Jump to content
IGNORED

Ekonomija i Corona virus pandemija


Frank Pembleton

Recommended Posts

Ovi što se brinu oko oporezivanja (odakle bi trebalo da dođu sve subvencije koje se sad žudno očekuju na svim stranama...) Ne zaboravite, država i dalje može da štampa novac. Ne dolazi (sav) njihov budžet od "poreskih obveznika" (to je omiljena neoliberalna podštapalica, bez toga ne umeju ni da dišu...) Budžet države nije isto što i kućni budžet, itd. Vlasnik novca je država (i potpisali su se na njemu), oni nama to samo daju na korišćenje. Prema tome, stvaranje triliona nije problem, problem će biti kako to pametno uraditi. Ne subvencionisati 1% (sa čime se već počelo - a to je preovlađivalo i 2008), već ekčual narod...

Link to comment

EDIT za ovo iznad - evo u Australiji, odmah su potrčali da zalepe $750M subvencija avio-industriji... Penzioneri, nezaposleni, bolesni... videćemo kada će ko od njih doći na red (i šta će dobiti, ako dobije.)

 

Lepo je neko primetio - jbt naplaćuju nam $150 dolara za 1 kg prtljaga više, sabijaju kao sardine, itd... a sad udarili odmah u kuknjavu do nebesa. (Naravno Qantas CEO i dalje uzima svoj bonus od $24 M, nema problema što je 20000 avio-radnika sad suspendovano.) 

 

Neka ovi na vlasti dobro promisle šta i kako će sada, ovaj put mogu da rade vile, a bogme i giljotine. 

Link to comment
Ovi što se brinu oko oporezivanja (odakle bi trebalo da dođu sve subvencije koje se sad žudno očekuju na svim stranama...) Ne zaboravite, država i dalje može da štampa novac. Ne dolazi (sav) njihov budžet od "poreskih obveznika" (to je omiljena neoliberalna podštapalica, bez toga ne umeju ni da dišu...) Budžet države nije isto što i kućni budžet, itd. Vlasnik novca je država (i potpisali su se na njemu), oni nama to samo daju na korišćenje. Prema tome, stvaranje triliona nije problem, problem će biti kako to pametno uraditi. Ne subvencionisati 1% (sa čime se već počelo - a to je preovlađivalo i 2008), već ekčual narod...
Pa da... Too big to fail...
Vidim da su izgleda fokus grupe nešto "saopštile" ovom našem, pa sad izbacuje zahvalnice Kostiću i Momiroviću što su " ponudili svoje hotele za smeštaj bolesnika, to su sobe sa najboljim kupatilima..."
Ali onda se korigovao "tamo ćemo da smestimo ne ove sa coronom, nego druge bolesnike, da u pravim bolnicama oslobodimo mesto za ove sa covid-om"





... Shiit has hit the fan...

Link to comment
3 hours ago, goofs said:

Jel sam ja paranoik sto mi je u glavi onaj Kipar kad su ljudima uzeli pola ustedjevine sa racuna (preko odredjene sume)? :ph34r:

 

U principu da, ali ne pola nego sve preko 100 hiljada u Laiki banci koja je bankrotirala.

Ovima u Bank of Cyprus nisu uzeli tih 48% preko 100k, vec konvertovali u deonice. To je izazvalo dokapitalizaciju banke od strane americkih fondova da ne bi banka otisla u vecinsko rusko vlasnistvo. Realno, izgubili su pare sad koliko tacno ne znam ali manje od tog postotka.

 

Relevantnije za temu je da je u opticaju bio plan da se skine 7% svima bez obzira na iznos ustedjevine. To tada nije proslo zbog najavljenih tuzbi. U medjuvremenu je regulativa promenjena.

Link to comment

Kako su se tamo vozači uopšte naplaćivali? Svakog prvog za prethodni mesec po učinku?

Inače, potpuno je jasno da taj tip delatnosti prvi visi.

 

Ne znam da li je ovde bilo priče o Olimpijadi. Velike su šanse da dođe do odlaganja, a Japan je jedna od retkih ekonomija koja može takav nokaut da izdrži i pored problema koje imaju. Pritom, ima neka priča da se Olimpijada ne odlaže na godinu dana (kako je Tramp predložio), pa je tako posle WW2 održana po redu u nastavku četvorogodišnjeg intervala tek 1948. Razlika je u tome što tada u domaćinstvo 1944. London naravno ništa nije uložio. Ovde je samo jedan lanac hotela uložio milijardu $.

 

 

Link to comment

Lepo je videti na jednom mestu više inovativnih rešenja za postkrizne ekonomske probleme. Npr. žestoko progresivno oporezivanje jer nismo čuli za "Laferovu krivu" (uz sve njene mane). Pa onda "vraćanje proizvodnje" tj. samodovoljnu i autarhičnu ekonomiju i ostale merkantilističke mere jer se taj recept pokazao kao izuzetno uspešan, a zemlje trećeg sveta ionako treba da crknu. Pobednik je po meni ideja da država "stvara novac" i daje ga nama samo na korišćenje pa eto tako može ni iz čega da stvori trilione koji će nešto da vrede jer nikada nimo čuli za inflaciju i hiperinflaciju.

 

Umesto ovih interesantnih ali ipak parcijalnih rešenja ja nudim jedno jednostavno a sveobuhvatno:od svakoga prema sposobnostima, svakome prema potrebama.

 

Pokucajmo ipak na vrata zaboravljenih asova ima od njih još vek puno toga da se nauči. 

Link to comment
12 hours ago, radisa said:

Ja mislim da nema šanse... KIna je jeftinija i daleko efikasnija u proizvodnji, jer nema sindikata, prava radnika, novinara...

 

 

to se lako rešava, uvedeš 100% pdv na svu robu made in china pa da vidimo da li će se i tada apple intelu i drugim gigantima isplatiti da tamo proizvode svoju robu :happy:

Link to comment
46 minutes ago, gone fishing said:

to se lako rešava, uvedeš 100% pdv na svu robu made in china pa da vidimo da li će se i tada apple intelu i drugim gigantima isplatiti da tamo proizvode svoju robu :happy:

 

Sjajna ideja. Gigaantima se neće isplatiti da u Kini proizvode svoju robu pa će proizvodnju vratiti u domovinu i tamo otvoriti fabrike i zaposliti radnike. Onda kinezi neće imati čime da plate to što giganti proizvode jer sami ništa ne proizvode pa si izgubio tržište od 1,4 milijarde stanovnika. Onda će giganti budući da nemaju kome da prodaju svoje proizvode pošto su izgubili ogromno tržište zatvoriti te fabrike i otpustiti radnike. Win-win situacija. Jel ima još sličnih ideja? 

Edited by Luther
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...