Jump to content
Sign in to follow this  
peralozac

Once Upon a Time in Hollywood (2019)

Recommended Posts

Бруклинский
Posted (edited)

Svideo mi se film kao i svi ostali od Tarantina, mada posto mi je on jedan od najomiljenijih rezisera svih vremena, znao sam da me ne moze izneveriti.

Brad Pitt je zasluzio svog Oskara, jedino mi je minus kako je predstavljen Bruce Lee, ipak je on ubedljivo naj kul osoba koja je ikada hodala ovom planetom.

Mislim da je i Leonardo DiCaprio trebao da dobije Oskara, koliko god da je Joaquin Phoenix dobar glumac, nije bio ni blizu dobar Joker kao pokojni Heath Ledger.

Nego najjaci detalj u filmu mi je bio plakat za Big Kahuna Burger, sigurno najukusniji fast-food koji ne postoji, kad se samo setim kako ga je Jules zagrizao u Pulp Fiction.

Margot Robbie je isto bila super kul, jedna od retkih prelepih glumica cija je gluma na pribliznom nivou kao i fizicki izgled, a i ona klinka Julia Butters je bila odlicna.

Cini mi se jedino da Tarantino ipak ne uspeva da ponovo isti uspeh sa ovim novijim filmovima kao sto je bio slucaj ranije, ja bih mu sve filmove ovako rangirao:

1) Pulp Fiction

2) Jackie Brown

3) Kill Bill: Vol. 1 & Vol. 2

4) Reservoir Dogs

5) Django Unchained

6) Once Upon a Time... in Hollywood

7) The Hateful Eight

8) Inglourious Basterds

9) Death Proof

Edited by Бруклинский

keitel
Posted (edited)

Ovo se negdje poklapa s mojim rejtingom što se prvog dijela liste tiče. Ipak, django me je toliko smorio da nisam ni odgledao The Hateful eight, a sve ostale sam gledao po više puta. Ipak je Tarantino dosta bolji na drugo, treće gledanje. Bio je baš potreban sav hajp oko Once upon da bih mu se ponovo vratio, s obzirom na to koliko sam poslednjih godina generalno smanjio gledanje filma.

Edited by keitel

Milošica
Posted (edited)

Moja lista:

1.Reservoir Dogs

2.OUATIH

3.Pulp Fiction

4.H8

5.Jackie Brown

6.Kill Bill(meni je drugi mnogo slabiji od prvog,da je u tom rangu bio bi 4. na listi)

7.Django

8.Basterds

9.Death Proof

Inače su mi Sin City i True Romance iznad svih ovih,ali jebiga nisu kompletno njegovi.

Edited by Milošica

Jimmy Kowalski

Meni su svi QT filmovi kao deca, ali ocene dajem objektivno i pravicno:

Pulp Fiction 10/10

Inglorious Basterds 9/10

Hateful Eight 9/10

Django Unchained 8/10

OUATIH 8/10

Kill Bill Vol. 2 8/10

Reservoir Dogs 8/10

Jackie Brown 8/10

Kill Bill Vol. 1 7/10

Death Proof 6/10

djeneralche

Reservoir Dogs 10/10

Pulp Fiction 8/10

Django Unchained 7/10

Kill Bill Vol. 2 6/10

Kill Bill Vol. 1 6/10

Jackie Brown 5/10

OUATIH 1/10

Inglourious Basterds 0/10

Hateful Eight 0/10

Death Proof -∞/10

rezwalker

XX

JUDGEMENT

XmeQ9c7.jpg

This god assumes another form at this cavern.

He turns away from Apopis

through the magic of Isis and the Eldest Magician (Seth).

(...)

He proceeds this way,

which is without water, without towing.

He sails by the magic of Isis and the Eldest Magician,

and by the magical power which is in the mouth of the great god himself.

The slaughtering of Apopis is done in the Duat at this cavern;

his place, however, is in the sky.

Amduat - Book of the Hidden Chamber

7th Hour

Asimilujući i poslednji element koji mu je nedostajao, Rick više nije u strahu od bacača plamena koga je, kao što smo videli tokom razgovora sa Marvinom, izjednačio sa zmajem. On je sada Sveti Đorđe koji ubija aždaju, Trački konjanik koji ubija vepra, odnosno Set koji ubija Apepa.

Iz teksta gore možemo videti da je pećina u kojoj dolazi do konačnog obračuna sa Apepom lišena vode. Ukoliko ključni element vode pre sedmog sata nije asimilovan, Apep će trijumfovati. Njegov domen je domen vatre.

eisX0fX.png

Rick uništava Aždaju upravo njenim najačim oružjem - vatrom. Na psihološkom planu, Rick sada kontroliše vrelinu sopstvenih emocija kroz harmoničan odnos sa polarno suprotnim elementom vode.

Tokom epiloga,  Rick prati Cliffa do ambulantnih kola.

- You want to do something for me, check on Brandy. She may be a little shook up after that. She may want to sleep with you.

EJFhwLl.png

- Are you kidding me? She’s sleeping with Francesca right now.

BriNTAm.png

Scena Cliffovog odlaska ambulantnim kolima je omaž fenomenalnom Fool’s Jouney filmu Drugstore Cowboy koji se završava na identičan način.

gk48zVj.png

Zapravo, neke od ključnih fora su preuzete iz ovog filma, tipa, poistovećivanje glavnog protagoniste sa kerom.

YTWYfQ4.png

7KjqwOY.png

Sledeća scena je, takođe, bila povod za omaž još jednom uspešnom filmu iz 2019. Razgovor sa socijalnim radnikom, afro frizura, lekovi… Inače, dole vidimo Boba koji je upravo došao na dvadesetjednodnevni tretman lečenjem metadonima. U svakom slučaju, uticajan film.

9R7f3Ye.png

Čeka nas još jedna karta, otvaranje Zelenih vrata i povratak u Edenski vrt.

Milošica

Šta bre tripuješ više

Filozof manijak

Jbt, pusti čoveka da piše.

Jedan od zanimljivih topica na forumu zahvaljujući rezzu

Milošica

Ma daj šta je ovo

Filozof manijak

Čista ezoterija

Milošica

To ti kažem brate

Milošica

Sprdam se naravno.

ToniAdams
9 hours ago, Milošica said:

Moja lista:

1.Reservoir Dogs

2.OUATIH

3.Pulp Fiction

4.H8

5.Jackie Brown

6.Kill Bill(meni je drugi mnogo slabiji od prvog,da je u tom rangu bio bi 4. na listi)

7.Django

8.Basterds

9.Death Proof

Inače su mi Sin City i True Romance iznad svih ovih,ali jebiga nisu kompletno njegovi.

ovako i ja, samo bih svicovao 2 i 3 kao i 8 i 9.

u sin city je snimao samo onu scenu sto je omaz ardjenteu, kad klajv oven vozi preklanog deltora. za t.r. je "samo" pisao scenario. al iskido je realno i toni skot, ne moze se reci.

Milošica

S tim što je to možda i najbolji deo u Sin City.

rezwalker
Posted (edited)

XXI

THE WORLD

ylAp6vu.jpg

Sama karta The World pripada konačnom 12-om satu Duata i sazvežđu Strelca. Pošto je prethodna karta pripadala sedmom satu i sazvežđu Bika, logičo je zapitati se gde su preostale četiri karte?

To su prve četiri karte Major Arcane, samo poređane otpozadi:

The Emperor - Ovan

The Empres - Ribe;

The Highpriestes - Vodolija i

The Magician - Jarac.

Ovo je odrađeno, pre svega, da bi Major Arcana zadržala vezu sa brojem 21. Takođe, nakon sedmog sata i trijumfa nad Apepom, sve ostalo je puka formalnost.

Prvo da razumemo šta se desilo na bazenu. Spajanjem vatre i vode dobijamo dim, odnosno paru. Dim i para su metafore oslobođenog duha kao potvrda rezurekcije. Ba-duša, kao najčistiji oblik materije, sada postaje Akh, najviši duhovni princip. Kroz Akh pokojnik nastavlja egzistenciju kroz misao, potpuno izjednačen sa Ptahom, idejnim tvorcem univerzuma. Akh je, takođe, i staroegipatski naziv za centar Mlečnog puta do koga su upokojeni Egipćani stizali prateći nebeske markere u vidu sazvežđa, pritom nikada nenapuštajući korito nebeskog Nila. Ovo je fascinantno, pošto tek u poslednjih nekoliko decenija astronomi počinju da stvaraju pravu sliku naše galaksije i gde se koje sazvežđe nalazi.

Sunčev sistem, zvezda Sirijus, kao i sve tri zvezde Orionovog pojasa nalaze se u lokalnoj spirali Mlečnog puta zvanično nazvanoj Orionova ruka ili Orion-Cygnus spirala. Nakon Orionovog pojasa, revitalizirana Ba-duša nastavlja put prema sazvežđu Cygnus, koje su Egipćani izjednačavali sa pticom Benu.

The universal aspect of the Bennu was it’s capability to experience it’s own resurrection. Nearing the end of its lifecycle, the Bennu would create for itself a nest consisting of cinnamon twigs, in which it caused to burn in self-immolation, and from the fire and its ashes, a newborn Bennu would arise.

Finding Your Benben Stone

Dr. Daniel E. Mitchell

Dakle, Benu se nalazi na krajnjoj ivici lokalne spirale, na mestu gde se ova uliva u jedan od dva glavna spiralna luka koji se zove Persejeva ruka. Odatle, prateći sledeći marker, sazvežđe Orla/Horusa, pokojnik stiže do cilja svoga putovanja a to je centar Mlečenog puta, odakle je sve i počelo.

Edenski vrt je centar galaksije u koji se Rick sada vraća.

Pošto je otpratio Cliffa, Rick ulazi u konverzaciju sa Sebringom koji se oduševljava kada čuje da je Rick spržio aždaju bacačem plamena iz 14 Fists of McCluskey.

И изагнав човека постави пред вртом еденским херувима с пламеним мачем, који се вијаше и тамо и амо, да чува пут ка дрвету од живота.

Књига постања 3:24

Sebring je ovde u ulozi Heruvima, duhovnog entiteta naoružanog plamenim mačem koji čuva ulaz u Raj. Pritom, vidimo da je ovo posve drugi Jay. Dodatni treninzi sa Bruceom su urodili plodom.

Kako je Rick zagospodario osnovnim elementima, a pre svega vatrom, uspešno savladavši na putu sve izazove, javlja se i centralna figura sa karte koja ga pušta u svoj zaštićeni prostor otvarajući Zelena vrata.

Midnight, one more night without sleeping

Watching till the morning comes creeping

Green door, what's that secret you're keeping?

There's an old piano

ZV8sRza.png

And they play it hot behind the green door

Don't know what they're doing

But they laugh a lot behind the green door

Wish they'd let me in so I could find out

What's behind the green door

Knocked once, tried to tell them I'd been there

Door slammed, hospitality's thin there

Wonder just what's going on in there

Saw an eyeball peeping through a smoky cloud behind the green door

When I said "Joe sent me"

Someone laughed out loud behind the green…

Ovo je bila motivacija svih Rickovih težnji kroz film  - da se nađe iza Zelenih vrata i konačno vidi šta se tamo dešava. U poslednjem kadru imamo kvintesenciju. Dva muško-ženska para sa androgenim Rickom u sredini, pošto je duh bespolan, još jednom ukazuju na harmoniju koja je zavladala. Sharon nosi majicu sa brojem 17, čime se sugeriše da je Rick na nebu među zvezdama, ali se pravi i paralela sa Stellom, devojkom koju Trelkovsky vaćari u bioskopu. Mislim da bi bolje prošao da je pažljivije gledao film Enter the Dragon.

KrTFemw.png

androgeni Rick sa simbolima lunarnog i solarnog principa u vidu objedinjene Hedjet i Deshret krune

Setimo se karte deset i Johnny Madrida na poziciji Orla. Johnny je Đavo, a Tarantinova poenta je da se do najviših duhovnih vrednosti i centra galaksije isključivo stiže silaskom u donji svet i pakao duše, što je i poenta većine duhovnih sistema. Na trgu Puerta del Sol (Kapija Sunca) u Madridu nalazi se geografski centar Španije nazvan Kilómetro cero

E sada da vidimo o čemu se radi u filmu.

Pre svega da krenemo od lajtmotiva - prelaz iz jedne ere u drugu, iz Starog u Novi Holivud.

bW22AkO.png 

So these last four Italian flicks, after nine years together, would be Rick and Cliff’s final rodeo. Cliff doesn’t have a clue what he’s gonna do. The only thing the two men know of for sure: Tonight, Rick and Cliff will have a good old-fashioned drunk. Both men know, once the plane touches down in El Segundo, it’ll be the end of an era for both of them.

Cliff je Tarantino, a Rick je Weinstein, što znači da je Tarantino preko Pitta dobio simboličnog Oskara! :)

Prekid saradnje sa Weinsteinom, kakav god on čovek bio, ostavio je trag na Tarantina. Ipak je Harvey neko sa kojim je Tarantino snimio sve prethodne filmove i to nije moglo da prođe nezapaženo u Once Uponu, pa je Tarantino odlučio da Weinsteina ubaci i u svoj deveti film. Zato je saradnja Cliffa i Ricka trajala devet godina. To je taj kraj stare i početak nove ere.

Tarantino mu je uspostavio i dijagnozu. Dubinska psihologija se intezivno bavi kompleksom majke, a pre svega onim ozbiljnijim slučajevima. Profili likova poput Weinsteina, Polanskog, Staceya i Mansona, potpuno se uklapaju u opis žrtve ovog kompleksa. Na ovaj način Tarantino je pokušao da razume dinamiku psihe seksualnih predatora raznih vrsta. Pritom, ne bi trebalo isključiti mogućnost da je i Weinstein imao pedofilske tendencije.

Izbor Brad Pitta nije nimalo slučajan. Pitt je i sam više puta govorio o pedofilskom kultu koji vlada Holivudom i među zapadnim elitama. Ovaj pedofilsko-satanistički kult je Stanley Kubrick potpuno razmontirao u filmu The Shining, da bi mu se vratio i u svom poslednjem filmu Eyes Wide Shut. Istim psihopatama se bavio i Roman Polanski u Rosemary’s Baby, mada mi deluje da je i sam bio deo svega toga. Pretpostavljam da je pokušao da se iztrgne iz cele priče i da tada kreću njegove muke po Jovu i rat sa Amerikom. Obzirom na način na koji su pobijeni Sharon i ekipa, ne treba isključivati mogućnost da su Manson i njegovi sledbenici puki izvršitelji pokolja a da je nalogodavac neko drugi. Ubistva su se dogodila godinu dana nakon premijere Rosemary’s Baby (1968). Ovo su samo moje špekulacije.

Pored ovog mračnog aspekta, postoji još nešto.

Quentin Tarantino has given his opinion on Marvel movies and the Star Wars franchise in a fiery new interview.

During the chat, the acclaimed director says that 2019 saw him fighting “a war for movies” against Avengers: Endgame and Star Wars.

nme.com

Čovek koji je poslužio kao glavna inspiracija Jon Favreau, režiseru Iron Mana, kao i Robert Downey Jr. bio je Elon Musk koji se čak i pojavljuje u cameo ulozi u Iron Manu 2.

Pazite sad ovo…

Pablo Escobar’s brother has vowed to “take down” Elon Musk after the Tesla founder started selling a flamethrower which Mr Escobar says he and his brother designed.

telegraph.co.uk

cscreSs.jpg

Koji je car Tarantino! Ovim pravi vezu na liniji DiCaprio-Pacino-Musk, pritom koristeći samu inspiraciju za Iron Mana kao simbol uništenja Marvelovog univerzuma u svom Ratu za film.

cbO0JJz.jpg

If I were the man I was five years ago, I’d take a flamethrower to this place!

Prizivanje Elona Muska u film ima i jednu širu dimenziju ogledanu kroz rat koji trenutno kulja između suverenista i globalista, pa je sasvim jasno na čijoj je Tarantino strani. Doduše, to se znalo i ranije.

2QOVy6Z.png

To je to. Čekamo deseti film kojim će Tarantino ispuniti i poslednje upražnjeno polje svog kinematografskog Tetraktisa.

u0eF0N4.png

KRALJ

Edited by rezwalker