Jump to content
IGNORED

Advokatura


Tribun_Populi

Recommended Posts

Bilo bi fino prvo oterati Selakovića, da se načne ovaj grozomorni sistem, pa onda dalje rešavati problem u komori. Na opštu radost svih prisutnih. 

 

Kao kad su poljaka pitali, koga bi prvo, nemca ili rusa, a ovaj odgovori - prvo nemca. zašto? prvo posao, pa onda zadovoljstvo. 

Link to comment

ja ne zaradjujem toliko. najvecu kintu sam uzeo kad sam utuzio 300k za sluzbene odbrane a onda sve sutradan potrosio tako sto sam platio dug za penziono. drugu veliku kintu sam uzeo kada sam ponistio hipotekarnu izjavu, 2k evra i to me je izvuklo na pocetku, posto nisam imao nikakvog posla a trebalo j eplacati troskove. ogroman broj ljudi rade nesto sa strane, prevodioci su, tumaci ili tako nesto. 

 

mnogo su cesci meseci kada se ne zaradi nista. 

 

i da, drzava mi je duzna mnogo vise nego sto sam ja duzan njoj. samo sto ih je briga da to plate na vreme.

Lažeš! :mad: Ti si još advokat u Beogradu, i zaradjuješ najmanje 4-5 sudijskih plata dnevno(na ruke, bez PDV). Oni što su u manjim gradovima zaradjuju po 3.

 

Sad što je tebi bilo neko lošije pre podne pa si uzeo samo 2 plate(na ruke, bez PDV).................

 

Svi znamo da advokati nemaju nikakve troškove, nego samo uzimaju pare(na ruke, bez PDV)

Link to comment

Daj bre ne karikirajte stvarno. Hoće neko da mi objasni šta je netačno u rečenici da "mnogi advokati zarade sudijsku platu (100.000 din.) za jedan dan"? Krivičari, uglavnom. I te pare uzmu za ceo predmet, unapred.

Link to comment

10% od 9.600 je 960. To su mnogi.

 

edit: pojedini od tih uzimaju i mnogo više od sudijske plate. To što je takvo tarifiranje neravnomerno raspoređeno, ne znači da ga nema.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

isto tako si rekao da nijedan nije ispod 65.000,00. to je netacno.

 

najbolje da nekom dzankiju, sitnom lopovu ili zemi koji tuce zenu uzmes pare odjednom. srecan si ako dobijes 50 evra za rociste. nisu svi krimosi miskovic.

Link to comment

isto tako si rekao da nijedan nije ispod 65.000,00. to je netacno.

Kad sam pitao ove moje ortake, koji su tu po 3-4 godine, dakle početnici, da li ja kao početnik mogu da zaradim "državnu platu" u proseku, rekli su mi - može. Logički računam da u BG, obzirom na standard građana i koncentraciju kapitala može biti samo bolje od toga.

 

Krivicom se ne bavi svako, niti može. Oni koji se njome bave (kod mene je to baš otprilike tih 10%) obrću mnogo lepe cifre. Uglavnom unapred, na ruke.

 

I da se ne lažemo oko jedne stvari, da je čista zarada realno u visini procenjene paušalne osnovice za porez iz onog gore slučaja (42.000 mesečno), ne bi bilo 9.600 advokata.

Link to comment

Plata sudije osnovnog suda ce nakon ovog smanjenja™ biti povecana, jer im se ukida solidarni porez. I sa umanjenjem plata nece pasti ispod 100k.

Ako su to glasine, neko ih je slagao.

 

U periodu IV- X 2014 (pravni osnov- Zakon o budžetu (Sl. glasnik RS br. 110/2013), Odluka o visini osnovice za obračun i isplatu plata državnih službenika, nameštenika, sudija, JT, zamenika JT, predsednika i sudija US(Sl. glasnik RS br. 42/14) i akon o umanjenju neto prihoda lica u javnom sektoru (Sl. glasnik RS br. 108/13)

Osnovna plata (bez minulog rada) sudije osnovnog suda/ zamenika JT je bila

33.150, 97x3=99.452, 91

99.452,91- 60.000=39.452,91

39.452,91x0,8= 31.562,328

60.000+ 31.562,328= 91.562, 328

 

Npr. ukoliko je reč o sudiji sa 15 godina minulog rada plata bi bila uvećana za 0,4%x15= 6%

33.150,97x3x1,06= 105.420,08

60000+ (0,8x40.000)+ (0,75x5.420,08)= 96.065,00

 

 

Od XI 2014. nadalje (videti čl.8.st.6. Zakona o budžetu (Sl. glasnik RS br. 110/13, 116/14))

29.835,87x3= 89.507, 61

 

Npr. ako je sudija sa 15 godina minulog rada uvećava se osnovna plata za 0,4%x15=6%

tj. od novembra plata tog sudije bez prekovremenog rada i dodataka na pripravnost (a te dodatke po pravilu mogu imati samo krivičari) iznosi od novembra 2014. godine 89.507,61x1,06= 94.878, 07

 

Za razliku od njega, direktor neke od brojnih agencija, npr. Agencije za mirno rešavanje sporova (može da bude i neko ko nije završio Pravni fakultet, npr. pandur sa Policijske akademije), od novembra 2014. godine sa umanjenjima bez dodataka na minuli rad ima  osnovnu platu

17.101,29x9= 153.711, 61

 

U periodu IV- X 2014. godine osnovna plata direktora agencije (bez minulog rada) bila je

19.001,43x9= 171.012,87

60.000+ (40.000x0,8)+ (71.012,87x0,75)= 145.259 dinara

Edited by halloween
Link to comment

Kad sam pitao ove moje ortake, koji su tu po 3-4 godine, dakle početnici, da li ja kao početnik mogu da zaradim "državnu platu" u proseku, rekli su mi - može. Logički računam da u BG, obzirom na standard građana i koncentraciju kapitala može biti samo bolje od toga.

 

Krivicom se ne bavi svako, niti može. Oni koji se njome bave (kod mene je to baš otprilike tih 10%) obrću mnogo lepe cifre. Uglavnom unapred, na ruke.

 

I da se ne lažemo oko jedne stvari, da je čista zarada realno u visini procenjene paušalne osnovice za porez iz onog gore slučaja (42.000 mesečno), ne bi bilo 9.600 advokata.

 

 to sto si pitao ortake da li moze da se zaradi drzavna plata i da li oni tu platu zaradjuju kada plate sve troskove, nije isto. mogu ti navesti primer kolege koji radi 20 godina u advokaturi i koji ne moze zaraditi 60k neto pa se bavi drugim stvarima. odlican parnicar, polozio ispit za javnog beleznika u jednom od prvih rokova, zna ljude, radio je u velikim kancelarijama i ne zaradjuje toliko.

 

ali ti uzasno generalizujes i pun si predrasuda i bajki o nekakvoj prebogatoj profesiji. to sto si napisao o krivici je epska budalastina. pare uzimaju samo oni koji su u talu sa raznim sluzbama, policijom ili sudom pa im oni daju predmete preko reda. eventualno desetak advokata koji imaju neko vrhunsko ime, ali to imas svagdje.

 

razlozi zbog cega ima 9800 advokata u zemlji nije ogromna kolicina para u toj profesiji nego su drugaciji. bivse sudije, policajci, tuzioci, drzavni funkcioneri, izbjeglice pravnici itd...ljudi  koji su ostali bez posla i presli advokaturu. zatim je tu gomila svrsenih pravnika koja nije mogla naci drugi posao pa je otisla u advokaturu, ubacili su kompjuter u sobu, trude se da uhvate koju stotinu evra mjesecno i srecni su jer nisu na birou.

 

za veliku vecinu ovo je sirotinjska profesija. ofucana i jadna. ovi drugi ionako nisu na pausalu i drzava tu ima efikasnije mere za proveru da li neko zaradjuje vise nego sto je prikazao nego da svi rebnu prevelikim porezima.

 

jedino sto stoji jeste da je komora jedan od glavnih krivaca za lose stanje u advokaturi. 

Link to comment

Sad, ja nisam nekakav SNS bot koga je Selaković brifovao šta treba da piše po forumima da bih bio pun predrasuda i neproverenih informacija, nego neko ko je u toj istoj branši radio i ostao njenim pripadnicima svakodnevno okružen. Nešto nagađam, ali valjda nešto i znam.

 

Složiću se donekle da jeste činjenica da u advokaturi ima svega i svačega, i da su tamo završili mnogi nemajući kud drugde. Veoma često to i nije profil ljudi koji bi uopšte trebali biti u advokaturi. S druge strane, radi se o tržišnoj delatnosti, pa se i zarađuje u zavisnosti od tražnje. Oni u vrhu zarađuju ogromne cifre, oni na dnu na nivou proseka u zemlji. Kad napraviš neki presek, zaradi se poprilično bolje nego u drugim branšama.

 

Al to predstavljanje čitave profesije kao uboge pravničke socijale, to mi je onako, žešće preterivanje.

Link to comment

Politika | četvrtak 30.10.2014 | 15:50 -> 18:44

Vlada menja Zakon o notarimaIzvor: Tanjug

Beograd -- Vlada Srbije usvojila je predloge o izmenama i dopunama Zakona o javnom beležništvu i Zakona o prometu nepokretnosti.

 

Prema tom predloženom zakonskom rešenju, javni beležnik je dužan da 30 odsto od naplaćene nagrade za svoje usluge bez PDV-a, plati na račun propisan za uplatu javnih prihoda u roku od 15 dana od naplate.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...