Jump to content
IGNORED

Grčka an ženeral


Musharaf

Recommended Posts

28 minutes ago, Tsai said:

Peloponez. Nikakve zurke i ludovanja. Manje vise divlje mesto, ne previse skupo. Imamo kola pa cemo da lutamo svuda. Gde se bazirati? 

Gadjaj Githio i okolinu, savrseno, ima prostora za skitnju, uzduz i popreko, obliznji Taygetos obezbedjuje nocnu ladovinu, turista minimalno.

Ako nailazis sa korintske strane, Mikena je usput, jaretine u raznim oblicima i na najneocekivanijim mestima onoliko...

A najvise me zulja sto se tamo samo krajem avgusta, nekih 10 - 15 dana lovi neka riba, tako do 1/2 metra i jedu je samo oni i ko se zadesi... :D 

 

Link to comment

Ove godine sam i ja bio u Pargi (pošto sam dva puta otkazivao rezervacije za druge lokacije). Prelep gradić sa puno sadržaja i mesta za obilazak.

 

Evo i nešto fotografija...

 

Za početak mala plaža pored Golfo beach restorana, gde smo proveli najviše vremena, jer nam je bila na stotinak metara od smeštaja.

xIvbMaq.jpg

Vrlo lepa plaža, takoreći u samom gradu. Podloga su kameni oblutci. Nekome to smeta zbog hodanja, ali je meni bolje od peščanih podloga. Tu je i nekoliko stena pogodnih za skakanje. Ležaljke su na pristojnoj udaljenosti jedna od druge. Nema tuševa, kao na gradskoj plaži. Ipak mi je mnogo manje pretrpana i lepša od gradske plaže.

 

Evo i gradske plaže, slikano sa tvrđave

xmkDHBZ.jpg

 

Plaža Valtos, sa druge strane grada. Iza grebena na kojem se nalazi tvrđava. Od samog centra se treba malo popeti, a onda i spustiti do plaže. Ima i brodić do plaže iz gradske luke, ali je to vrlo lepa šetnja od 10-15 minuta.

SGwAPpF.jpg

Valtos je malo preglomazan i blizu je gradu da bi odavao neki utisak da ste u divljini. Nije moj favorit.

 

Pretposlednji dan sam obišao i plažu Lihnos, koja se nalazi oko 3,5 kilometara izvan Parge. Iako i do tamo ima brodić odlučio sam se da pešačim. Parga i okolina su brdoviti i gdegod da krenete morate biti spremni na pešačenje uzbrdo i nizbrdo. Lihnos je po meni najbolja od ovih plaža. Izdvojena je. Nema gužvi. Veliki deo plaže nije pod ležaljkama i suncobranima. Postoje delovi i sa peskom i sa kamenčićima. Na kraju plaže se nalaze stene koje u dobrom delu dana prave hladovinu. More je savršeno. Napravio sam tamo više dobrih fotografija, ali su mi se nekako obrisale sa kartice (misterija). Uspeo sam kasnije da povratim samo ovu jednu.

K6qjWY3.jpg

 

Link to comment

Ljubiteljima hajkinga preporučujem odlazak do crkvice Agea Eleni, koja se nalazi na vrhu brda pored Parge, u pravcu Lihnosa. Možete ići jednom starom stazom koju hvatate iza jedne pekare. Kasnije se i ona priključuje na malo širu stazu. Glavnu, široku stazu (praktično put) hvatate od restorana Perivoli. Odatle kreće penjanje. Staza ide kroz stare maslinike, sa stablima starim do 400 godina. Najzgodnije je krenuti oko pola osam uveče. Imaćete dovoljno vremena da se popnete, malo odmorite gore i vratite se pre nego što padne mrak. Ukoliko idete ujutru, od Agea Eleni crkvice možete produžiti dalje prema Lihnos plaži, takođe stazom kroz maslinike. Taj put do Lihnosa nije kratak i više je za avanturiste. Ukoliko pešaka planirate samo da stignete od Parge do Lihnosa najbolje je iznad restorana Perivoli hvatati glavnu magistralu.

 

cA3SVAq.jpg

Agea Eleni

 

pFyVOde.jpg

 

auo31RJ.jpg

Pogled na Pargu sa vidikovca Agea Eleni. Kad dođete do same crkvice, bočno od nje ide stazica od desetak metara do vidikovca (odakle je i slikano)

 

Maslinici na putu do Agea Eleni

89ojTuF.jpg

4Aw0W5u.jpg

 

 

Link to comment

Centar Parge, promenada uz obalu

WLJZTrg.jpg

 

Čuo sam od ljudi da je Parga nešto skuplja od Halkidikija i posebno ovog dela Paralia, Asprovalta. U svakom slučaju meni ne deluje preterano skupo. Dvoje mogu da jedu i piju u dobroj taverni u gradu za 25-30 eura. U Grčkoj je svugde dobro što za svaki budžet može dobro da se jede. Girosa ima od 2-3,5 eura. Ovaj od 3,5 sam jedva pojeo (zbog veličine). Od tih restorana na samoj obali u centru smo jeli u "Sodia". Odlična usluga. Ide uzo kao welcome drink, a na kraju i desert na račun kuće (sladoled i baklava). Pretpostavljam da su i drugi restorani uz obalu dobri. Mi smo par puta jeli u taverni "Krioneri", kada se od centra krene pored gradske plaže, prema ovoj manjoj plaži kod Golfo beach restorana. "Krioneri" ima odličnu uslugu (isto welcome drink i desert na račun kuće),dobar kvalitet hrane i cene su nešto niže. Izbor muzike mi se tu posebno dopao - onako baš stara tradicionalna grčka muzika. I ekipa koja dolazi mi se čini dobro.

 

Malo razočarenje je predstavljao odlazak do taverne "Petros". Stalno smo gledali kako je kod Petrosa gužva. Ima i dobre komentare na trip advisor. Jedno veče dođemo - nema mesta. Odustanemo od čekanja. Dva lokala u produžetku poluprazna. Pita me lik iz ovog susednog restorana - što ste tamo čekali mesto, a nećete da sednete kod mene. Drugi dan opet nema mesta. Onda smo mislili da rezervišemo, ali baš i sa tim da se smaram pored toliko dobrih taverni. I tad smo našli mesto. Ali i usluga i hrana su bili razočarenje. S obzirom da su ljudi stalno dolazili konobar je pola vremena provodio u pregovorima oko slobodnih mesta i rezervacija. Mi smo to sve posmatrali ispred nas. U nekom momentu bi desetak ljudi stajalo i čekali mesto. Tražili smo u jednom momentu da nam donese još malo limuna - čovek zaboravio i nije ni doneo. Ništa nisu častili na račun kuće, što je kod drugih uobičajena praksa. To je jedino mesto gde nismo ostavili bakšiš.

 

Recimo, u ovom kafiću, na slici iznad (geoker), kada naručite dva točena piva žena donese masline u ulju i neke jako fine krekere. Ja sam prvi put mislio da ćemo to sigurno nešto doplatiti, ali tamo se tako ne radi. Uvek se trude da vas nečim počaste.

Link to comment

E da pomenem i kafeteriju "Brazilero" (mislim da se tako zove), u delu grada iznad plaže Valtos. Malo je hipstersko mesto, lepa bašta. Kafa 4-5 eura, ali veliki izbor. Te prave kafe su malo kiselkaste, ali je činjenica da vas podignu. Blizu je i jedan prilično ishajpovan koktel bar "Parga Distilery", u koji nismo išli, ali ga ljudi hvale. Kokteli su od 8-10 eura (na drugim mestima 6,5).

Link to comment

andros (opet). stigli u četvtrtak. evo jedne plaže od danas. samo za madam i mene: više fotki itd kad se vrnem za 10-ak dana.

samo da prijavim da je temperatura mora i vazduha skoro izjednačena, oko 25-26

spacer.png

Link to comment

Hehe, a ja malopre videh neki auto iz beograda i pomislih ko je bre sad ovo ;)

Meni vetar ne smeta. Da ga nema bilo bi paklenije. 

Reče ženska kod koje smo zakupili smeštaj da je puna dva meseca ovako. Sad se kao stišava. Dakle, ukačili ste gužvanjac? Svi nam kažu da je bilo previše ljudi/turista. Sad niđe nikog. Jedino što se očekuje redovna najezda Atinjana za vikend, ali i to će biti smešno u odnosu na prethodne. Odlazi leto. Reče drugar kako ga (vetra) uopšte nema tokom jeseni i zime, tek :)

Link to comment
On Sunday, February 25, 2018 at 23:48, namenski said:

Sa egejskim ostrvima treba biti oprezan: vetrovi, takozvane etezije po pravilu pocinju u avgustu i ne lade do kraja septembra.

Zajebani su do te mere da mogu da zeznu odmor, narocito ako su deca u pitanju.

Karpathos je Dodekanez, dakle juznije, ali potpada pod etezije: nema pravila, osim - ili putovati jun/juli kada stvarno zna da bude prelepo ili rizikovati avgust i uzdati se u dobru godinu sto se vetra tice.

 

Link to comment

Vetar: sinoć Kostas gunđa kako ga nikad nije bilo u septembru, a sam se sećam da jeste prošle godine jer sam bio ovde od posle prve trećine meseca. Ono što je meni najdojajnije je ta minijaturna razlika najniže/najviše temperature vazduha (23-28) u kombinaciji sa vetrom i konstantnom temperaturom mora od 24! Nije hladno u vodi, nije van nje, sve što se suši osuši se za par sati jerbo vetar piri :)

Sad smo našli uvalicu između Kipri i Ajos Kiprijanos, odmah iza Kipri plaže, videli tokom vožnje kvadom. Parkiranje na proširenju puta, malo lomatanja preko stene i vuala uvalismo naša dupeta u uvalu - plaža samo za dvoje 😎

Link to comment
On 6.9.2019. at 18:41, namenski said:

 

 

nama jes’ bilo malo zeznuto zbog dece, ali smo izgurali :)

ja uvek u avgustu idem na more (prosle godine bio jedini izuzetak) i jeste uvek vetrovito, ali ne pamtim da je ikada OVAKO duvalo, kao sada na Androsu.

 

9 hours ago, bad music for bad people said:

Vetar: sinoć Kostas gunđa kako ga nikad nije bilo u septembru, a sam se sećam da jeste prošle godine jer sam bio ovde od posle prve trećine meseca. Ono što je meni najdojajnije je ta minijaturna razlika najniže/najviše temperature vazduha (23-28) u kombinaciji sa vetrom i konstantnom temperaturom mora od 24! Nije hladno u vodi, nije van nje, sve što se suši osuši se za par sati jerbo vetar piri :)

Sad smo našli uvalicu između Kipri i Ajos Kiprijanos, odmah iza Kipri plaže, videli tokom vožnje kvadom. Parkiranje na proširenju puta, malo lomatanja preko stene i vuala uvalismo naša dupeta u uvalu - plaža samo za dvoje 😎

 

to je uglavnom bio i nas potez, to od A.Petrosa do A.Kiprijanosa :)

 

ako se zaputite prema Hori, svratite u selo Menites u tavernu Drosia - i gledajte konobare kako vam bokale pune vodom sa izvora preko puta taverne :)

 

 

 

Link to comment

^^ ha, bili u Menitesu i prošle, i ove godine. Pili tu izvorsku i ja snimao patke kako se brčkaju ispod vodopada.

Upravo smo na Plaki. Jedna od milion divljih plaža na putu ka Kortiju. Samo neko dvoje golaća pored nas. 

Pre neki dan krenuli na Vori plažu, na istočnoj obali severno od Hore, pa ćemo posle preko planinskog sela Vurkuti u Horu. Na Vori nam vetar ne dade da se zamočimo, ali smo se družili sa patkama i dva labuda koji se ne plaše ljudi. Mora da su navikli tj znaju da prisustvo ljudi znači hrana u najavi. 

Put do Vori plaže je krš, ali smo se uzverali i nastavivši prema Hori upali u oblake. Jbt, odavno se nisam tako prepao. Prst se pred okom ne vidi! Sa stranice planine na naš put preliva se neprekidan oblak iz kojeg nikako da izađemo. 5,10,15, ma najmanje 20 min je trebalo da se vidljivost poboljša i da hladnoća popusti. Kad kroz nešto proređenije oblake ugledah Horu, obuze me osećanje radosti tipa preživećemo, nije još došao kraj i sl. Jbg, to je ovo ostrvo. Mislim se da sledeće godine dođem u maju ili početkom juna, a da onda isto uradim i u septembru. Sat i dvadeset avionom do Atine, pola sata do Rafine i onda sat do dva trajektom i eto me u Gavrosu. Ne postoji brže, a prijateljsko more. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...