Jump to content
IGNORED

Politička korektnost


čekmeže

Recommended Posts

У селу где ми је тетка има бар тридесет тих кућа од беле фасадне цигле, већином на главном сокаку. По попису, Рома у селу има троје. Остале је неки њихов човек од поверења убедио да се изјасне као Румуни.

 

Ok. Inace broj Rumuna se u Srbiji smanjivao sa svakim popisom za proteklih 60 godina, tako da bi bilo iznenadjujuce da se tih 100 000-300 000 nedostajucih Roma (u odnosu na procene) nalaze medju 30 000 Rumuna koji zive u Srbiji prema poslednjem popisu. Moguce je sa druge strane da se neki od njih izjasnjavaju kao Srbi.

Link to comment

Ajmo 85. put.

 

Prvo, nisu svi Romi isti, niti imaju istu startnu poziciju. Ja sam i u osnovnoj i u srednjoj imao po nekoliko Roma u školi/odeljenju i o njima kao o Romima sam počeo da razmišljam tek mnogo kasnije kada sam ih se sećao. Tokom školovanja nisam razlikovao ni njihovu boju, a kamoli nacionalnost. Verujem da je tako sa svima nama ovde, ali, jebi ga, inkluzija ne radi kako ti kažeš, pa onda sve ovo pada u vodu.

 

Drugo, karton siti ljudi i porodice, beskućnici, prosjaci i skupljači bakra™ ne žive tako zato što žele, ni zato što su povlašćeni, već zato što ih sistem i društvo stavljaju u taj položaj. Problem stanovnika karton sitija i beskućnika je sistemski problem i ne može se rešiti nikako drugačije do sistemski. Nikako. Drugačije. Što se tiče društva i odnosa društva (nas, komšija, kolega, rođaka) prema svim Romima, bez obzira da li su fakultetski obrazovani, govore devet jezika (ne izmišljam) ili su nepismeni prosjaci iz komšiluka, mi tu možemo, dakle MOŽEMO nešto da uradimo.

 

A prva od tih stvari je da se oslobodimo rečnika koji ima ogromno dodatno negativno značenje.

 

Bar toliko.

 

I evo, ja lično, kao prosečan čovek u Srbiji stvarno ne mogu da razumem kako to ljudi kojima nije hladno, koji imaju toplu tekuću vodu, nisu gladni i žedni, imaju čvrst krov nad glavom, mogu da idu kod lekara, zaposle se ili, daleko bilo kupe auto/motor, imaju OOOOOGROMAN i nepremostiv problem da promene jednu jebenu reč u svom rečniku. I još se ljute neviđeno, kao da im neko upada u stan i bušilicom buši donju vilicu dok pokušava da otpeva dramski rečitativ iz Pajaca. Jebote.

o jbt koja logika. znaci, nisu svi cigani isti, a sistem je kriv sto su u losem polozaju, te hajmo da to ispravimo tako sto cemo se pretvarati da je sve u redu i da su vec ravnopravni... pa ce neka magija uciniti da to tako i bude. na to ti se svodi.

 

menjanje recnika nije prva, vec potpuno beznacajna stvar. po 1000ti put, ako su tamnoputi u polozaju kakvom jesu, svaki naziv ce zvucati pogrdno nakon nekog, kratkog, vremena.

 

Koje to posebne potrebe imaju?

Imaju potrebe kao i sva druga ljudska bića, način njihovog zadovoljavanja može da bude specifičan. 

zaostali u razvoju? moze tako?

 

Miraleme, nisi u pravu za ovo kako romska deca drasticno zaostaju za "belackom", pa da zato treba da idu na dodatnu i sta sve ne. Kod mene u gradu i romska deca su isla sa nama, i zaista po pravilu su bili jako losi djaci ali - u grupi sa bar duplo vise "belacke" dece. A tu decu koja su isto tako losa niko ne bi ni pomislio da salje u neku specijalnu skolu, jer premda jako losa daleko od toga da su sa specijalnim potrebama i sl. Pri tom imas benefit da romska deca idu sa ostalom decom, prave kontakte, druze se, nema ni razloga da se separatisu i getoiziraju, zar ne?

Jeste da su postizali generalno los nivo u skoli, ali kao sto rekoh, nisu jedini i nisu drasticno odudarali od druge dece koja su bila losi djaci. Takodje, svi su naucili da citaju i pisu, tako da nije u pitanju neko beskorisno sedenje na nastavi i sl.

Ovako kako ti pises, ispada kao da su "belacka" deca jedna grupa po uspehu u skolu, pa par mesta prazno, pa romska deca, a to uopste nije tako.

nije tako, naravno, ali generalno i statisticki cigani zaostaju. posto nema resursa da se sa svakim detetom ponaosob radi, onda se svi oni trpaju u istu grupu i to nije izraz nekakvog rasizma, sta se ovde ucitava, vec vise nemoci. a postoji i sledeci problem- nastavno osoblje ne moze da postigne da predje svo gradivo ni sa prosecno obrazovanom decom, i onda njima inkluzija natovara sto te iz nacionalne manjine, sto raznorazne specijalce. ionako tezak posao postaje nemoguc. dalje, iluzorno je ocekivati da se sva ta razlicita deca odjednom uhvate za ruke i druze samo jer su zajedno u odeljenju. to iz nekog jebenog razloga ne ide. seti se recimo problema koje su izbeglice imale.

 

Drugari, ajde da svi uzmemo po jedan Snikers. Ne slažem se ni najmanje sa Miralemom po ovim pitanjima, slažem se sa vama (Lrdom, Zloglasnom i Vasom) ali znam da su mu namere dobre i da nema nikavog rasističkog podteksta u tome što tvrdi. Nije u pravu, iz razloga koje su mnogi već lepo i i ispravno naveli u ovoj raspravi, ali apsolutno sam siguran da iza toga ne stoji nikava rasitička motivacija. Ali kako već izvrteli sve argumente po hiljadu puta, ne vidim poentu u obrtanju i hiljadu prvog kruga, pa zato i ne učestvujem.

 

Inače, iz iskustva - sećam se da su Romi u mojoj školi redovno dobijali niže ocene od drugih iz predmeta u kojima smo skoro svi imali petice, kao što su fizičko i likovno - svi žvrljamo isto, svi ceo čas trčkamo za loptom dok nastavnik pije kafu u kancelariji, i na kraju ja dobijem peticu, a moj drugar iz klupe trojku. I onda bi to valjda trebalo da bude još jedan dokaz da ne mogu da se uklope u školu. Cvrc. Jedino za šta je to dokaz jeste sistemska diskriminacija.

 

Da poentiram - romska deca se sistemski obeshrabruju od školovanja.

e pazi, to jeste rasizam. mi smo imali pozitivnu diskriminaciju, uciteljica je jednoga stimulisala da uci i bio je vrlodobar (napumpano, secam se da je pismeni iz engleskom radio cirilicom) do 4tog, dok god je bio pod njenim okriljem... ali otprilike tada je poceo da izostaje iz skole da bi radio na tezgi i tu pomoci nije bilo, u petom je ponavljao i potom nestao.

 

Ovde si 100% u pravu, samo sto pare nisu jedini, mozda ni glavni problem. Osnovna skola je vec obavezna i kazne za roditelje su mislim vec predvidjene postojecim popisima, samo sto ih drzava ne sprovodi kad su u pitanju Romi. Razlika izmedju broja popisanih Roma u Srbiji i nezvanicnih procena je toliko velika da je ocigledno da je dobar deo njih potpuno "van sistema" u svakom smislu, obrazovnom, zdravstvenom, politickom, ekonomskom. Tu vise nije rec o "inkluziji", PC-ju, "pozitivnoj diskriminaciji", vec o tome da drzava ne ispunjava svoje obaveze, izbegava da sprovodi sopstvene zakone na veoma sistematski nacin kada su Romi u pitanju.

ovde nastaje sledeci problem- drug organ ode da naplati kaznu od roditelja i vidi ih gde i kako zive... i onda jednostavno odustane. a i da nije rec o sazaljenju, od vecine tih putujucih ljudi ne mozes da izvuces lovu za kaznu. mozes da ih stavis u zatvor, ali to otprilike nikom ne odgovara, ne bi bilo mesta za sve njih pa bi legiju morali da puste na slobodu.

Link to comment

žao mi je što ne kapiraš koliko treba da te bude sramota zbog zastrašujućeg nepoznavanja stvari o kojima tako pišeš, stvarno se blamiraš. inače, u zvaničnim podacima ministarstva prosvete koje je nametnulo inkluziju, kao i u rezultatima vrednovanja od strane nadležne agencije ev.komisije o procesu i rezultatima inkluzije stoji podatak da od svih nastavnika koji sprovode inkluziju kroz program (jer moraju) 85% smatra da takav pristup jedino daje rezultate sa romskom decom (u odnosu na druge grupe marginalizovanih). 87% smatra da inkluzija kroz školu ne opterećuje normalnu decu jedino kada se sprovodi sa romskom decom. 63% njih smatra da su rezultati inkluzivnih procesa sa romskom decom u kategoriji vrlo dobrih, a 20% smatra da su u kategoriji zadovoljavajućih spram programa, ali da treba još više da se radi i da za to prostora ima. 

 

ja znam da ti nisi rasista, ali nisam znala da ne znaš šta je rasizam. 

Link to comment

o jbt koja logika. znaci, nisu svi cigani isti, a sistem je kriv sto su u losem polozaju, te hajmo da to ispravimo tako sto cemo se pretvarati da je sve u redu i da su vec ravnopravni... pa ce neka magija uciniti da to tako i bude. na to ti se svodi.

 

menjanje recnika nije prva, vec potpuno beznacajna stvar. po 1000ti put, ako su tamnoputi u polozaju kakvom jesu, svaki naziv ce zvucati pogrdno nakon nekog, kratkog, vremena.

 

 

Prvi deo je u redu do boldovanog. Dakle, možemo da POČNEMO da ispravljamo tako što možemo da uradimo najlakšu i najbeznačajniju stvar koju baš svako može da uradi. To JESTE prvi i osnovni korak. Samo prvi korak, tačno, ali i prvi korak u pravom smeru je važan.

 

I ovo drugo bandoglavo insistiranje na beznačajnosti i nevažnosti izraza. Pa ako je beznačajno, zašto toliko insistiraš na svom izrazu?! Je l' će ti ispasti oko ako promeniš jednu jebenu reč u rečniku? Vera ti brani? Šta?

 

Šta ti je, tebi lično, problem da promeniš jednu reč? Šta tačno?

Link to comment

nije tako, naravno, ali generalno i statisticki cigani zaostaju. posto nema resursa da se sa svakim detetom ponaosob radi, onda se svi oni trpaju u istu grupu i to nije izraz nekakvog rasizma, sta se ovde ucitava, vec vise nemoci. a postoji i sledeci problem- nastavno osoblje ne moze da postigne da predje svo gradivo ni sa prosecno obrazovanom decom, i onda njima inkluzija natovara sto te iz nacionalne manjine, sto raznorazne specijalce. ionako tezak posao postaje nemoguc. dalje, iluzorno je ocekivati da se sva ta razlicita deca odjednom uhvate za ruke i druze samo jer su zajedno u odeljenju. to iz nekog jebenog razloga ne ide. seti se recimo problema koje su izbeglice imale.

 

 

Pa to ti je odlican kontraprimer. Setis se problema koje su ljudi imali, a kad pogledas sad, velika vecina je potpuno prihvacena u drustvu i ekonomski su se oporavili. To ti je samo primer da mora da se gura napred, isto vazi i za male Rome.

 

I ja licno stvarno nisam primetila nikakvo otezavanje uslova nastave zato sto smo imali male Rome, bilo je jos bar petoro dece na istom tom losijem nivou sto se gradiva tice koja nisu Romi. Ako hoces da kazes da se nastava time ometa, realno, da bi je popravili, morali bi da sklone jos tih petoro bar koji na jedno romsko dete slabije prate nastavu, a ako njih nece da stave u neko odeljenje sa drugacijim sistemom rada, onda je cisto izivljavanje izbaciti iz odeljenja samo jedno od to petoro dece zato sto je crnpurasto. Na stranu sto ja kao sto rekoh ne verujem da je time kvalitet nastave smanjen (kod nas u razredu svakako nije bio).

Link to comment

žao mi je što ne kapiraš koliko treba da te bude sramota zbog zastrašujućeg nepoznavanja stvari o kojima tako pišeš, stvarno se blamiraš. inače, u zvaničnim podacima ministarstva prosvete koje je nametnulo inkluziju, kao i u rezultatima vrednovanja od strane nadležne agencije ev.komisije o procesu i rezultatima inkluzije stoji podatak da od svih nastavnika koji sprovode inkluziju kroz program (jer moraju) 85% smatra da takav pristup jedino daje rezultate sa romskom decom (u odnosu na druge grupe marginalizovanih). 87% smatra da inkluzija kroz školu ne opterećuje normalnu™ decu jedino kada se sprovodi sa romskom decom. 63% njih smatra da su rezultati inkluzivnih procesa sa romskom decom u kategoriji vrlo dobrih, a 20% smatra da su u kategoriji zadovoljavajućih spram programa, ali da treba još više da se radi i da za to prostora ima. 

 

ja znam da ti nisi rasista, ali nisam znala da ne znaš šta je rasizam. 

 

Hvala na ovom postu, nisam znao za ove procente.

 

Inače, ovo boldovano je potpuno simptomatično u Srbiji (pretpostavljam i drugde). Ljudi apsolutno nemaju nikakve podatke, uopšte se ne udubljuju u materiju, samo uzmu svoje okruženje, koje je po definiciji za svakog od nas skučeno, i onda prosto umisle nekakva pravila i zakonitosti i brane ih po svaku cenu, potpuno imuni na razum i bilo kakve argumente.

Link to comment

dagmar, diskriminacija u školstvu se radi pre upisa, u toku testiranja. u priručnicima koji prate srpsku standardizovanu verziju bine-simonove skale za testiranje predškolaca i test Tip 1, kao i u našim udžbenicima, lepo piše da je postignuće roma niže na ovim testovima. tačka. pa onda kao psiholog stručni saradnik moraš da se rveš sa direktorom i savetom roditelja ili već nekim takvim telom da prime dete koje ima niske rezultate na tim testovima, a ti znaš da je to zato što je socijalno deprivirano i da sa školom ima šansu. specijalna odeljenja u srbiji su bila prepuna roma, ne mogu sad da vadim knjigu za četvrtu godinu faksa, predavno je bilo da je iskopam, ali mi to učimo na studijama kao realitet zemlje u kojoj živimo.

Link to comment

dagmar, diskriminacija u školstvu se radi pre upisa, u toku testiranja. u priručnicima koji prate srpsku standardizovanu verziju bine-simonove skale za testiranje predškolaca i test Tip 1, kao i u našim udžbenicima, lepo piše da je postignuće roma niže na ovim testovima. tačka. pa onda kao psiholog stručni saradnik moraš da se rveš sa direktorom i savetom roditelja ili već nekim takvim telom da prime dete koje ima niske rezultate na tim testovima, a ti znaš da je to zato što je socijalno deprivirano i da sa školom ima šansu. specijalna odeljenja u srbiji su bila prepuna roma, ne mogu sad da vadim knjigu za četvrtu godinu faksa, predavno je bilo da je iskopam, ali mi to učimo na studijama kao realitet zemlje u kojoj živimo.

 

 

Ma znam ja za te specijalne skole, ali bas navodim primer iz moje opstine u kojoj kad sam ja bila dete je bilo da su i oni isli sa ostalima u skolu, i da iz prve ruke mogu da kazem da to zaostajanje nije tako veliko u odnosu na losiji deo drugih djaka, koje nikome na pamet ne bi palo da salje u neku specijalnu skolu.

 

Kakvi su rezulati inkluzije u smislu upisa - koliko je povecanje broja romske dece koja sad npr polaze u obicnu osnovnu skolu vs pre toga?

Link to comment

dagmar, diskriminacija u školstvu se radi pre upisa, u toku testiranja. u priručnicima koji prate srpsku standardizovanu verziju bine-simonove skale za testiranje predškolaca i test Tip 1, kao i u našim udžbenicima, lepo piše da je postignuće roma niže na ovim testovima. tačka. pa onda kao psiholog stručni saradnik moraš da se rveš sa direktorom i savetom roditelja ili već nekim takvim telom da prime dete koje ima niske rezultate na tim testovima, a ti znaš da je to zato što je socijalno deprivirano i da sa školom ima šansu. specijalna odeljenja u srbiji su bila prepuna roma, ne mogu sad da vadim knjigu za četvrtu godinu faksa, predavno je bilo da je iskopam, ali mi to učimo na studijama kao realitet zemlje u kojoj živimo.

Svojevremeno sam, zbog problema u ponašanju, radila sa dečakom (Romom, naglašavam jer je bitno za kontekst) koji je tokom igranja uloga ispoljio očaravajuću sposobnost transformacije (energija, harizma, uživljavanje, sve je bilo tu). Ispostavilo se da je on u svojoj (specijalnoj) školi zvezda dramske sekcije, pa sam sedela direktoru škole na kičmi sve dok nije pristao da obezbedi sredstva i u svom gradu pronađe školu glume voljnu za tu vrstu saradnje. Ova priča ostaje bez hepienda jer dečaku, zbog uloge u izdržavanju porodice (pranje šoferšajbni, sakupljanje sekundarnih sirovina, prošnja, štagod), roditelji nisu dozvolili dodatno izdvajanje vremena.

Šta želim da kažem? Predupisni period bi, osim prilagođavanja instrumenata populaciji, morao da sadrži ozbiljan rad sa roditeljima na izgradnji svesti o vrednosti obrazovanja i negovanja talenta. Dete koje nije primorano da privređuje nauštrb svog obrazovanja može da donese trajniju korist zajednici. 

edit: 

Što se korektnosti tiče, evo primera:  http://www.index.hr/vijesti/clanak/smece-cigansko-mi-je-napisalo-prometnu-kaznu-iako-sam-mu-rekao-da-mi-stari-radi-u-krim-policiji/757578.aspx

Edited by Notorious
Link to comment

Имао сам ђака у трећем разреду, учио ваљда за бравара, кога сам скоро хтео да тучем јер није хтео још мало да се потруди, могао је ладно четворку да има. Јок, чим осети да је уватио двојку, диже сидро и даље га не занима. Мислим да је и завршио разред онако у просеку са осталима (дакле око 2,4 или мање).

 

Неколико година касније купим од њега цигаре на аутобуској, са картонске кутије. Дотле је већ могао бити мајстор са стажом.

Link to comment

Имао сам ђака у трећем разреду, учио ваљда за бравара, кога сам скоро хтео да тучем јер није хтео још мало да се потруди, могао је ладно четворку да има. Јок, чим осети да је уватио двојку, диже сидро и даље га не занима. Мислим да је и завршио разред онако у просеку са осталима (дакле око 2,4 или мање).

 

Неколико година касније купим од њега цигаре на аутобуској, са картонске кутије. Дотле је већ могао бити мајстор са стажом.

Nedostatak samopouzdanja i svesti o svrhovitosti sticanja znanja i/ili veština. Vaspitanjem uslovljena linija manjeg otpora.  

  • +1 1
Link to comment

žao mi je što ne kapiraš koliko treba da te bude sramota zbog zastrašujućeg nepoznavanja stvari o kojima tako pišeš, stvarno se blamiraš. inače, u zvaničnim podacima ministarstva prosvete koje je nametnulo inkluziju, kao i u rezultatima vrednovanja od strane nadležne agencije ev.komisije o procesu i rezultatima inkluzije stoji podatak da od svih nastavnika koji sprovode inkluziju kroz program (jer moraju) 85% smatra da takav pristup jedino daje rezultate sa romskom decom (u odnosu na druge grupe marginalizovanih). 87% smatra da inkluzija kroz školu ne opterećuje normalnu™ decu jedino kada se sprovodi sa romskom decom. 63% njih smatra da su rezultati inkluzivnih procesa sa romskom decom u kategoriji vrlo dobrih, a 20% smatra da su u kategoriji zadovoljavajućih spram programa, ali da treba još više da se radi i da za to prostora ima. 

 

ja znam da ti nisi rasista, ali nisam znala da ne znaš šta je rasizam. 

dobro je, urose.

 

Prvi deo je u redu do boldovanog. Dakle, možemo da POČNEMO da ispravljamo tako što možemo da uradimo najlakšu i najbeznačajniju stvar koju baš svako može da uradi. To JESTE prvi i osnovni korak. Samo prvi korak, tačno, ali i prvi korak u pravom smeru je važan.

 

I ovo drugo bandoglavo insistiranje na beznačajnosti i nevažnosti izraza. Pa ako je beznačajno, zašto toliko insistiraš na svom izrazu?! Je l' će ti ispasti oko ako promeniš jednu jebenu reč u rečniku? Vera ti brani? Šta?

 

Šta ti je, tebi lično, problem da promeniš jednu reč? Šta tačno?

uradjeno je mnogo koraka vec, ali je problem toliko kompleksan da ga se nije moglo resiti. i onda ti i ekipa dolazite sa genijalnom idejom da jedna rec menja sve. i to samo zato sto mislite da upotrebom reci "rom" cinite nesto mnogo bitno i akumulirate dovoljno dobrih dela kako bi u sledecoj inkarnaciji bili rodjeni ko bogatasko dete.

 

Pa to ti je odlican kontraprimer. Setis se problema koje su ljudi imali, a kad pogledas sad, velika vecina je potpuno prihvacena u drustvu i ekonomski su se oporavili. To ti je samo primer da mora da se gura napred, isto vazi i za male Rome.

 

I ja licno stvarno nisam primetila nikakvo otezavanje uslova nastave zato sto smo imali male Rome, bilo je jos bar petoro dece na istom tom losijem nivou sto se gradiva tice koja nisu Romi. Ako hoces da kazes da se nastava time ometa, realno, da bi je popravili, morali bi da sklone jos tih petoro bar koji na jedno romsko dete slabije prate nastavu, a ako njih nece da stave u neko odeljenje sa drugacijim sistemom rada, onda je cisto izivljavanje izbaciti iz odeljenja samo jedno od to petoro dece zato sto je crnpurasto. Na stranu sto ja kao sto rekoh ne verujem da je time kvalitet nastave smanjen (kod nas u razredu svakako nije bio).

nije. izbjeglice su belci i sa malo truda su izgubili vukojebinske naglaske i utopili se u malogradjansku lokalnu sredinu kojima su oni smetali. ovi nesretnici i dalje imaju drugaciju boju koze i navike kojih se tesko mogu odreci u relativno kratkom periodu.

 

sto se otezavanja uslova nastave tice, naravno da nisi nista primetila- nastavnici su jednostavno primorani da nastavu prilagode normalnima. ekstremiteti™, bili oni neprilagodjeni, glupi, ludi, zapusteni ili hiperinteligentni (ko npr ja) bivaju pusteni niz vodu. oni uglavnom izbleje nastavu, neki se provuku a neki ne. nije poenta slepovati lika koji ce umirati od dosade 6 sati dnevno 8 godina, a na casu geografije beograd traziti u sibirskim prostranstvima na mapi. stoga je i shvatljiva ideja da se takvi odvoje i barem nauce da vezuju pertle.

naravno, selekcija dece bi morala biti malo ozbiljnija, a rasizam svedem na najmanju mogucu meru tokom nje. to bi trebao biti prioritet, a ne ideolosko uterivanje jednakosti i vera u magijsko dejstvo reci.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...