate članak, ubijte javascript)

Edited by vememah
Link to comment
  • 1 month later...

Kod mene, u jebenoj IT firmi, trebalo je da se desi korona da bi menadžment shvatio da je rad od kuće jednako produktivan kao i iz ofisa. Ranije si morao da prijavljuješ ako iz nekog razloga moraš da ostaneš kod kuće, i režalo se ako neko to previše često radi. Sada će i nakon kovida po novom pravilniku biti moguće do 3 dana nedeljno raditi od kuće.

 

Pri tome lično više volim rad iz kancelarije i mislim da treba da ostane prisutan do neke mere, zbog unapređenja timskog rada, neformalne usputne komunikacije s kolegama koja je ovako praktično nemoguća, i slično. 

Link to comment
15 hours ago, Sammael said:

Pri tome lično više volim rad iz kancelarije i mislim da treba da ostane prisutan do neke mere, zbog unapređenja timskog rada, neformalne usputne komunikacije s kolegama koja je ovako praktično nemoguća, i slično. 

 

koliko su se ljudi radovali u početku radu od kuće, firme otkazivale zakupe prostora... već se pokazuje da je to bilo kratkog daha. ljudi su nervozni, informacije upitno da li stižu do svih pa nastaju zabune i paranoje, gomila stvari koja se ranije dešavala prosto time što odšetaš do drugog stola sada traži zakazivanje sastanka, manje-više sve je sad sastanak a ljudi pizde od sastanaka, novi ljudi koji dolaze se osećaju otuđeno, masa ljudi nije u stanju da napravi razliku gde im se završava posao a počinje privatni život pa rade po ceo dan iako se ne traži od njih... ne kažem da full-remote ne može da funkcioniše, ali firma mora 100% da bude orjentisana ka tome i sve da bude prilagođeno (npr. nema klasičnog radnog vremena), i dodatno to može samo za određene vrste proizvoda tj projekata. a pri tome - pričam samo o ITu. kako je u drugim industrijama koji nisu ovako adekvatno pozicionirane za remote, to je tek za diskusiju.

 

edit: definitivno smo i mi videli nekih pozitivnih uticaja, na odluke koje su se odlagale ili za koje se govorilo da su nemoguće (npr. e-signing umesto papira). remote mora da bude kao opcija dostupan u ITu, ali full remote mislim da je "zabluda" tj u ovom trenutku "hajp".

 

 

Edited by Svarog
  • +1 6
Link to comment

Rad od kuće je robija.

Pitajte mene koja tako radim već godinama.

Nešto spontano, a nešto i zbog toga što se klijenti naviknu, nema radnog vremena, nema vikenda, živiš posao 24/7.

 

  • +1 2
Link to comment

vidi, ja pričam iz ugla tima ili firme. ovo je pakao.

 

full remote može da funkcioniše na individualnom nivou.

nađeš odgovarajući tip posla, odgovarajuće klijente ili poslodavca.

organizuješ svoj život.

 

mada sam i ranije imao ljude koji su napuštali freelance, ili full remote, i dolazili u firmu obično na manje plate, i manje-više svi za obrazloženjem "ne družim se ni sa kim. ceo dan sam u gaćama. jedem samo sa Donesi.com. jebo pare".

 

mnogo discipline zahteva kako ti život ne bi isklizao iz ruku.

Edited by Svarog
  • +1 2
Link to comment
8 minutes ago, Svarog said:

mnogo discipline zahteva kako ti život ne bi isklizao iz ruku.

apsolutno 

da mi nije muža, kome je disciplina drugo ime, raspala bih se

 

Link to comment

Meni se prošle godine korona lokdaun poklopio s novim projektom koji mi je uvaljen da vodim, jer samo ja to mogu da izguram. Rekao sam im odmah da nema toga ko to može da izgura u tim rokovima i s tim resursima. Na kraju je na projektu radilo 10x više ljudi od predviđenog i trajao je 3x duže od predviđenog. Nije bilo vikenda ni praznika, svaki dan ili prekovremeno ili nerviranje oko projekta (pa se svede na prekovremeno u mojoj glavi). Kad je taj pakao okončan negde u junu, zarekao sam se... nikad više. Sada i te kako vodim računa da pogasim sve što ima veze s poslom odmah po završetku radnog vremena. Ne može se ostati normalan nikako inače.

Link to comment
2 hours ago, Sammael said:

Meni se prošle godine korona lokdaun poklopio s novim projektom koji mi je uvaljen da vodim, jer samo ja to mogu da izguram. Rekao sam im odmah da nema toga ko to može da izgura u tim rokovima i s tim resursima. Na kraju je na projektu radilo 10x više ljudi od predviđenog i trajao je 3x duže od predviđenog. Nije bilo vikenda ni praznika, svaki dan ili prekovremeno ili nerviranje oko projekta (pa se svede na prekovremeno u mojoj glavi). Kad je taj pakao okončan negde u junu, zarekao sam se... nikad više. Sada i te kako vodim računa da pogasim sve što ima veze s poslom odmah po završetku radnog vremena. Ne može se ostati normalan nikako inače.

Stvar navike...

 

Ja od 2013 radim sustinski od kuce... Ili idem kod klijenta...

 

Ne bih se vratio u kancelariju puskom da me neko tera... Jeste da radim vise nego da sam u kancu, ali ja to gledam dosta drugacije, sobzirom na to sta radim, ni da sam u kancu, ne bi radio manje...

 

A naucio sam da se iskljucim petkom od 1-2 do nedelje uvece...A preko nedelje ionako se radi, pa se radi....

 

 

Link to comment

Najnovije mere su katastrofa, direktno su uperene protiv privatnog sektora, pre svega malih firmi i preduzetnika. Veliki su izlobirali ono što im odgovara.

Pomoć od 45.000 po zaposlenom uz obavezu održavanja broja zaposlenih je neisplativa za firme kojima je posao realno ugrožen, a kojima je sada i zabranjen rad. SNS po običaju udara tamo gde je najlakše, gde otpor ne postoji ili je beznačajan, mali biznis + škole, sve ostalo funkcioniše - zlatno doba. DM l Lily su apoteke, metro i lidl prehrambeni, u proizvodnim halama kontakti ne postoje, i tako ... 

  • +1 4
Link to comment
Indeks svetskih cena mimo energenata:
 
UMSCpfS.png
 
I indeks energenata je sad na nivou višem od onog pre početka pandemije:
 
Key90Qb.png
 
IVnWwEY.png
 
Quote

The services producer price index, abbreviated as SPPI, is a business-cycle indicator which measures the gross change in the trading price of services including e.g. freight and passenger transport, postal services, accomodation and food services, information and communciation services, computer programming, consultancy services, legal and accounting services, architecture and engineering, advertising, office support, security services etc.

https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Glossary:Services_producer_price_index_(SPPI)

 

 
revuDeF.jpg
 
Quote

The FAO Food Price Index (FFPI) averaged 116.0 points in February 2021, 2.8 points (2.4 percent) higher than in January, marking the ninth month of consecutive rise and reaching its highest level since July 2014.

http://www.fao.org/policy-support/tools-and-publications/resources-details/en/c/449297/

Link to comment
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...