Jump to content
IGNORED

Ekonomija i Corona virus pandemija


Frank Pembleton

Recommended Posts

Svakako da će ovo uticati, i već utiče na ekonomiju.

Potaknulo me kmečanje domaćih "biznismena" koji su eto, "zatečeni"...

Naravno dobar je i uvid u opštu svetsku ekonomiju...

 

 

 

... Shiit has hit the fan...

 

 

Link to comment

My two cents - nece biti tektonskih poremecaja, zavrsice se sve ranije nego prognozirano jer polako svi na zapadu shvataju ozbiljno ovu stvar i zatvaraju sve, reset. 

 

Nekako verujem u ljude, uprkos svemu

Link to comment

zar ne mogu da im se isplate plate i za tih mesec dana koje bi odlezali kuci?

ako firma ne moze sama da isplati tu jednu platu, valjda moze drzava da pomogne malo

Link to comment
zar ne mogu da im se isplate plate i za tih mesec dana koje bi odlezali kuci?

ako firma ne moze sama da isplati tu jednu platu, valjda moze drzava da pomogne malo
Eee pa to su (ovo pričam za ove naše) veeeeeeliki biznismeni.
Veliki poslovi, mega firme a nemaju sredstava jedan mesec da preguraju...
Kako je pravno regulisano vanredno stanje u smislu radnih prava zaposlenih?



... Shiit has hit the fan...

Link to comment

Moj brat drzi firmu, i fabrika za proizvod koji pravi se nalazi u Kini.
Vec 3 meseca posluje jako lose jer od kad je pocelo sve ovo, klijenti su bili u strahu da poruce bilo sta sto se proizvodi u Kini, neki su u pola posla povukli narudzbine itd itd, a onda je i raspustena fabrika i ljudi su poslati u izolaciju.

On nije neki veliki biznismen ili sta god, ne zaradjuje milijarde, zaradi mesecno da normalno zivi i do dana danasnjeg je svakog meseca isplatio svakog radnika u dolar.

 

Ako on moze da se izbori i bori vec 3 meseca a prihodi su losi, ne razumem da ne mogu i ostali da prebrode placanje 1 plate.
Opet, ako ne mogu, nekako bih ocekivao da drzava malo pomogne.

Link to comment

Neki stvarno ne mogu, pogotovo ako uz plate plaćaju i neke kredite. Neki veći verovatno mogu a neće, seku odmah troškove da smanje gubitke. U samom turizmu će ovo verovatno potrajati znatno duže od mesec dana, sve i da se situacija sa samim virusom brzo završi. Mislim da se može reći kako je cela sezona propala.

Link to comment
19 minutes ago, Have_Fun said:

Ako on moze da se izbori i bori vec 3 meseca a prihodi su losi, ne razumem da ne mogu i ostali da prebrode placanje 1 plate.
Opet, ako ne mogu, nekako bih ocekivao da drzava malo pomogne.

Ja ne razumem da 1 slučaj projektuješ na sve ostale i iz toga izvlačiš zaključke.

Ovo oko pomaganja države...kome i po kojim kriterijumima?

Link to comment

onima kojima treba, zar ne?

zapravo zaboravite sve napisano

ja iz nekog razloga vidim ljudsku vrstu kao inteligentnu i dovoljno razumnu da valjda moze da rasporedi resurse da svi normalno preguraju par nedelja ili mesec dana ako radnici odu u karantin.

 

valjda zaboravim da vlada kapitalizam i ljudska pohlepa.. jebiga

sve se nadam da cemo mozda nekad doseci taj visi nivo svesti kad cemo zapravo shvatiti sta je zaista bitno i medjusobno se pomagati

sam sam kriv sto imam takav pogled na svet i nadam se "bajkama"

preskakacu ovu temu :)

Link to comment
Neki stvarno ne mogu, pogotovo ako uz plate plaćaju i neke kredite. Neki veći verovatno mogu a neće, seku odmah troškove da smanje gubitke. U samom turizmu će ovo verovatno potrajati znatno duže od mesec dana, sve i da se situacija sa samim virusom brzo završi. Mislim da se može reći kako je cela sezona propala.
Moja poruka se odnosila na ove koji, svima je jasno, mogu, a neće.
Ili su lagali da bi mogli, a u stvari ne mogu...

Naravno da pistoje firme, ljudi, preduzeća, kojima je 1-3 meseca već preveliko. I njih mi jeste žao ako su i u "normalnom" stanju jedva sastavljali kraj sa krajem, a prema radnicima bili ok...



... Shiit has hit the fan...

Link to comment

Rano je jos da se vidi kako ce svaka drzava reagovati. I ovde se svaki dan sve menja u hodu. Odgadja se placanje svih taksi, rezija i garantuje se plata svima, zabranjeno otpustanje radnika. Tek nakon cinamija ce se praviti ceh.

Link to comment

Realno će najviše i najbrže biti zahvaćene grane koje se bazoraju na protoku ljudi...
Turizam i transport.
U petak sam bio na aerodromu i bogami tamo je već prilično sablasno, na dolascima je jošu uvek bilo ljudi, gore na odlascima prilično pusto...



... Shiit has hit the fan...

Link to comment
Rano je jos da se vidi kako ce svaka drzava reagovati. I ovde se svaki dan sve menja u hodu. Odgadja se placanje svih taksi, rezija i garantuje se plata svima, zabranjeno otpustanje radnika. Tek nakon cinamija ce se praviti ceh.
Mogu da zamislim... Italija je zaista u problemu. Jesu li već proglasili letnju sezonu propalom?



... Shiit has hit the fan...

Link to comment
5 minutes ago, Frank Pembleton said:

Mogu da zamislim... Italija je zaista u problemu. Jesu li već proglasili letnju sezonu propalom?



... Shiit has hit the fan...
 

Ma kakva proglasavanja, ovde se radi iz dana u dan, pre brzo je sve. Turizam u ovom trenutku ni ne postoji.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...