Jump to content
IGNORED

BrExit?


jms_uk

Recommended Posts

4 hours ago, Marvin (Paranoid Android) said:

Neće se to osetno smanjiti. Sve i da bude najgoreg scenarija, da se apsolutno ništa ne dogovore do kraja marta 2019, da avioni prestanu da lete, da Dover kolabira zbog kilometarskih redova kamiona, da bude nestašica u supermarketima, da bude manjak goriva i lekova, vrlo dobar deo ljudi će se samoobmanjivati da je sa njihovim izborom sve u redu, da su bili u pravu što su tako glasali nehajući za sva Project Fear upozorenja, i da je apsolutno sve loše što se desi zavera Remonera, liberalne metropolitske elite i Evropske Unije koja želi da ih kazni i baci na kolena. U najgorem slučaju, popelo bi se negde na 60%-40%, predosećam. Nakon toga, ništa. Kameron je dozvolio referendum koje je rascepilo celo stanovništvo i osakatilo javni diskurs za narednih nekoliko godina, ako ne decenija.

 

eto neke slicnosti izmedju Britanaca i Srba sto se tice njihovih izbora i reakcija kada nije sve onako kako se obecavalo pred te izbore  :D

Link to comment
7 hours ago, Marvin (Paranoid Android) said:

Neće se to osetno smanjiti. Sve i da bude najgoreg scenarija, da se apsolutno ništa ne dogovore do kraja marta 2019, da avioni prestanu da lete, da Dover kolabira zbog kilometarskih redova kamiona, da bude nestašica u supermarketima, da bude manjak goriva i lekova, vrlo dobar deo ljudi će se samoobmanjivati da je sa njihovim izborom sve u redu, da su bili u pravu što su tako glasali nehajući za sva Project Fear upozorenja, i da je apsolutno sve loše što se desi zavera Remonera, liberalne metropolitske elite i Evropske Unije koja želi da ih kazni i baci na kolena. U najgorem slučaju, popelo bi se negde na 60%-40%, predosećam. Nakon toga, ništa. Kameron je dozvolio referendum koje je rascepilo celo stanovništvo i osakatilo javni diskurs za narednih nekoliko godina, ako ne decenija.

 

7 hours ago, precog said:

britanci oko mene su u fazonu da bi vece posledice po drustvo ostavilo ako sada ponove referendum i otkazu brexit, nego da izadju iz eu bez dogovora, pa da se prikljuce u nekoj formi za 10-15 godina.

 

Bio bi haos da bude ponovo reerendum i da UK odluci da ostane u EU, a EU ih primi nazad, to je tacno. I dalje, od svih resenja koje je bilo ko do sada stavio na sto jedino smisleno je ono koje je pre jos, ja mislim, jedno dve godine izneo William Hague, nesto kao "Norway minus". Mislim, sranje je napravljeno, damage done jbg, tako da je najrazumnije resenje minimizacija stete, ali ne po cenu demokratije (kako bi ponavljanje referenduma i ostanak u EU bilo vidjeno od ogromnog dela stanovnistva, bar 40 posto). 

 

7 hours ago, Majo said:

pravi si Francuz, nema sta :D

 

+1 narafski.

Tvoj premijer je rekao da bi ih primio nazad odmah :fantom:

Link to comment
3 minutes ago, Paul said:

eu birokrati pozurili   :D

 

Zovem malo pre support [po akcentu bih rekao neki istocno evropljanin] koji kaze da je to zato sto UK definitivno izlazi iz EU. 

 

Problem mi je sto kaze da su me obavestili mejlom vise puta, 'automatski', a ja nemam nista od toga, samo neki spam za bolji SEO... :dry:

 

Naravno, bilo ko sto nesto zna tamo, radi tek od ponedeljka...

Link to comment
On 15.11.2018. at 17:10, Anduril said:

Ako je ovo damage control, onda necu ni da pomisljam sta ce biti kad stvarno pukne. Torijevci su potpuni raspad - Korbin sada treba samo dobro da odigra.

 

Corbyn se prvo mora otresti vrlo ozbiljnih optužbi za antisemitizam unutar stranke, a onda sve drugo. 

Link to comment
10 hours ago, MancMellow said:

Bio bi haos da bude ponovo reerendum i da UK odluci da ostane u EU, a EU ih primi nazad, to je tacno. I dalje, od svih resenja koje je bilo ko do sada stavio na sto jedino smisleno je ono koje je pre jos, ja mislim, jedno dve godine izneo William Hague, nesto kao "Norway minus". Mislim, sranje je napravljeno, damage done jbg, tako da je najrazumnije resenje minimizacija stete, ali ne po cenu demokratije (kako bi ponavljanje referenduma i ostanak u EU bilo vidjeno od ogromnog dela stanovnistva, bar 40 posto). 

Tvoj premijer je rekao da bi ih primio nazad odmah :fantom:

 

A nije po cenu demokratije ako se uzima rezultat medijski manipulisanog referenduma bez jasnog pitanja, uz to ne i obaveznog, kao nesto isklesano u kamenu za sledecih 50 godina? Pa onda uloga raznih milijardera, crnih fondova Leave kampanje, itd. Demokratija je vec odavno ostecenja ovim a drugi referendum gde bi glasali recimo i 16 godisnjaci sa mnogo jasnijim opcijama se tesko moze uzeti kao nesto sto ce jos vise ostetiti demokratiju. Problem je vise MailSunExpress zaludjena masa lazima desnicarskih milijardera ciji bi biznis trebalo malo potkresati posle svih skandala i propagande. Vecina te mase su ionako 60+, pa treba samo malo sacekati da ilovaca odradi svoje i demokratija ce biti opet sasvim OK.

Link to comment
1 hour ago, Anduril said:

 

A nije po cenu demokratije ako se uzima rezultat medijski manipulisanog referenduma bez jasnog pitanja, uz to ne i obaveznog, kao nesto isklesano u kamenu za sledecih 50 godina? Pa onda uloga raznih milijardera, crnih fondova Leave kampanje, itd. Demokratija je vec odavno ostecenja ovim a drugi referendum gde bi glasali recimo i 16 godisnjaci sa mnogo jasnijim opcijama se tesko moze uzeti kao nesto sto ce jos vise ostetiti demokratiju. Problem je vise MailSunExpress zaludjena masa lazima desnicarskih milijardera ciji bi biznis trebalo malo potkresati posle svih skandala i propagande. Vecina te mase su ionako 60+, pa treba samo malo sacekati da ilovaca odradi svoje i demokratija ce biti opet sasvim OK.

A to znaci ne oko 50 godina, vec oko 20. Norway minus podrazumeva neka ogranicenja u pristupu single marketu i neka ogranicenja imigracije (ko god iz EU dobije posao u UK automatski dobija radnu dozvolu, ali nema da dodje i odmah postane eligible za socijalu na primer i jos neke manje bitne stvari).  Mislim, i to bi bilo vraško teško ispregovarati, ali to je minimizacija štete kako za UK ekonomiju, tako i za EU ekonomiju. Što se tiče "štete" po demokratiju, tačno je da već je onaj referendum napravio ogroman rupture u biračkom telu, ali još jedan takav bi bio skoro pa građanski rat. Drugo, nemoj potpuno isključiti mogućnosti da ponovo pobedi Leave, to  nije nezamislivo. Ali i da pobedi Remain...Britanija nije Malta, to je druga ili treća ekonomija EU, prva ili druga vojna sila u EU, koliko bi to bio zdrav odnos po obe strane da tako jedna bitna zemlja ima npr 40 posto biračkog tela koje je zagriženo anti-EU? Ne znam, naglas razmišljam, možda (možda) se treba posvetiti maksimalnoj minimizaciji štete, formalno ispoštovati referendum, ohladiti strasti, održati najviši mogući stepen međusobne EU-UK usklađenosti tako da UK može da se vrati u EU u roku od godinu dve ako tako u budućnosti odluči, i prepustiti da se za bar 10-15 godina u nekakvoj drugačijoj atmosferi ponovo odlučuje.  

 

 

 

Edited by MancMellow
Link to comment
3 hours ago, aram said:

Mnogo te nešto poteralo to čekanje na ilovaču, nemoj da te iznenadi rezultat. A da ne pominjem mogućnost da te iznenadi ilovača, ima ona taj običaj :lolol:

 

Ima i brzih a i efikasnijih mehanizama - jednostavno odes od poludele nacionalisticke vecine i ostavis je da sama sebi usere zivot do ilovace. To je ionako jos vise fer - recimo ovi 65-godisnji brexitasi ce pre ili kasnije zavrsiti na NHS-u, kad ono, nema Abdule ili Mariske da im da casu vode ili pravilno dijagnosticira neku bolestinu. Odlicno ce se provesti.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...