Jump to content
IGNORED

Beograd nekada


Singer

Recommended Posts

Ovu mapu sam vec kacio na drugom topiku, ali dodje kao odlican slagvort posle ove gore. Projekat tramvajem u 21. vek iz 1982.:

 

82_metro-beograd-1982-tramvajem-u-xxi-ve

 

Kao sto pise, zuto ono sto je postojalo pre 1982., svetlo crveno je ono sto je realizovano iz projekta tramvajem u 21. vek do 1990., a tamno crveno ono sto je trebalo da bude realizovano do 1990., ali je izostalo do dana danasnjeg.

 

Ono sto meni ovde bode oci je slicnost planirane mreze za 1990. po tom projektu sa slikom postojece mreze iz 1937. Posle skoro ravno 50 godina, Beograd je odlucio da vraca tramvajske linije i koridore koji su postojali nekada davno: tramvaj preko Terazija i Brankovog mosta; tramvajska linija do Zemuna; vise koridora kroz centar (ovoga puta kroz Resavsku i kroz tunel ispod samog centra); okretnica kod Pristanista; tramvaj niz Despota Stefana do Bogoslovije.

 

Ako se izuzmu delovi grada koji pre drugog svetskog rata nisu ni postojali ili nisu jos u pravom smislu ni bili deo grada ili jednostavno nisu imali potrebu za visokokapacitetnim prevozom (NBG, Banovo Brdo, Banjica, Karaburma), pola projekta lici na neku vrstu restauracije predratne mreze - mreze koja je posle rata redukovana.

 

Mozda nista bolje ne ilustruje beogradsko lutanje po pitanju urbanizma i planiranja saobracaja od ove dve mape.

Link to comment

Eto, a danas posto nema varijante sa tramvajima ide sitnija varijanta sa starim planovima iz 1986. za postavljanje mermernih cesmi i utvrdjivanje pesackih zona.

 

Sta ce se, od neceg mora da se zivi, nema leba samo od stalnog pisanja Politici za rubriku Pisma citalaca.

Link to comment
  • 6 months later...

ResizeofZelenivenac1958_resize.jpg

 

Kakva je to prica sa Rusima?

 

Eno je mucena zgrada Beobanke. Mislio sam da je mladja.

 

btw jel postoje kod nas neki penali za gradjevinsko ruglo? Koliko se secam tako su nekako naterali vlasnike Metropola da ubrzaju renoviranje. Ovaj kostur stoji godinama ovako u centru grada.

Link to comment

Nisam bas toliko upoznat sa istorijatom. Potpis na slici kaze kraj pedesetih a ja sam sve nesto mislio da je dosta mladja. Sad izguglah ovo na beobuild-u

 

OBJEKAT - Beobanke sagrađen je 1960. prema projektu arhitekte Milice Šterić. Zgrada ima 13 spratova, ukupne površine 8.628 kvadratnih metara. Prvobitno je izgrađena za potrebe „Energoprojekta”, tadašnjeg vlasnika, a kasnije je prešla u posed Beobanke. Zgrada je od 2007. vlasništvo države. Inače, cena poslovnog prostora za izdavanje u centru grada je od 10 do 20 evra po kvadratu (u zavisnosti od stanja zgrade, da li ima parking, izlog...).

 

edit:

 

tumblr_nc2h7xDf9F1qf8fa5o1_1280.jpg

 

A sad je kostur vidljiv kilometrima okolo  :cry:

Edited by katamaran
Link to comment

Donji deo Balkanske skoro isti ko danas.

 

...

 

Samo ova kuca na cosku od najlepse postala najruznija. Verovatno od slikanja nije radjena fasada.

 

 

I tako oronula je i dalje lepa. Može da se zamišlja kakva bi bila kad bi se sredila.

Za razliku od gomile drugih zgrada, natakarenim bez duše i smisla kojekuda po gradu - ne postoji sređivanje koje njima može pomoći.

Link to comment
  • 2 weeks later...

 

04:46 - Trg republike

04:52 - ispeed palate Albanija. Sta je ono? Verovatno kiosk

05:01 - verovatno Vasina. Ulaz u tramvaj sa leve strane :)

05:17-  ? (Cini mi se da je Kralja Milana al nisam siguran)

06:13 - ?

06:47 - kakvo je ono cudo medj labudovima?

07:03 -  fontana na Terazijama?

07:40 - :)

09:01 - nesto kasnije sruseni most kralja Aleksandra  :(

Edited by katamaran
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...