Jump to content
IGNORED

ABA Liga


adasevic

Recommended Posts

24 minutes ago, April said:

Ne vidim razlog da se ne ograniči broj stranaca. I ne vidim razlog da se diskusija svodi na talentovane tinejdžere.

Ovo što rade Radanovu je svinjarija. Ako je Trinki nešto dokazao, to je da može da se uspostavi balans. Posle dve sezone, Jaramaz je praktično lider tima, izborio se. Zagorac nije, ali bar igra.

U Budućnosti, takođe; igrači iz regiona pojačavaju se sa dva-tri jaka stranca i to sasvim ozbiljno funkcioniše. Znači, može.

Regionalni igrači sa dobrim motivom i tri stranca da ojačaju konkurenciju u rosteru, to je kombinacija koja se meni dopada.

Sent from fav toy
 

 

To bi nas dovelo na nivo na kojem smo u fudbalu. Kapiram da postoje ljudi kojima su jedine kosarkaske zanimacije NBA i stvaranje reprezentativaca od mladih igraca ali ti ljudi bi trebalo da prestanu da komentarisu rad klubova jer ih prosto za te klubove nije briga, nisu im u fokusu. Za nas koji zelimo da gledamo najbolju evropsku kosarku na klupskom nivou i nase klubove koji se u njoj takmice, te nebuloze sa ogranicavanjem broja stranaca i tetosenjem klinaca koje boli kurac da treniraju ozbiljno su jednostavno neprihvatljive. Obaveze klubova su takmicarske i sve ono sto ih sprecava da budu na visem nivou od onog koji mogu da plate (da ne ulazimo u to kako mogu da plate da nas ne odvede u neku drugu pricu) je direktno upereno protiv njihovog interesa. Koga boli kurac za mlade igrace? Sto bi rekao jedan veliki filozof, trener i mislilac teske ruke, prof. dr Dusko Vujosevic, ako su ruze - procvetace.

 

Nista se ne radi ni Radanovu ni Simanicu, ono sto je svinjarija je ono sto ti momci rade sami sebi. Zasto bi bilo ko sazaljevao Simanica koji u Zvezdi prima 180.000 godisnje a ne igra jer kad se trener izdere na njega zato sto je zaspao na terenu smori se i po tri meseca ne moze da igra od silnog stresa? Zasto bi bilo ko sazaljevao Radanova za kojeg vec cetvrti trener rezignirano prica okolo da poslednji dolazi na trening a prvi bezi sa njega, a tokom treninga gleda gde god moze da uhvati krivinu? Jesu li to karakteri koje treba da stitimo ogranicavanjem broja stranaca kako bismo im ugusili konkurenciju? Znaju li ti momci za imena kao sto su Drazen Petrovic ili Predrag Sasa Danilovic? Znaju li koliko su ti mega-igraci individualnih treninga odradili, nemajuci nikakvu obavezu, samo iz sopstvene ambicije, da bi postali ono sto jesu? Ne valja trener, ne valja klub, ne valja kad imaju prejaku konkurenciju, ne valja kad im ocistis konkurenciju jer ne mogu da podnesu pritisak, ne valja nista, samo valja njihov biserni talenat u koji nece da uloze minimum truda preko onog sto bas moraju.

 

Uzgred, Buducnost trenutno ima cetiri stranca a Jaramaz se izborio za svoj status u konkurenciji osam stranaca, i to da ne racunamo igrace iz regiona koji se vode kao stranci. Mada, ne znam zasto njih ne bismo racunali kao strance, za nas su oni stranci koliko i Ameri. Dakle, nece bas biti da je do broja stranaca.

Link to comment

Problem je pre u nemogućnosti da se plate domaći iskusni klupski igrači nego u nedavanju šanse mladim neafirmisanim igračima. Mi ne uspevamo ni igrače nivoa Simonovića ili Milka Bjelice da zadržimo u njihovim najboljim igračkim danima, a o igračima nivoa ovih koje je Harper pominjao ne možemo ni da sanjamo. FMP bi trebalo da radi bolje, ali se ukupna slika ne bi značajno promenila čak i da oni izbace svake godine po jednog igrača za evroligašku Zvezdu, što je verovatno nerealno, pogotovo u situaciji u kojoj Miško ima svoj klub i u kojoj klinci sa 14 godina i treneri mlađih kategorija odlaze u inostranstvo. Nama mladi igrači ili odu posle neke 2 sezone kada pokažu da su legit EL talenti ili ostanu na nivou Dobrića, a sa rosterom punim takvih igrača se ne može igrati evroliga. Ne znam nijednog mladog igrača iz Zvezde ili FMP-a da je vredeo a da nije priključen prvom timu. Od tog trenutka je već sve na njima jer nema apsolutno nijednog razloga da klub forsira strance na štetu domaćih igrača. Manja plata, mogućnost da klub zaradi od transfera, podilaženje navijačima, sve je na njihovoj strani u poređenju sa nekim jeftinim amerikancem iz grčke lige. Ali šta vredi kada nisu u stanju da isporuče ono što je potrebno da bi klub ispunio svoje ambicije. Ja pratim sa manje žara od kada imamo po pet, šest stranaca ali se ne bih se složio da je problem toliko trivijalan da bi se rešio ako bi se jednom Radanovu dalo 20 minuta u evroligi iako kvalitetom nije na tom nivou. Mislim, može i to, ali onda uskoro ne bi ni bilo te evrolige.

 

  • +1 1
Link to comment

Da li je moguce da Malina ovoliko drzi Gavrilovica? Car je pao na svakom piku, nema ga nigde na skoku, a Miletic koji je dominirao sedi na klupi. 

 

Sad ga je izveo, ali i vratio Kocovica :(

Link to comment
1 hour ago, Heaviside said:

Problem je pre u nemogućnosti da se plate domaći iskusni klupski igrači nego u nedavanju šanse mladim neafirmisanim igračima. Mi ne uspevamo ni igrače nivoa Simonovića ili Milka Bjelice da zadržimo u njihovim najboljim igračkim danima, a o igračima nivoa ovih koje je Harper pominjao ne možemo ni da sanjamo. FMP bi trebalo da radi bolje, ali se ukupna slika ne bi značajno promenila čak i da oni izbace svake godine po jednog igrača za evroligašku Zvezdu, što je verovatno nerealno, pogotovo u situaciji u kojoj Miško ima svoj klub i u kojoj klinci sa 14 godina i treneri mlađih kategorija odlaze u inostranstvo. Nama mladi igrači ili odu posle neke 2 sezone kada pokažu da su legit EL talenti ili ostanu na nivou Dobrića, a sa rosterom punim takvih igrača se ne može igrati evroliga. Ne znam nijednog mladog igrača iz Zvezde ili FMP-a da je vredeo a da nije priključen prvom timu. Od tog trenutka je već sve na njima jer nema apsolutno nijednog razloga da klub forsira strance na štetu domaćih igrača. Manja plata, mogućnost da klub zaradi od transfera, podilaženje navijačima, sve je na njihovoj strani u poređenju sa nekim jeftinim amerikancem iz grčke lige. Ali šta vredi kada nisu u stanju da isporuče ono što je potrebno da bi klub ispunio svoje ambicije. Ja pratim sa manje žara od kada imamo po pet, šest stranaca ali se ne bih se složio da je problem toliko trivijalan da bi se rešio ako bi se jednom Radanovu dalo 20 minuta u evroligi iako kvalitetom nije na tom nivou. Mislim, može i to, ali onda uskoro ne bi ni bilo te evrolige.

 

 

Ja nemam toliki problem sa brojem stranaca, ne smeta mi što ih je 6, koliko mi smeta kakvi su domaći igrači i koja im je uloga. Imaš dva spoljna igrača koji ne smeju da spuste loptu na parket jer je to automatski izgubljena lopta, npr. Ništa ne napreduju i svi su svedeni na neko pomoćno osoblje koje otaljava sezonu za sezonom i igranje u Zvezdi im je maksimum. Fali mi više talenta, fanatizma i ambicije kod domaćih igrača.

Link to comment
7 minutes ago, MiddleClass said:

Dakle, fali im vise kvaliteta.

 

Kvalitet se može popraviti ako postoji volja. Sada je Simon ponovo u ekipi, pa bi mogao Dobrić da ga pita kako je uspeo da sa 30 godina bude mnogo bolji igrač nego sa 25, možda bi mu dao neke korisne informacije.

Link to comment
19 hours ago, harper said:

 

Kako onda objasnjavas da reprezentacije bolje stoje od klubova s ovih prostora? Usvojili smo tu mantru o klubovima kao breeding grounds za reprezentaciju i ponavljamo je u svakoj mogucoj prilici a u pitanju je totalna glupost. Voleo bih da neko navede jednog jedinog igraca koji je bio reprezentativni kalibar a nije se probio u reprezentaciju jer su ga klubovi ugusili. Naravno da takvih nema, ima samo medijski proglasenih talenata koji su podbacili a za njihovo podbacivanje su okrivljeni klubovi i njihova politika. Kao da vlasnici i predsednici klubova ne bi voleli vise od bilo koga od nas da u svakoj generaciji proizvedu ekstra talenta od kojeg mogu da uzmu ozbiljne pare.

 

Kad nasi klubovi budu finansijski toliko mocni da mogu da zadrze bar one nase igrace koji nisu NBA materijal onda mozemo da kukamo kako kod nas igra preveliki broj stranaca. Sve dok je situacija da, recimo, Jovic i Stefan Markovic kostaju vise nego cela prva petorka Zvezde sastavljena od stranih igraca nemamo o cemu da razgovaramo. Da bi klubovi bili toliko mocni finansijski pre svega je potrebna jaka liga, atraktivna za sponzore, a mi i ovu jednu koja generise kakav-takav profit na sve nacine pokusavamo da unistimo. Kad bi se ostvarilo ovo sto zele mrsomudi poput Radje, koliko god za sebe mislili da su dobronamerni, ceo ovaj region bi se pretvorio u proizvodnju igraca za velike evropske i NBA klubove a klupska kosarka i u Srbiji i Hrvatskoj bi pala na nivo BiH, Kosova ili Makedonije. Hrvatska je vec ozbiljno na tom putu.

 

Sto rece Nikodije, ima klubova koji bi mogli da rade bolje s mladima (da, mislim na FMP) ali to su takticke stvari koje se resavaju na taktickom nivou. U regionalnoj kosarci nisu problem ni stranci ni ABA liga, problem je finansijska stabilnost klubova.

 

 

Koje reprezentacije? Na poslednjem svetskom prvenstvu su bile samo Srbija i Crna Gora, dok se ostale nisu kvalifikovale. Hrvatska je najpre bila treća u pretkvalifikacionoj grupi u kojoj su bile Italija i Holandija, a zatim peta u grupi iz koje su na SP otišle Litvanija, Italija i Poljska. Slovenija je imala tešku grupu, iz nje su se na prvenstvo plasirale Španija, Turska i Crna Gora, ali su Slovenci bili toliko loši da su bili poslednji, iza Letonije i Ukrajine. Čak ni nama nije bilo lako i bili smo treći u grupi u kojoj su još bile Nemačka, Grčka, Izrael, Estonija i Gruzija, iako bi trebalo da izgazimo sve osim Grčke kao plitak potok. Tačno je da su sve ekipe uglavnom bile lišene igranja najvećih zvezda u tim kvalifikacijama, ali je upravo to ono o čemu i pričamo - nedopustivo je da Hrvatska ima lošije rezultate od Holandije ili mi od Nemačke, igrale NBA zvezde za svoje države ili ne, jer to znači da su svi osim superzvezda, koje gotovo uvek isplivaju na površinu u kojoj god sredini da se nađu, teški prosek.

 

Ovaj region već jeste fabrika za proizvodnju igrača za NBA timove i velike evropske ekipe i jedini razlog zbog kojeg su naši timovi relavitno relevantni u evropskim takmičenjima jeste dovođenje stranaca, ali ni to ne bi bilo održivo kada bi poslovanje tih naših timova bilo ekonomski smisleno, tj. kada bi oni poštovali sve propise kojih bi trebalo da se drže i kada ne bi bili finansirani sponzorstvima javnih preduzeća, opraštanjem dugova, žmurenjem Poreske uprave, odnosno opštim povlađivanjem društva i institucija. U Hrvatskoj je sve to na dosta nižem nivou nego kod nas, pa su im i rezultati takvi kakvi jesu.

 

ABA liga svakako treba da postoji, ali klubovi koji igraju u njoj treba da funkcionišu na zdravim osnovama, a ne kao Zvezda i Partizan. Miškova Mega je mnogo zdraviji klub od njih.

 

 

Edited by napadaj
  • +1 1
Link to comment



 . Za nas koji zelimo da gledamo najbolju evropsku kosarku na klupskom nivou i nase klubove koji se u njoj takmice, te nebuloze sa ogranicavanjem broja stranaca i tetosenjem klinaca koje boli kurac da treniraju ozbiljno su jednostavno neprihvatljive. Obaveze klubova su takmicarske i sve ono sto ih sprecava da budu na visem nivou od onog koji mogu da plate (da ne ulazimo u to kako mogu da plate da nas ne odvede u neku drugu pricu) je direktno upereno protiv njihovog interesa. Koga boli kurac za mlade igrace? Sto bi rekao jedan veliki filozof, trener i mislilac teske ruke, prof. dr Dusko Vujosevic, ako su ruze - procvetace.



Neće procvetati. Dule svakako nije svojoj misli dao toliku dozu fatalizma, inače bi Bogdanović sada cvetao u Igokei.

Vidi, ja jako poštujem kontinuitet Čovićevih rezultata, a Saši Obradoviću svim srcem želim plasman na finalni turnir jer ga niko nije zaslužio poštenije od njega.

Međutim

U post UPPR eri postoji faza do Radonjića i posle njega. Koju fazu vaskoliko zvezdaštvo pamti bolje i radije ga se seća? Naravno, Radonjinu. To je bio tim.

Ima i druga strana: u kojoj fazi je Zvezda imala najbolji rezultat u EL? Opet u Radonjinoj. Bili su obe godine na korak, što je manje važno od sjajnih takmičarskih izdanja koja smo svake nedelje gledali. Za sve to vreme, imali ste tek par krštenih stranaca, poput Kvinsi Milera i Kinzija. Đenku ne računam, jer ste ga čekali da procveta dve godine, kao što bi čekali nekog domaćeg klinca.

Od kad se roster bazirao na igračima, proverenim i skupim, ali bez timskog temelja, Zvezda je postala kanta za napucavanje, poput Prokoma ili ruskih instant klubova. Beron je možda najbolji regionalni stranac ikada, Perper kategorija za sebe, ali to je sve motor bez šasije.

Držim fige Saši O., da iskoristi priliku koju mu je Korona pružila i uradi što više u godini prepolovljenih budžeta, ali bez novih jovića i kalinića perspektiva je baš tanka. Mislim da je to stvar na koju je Rađa hteo da skrene pažnju.

Sent from fav toy

Link to comment
1 minute ago, April said:


 

 


Neće procvetati. Dule svakako nije svojoj misli dao toliku dozu fatalizma, inače bi Bogdanović sada cvetao u Igokei.

Vidi, ja jako poštujem kontinuitet Čovićevih rezultata, a Saši Obradoviću svim srcem želim plasman na finalni turnir jer ga niko nije zaslužio poštenije od njega.

Međutim

U post UPPR eri postoji faza do Radonjića i posle njega. Koju fazu vaskoliko zvezdaštvo pamti bolje i radije ga se seća? Naravno, Radonjinu. To je bio tim.

Ima i druga strana: u kojoj fazi je Zvezda imala najbolji rezultat u EL? Opet u Radonjinoj. Bili su obe godine na korak, što je manje važno od sjajnih takmičarskih izdanja koja smo svake nedelje gledali. Za sve to vreme, imali ste tek par krštenih stranaca, poput Kvinsi Milera i Kinzija. Đenku ne računam, jer ste ga čekali da procveta dve godine, kao što bi čekali nekog domaćeg klinca.

Od kad se roster bazirao na igračima, proverenim i skupim, ali bez timskog temelja, Zvezda je postala kanta za napucavanje, poput Prokoma ili ruskih instant klubova. Beron je možda najbolji regionalni stranac ikada, Perper kategorija za sebe, ali to je sve motor bez šasije.

Držim fige Saši O., da iskoristi priliku koju mu je Korona pružila i uradi što više u godini prepolovljenih budžeta, ali bez novih jovića i kalinića perspektiva je baš tanka. Mislim da je to stvar na koju je Rađa hteo da skrene pažnju.

Sent from fav toy
 

 

 

Uvek smo imali dosta stranaca i oni su uvek igrali bitne uloge u timu. Taj raspad od revije stranaca i tim bez temelja koji pominjes se desio samo prosle godine u sezoni koja nije ni zavrsena i pitanje je kako bi se zavrsila ali ta sezona nema prevelike veze s generalnom politikom kluba. Mi smo pokusali pre tri sezone da napravimo reset i stvorimo temelje za novu generaciju trenera i igraca ali nas je to kostalo gubitka ABA lige, samim tim i Evrolige, a to mahom bahati, gladni i nepismeni navijaci Zvezde koji ne vide dalje od poslednje utakmice ne umeju da tolerisu.

 

Ono sto je u Radonjino vreme pravilo razliku je grupa vec formiranih domacih igraca koji su tranziciju u velike klubove i lige obavili preko Zvezde. Kalinic, Marjanovic, Jovic i Kuzmic u prvoj i Mitrovic, Simonovic, Dangubic u drugoj klasi kvaliteta. I sad imamo dosta domacih igraca u toj drugoj kategoriji kvaliteta (Kuzmic se iz poznatih razloga preselio u nju) ali nam fale ovi iz prve. Nisu u klubu nesvesni toga, vracaju koga mogu od domacih igraca a sa nekima (Jovic, recimo) razgovaraju prakticno svakog prelaznog roka i raspituju se kako stoje s cenom. Ove godine je i sa Kalinicem bilo razgovora ali se pojavila Valensija s ponudom i to je bilo to.

 

Sto se mladih igraca tice, u dva projekta (Simanic i Radanov) je mnogo ulozeno i nije se za sada vratilo, a data je sansa jos vecem broju igraca. Mozemo mi da krivimo klub sto, na primer, Rebic, Tejic, Kaplanovic ili Voja Stojanovic nisu uspeli da se popnu za stepenik vise ali ti momci ni u drugim klubovima nisu napravili taj iskorak. Onog koji je napravio taj iskorak iz generacije (Guduric), naravno, nismo mogli da zadrzimo, kao sto nasi klubovi nikad i ne mogu. Nije to samo odlika Zvezde i ovog perioda, desavalo se i Vujosevicu i Kariju koji su pojam kosarke za trenere Zvezde u poslednjih nekoliko godina. A ne treba da te podsecam da u Vujosevicevo vreme niti je postojala Mega, niti je Zvezda mogla da zadrzi svoje najbolje klince, tako da je Partizan baratao kompletnim kontigentom talenata a ne samo trecinom.

 

Nas problem, kao i problem svih drugih klubova u regionu, je prosto u finansijama. U Hrvatskoj je to posebno izrazeno, njima se kupe igraci prakticno u jaslicama i poslednji veliki igrac koji je uspeo bar nekakav trag da ostavi u regionalnoj kosarci je Dario Saric. Pogledaj samo koliko igraca imaju vani, narocito visokih, a klubove prakticno i da nemaju. To bi se i nama dogodilo da nema tog neobicnog kulta Zvezde i Partizana u koje drzava ubacuje makar nekakav novac i tolerise im svasta, izbaci ta dva kluba iz jednacine i dobio bi isto sto imas u Hrvatskoj. I tu Radja gresi. Nije problem u ABA ligi kao ligi, uostalom to je liga sa najvecom proizvodnjom top igraca u Evropi, problem je sto ta liga nije zajednicki projekat svih kosarkaskih subjekata u regionu i potencijalnih finansijera koji hoce da uloze u kosarku. Bogatiji i stabilniji klubovi bi mogli da zadrze veci broj igraca duze, ne bi ih prodavali za kikiriki ili bili u nemogucnosti da ih uopste zadrze. Mi smo bili jaki u kosarci kada smo vukli iz drzave od 22 miliona ljudi u vreme kad novac nije bio presudan faktor da imas ili nemas vrhunski klub. To vreme je proslo i nece se vratiti. Ono sto mozemo je da napravimo simulaciju te drzave, bar kad je kosarka u pitanju, obezbedimo neometan protok regionalnih igraca izmedju klubova i skoncentrisemo ulaganja u kosarku na taj prostor od dvadesetak klubova koji imaju jaku kosarkasku zaledjinu. A za to nam treba jaka i bogata regionalna liga.

 

Poenta je da ovde nije u pitanju strucni rad ili poslovna filozofija u ovom ili onom klubu, problemi su mnogo dublji a ovo sa finansijama je samo jedan od njih. Nismo se ni dotakli loseg odnosa izmedju klubova, politickog upliva u najvece klubove, sumnjivih i netransparentnih nacina finansiranja, karaktera raznih predsednika klubova i gomile drugih fenomena koji opterecuju ligu. Ali mislim da su finansije ipak presudne, bogati obicno imaju i superiornije nacine i superiornije motive da resavaju tekuce probleme.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • James Marshall unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...