Jump to content
IGNORED

idiomi, izreke, uzrečice


Otto Katz

Recommended Posts

neshe, konacno si nam otkrio izvor :) sad mi je tek jasno, ja sam uvek cula 'kosta k'o (sto je kostala - moj semanticki dodatak) svetog petra kajgana', i nikako mi se nije uklapalo da svetac stetuje :D
Ma vec sam pomenuo tu knjigu u postu o izrazu "pijan kao zemlja" i "pijan kao majka"! Dobra knjiga. Ponekad su objasnjenja malo duza, a kod mnogih izraza ih ima i vise. A, kao sto rekoh, nema copy/paste opcije :( , pa je najbolje nabaviti knjigu! :)
Link to comment
Zali se Upravi vodovoda!
Slobodna interpretacija:Obično se kaže kada se nekome sugeriše da žalio se - ne žalio, na isto mu dodje, tj. žalba neće imati efekta. Uprava vodovoda je verovatno uzeta kao sinonim za poslovično ekspeditivne birokratske službe. Pretpostavljam da je izraz nastao u periodu samoupravnog socijalizma kada su nesretni gradjani/drugovi kampovali pred kojekakvim šalterima zbog nečega što bi moglo da se obavi za par minuta. Naravno, izreka se nije izgubila, kao ni navike koje su dovele do njenog stvaranja.
Link to comment
Slobodna interpretacija:Obično se kaže kada se nekome sugeriše da žalio se - ne žalio, na isto mu dodje, tj. žalba neće imati efekta. Uprava vodovoda je verovatno uzeta kao sinonim za poslovično ekspeditivne birokratske službe. Pretpostavljam da je izraz nastao u periodu samoupravnog socijalizma kada su nesretni gradjani/drugovi kampovali pred kojekakvim šalterima zbog nečega što bi moglo da se obavi za par minuta. Naravno, izreka se nije izgubila, kao ni navike koje su dovele do njenog stvaranja.
Jasno mi je znacenje i logicno je tvoje objasnjenje, ali sam mislio mozda neko zna kako je i kada "prvi put" neko upucen da se zali Upravi vodovoda :D (mozda iz neke TV emisije, predstave...).
Daj, daj!Nisi fer, imas knjiguuuu :DSir i vojna muzika, nemam pojma.Jesu li pravili cepove od sira i stavljali u usi da ne cuju bleh muziku :D ?
Pa zar bih pitao da toga ima u knjizi? :o Taman posla! :) Secam se (ako nisam nesto pomesao) da sam ovo Zbog sira i vojne muzike cuo u seriji Grlom u jagode! Da li je to doslo odatle ili je upotrebljeno u seriji jer se vec koristilo u svakodnevnom govoru...to bih voleo da znam! :wink: Edited by Nesh
Link to comment
Jasno mi je znacenje i logicno je tvoje objasnjenje, ali sam mislio mozda neko zna kako je i kada "prvi put" neko upucen da se zali Upravi vodovoda :D (mozda iz neke TV emisije, predstave...).
Da, to bi bilo zanimljivo saznati. Zašto je izbor pao na Vodovod kraj ostalih mnogo uticajnijih institucija? Možda baš u tom grmu leži zec. :unsure: Piše li u knjižici zašto se soli pamet? Da li zato je to neophodan, najrasprostranjeniji začin... ili ima neko drugo, pikantnije, objašnjenje?
Link to comment

nekad se govorilo i: zali se emisiji od glave do pete (minimax).zasto samo upravi vodovoda, a ne i kanalizacije? mislim, Institucija se zove v. i k.moja mati (srem) za nekog ko nije sasvim pribran, ili je smusen kaze "neslan". mozda to soljenje ima veze sa tim sto jela mogu da prodju bez raznih zacina, ali ne bez soli. cini mi se da je stormy na pravom tragu."idi u persun"? inace, ima ovo: idi ti u persun, a ja cu u sargarepu, pa se nadjemo u supi". to je kad hocete da nekog oterate u... ali na vrlo, vrlo blagonaklon nacin.buse, vidis, nista bez rinflajsa :D poz

Link to comment

mozda ima veze sa pepeljavom sredom, pepelnicom, u katolickoj crkvi. to je prvi dan uskrsnjeg posta kad se vernici posipaju pepelom po glavi u znak pokajanja zbog svojih, jelte, greha. to je paganski obicaj koji je crkva usvojila, kao i mnoge druge, recimo kicenje jelke za bozic (originalno se kitila imela - kelti).poz

Link to comment
mozda ima veze sa pepeljavom sredom, pepelnicom, u katolickoj crkvi. to je prvi dan uskrsnjeg posta kad se vernici posipaju pepelom po glavi u znak pokajanja zbog svojih, jelte, greha. to je paganski obicaj koji je crkva usvojila, kao i mnoge druge, recimo kicenje jelke za bozic (originalno se kitila imela - kelti).poz
ovo zvuci jako logicno. hvala.
Link to comment
inace, ima ovo: idi ti u persun, a ja cu u sargarepu, pa se nadjemo u supi". to je kad hocete da nekog oterate u... ali na vrlo, vrlo blagonaklon nacin.
E da.. to je moja baka koristila.. Pricala mi je da se NIKAD ne smes kunuti u majku, brata, sestru.. nekog, nego kad treba da potvrdis nesto da je to tako, umesto da kazes "majke mi; sestre mi; svega mi; zivota mi" itd, treba reci (paz' sad)trista mu nista i lovackog mi pera na sesiru iako ja NIKAD, pa ni danas, ne razumem sta to znaci :mellow:edit: slovce Edited by 7
Link to comment
mozda ima veze sa pepeljavom sredom, pepelnicom, u katolickoj crkvi. to je prvi dan uskrsnjeg posta kad se vernici posipaju pepelom po glavi u znak pokajanja zbog svojih, jelte, greha. to je paganski obicaj koji je crkva usvojila, kao i mnoge druge, recimo kicenje jelke za bozic (originalno se kitila imela - kelti).poz
BINGO! :) Dan na koji se to radi kod katolika zove se Pepelnica. Pada u "cistu" sredu Korizme (cetrdesetodnevni post pred Uskrs). Tog dana u okvoru crkvenog obreda, svesteni, u znak pokore, posipa vernicima glavu pepelom izgovarajuci ritualnu frazu: "Sjeti se covjece, da si prah i da ces se u prah pretvoriti..."(iz vec pomenute knjige) Edited by Nesh
Link to comment

vidi, pogodih!a nisam ni virila u knjigu.setila sam se "100 godina samoce" i onih silnih pukovnikovih sinova koje su nasli i pobili jer su svi imali pepeljavi krst na celu.'sredio ga ko panta pitu'?poz

Edited by le petit nicolas
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...