Jump to content
IGNORED

Ekonomija i Corona virus pandemija


Frank Pembleton

Recommended Posts

14 hours ago, noskich said:

https://www.in4s.net/kad-prodje-pandemija-zapad-ce-kupiti-male-i-slabe-nastampanim-dolarima-i-evrima/

 

Кад прође пандемија: Запад ће купити мале и слабе наштампаним доларима и еврима

Систем већ деценију функционише од данас до сутра – новац се непрекидно штампа и камате се одржавају на апсурдно ниском нивоу какав није виђен у модерној историји. Стари дугови се враћају само новим задуживањем, али неодржив раст компанијских дугова почиње да урушава финансијски систем. 

 

Je l to Katic koji u Srbiji zagovara stampanje para i udeljivanje istih nasim kompanijama ima nesto protiv stampanja dolara?

 

Prilicno kontrasko sranje od teksta.

Link to comment
5 hours ago, Budja said:

Je l to Katic koji u Srbiji zagovara stampanje para i udeljivanje istih nasim kompanijama ima nesto protiv stampanja dolara?

 

Prilicno kontrasko sranje od teksta.

Nisi razumeo, on kaze da stampanje dolara nije dobro za ostale a ne za onog sto stampa, jer ce sa odstampanim papiricima da kupuju sta im treba.

Nista za nesto, jel razumes?

 

Link to comment

Mere Srbije

 

jedino mi nije jasno oko ove dokapitalizacije telekoma i EPS-a i kako zamišlja da održi rast BDP-a

 

Quote

Пакет економске помоћи је у складу са оним што су остале земље урадиле и према најавама ће износити око €5 млрд. 
Плаћање пореза и доприноса на зараде и аконтација пореза на добит ће бити померено за следећу годину
Држава ће са банкама основати фонд у вредности од око €2 млрд, а држава ће гарантовати око €550 мил зајмова током три године. Каматна стопа  на ове кредите у динарима ће бити 3,5%. Поред тога Фонд за развој има €200 мил кредита за ликвидност са каматом од 1%
Држава ће откупљивати корпоративне обвезнице, док је могућа и докапитализација ЕПС-а и Телекома
Микро и макро предузећа која нису отпустила више од 10% запослених добиће 250€ месечно за сваког запосленог у трајању од 3 месеца. 
Размишља се о уплати 100€ помоћи сваком пунолетном становнику Србије. Претпоставља се да ће ово износити укупно €520 мил
Председник је најавио да очекује да максималан раст БДП-а буде 1,8%, што значи да је могуће избећи рецесију на нивоу године. Такође је очекиван и стабилан курс и ниска инфлација
 

 

Link to comment

Kinezima kao da je ovo bila jaca kijavica...

 

U Kini je najmanje 98,6 odsto velikih industrijskih preduzeća koji su zbog koronavirusa morali da prekinu proizvodnju, ponovo počelo da radi.

 

Kako je saopštilo Ministarstvo inudustrije Kine, oko 89,9 odsto radnika se vratilo na svoja radna mesta.

Velikim preduzećima u Kini se smatraju ona čiji godišnji prihod je veći od 20 miliona juana (2,84 miliona dolara).

 

U provinciji Hubej koja je najviše nastradala od epidemije Kovid-19, industrijska proizvodnja je obnovljena za 95 odsto, javila je agencija Sinhua.

Ministarstvo industrije je naglasilo da je 76 odsto srednjih i malih preduzeća takođe nastavilo svoj rad, prenosi Sputnjik.

Link to comment
17 minutes ago, Milosh76 said:

Kinezima kao da je ovo bila jaca kijavica...

 

U Kini je najmanje 98,6 odsto velikih industrijskih preduzeća koji su zbog koronavirusa morali da prekinu proizvodnju, ponovo počelo da radi.

 

Kako je saopštilo Ministarstvo inudustrije Kine, oko 89,9 odsto radnika se vratilo na svoja radna mesta.

Velikim preduzećima u Kini se smatraju ona čiji godišnji prihod je veći od 20 miliona juana (2,84 miliona dolara).

 

U provinciji Hubej koja je najviše nastradala od epidemije Kovid-19, industrijska proizvodnja je obnovljena za 95 odsto, javila je agencija Sinhua.

Ministarstvo industrije je naglasilo da je 76 odsto srednjih i malih preduzeća takođe nastavilo svoj rad, prenosi Sputnjik.

Steta sto je sad ostatak sveta blokiran pa ne znam za koga ce da stancuju sve te fabrike. Meni dnevno stizu ponude za maske od 1000 firmi s kojima sam imao neki kontakt u poslednjih 15 godina i koji su se bavili svim i svacim ali sigurno ne maskama. Kineska ekonomija ce imati vise mnogo vise stete od ovoga sto se sad dogadja u ostatku sveta nego od prethodna 2 meseca sopstvenog lok auta.

Link to comment

evo sta je doneseno u makedoniji od mera

 

Владата пресече: Минималец за секој вработен во приватниот сектор, нема кратење на платите во јавниот сектор, освен на функционерите

 

 

 1. Финансиска поддршка за приватните фирми, преку исплата на платите на работниците за април и за мај, во износ од најмногу 14 500 месечно по работник, согласно часовите поминати на работа. Работодавачите кои ќе побараат да ја користат оваа мерка не смеат да им исплаќаат дивиденди на сопствениците, како и годишни награди и бонуси и треба да имаат најмалку 30 проценти намалување на приходите. Финансиската поддршка не се однесува на работници кои во последните четири месеци имале плата повисока од 39 илјади денари. Работодавачите имаат обврска да го задржат истиот број вработени до септември. Потоа, фирмите со загуба во 2020 нема да ја враќаат помошта, а другите ќе треба да вратат до 50 проценти. Оваа мерка ги опфаќа и медиумите, а дополнително и занаетчиите. Другата опција за помош на приватните фирми е субвенционирање на 50 проценти од придонесите за работниците.
 2. Помош за спортистите, односно обезбедена минимална плата за спортските работници за наредните два месеца.
 3. Помош за уметниците, односно загарантиран минималец за 141 самостоен уметник за наредните два месеца.
 4. Помош за работници што останале без работа поради кризата, односно надоместок од 50 проценти од просечната нето-плата на работникот во последните 24 месеци и согласно годините на работниот стаж.
 5. Сите избрани и именувани функционери на локално и централно ниво ќе добијат минимална плата за април и за мај годинава. Оваа мерка ќе се однесува за целиот државен врв, пратеници, министри, градоначалници, директори… освен за именуваните лица во јавните здравствени установи.
 6. Претседателите и членовите на надзорни и на управни одбори, како и на совети на општини ќе работат без месечен паушал, освен ако се невработени. Оваа мерка ќе трае додека не биде стопирана владината одлука.
 7. Помош за невработените и за лицата кои се дел од неформалната економија, преку надомест од 7 000 денари по домаќинство.
 8. Се запира Законот за извршување до крајот на јуни. Ова нема да важи само кога парите се легнати на сметка на доверителот и при алиментација за самохрани родители.
 9. Одложена исплата на кредитите во банките од три до шест месеци.
 10. Намалување на ратите и репрограмирање на кредитите кај финансиските друштва и лизинг-компании.
 11. Да се одложи плаќањето на закуп за социјалните станови .
 12. Дополнителни бескамантни кредити за фирмите. Развојната банка ќе пушти дополнителни осум милиони евра бескаматни кредити за микро, мали и средни претпријатија. Максималниот износ на кредитот не може да биде повисок од 90 илјади евра, а минималниот износ не може да биде понизок од 3 илјади евра. Рок на отплата е до три години со вклучен грејс-период од 12 месеци, а отплатата ќе се врши квартално.
 13. Педесет милиони евра кредити од Развојната банка ќе бидат пласирани преку комерцијалните банки за заштита на ликвидноста на компаниите. Со ова се овозможуваат поволни кредити за мали и средни претпријатија со цел да се обезбеди свеж капитал.
 14. Се забранува отворање стечајна постапка за време на кризата и шест месеци по кризата
 15. Задолжително користење на првиот дел од годишниот одмор за 2020 година, односно задолжително доискористување на годишниот одмор од минатата година заклучно со 31 мај оваа година. Оваа мерка ќе се одобрува од страна на работодавачите.
 16. Владата ќе формира солидарен фонд, во кој сите фирми и поединци ќе можат да донираат пари кои ќе се користат за справување со коронавирусот.
Edited by cedo
Link to comment
4 hours ago, brusli said:

Nisi razumeo, on kaze da stampanje dolara nije dobro za ostale a ne za onog sto stampa, jer ce sa odstampanim papiricima da kupuju sta im treba.

Nista za nesto, jel razumes?

 

 

Prvo, Katic uopste nije procitao mere  od 2 triliona vec je na automatu.

 

Drugo, SVI ce stampati (osim nas jadnih Ekvadoraca, Panamaca, Salvadoraca, i Crnogoraca koji smo na dolaru/evru) da bustuju sopstvenu traznju.

 

Trece, malo bi Katic trebalo da pogleda podatke po developing countries da vidi ko sta tu kupuje. Mozda bi se iznenadio kada bi video da su najveci kupci Kinezi.

Link to comment
4 hours ago, Ravanelli said:

Mere Srbije

 

jedino mi nije jasno oko ove dokapitalizacije telekoma i EPS-a i kako zamišlja da održi rast BDP-a

 

 

 

 

Da drzava otkupljuje koroporative obveznice mi  se ne svidja. To je i Tramparin trik u SAD. Ne, neka drzava uzme ucesce u kapitalu finansiranih kompanija. Dug je uvek vise dusu dao za muljanje. Jos ako se krene sa stampanjem, pa cak i malo inflacije, ej, i ja bih voleo da imam dug.

Link to comment
1 minute ago, pasha said:

Zasto se isplata 100 evra vezuje za kraj vanrednog stanja?

što da nam daje sad kad nema ništa da se kupi u prodavnici i ne rade kafane?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...