Jump to content
IGNORED

VICE Srbija


nautilus

Recommended Posts

otkud da je kaludjerovic koji je krvno osvetio sina prvi put pred kamerama, kao sto kaze vice za svoj video?

 

pa isao je dokumentarac sa i u vezi sa sudjenjem, gledala sam ga kao klinka a djelove x puta i kasnije.

 

bio je dokumentarac o tome..gledao i ja.

Link to comment

simovicu, naci cu ti ujutru par mimo tih dabovicevih koji su zbilja odlicni bez obzira sto nije spavao sa azilantima, kasno mi je sad. ali besmisleno je postavljati kriterijume na wauuu, posto je to svugdje a ne samo na viceu bas rijetko. 

Link to comment

ma ne moraš, mislio sam da si neki upamtila, kao dobar, kvalitetan tekst. a wauuu je trebalo da znači da me niti jedan nije niti okrznuo, a kamoli naterao da o njemu razmišljam duže od 8 sekundi. pa ni dabovićevi.

Link to comment

lože.

 

hipsteri ne znaju ko je kaludjerović. pre nekolko godina zakačim u trezoru dokumentarac o krvnoj osveti. novinar je ljubivoje ršumović, mlad i zelen. radnja, tj. intervjui, su se odvijali na kosovu izmedju neke dve albanske porodice koje su u krvnoj osveti. na jako lošem srpskom pričaju jedan i drugi glavešina. paralelni svet(univerzum).

vice ili bilo koja video produkcija sa sve onim likom iz kvadrature kruga, jocom memedom ili bilo kim iz pisanog medija to danas uz svu živu tehniku ne bi bila u mogućnosti da napravi.

 

pristup, priča, pa tek onda tehnikalije su osnov. pristup je površan zato što su oni koji pristupaju rodjeni u multi tasking modu, internet im je sjebao istraživački duh jer im je sve na dohvat ruke, a kada dodju do samog snimanja onda se ti problemi multiplikuju.

 

zato je vice ovde osuđen na bozu i limunadu.

 

tacno si ih prokljuvio. ja sam gledao/pratio neke ne-sprske vice-ove i sve je isti templejt. mladi, agresivni istrazivac poput dzems bonda ulece u akciju i pravi nesto sto se konzumira preko youtube-a i u svetu socijalnih mreza i sto je zanimljivo ali donekle plitko. tu je akcenat na independent, non profit i ostale sarene laze. generalno moj utisak je vice news sluzi kao megafon za neku gospodu sa osmocifrenim racunima u bankama, kamuflirano hipsterskim nezavisnim duhom

Link to comment

Pa dobro, ako ćemo u sitna crevca, Kaluđerović nije "govorio za kameru" u prvom dokumentarcu, već je bilo dozvoljeno snimanje suđenja. Ne pojavljuje se on kao talking head ako se sjećam, pojavljuje se njegova žena, lik koji je ubio sina Kaluđerovićevog (brat ubijenog) u tvorza i još neki, ali ne i on. Tako da tehnički on nije nikad bio intervjuisan od tog događaja pa naovamo. 

Edited by James Marshall
Link to comment

cak i da je tako, govorio je kasnije povodom lausevica i o svom slucaju. al ajde, sacekajmo viceov  dokumentarac, mozda bude dobar. 

 

enivej, odmore, uletanje mladog bondovca u akciju sto se tice vicea nije neka stvar teska za prokljuviti, poenta je vice upravo forma definisana kroz uletanje u akciju i uostalom pravljenje egzotike i akcije i tamo gdje je nema. mislim nevoljenje je ok uvijek. whatever. 

Link to comment

Pa dobro, generalno je ta tendencija tih "urbanih" novih medija da puste neke mladce koji se zalete i otkriju neku priču koja je već u određenim krugovima dovoljno godina "kultna" ali šta da se radi kad mladci nisu čitali i gledali dobru lektiru kad je za to bilo virjeme. Nama preostaje da budemo curmudgeons.

Provalim s vremena na vrijeme da se neki omladinci sa dovoljno godina u dupetu oduševe nekim stvarima i onda mi dođe da ih zapitam "pa šta se sunce li vam čitali u srednjoj ili na faksu" ali onda skapiram da bih zvučao kao matori drkadžija pa sebi kažem "bolje ikad nego nikad da se upoznaju sa tim i tim fenomenom". 

Link to comment

na kraju krajeva, samo je drugaciji senzibilitet u pitanju.

 

ali svoditi mladu tj internet generaciju na konzumente brzih i povrsnih podrazaja je bas jako pogresno. posto usitnjenost informacija ne mora da znaci povrsnost. bas paralelno imamo razvoj formi koje su totalno kotra po duzini ili gustini informacija, pa ko sta voli. cak mozemo da nadjemo i neku retradicionalizaciju.

 

ali sad vise ni ne pricamo o viceu nego nacelno o novim medijima.

Link to comment

na kraju krajeva, samo je drugaciji senzibilitet u pitanju.

 

ali svoditi mladu tj internet generaciju na konzumente brzih i povrsnih podrazaja je bas jako pogresno. posto usitnjenost informacija ne mora da znaci povrsnost. bas paralelno imamo razvoj formi koje su totalno kotra po duzini ili gustini informacija, pa ko sta voli. cak mozemo da nadjemo i neku retradicionalizaciju.

 

ali sad vise ni ne pricamo o viceu nego nacelno o novim medijima.

 

http://blogs.wsj.com/speakeasy/2013/05/22/norse-epic-norwegian-journalist-attempts-30-hour-interview/

 

:0.6:

Link to comment

Prvo, meni je Vajs fantastičan. Ja nisam znao uopšte za njegovu hipstersku i "alternativno kulturnu" notu dok nije napravljen ovaj topik. Otkrio sam ga sam, slučajno, kad su me neki linkovi na YT doveli do nekog njihovog dokumentarca, odnosno reportaže. Tada sam se primio i gledao sam gomilu i subskrajbovan sam.

 

Tek posle ovog topika sam kopao neke druge stvari i video da stvarno postoji ta snobovska nota, ali za to me stvarno baš briga. Valjda zato i nisam primetio. Možda sam utreniran u konzumiranju sadržaja, pa automatski ignorišem ili preletim preko nečega što me ne zanima i tražim samo ono što me zanima.

 

Te njihove reportaže su mi uvek jako zanimljive i sa radošću ih gledam.

 

Što se tiče srpskog Vajsa, valjda nam taj snobizam teže pada jer ga slušamo na svom jeziku, a i ti ljudi koji to rade nisu nepoznati, pošto vidim da ovde ceo forum zna bar neke od autora. Možda i to ima veze? Izbor tekstova koje prevode mi je neshvatljiv i ne sviđa mi se, ali je generalno uzev dobar do vrlo dobar.

 

A što se tiče te novinarsko-istraživačke strane, sve to je u svetu odavno otišlo u kurac. Lepo je napisao i kud u maglu Simoviću, to je ta nova generacija gde je sve površno, ali nije to samo naša boljka. Meni užasno ide na ganglije taj novi trend u (bilo kakvom izveštavanju) "ja pa ja". "Išla sam ovamo", "rekli su mi", "saznala sam"...Ja bih to iskorenio, to je potpuno sumanuto i ne služi ničemu.

 

 

Ovo je carski. :Hail: :hail: Norveška, najbolja zemlja na svetu.

Link to comment

pa onda da pljunemo i na gonzo novinarstvo, tek je ono ja pa ja. mislim majkumu.

 

Nije gonzo ovo o čemu ja pričam. U gonzou si ti u fokusu u svakom slučaju i zna se da ne furaš ni objektivnost ni gomilu drugih novinarskih standarda. To se zove novinarstvo samo zato što se pojavljuje u medijima. U izveštavanju je fokus na priči ili vesti, na cilju reportaže. Zanima me, na primer, priča o krvnoj osveti, a čujem "išla sam", "došla sam", "rekli su mi"...koga briga? Ne gledam to zbog tebe, gledam zbog reportaže.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...