Jump to content
IGNORED

Ekonomija i Corona virus pandemija


Frank Pembleton

Recommended Posts

7 hours ago, Dzudi said:

 

Zvala sam juče Unicredit banku i pitala za taj moratorijum za kredit...kaže žena da im još nije stigao zvaničan dopis i da pratim sajt banke redovno.

 

Nema još nikakvih informacija o tome na sajtu. 

 

Nije objašnjena situacija- ako želim i dalje normalno da otplaćujem kredit, da li šaljem mejl mom ličnom bankaru, ili kako ih obaveštavam da neću grejs period..

 

I nije mi jasno, da li taj grejs period znači da će produžiti otplatu kredita za ta tri meseca...   

 

Ni jedna banka nije juče stavila na sajt obaveštenje o ovome ni instrukcije. Rok imje 21. mart. 

Link to comment
9 hours ago, Ravanelli said:

prijateljica koja drži turističku agenciju apeluje preko društvenih mreža na ljude da odlože, a ne da otkažu svoj godišnji odmor

 

Ima smisla ali ajde da pretpostavimo da radiš u firmi koja ti dozvoljava da uzmeš godišnji kad ti se ćefne - za kada tačno da ga odložiš? Da li će u julu i avgustu biti bezbedno da se putuje? Da li će biti bezbedno da deset dana šeruješ prostor sa drugim posetiocima iz bogtepita koliko zemalja? Kakva će biti situacija po hotelima?

 

Ne sumnjam da srbendama generalno ni globalna kuga ni nuklearni rat ne mogu da pokvare planove za Grčku ali poenta je da sve dok krivatm ne krene naniže, ne vredi praviti bilo kakve planove za putovanja. Mora da se čeka neko vreme.

 

To po strani, mislim da će i firme koje su inače veoma fleksibilne sada da se suoče sa ozbiljnim problemima pa će i one pritisnuti zaposlene da ispucaju godišnje odmore kada firmi odgovara, a ne njima.

 

Sve u svemu, turističku branšu čeka masakr motornom testerom. Vlade će spasavati avio prevoznike iz budžeta ali turističke agencije taj vid pomoći neće videti. Možda im oproste neke poreze i dažbine ali teško da će to da ih spasi.

Link to comment

Ma kakav turizam, gotov je za ovu godinu, ako ne i na duže.

Šta mislite, nakon ovog masakra u Italiji, da li će italijanska vlada dopustiti da im tako lako dolaze turisti iz drugih zemalja, ako epidamija nije završena?

Vlasnici turističkih agencija bolje da stave moratorijum na firme do daljnjeg, 

Plus, ako rkne ekonomija, neće narod imati para ni za hleb, a ne za putovanja.

Link to comment
9 hours ago, Dzudi said:

 

Zvala sam juče Unicredit banku i pitala za taj moratorijum za kredit...kaže žena da im još nije stigao zvaničan dopis i da pratim sajt banke redovno.

 

Nema još nikakvih informacija o tome na sajtu. 

 

Nije objašnjena situacija- ako želim i dalje normalno da otplaćujem kredit, da li šaljem mejl mom ličnom bankaru, ili kako ih obaveštavam da neću grejs period..

 

I nije mi jasno, da li taj grejs period znači da će produžiti otplatu kredita za ta tri meseca...   

 

 

Evo ovako iz prve ruke.... dakle martovska obaveza se placa normalno, moratorijum vazi od 1.4.2020.

 

Rok od 3 dana otkad banka mora da objavi na sajtu istice u subotu i od tada tece 10 dana u kome moras da se izjasnis da li to ne prihvatas. Ako se ne izjasnis, automatski prihvatas moratorijum od 90 dana ili dok ne istekne vanredno stanje.

 

Ovaj moratorijum znaci da ce se otplata produziti za 90 dana ili dok traje vanredno stanje,

 

Kamata ce se obracunati tako sto ce rata biti veca za vrednost dok traje moratorijum podeljeno na preostale rate.

 

Recimo, ako je kamata za taj period 100 evra, a imas jos 100 rata do otplate, rata ce ti biti veza za 1 evro.

Link to comment
Just now, Malvo said:

Kako vidite bližu budućnost domaćeg turizma, da li će i on nizbrdo ili ima šanse da se ogrebe o veoma smanjeni broj inostranih aranžmana? 

Kad sev ovo prođe, biće sve jeftino, bar neko vreme, i svi će krenuti opet u Grčku ili gde već idu, čak i kao ne bude bilo para...

 

Inače, gledao sam nešto juče hotele u Istri, recimo avgust(čisto informativno, naravno da mi ne pada na pamet da idem bilo gde ove godine), očekivao sam da će biti spuštene cene... Oni najskuplji ne spuštaju, neverovatno mi, stvarno... Šta oni očekuju?

Link to comment
2 minutes ago, radisa said:

Kad sev ovo prođe, biće sve jeftino, bar neko vreme, i svi će krenuti opet u Grčku ili gde već idu, čak i kao ne bude bilo para...

 

Inače, gledao sam nešto juče hotele u Istri, recimo avgust(čisto informativno, naravno da mi ne pada na pamet da idem bilo gde ove godine), očekivao sam da će biti spuštene cene... Oni najskuplji ne spuštaju, neverovatno mi, stvarno... Šta oni očekuju?

Cene smestaja ce sigurno da padnu sto se vise priblizimo letu. Za transport narocito vazdusni kada se ponovo pokrene sigurno ce skociti za trecifreni postotak. Inace i ja kibiciram Pulju iz karantina (optimizam da ce sve stane a da se krecem samo autom) i cene su nenormalno visoke.

Link to comment

gledam tržište nafte  i opšte je ludilo. ovo se neće oporaviti još 6 meseci posle završetka corone

 

saudi i rusi pumpaju namaksimumu. ameri pomogli novčano svoje naftne kompanije tako što su kupovali "strateške rezerve" po većim cenama. takođe mislim da banke neće smarati preterano američke shale proizvođače

sa druge strane svuda se skladište nafta i proizvodi. najnoviji fazon je da uzimaju supertankere i u njih trpaju aviogorivo jer sada bukvalno nema potražnje

 

dakle prvo će morati da se povrati potražnja

onda rusi i saudi moraju da se dogovore o smanjenju proizvodnje

pa onda moraju da se istroše nagomilane zalihe...

 

 

 

sa druge strane, avioindustrija mi je na izdisaju. propašće najranjiviji prvo. izgleda da je norwegian fioka, što se čekalo već godinama

jedna lufthansa je morala da otkaže 95% svojih operacija...

plus će izgubiti svi letnju sezonu...

užasno

Edited by Ravanelli
Link to comment

ima nekih olakšavajućih okolnosti u nesreći

 

1  imali smo prepune robne rezerve, dolazi žetva

2 kupili su sedam tona zlata u poslednjih par godina po nižim cenama i sada to mogu da prodaju (upside je valjda nekih 500mil USD)

 

 

naravno nedeovoljno da pokrije, ali dovoljno da makar donekle amortizuje ovaj udarac

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...