Jump to content
IGNORED

Kako u inostranstvo...


Hamlet Strašni

Recommended Posts

U vezi 'svete trojke', to jest jedine tri preostale zemlje sa bodovnim sistemom: Kanada, Australija i Novi Zeland - moze biti frozen shithole ili pustinjetina u Australiji ili neko seoce na NZ, ali sustina koja se ne moze poreci jeste da su ove trojke dobra odskocna daska. Ako nista drugo onda dobijete pasos, usavrsite engleski, trebalo bi da mozete da ustedite nesto novca i onda ste nakon 4-5 godina u dobroj poziciji da idete dalje. Tek sto su bile dobre daske ranije, u prvoj polovini 2000-ih kada se drzavljanstvo moglo dobiti za dve godine i uz kurs za frizera. Sada je mnogo restriktivnije i u smislu mogucnosti prijavljivanja i vremena potrebnom da se dobiju papiri, ali vreme ce proci svakako, a bolje da prolazi u vasu korist. 

 

U najgorem slucaju nakon svega toga imate ostvareno pravo na socijalnu pomoc, zdravstvenu negu, starosnu penziju, odlozeno placanje skolarine za decu, pasos sa kojim se lakse putuje, mogucnost predavanja engleskog bilo gde ako sve ostale opcije zakazu i jedno iskustvo vise...

 

Nema nikakvih trzavica ako si nacisto zasto si otisao. Ako ti nije sasvim jasno zasto ides onda mozda to i nije najbolja ideja. 

Edited by noskich
Link to comment

Ja ne znam da li bih toliko puta menjao kompletnu sredinu, pogotovo sa malom decom. Sam možda, ali opet ne 5 puta.

 

Ja dva puta totalna promena, koje mi nisu tad teško pale, ali zato pre tri godine nervni slom u najavi kad je delovalo da ću morati i treći put da menjam zemlju. Jbt, gledam neke poslove po nekim opskurnim mestima, a u mozgu mi sve neke scene iz baskervildskog psa, ono mesto ima katedralu koja se na pet metara gubi u magli, urođenici pričaju srednjovekovnu verziju nemačkog a vile naslonjene negde u blizini dok te podozrivo gledaju ispod oka, tako mi sve izgledalo. Sad bih možda i podnela ideju selidbe nekako.

Muž četiri totalne promene zemalja i kontinenata, preselo mu totalno.

Mislim da je većini ljudi dosta zajebano kad su razlozi selidbe to što se mora seliti, tipa nema posla više tu gde si nego tražiš dalje. Ako je razlog prosto izbor, kapiram da je stres manji, mada opet...

Link to comment

Koliko je teško dobiti radnu dozvolu ili šta već treba za EU ? Gledajuću sajtove recruiting agencija, deluje mi da bih relativno lako našao posao, ali me zanima koliko bi cimanje bilo firmi da odradi papirologiju...

Link to comment

Ako si ne-EU drzavljanin, ja mislim da to varira od drzave do drzave (i obim papirologije i kolicina cimanja za firmu i sanse da dozvolu dobijes).

 

Vidi ovde

 

http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=470

 

Pod pretpostavkom da si srpski drzavljanin, tj. da nemas EU/EEA/svajcarski pasos, jedino sto mi se cini da radi na nivou EU je ova ,,plava karta" (za visokokvalifikovane radnike), sve ostalo varira od drzave do drzave.

 

Za plavu kartu, vidi da li potpadas pod trazeni profil radnika: https://www.apply.eu/BlueCard/

Link to comment

Kapiram da je 10x bolje poceti Berlinom nego Londonon, NY, Parizom, Briselom, Moskvom, Sao Paolom, Torontom, Melburnom, Christ Church-om, Sangajem... kad si sa zenom i detetom.

Link to comment

Koliko je teško dobiti radnu dozvolu ili šta već treba za EU ? Gledajuću sajtove recruiting agencija, deluje mi da bih relativno lako našao posao, ali me zanima koliko bi cimanje bilo firmi da odradi papirologiju...

 

Ti si beše već radio u EU? Trebalo bi da je lakše u tom slučaju...

 

Ako si firmi potreban, neće biti problema s papirologijom. 

Link to comment

Jesam godinu i po' dana u Sloveniji , na to sam skroz zaboravio :D

 

Nema konkretne firme, ali s obzirom da već 10godina radim u okviru istog proizvoda (a dosta različitih uloga), onda mi se čini da ne bih imao problem da nađem posao (a bili su tu i neki linkedin pozivi recruitera, pa me i to dodatno loži). A svaki drugi dan vagam da li da se bacim na posao traženja tog posla preko ili ne.

Link to comment

Ovo što ja radim je vrlo specifično i jako uzano (u Srbiji ima bukvalno dva konsultanta koji to rade, i još 2-3 ljudi po firmama), a u Evropi ima dosta Nemaca, koji to znaju i cenjeniji su od istočnjaka, kojima nude reletivno male plate (ja koliko zaradim u Srbiji, toliko mi ne bi bila ni početna plata u Nemačkoj, na primer, bez obzira na znanje i sve ostalo)...

 

 

 

 

Hm, razumem šta kažeš...

 

No, da je to tako lako naučiti, znao bi još neko :)...

 

A što se prevazilaženja znanja tiče, pošto radim u okviru SAP sistema, tu se ne brinem, kako SAP izbaci nešto novo u okvirima mog posla, ja to učim, tako da me vreme, bar se nadam, ne može tako lako pregaziti, sa tehničke strane...

 

Baciću ti kasnije PM...

 

Posto vidim da radis sa SAP i imas uvid u trziste u Srbiji, da te pitam nesto. Sta mislis kakve sanse/perspektivu/opcije bi u Srbiji imao neko sa 18 godina SAP iskustva (iz Severne Amerike)?  Da li je bolje da se radi kao neki freelancer/independent contractor ili da se zaposljava na stalno u nekoj firmi koja je na SAP?  Koliko takvih firmi ima?  Da li postoje nagovestaji veceg broja novih implementacija?  Ne, ne pitam za druga, niti imam planove da se vracam, cisto sam radoznao.  Odgovor moze i na PM da ne kvarimo temu ovde...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...