Jump to content
IGNORED

Be i Ha


Tihajeza

Recommended Posts

Imamo teme o svim republikama, osim o ovoj.

 

I morala sam da otvorim temu da izjavim da sam potpuno oduševljena Trebinjem! Blown away!

Kada su mi rekli da je lep gradić, zamišljala sam da je lep nekakav stari grad, i reka, a ostatak samo gomila soc zgrada sa nerešenim parkiranjem između.

A ono lepota! Kuće, zelenilo, kamen, vizure, boje, hrana, ljudi. Sve! Mediteran bez mora.

 

Ne mogu da izdvojim nikakav spomenik ili zgradu, kraj, jer ceo grad je prosto šarmantan, od centralnog trga do ulica na periferiji, sa drvoredima kestenova i najvećim platanima koje sam videla.

 

Ipak, Trebinjci su izdvojili znamenitost, u rangu sa muzejom :) na kapiji je i Slobodina slika

 

Gacko polje, na putu do tamo, je nestvarno. Pomoglo je i što je bio zalazak sunca, a kraj je retko naseljen i na putu maltene nismo sreli auto.

 

I uopšte utisak o onome što sam videla do sada je toliko različit od Srbije, šarenog vašarišta, sa tablama o pečenjarama, prenoćištima, vulkanizerima ili divljom deponijom na svakih 50m puta. Čini mi se da ljudi u Bosni nekako bolje vladaju svojim okruženjem i to je promena koja se odmah oseti.

 

 

 

 

 

 

cd64fbe26338f433421c5c46f4e3eaf0.jpgc8019dd508ee53cb27bb16e4d4750a69.jpg

 

Послато са SM-G960U уз помоћ Тапатока

 

 

Link to comment

Pratim na FB neku turisticku agenciju, ili sta je vec, koja pravi izlete po dinarskom pojasu i ima prelepih stvari po BiH. Recimo, do skoro nisam znao za selo Lukomir, na planini Treskavici. Nisam nikad bio, ali izgleda ekstra na slikama (tamo je sniman i film Bure baruta).

 

A Hercegovina tek. Dolina Neretve. Blagaj i Pocitelj. Popovo polje i one kamene male crkve, mnoge sa steccima ispred. Neka nestvarna svetlost. Najbolja jagnjetina, a kazu i med (ja ne volim med, pa ne bih znao). Prodjem nekad na putu za more, ali voleo bih jednom na road trip po Hercegovini.

Link to comment

Samo je tuga koja je sirotinja u Hercegovini, Gacko na primer. Trebinje ne, krenuo ih je turizam, posebno šoping turizam. Dubrovčani se tamo snabdevaju, idu kod zubara, frizera i slično, a i Novljani vole tamo da svrate, cene su značajno niže, mada ih polako dižu, loza u Platanima je duplo skuplja nego pre par godina.

Link to comment

Velika prepreka za bosanski turizam (van gradova) su i dalje mine. Tamo samo lud čovek sme da se zaputi u prirodu samo tako. Letos mi je pričao neki planinar iz Sarajeva kako su se namnožila nova planinarska udruženja u Sarajevu i rizukuju samo tako, pošto pojma nemaju. Mislio sam da će jadne divlje životinje to da raščiste, ali ovaj mi je objašnjavao da neće, jako su pametne, jednom izginu i ostale nauče da ih izbegavaju. Bez lokalnog vodiča nigde u prirodu tamo.

Link to comment
8 hours ago, Anonymous said:

Samo je tuga koja je sirotinja u Hercegovini, Gacko na primer.

ozbiljna vukojebina. da nema one te ne znam od čega bi taj narod živeo

 

kako se ide na moru situacija se popravlja, već u bileći ima ono jezero kao neki turistički potencijal

 

trebinje je već priča za sebe

Link to comment

meni je Bosna omiljena!!!!

 

Kupresko polje,Cvrsnica,Ramsko jezero,NP Sutjeska sa svojim planinama-Zelengora,Volujak,Meglic...obozavam!!!!

 

obozavam ljude i prirodu..za naseljenim mestima nisam nesto luda..ali priroda je  :wub:

i ljudi :wub:

 

a mine su uzas jedan..strasno ih je puno..na Kupreskom polju odmah pored puta,ne tamo negde u polju nego odmah pored puta ...na gomili planina ne smes mrdnuti sa staze :( a na neke ne smes ni zakoraciti jer nema staze a za minska polja se ni ne zna gde su...

ja nikad necu zaboraviti osecaj razbijene bezbrige kada smo prvi put 2009. otisli na Kupres potpuno bez mozga i bez ikakvog predznanja o tome sta se tamo desavalo i kada su nam prvi put rekli za mine,njihovu kolicinu i razmeru posejanosti ...koliko sam se jako smorila...a i kasnijih godina kada smo odlazili tamo i sve vise saznavali o tome :( :(

 

moj drug je sumar na Kupresu i on kaze da dobijaju neke mape kao azurirane godisnje ali one su mozda 70% tacne jer 1. niko ne zna ni gde su sve postavljali mine 2. one se pomeraju sa erozijom i kisom..... strasno!!!

Edited by ivy
Link to comment

@Tihajeza

gatačko polje

 

nije nešto bitno, al mi podrijetlo nalaže

:sleep:

 

ono što me svaki put oduševljava kad tuda prođem je što svaki put vidiš bukvalno granicu između kontinentalnog i mediteranskog pojasa u vegetaciji i geologiji

Edited by kud u maglu Simoviću
Link to comment
10 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

ono što me svaki put oduševljava kad tuda prođem je što svaki put vidiš bukvalno granicu između kontinentalnog i mediteranskog pojasa u vegetaciji i geologiji

Off: jos je jace kada iz Gospica otpesacis do Karlobaga, u vazdusnoj liniji jedva 20-ak kilometara, crnogorske prelaze i da ne pominjem...

Mozes doduse i da se vozis, ali se meni nije dalo. :D

Link to comment

inace smo jednom stigli u Trebinje u 8 uvece po oluji i pljusku bez ikakvog znanja gde cemo spavati i za 15min smo bili u lepom i novom apartmacicu u centru grada!!

a samo smo svratili u kafic u kom smo bili nekoliko puta,pitali za smestaj i ljudi su se stvrano potrudili,okrenuli nekoliko brojeva i nasli nam super apartmancic  u roku od odmah :)

 

a sada se tu uvek parkiramo jer uvek ima mesta a nalazi se u samom centru samo malkice zavuceno pa vecina ljudi ne zna ...a pored ima i fabrika za proizvodnju etericnih ulja :)

 

ima u Trebinju  materijala za nekoliko dana boravka i ima dosta da se istrazuje :)

Link to comment

evo postova iz 2014. 

prvo ide donji pa gprnji a ne znam da namestim..

 

On 27.7.2014. at 23:15, ivy said:

 

ja ne verujem na munjevitoj reakciji tog konobara da nas smesti,jos sam u soku :)

Vila Centar se zove u Sokolskoj ulici,na nekom velikom trgu iznad Doma mladih..druga ulica od centra,lepo mestasce,novo..

 

a taj put kroz Bosnu je fenomenalan!!!na mene je Sutjeska ostavila utisak,prespavali smo jednu noc u dolasku..a sad cemo u povratku probati i neko planinarenje tamo..one planine su cudo!!

On 27.7.2014. at 21:35, ivy said:

ne znam da li imamo temu o Bosni ali samo da izjavim koliko ja nju jebeno volim!!!!!!!!!!!!!!!

pa ovde nema sanse nista da ti se desi,nikada!!!!

evo sad stigli u Trebinje,noc,kisa nema sanse da putujem,nesto sam se zajebala pa krenula i svratimo u prvu kafanicu/burekdzinicu u centru da pitamo za smestaj,hostel bilo sta i kad cova izvadi spisak i pozove coveka,ovaj dodje po nas i evo nas za 10min od pocetka akcije u skroz kul,novom apartmanicicu u centru za 10e krevet ..a i Trebinje je carobno!!!

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...