Jump to content
IGNORED

Ekonomija i Corona virus pandemija


Frank Pembleton

Recommended Posts

Što se tiče stanova, nešto ne verujem da će u masovnom broju da pršte otkazivanja istih. Za početak jer dosta ljudi koji iznajmljuju stanove trenutno radi od kuće, dobar deo ostatka čine studenti koji će se svakako vratiti u nekom trenutku (pod uslovom da su uopšte i otišli nazad da posete stare roditelje, bake i deke) A sa druge strane nešto ne mislim ni da će stanodavcima da se preterano mili da čak i nakon svega ovoga primaju 5-10-15 potencijalnih novih stanara na dan.

Jedino što po meni može da napravi kuršlus je ako agencije ulete sa nekim nerealnim obećanjima o većoj kiriji ali opet to je sve od slučaja do slučaja.

 

Za lokale stvarno ne znam šta da mislim, tu eventualno neko može da uleti sa idejom da iskoristi virus da raskine neki dugoročniji ugovor u nadi da će bolji proći ali mislim da u većini slučajeva ni jednoj strani ne odgovara menjanje pod uslovom da je sve do virusa biloa korektno sa obe strane. Tako da se sve svodi na igranje Kukavice pa ko prvi popusti.

 

Za poslove je nažalost druga pesma, posebno za ugostiteljstvo, festivale/koncerte, transport putnika i turizam. Već sad je jasno da od muzičkih festivala nema ništa, da Italija i Španija mogu da zaborave na ovu sezonu (doduše Italijani možda interno izvuku na feragosto ali i to je malo u odnosu na redovnu godinu) a i da će vrlo malo sveta biti raspoloženo za putovanja. E sad ako se dovoljno obore cene prosečni Joe/Pera možda i reši da ode u neku zemlju koja je na papiru bila manje izložena, ali opet sve to zavisi od toga da li uspeju da se poklopi da je nivo cene dovoljno visok da im se to isplati i dovoljno nizak da natera nekog sa porodicom da se uputi na letovanje, pod uslovom da sve ovo utihne u dogledno vreme.

 

Lični slučaj j da ja godinama već radim od kuće za mega korporaciju tako da ovo bar trenutno ni na koji način ne manja moju poslovnu rutinu. Ako bih morao da se kladim rekao bih da će verovatno još i da zarade od cele situacije. Tako da ne verujem da će zbog corone da daju otkaze. Ali će se sasvim sigurno osetiti potresi na više načina kada ljudi koji nisu imali toliko sreće završe bez posla ili gore. jbg nije isto kada dobiješ otkaz u redovnoj situaciji i kada izlaziš na tržište rada sa još hiljadama konkurenata. Nije isto po tome šta će ti ponuditi i da li će ti ponuditi.

Link to comment

Bravo...

 

Evo nešto u vezi... (iz Western Aus)

 

Quote

WA Premier Mark McGowan has announced a new stimulus package that will effectively freeze all household fees and charges, such as electricity, water and car registration. Earlier in the day, Victoria announced a state of emergency as the country battles to contain the spread of coronavirus, with the status to stay in place for four weeks.

 

 

Link to comment
ja sam sinoć zamrzao kiriju na stan koji izdajem u Beogradu. Samo sam im poslao da ne treba ništa da plaćaju ako ne bude posla i plate.
 
Od jedne, dve kirije, a i više, niko ko izdaje neće umreti
[emoji106]



... Shiit has hit the fan...

Link to comment

U Intesi u Nemanjinoj ne rade iz tehnickih razloga, rajfajzen u Sarajevskoj radi, u posti u Palati pravde fali love za po dizanje vecih iznosa, ali jos uvek je ima.

 

 

Link to comment

Mobi banka izgleda isto u čabru, sinoć pošaljem bratu 10k, instant plaćanje, nisam ništa proveravao, računam prolazi kao i uvek.

Jutros overim da nemam potvrdu u mailu, otvorim app, pare stoje gde su i bile, transakcije uopšte nema u istoriji.

Probam da mu prebacim sad, ne radi instant plaćanje.

 

U međuvremenu pokušavamo da se čujemo, ne možemo da uspostavimo vezu, zvao ja njega ili on mene, zazvoni pola puta i kaže can't connect.

 

Digitalizacija ftw.

Link to comment
Nema načina da "premostiš" sa nekog sekundarnog tržišta?
Pokupili jutros zalihe od snabdevača, ali više zbog lakšeg nastavka kad budemo nastavljali.

Pri tome je potpuno neverovatna brzina kojom je sve stalo oko nas. Kao nožem presečeno.

Verovatno će mi i otkazati pregled na Bežanijskoj kosi za četvrtak, mada bi trebali da mi promene gips na nozi. Valjda nisam hitan slučaj, šta li.

Sent from fav toy

Link to comment

podizanje gotovine bi trebalo da se stabilizuje. ostaje problem zaposlenih u privatnom sektoru, odnosno da li drzava planira neke mere po tom pitanju.

 

po nasem zakonu ukoliko do prekida rada dodje zbog zastite zdravlja zaposlenih (bilo odlukom drzavnog organa, bilo odlukom poslodavca) zaposleni ima pravo na naknadu zarade utvrdjenu opstim aktom, pri cemu ta naknada moze biti niza od minimalca ...

 

ugostiteljstvo, privatno obrazovanje, turizam su najdirektnije pogodjeni, ukoliko ne bude drzavnih podsticaja vecina poslodavaca moze samostalno da finansira jednu zaradu (i to ce biti martovska, gde je u prvoj polovini meseca i bilo nekih prihoda), tako da se moze ocekivati prekid radnog odnosa, slanje na neplaceno (iako nije zakonski opravdano) ili isplata neke minimalne naknade..

Link to comment

Zato se još ne zatvaraju ugostiteljski objekti, u ovoj zemlji oni su privreda. Kapiram da bi oni bez jakih državnih veza odmah stavili katanac, dok bi oni uvezani možda mogli da plutaju uz masovnu redukciju troškova i "pomoć prijatelja".

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...