Jump to content
IGNORED

Zagađenje vazduha


Ravanelli

Recommended Posts

2 hours ago, I*m with the pilots said:

Ali ovo za "oduzimanje" je interesantna tema, ako neko zna vise oko toga, bilo bi super da napise ili uputi na neke tekstove?


Ja mislim da je to što su napisali stravično velika glupost.
Kakav crni uspor, pa energija vetra je mnoongo veća od onoga što se pretvori u struju.

Nije to mučeni motor od 850 kubika, upališ duga svetla a motor zastenje.

Na kraju krajeva, da se izračunati, makar približno, tek da se vide redovi veličine i babe i žabe.

 

Nego drugu stvar sam negde usput pročitao, možda je bila i mapa ovde na forumu, pisalo je da je zbog globalnog otopljavanja (promene klime) u evropi došlo da promene uobičajenih intenziteta i smervova vetrova, što je i očekivano. Kada se menja klima, ne menjaju se samo temperatura i padavine.

Link to comment

Hvala svima, nisam znala sta da mislim posle tog teksta, delovalo mi je malo neverovatno da je tako drastično.

 

@ivy

Ali BG se jeste oslanjao na košavu za čišćenje vazduha, sećam se jos pre 20 godina da bi Karaburma prodisala kada krene da duva, inače se zimi spustao taj bas upadljiv smog dole. Jos tada je umrlo da bude uzasno zimi, dodjem kuci sva mirisem na čađ - sad je pretpostavljam još gore. Nije li i neki stručnjak pričao kako je grad sad raznom gradnjom neprimerenom geografiji malo "zatvoren"?

 

@Frilemmislim da sam ja stavila jedan članak da Big Think o nestajanju vetra, ispadne da ga u poslednje vreme ima vise na jugoistoku (malo vise kod nas juznije i tipa u Turskoj) a da ga je drugde manje, pogotovo u Danskoj

 

  • +1 1
Link to comment
5 hours ago, Filozof manijak said:

Ček, kako je to Banat nizvetrono u odnosu N Bgd?

Valjda je obrnuto

Mali deo Banata kači košava najviše udara u reonu Vršca ali se po kartama spušta južno ka Beloj Crkvi i Pančevu ispred Pančeva joj smer sve više ka Jugu.Tako da Kovačicu ne kači nikako.Jedino ako su se karte vetrova promenile za ovih 20 god kad sam ih poslednji put gledao.

 

Ako i imaju uticaj vetroparkovi na košavu veći uticaj onda ima onaj u Rumuniji što ide uz dunavsku magistralu.

 

Link to comment
21 minutes ago, ivy said:

pri tom je vetro turbina otprilike 16 kom..

a ha 16 komada lol

 

image.thumb.png.b92680262641821fd689fc186fd086e9.png

 

image.png.eb4eb2994704b1a2d648a566c5fd157c.png

- košava je jugoistočni vetar, tako da bi po rasporedu postojećih vetroparkova mogla biti usporena u zr i ns, u bg nikako...

Link to comment
  • 3 weeks later...
55 minutes ago, igoraki said:

Danas nešto extra katastrofa, ja sam baš hteo u šetnju, em toplo em sunčano, dok nisam pogledao zagađenje.

to valjda ima veze sa pritiskom. uvek je zimi pakao kad zagreje posle nekog minusa

Link to comment
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

mali update na preciscivac. otkad smo ga uzeli klinac vezao 2-3 meseca nebolesnih dana. ne znam dal je do shaomija, ali def ima razlike.

Sent from my 2107113SG using Tapatalk

  • +1 4
Link to comment
4 hours ago, extragluv said:

mali update na preciscivac. otkad smo ga uzeli klinac vezao 2-3 meseca nebolesnih dana. ne znam dal je do shaomija, ali def ima razlike.

Sent from my 2107113SG using Tapatalk
 

Kolki je klinac? Jel se cesto razboljevao?

Link to comment

4

pa pre toga je bila neka serija razboljevanja svuda, i po skolici i kod kuce. jedno mesec dana iza uzimanja je bio skoro pa non stop bolestan.

I onda je vezao 2+ meseca bez pauze, dok su nam javljali da je u skolici i u tom periodu bilo razboljevanja.

Sent from my 2107113SG using Tapatalk

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...