Jump to content
IGNORED

Dark a.k.a. "ništa mi nije jasno"


goofs

Recommended Posts

^Samo tri poruke iznad sam napisala da nisam gledala drugu sezonu, mogao bi da stavis nesto i u spoiler. Stala sam sa citanjem tvoje poruke na vreme (mada ne bi bio smak sveta i da saznam sta me ceka), ali cisto ono.. :)

Link to comment
  • 6 months later...

 

Trejler za trecu, krece 27og juna.

 

Ja trenutno na ponovnom gledanju prve sezone, definitivno ide lakse i tecnije kada znas za jadac, neki detalji su bas ciljani za drugo gledanje, odlicno je.

 

Ima nekih zanimljivih teorija po internetu, na osnovu par skrinshotova iz trece sezone, pisem u spojler ako neko zeli da procita.

 



Jedna od glavnih je da je drugi univerzum koji vidimo na kraju sezone svet u kome su uloge obrnute, gde Marta ima ulogu Jonasa i na kraju postaje Eva (posto je ovaj Adam jelte). Ima fin kadar kako neko u zutoj kabanici vozi bicikl putem, medjutim deluje da ima dugu kosu i nuklearka na slici je na drugoj/pogresnoj/simetricno-suprotnoj strani.

 

Takodje, dosta se pominje simbol beskonacnosti po kojem su ta dva sveta u ogledalu i konvergiraju ka jednoj istoj tacki. 

 

I dalje mi nije jasno sta je ciklus...

Link to comment
6 hours ago, goofs said:

 

Trejler za trecu, krece 27og juna.

 

Ja trenutno na ponovnom gledanju prve sezone, definitivno ide lakse i tecnije kada znas za jadac, neki detalji su bas ciljani za drugo gledanje, odlicno je.

 

Ima nekih zanimljivih teorija po internetu, na osnovu par skrinshotova iz trece sezone, pisem u spojler ako neko zeli da procita.

 

 

  Hide contents

 

 


Jedna od glavnih je da je drugi univerzum koji vidimo na kraju sezone svet u kome su uloge obrnute, gde Marta ima ulogu Jonasa i na kraju postaje Eva (posto je ovaj Adam jelte). Ima fin kadar kako neko u zutoj kabanici vozi bicikl putem, medjutim deluje da ima dugu kosu i nuklearka na slici je na drugoj/pogresnoj/simetricno-suprotnoj strani.

 

Takodje, dosta se pominje simbol beskonacnosti po kojem su ta dva sveta u ogledalu i konvergiraju ka jednoj istoj tacki. 

 

I dalje mi nije jasno sta je ciklus...
 

 

 

Spoiler

pa evo je na pocetku trejlera u kabanici

a ciklus, pa isus i(li) lunarni kalendar od 33 godine kad se sve ponavlja

 

Link to comment
  • 1 month later...

Gospoja nešto bolesna, pa smo zbindžovali celu treću sezonu za vikend, jebote leb, osećam se ko da sam cepao drva dva dana bez prestanka, mozak mi je sažvakan. 

Ako smo mislili da je prva sezona kompleksna, pa druga još malo kompleksnija, ova diže sve na kvadrat, bukvalno. 

Posle svega rekao bih da je dosta dobar kraj, iako mi se nije svidelo baš kako su sve razrešili (više dole u spoileru), nema rupa u zapletu i skoro da uopšte nema neobjašnjenih podzapleta, tj. neki su eksplicitno objašnjeni a za neke sam sklapaš slagalicu. 

 



Jedinu zamerku koju mogu da priložim, i to je čisto onako moje subjektivno viđenje, je što kraj pomalo deluje kao deus-ex splet okolnosti. Toliko su gradili svet kroz različite epohe, ostavljali mrvice i tragove, bootstrap paradox se pojavljuje brat-bratu jedno 10 puta, Nilsen family-tree ispada obuhvata pola populacije Nemačke, toliko simbolike oko Grčke mitologije, Hrišćanstva, pa onda uveli i drugi svet i sve iznova...da bi kraj i objašnjenje magično došlo u poslednje dve epizode, praktično niotkuda, i da sve što je trebalo obaviti je da ono dvoje uđu u pećinu u pravom trenutku.

 

Kad tako postaviš stvari zapitaš se zašto smo gledali sve ono, onog Urliha kako ide u prošlost, Helgea koji pravi onaj vremeplov, celo ono jebavanje u 50im, Egona mlađeg, Egona starijeg itd, kad sve to ispada nebitno. No ne može se reći da je kraj loš, ima simbolike. čak i emocije, i smisla, tj. uklapa se u narativ stvorenih svetova.

 

Sviđa mi se kako se ispostavi da su i Adam i Eva poprilično piglu :D i kako evoluiraju kroz vreme. I to ima nekog smisla, njih dvoje su srednjoškolski otpadnici koji su krenuli da se igraju boga, a i to samo jer se nalaze na pravom mestu u pravo vreme, ne jer su za to predodređeni. Adam ceo život provodi gradeći vremeplov, prvo u 2020, pa onda u 1890tim, po 30 godina svaki, i kroz to mu se menja pogled iz želje da spasi sve u želju da prekine sve.

 

I svideo mi se determinizam u paralelnim svetovima, što ima još više smisla kada se uzme u obzir da su oni "veštački", šta god lik pokušavao da uradi drugačije, obično je epilog isti na ovaj ili onaj način. Sudba ne pušta.

 

Definitivno najkompleksnije TV delo koje sam gledao u životu, drago mi je što su otišli hardkor i nisu razvodnjavali suštinu za average Kanzas Joa, i nadam se da će ova ekipa stvarati i dalje neka nova remek dela poput ovog. Švabo kad ga opravi to tera do zauvek.

 

  • +1 1
Link to comment

pretposlednja druge sezone je epizoda koju obelezava sunovrat, i u tom stilu nastavljaju i u trecoj. na pola sam. ako ne zaravne krivu, bice ozbiljno razocarenje.

ova sezona je joste i uzasno predizajnirana, sto se za prve dve nije moglo reci. 

Link to comment

žena i ja odgledali prvu sezonu još onomad kad se pojavila. zatim usledila duža pauza, pa krenusmo na drugu.

nismo mogli da se sastavimo, pozaboravljali ko tu kome šta... i batalili.

pošto spadam u osobe koje ne mogu sopstvenim rođacima da popamte imena, neću ni da pokušavam ponovo.  :fantom:

Edited by Reaktor
Link to comment
23 minutes ago, Reaktor said:

žena i ja odgledali prvu sezonu još onomad kad se pojavila. zatim usledila duža pauza, pa krenusmo na drugu.

nismo mogli da se sastavimo, pozaboravljali ko tu kome šta... i batalili.

pošto spadam u osobe koje ne mogu sopstvenim rođacima da popamte imena, neću ni da pokušavam ponovo.  :fantom:

Ali potpuno je okej Dark pratiti uz gledanje porodičnog stabla, tj šeme ko je ko. 

Link to comment
5 hours ago, ToniAdams said:

pretposlednja druge sezone je epizoda koju obelezava sunovrat, i u tom stilu nastavljaju i u trecoj. na pola sam. ako ne zaravne krivu, bice ozbiljno razocarenje.

ova sezona je joste i uzasno predizajnirana, sto se za prve dve nije moglo reci. 

 

ma cela druga mi je uglavnom meh, i onda još onaj obrt na kraju da totalno izduva to malo preostalog entuzijazma.

treću svakako planiram nekad pogledati, ali da budem iskren dao sam joj već jednom prilikom 15-20m i vrlo mi je slabo išlo da se zainteresujem za bilo šta.

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...