Jump to content
IGNORED

Толстый и тонкий


Ryan Franco

Recommended Posts

baduvej, unistili mi francuzi radno mjesto, i ne samo meni...firma mi bila u nekom internacionalnom sklopu...running gag u to vrijeme bijase...u francusku samo sa tenkovima  :D

Link to comment
Just now, Paul said:

ja recmo nisam nijemac, etnicki gledano cistokrvni srbin, ne slazem se...da

 

mozebit i nisam pravi srbin

 

Ajde ovako, jel' ti miliš da iko iz Srbije ima ikakvo pravo da spočitava način na koji se obeležava Srebrenica? Eto, neka paralela, recimo... Ja mislim, da ne, pa sve da obeležavaju sa vojnom paradom... A ti?

 

Ja tebe ne kontam, stvarno, ovo nema veze sa nacionalnostima mene, tebe, formuša, nego onih koji pišu i onih koji su ginuli od predaka onih koji pišu...

 

No, moguće da me zajebavaš, pa izlazim iz ove besmislene rasprave...

Link to comment

Ne, nije legitimno da postavljaš bilo kakva pitanja, pa čak ni ona o Staljinu, ako ćeš tim pitanjima da ublažavaš krivicu najvećeg šljama koji je ljudski rod ikada iznedrio i koji je u SSSR utrčao bukvalno da pobije i popali sve pred sobom. Nije legitimno da dovodiš u pitanje bilo koji postupak na strani napadnutog, ako je napadač javno proklamovao da sve ima da bude sravnjeno sa zemljom i da su svaka gladna usta višak te stoga predaja neće biti prihvaćena. U takvoj postavci se praviti pametan sa pitanjima o Staljinu, to je najblaže rečeno neukusno a ako to rade novinari u zemlji koja nije pošteno ni reparacije isplatila za svo to sistematsko paljenje i ubijanje koje je sprovela, to je već nešto što je zrelo za međunarodnu arbitražu i uvođenje spoljnog zida sankcija, za početak. To razvodnjavanje nacističkih zločina i užasa uz pomoć čuvene poštapalice: "ali Staljin, ali Putin, ali vojne parade" budi ljubazan i nemoj da isprobavaš na ovom forumu.

 

 

Link to comment

Ajde kad je prilika i da raspravimo poreklo i evoluciju cuvene statisticketm izreke koja se pripisuje Josifu Visarionovicu Staljinu i koristi kao krunski dokaz njegovog cinizma, funkcionisanja notornog boljsevickog, komunjarskog zlocinackog uma, i uopste u svakoj prilici koju razni andurili iskoriste da provetre svoju humanost.

Dakle, Staljin jeste upotrebio tu frazu, u originalu:

Quote

Для многих на западе, война лишь повод для наживы. Они пекутся о так называемых правах человека. Для них cмерть одного человека трагедия,а смерть миллионов статистика.

Prevedena na srpski, ona, otprilike, glasi:
Za mnoge na Zapadu rat je tek povod za laku zaradu. Za njih, koji toliko brinu o takozvanim pravima čoveka, smrt jednog čoveka je tragedija, a smrt miliona statistika.

Izgovorena je u govoru povodom Minhenskog sporazuma.

 

Problem je u tome sto on na nju nikako ne polaze autorsko pravo.
Verovatno je pozajmljena od Kurta Tucholskog, Nemca, novinara i publiciste iz doba Vajmarske republike, koji u svom eseju Französischer Witz, objavljenom 1932, kaze:

Quote

Darauf sagt ein Diplomat vom Quai d’Orsay: 'Der Krieg? Ich kann das nicht so schrecklich finden! Der Tod eines Menschen: das ist eine Katastrophe. Hunderttausend Tote: das ist eine Statistik!

Otprilike: na šta je diplomata sa Quai d’Orsay rekao: Rat?

Ja u ratu ne nalazim ništa izuzetno užasno! Smrt jednog čoveka, to je katastrofa. Smrt stotine hiljada, to je statistika!

 

Ko je, u dobi kada se cita Remark, citao Remarka, citao je i Crni obelisk, Der schwarze Obelisk, prvi put objavljen 1956... 

Ako je pazio, tamo je mogao da nadje sledecu recenicu:

Quote

Sonderbar, denke ich, wir alle haben doch so viele Tote im Kriege gesehen, und wir wissen, daß über zwei Millionen von uns nutzlos gefallen sind – warum sind wir da so erregt wegen eines einzelnen, und die zwei Millionen haben wir schon fast vergessen?
Aber das ist wohl so, weil ein einzelner immer der Tod ist – und zwei Millionen immer nur eine Statistik."

Otprilike, toliko smo se smrti nagledali u ratu, znajuci da nas je preko 2,000,000 izginulo besmisleno: zasto nas onda toliko potresa pojedinacna smrt, a zaboravljamo onih 2,000,000?

Verovatno zato sto je smrt jednog coveka uvek smrt, dok su 2,000,000 samo statistika...

Tako nekako.

 

Sve u svemu, ko voli moze sada da Staljinovim nepodopstinama doda i plagijat Tuholskog, Remark ne dolazi u obzir hrooloski...

 

Link to comment
3 hours ago, radisa said:

Članak je do poslednjeg pasusa OK... Čak, da ga je napisao neko u Rusiji, i to bi moglo biti OK...

 

Problm je da neko u Nemačkoj piše o bilo kakvoj, i najmanjoj, krivici sovjetskog Saveza za stradanje u Lenjingradu...

 

Problem je da bilo ko u Srbiji piše i o najmanjoj krivici Bošnjaka i Hrvata za stradanje Sarajeva, Srebrenice i Vukovara...

 

Problem je da bilo ko u Hrvatskoj piše i o najmanjoj krivici Srba za stradanje u Jasenovcu...

 

Toliko se duguje žrtvama tih zločina da se, OD STRANE ONIH ČIJI SU PRECI ILI LJUDI ISTE NACIONALNOST ČINILI ZLOČINE NAD TIM LJUDIMA, ne dovodi u pitanje krivica žrtve... To je toliko jednostvano i moralno čisto, da je sramota da to treba i pisati...

 

 

 

+1

 

To je to. 

 

O Staljinu i njegovim zverstvima nad sopstvenim narodom/ima, na odvojenoj temi. 

Link to comment
4 hours ago, radisa said:

Članak je do poslednjeg pasusa OK... Čak, da ga je napisao neko u Rusiji, i to bi moglo biti OK...

 

Problm je da neko u Nemačkoj piše o bilo kakvoj, i najmanjoj, krivici sovjetskog Saveza za stradanje u Lenjingradu...

 

Problem je da bilo ko u Srbiji piše i o najmanjoj krivici Bošnjaka i Hrvata za stradanje Sarajeva, Srebrenice i Vukovara...

 

Problem je da bilo ko u Hrvatskoj piše i o najmanjoj krivici Srba za stradanje u Jasenovcu...

 

Toliko se duguje žrtvama tih zločina da se, OD STRANE ONIH ČIJI SU PRECI ILI LJUDI ISTE NACIONALNOST ČINILI ZLOČINE NAD TIM LJUDIMA, ne dovodi u pitanje krivica žrtve... To je toliko jednostvano i moralno čisto, da je sramota da to treba i pisati...

 

 

 

da mi je po euro za svaki odgovor/post (na zlocine nad bosnjacima, albancima i hrvatima) gde se pisalo o zlocinima nad srbima pa od toga da ti dam tebi po 100 eura za svako upozorenje ili sankcionisanje tih odgovora....ohooo

 

 

 

 

1 hour ago, Redoran said:

Ne, nije legitimno da postavljaš bilo kakva pitanja, pa čak ni ona o Staljinu, ako ćeš tim pitanjima da ublažavaš krivicu najvećeg šljama koji je ljudski rod ikada iznedrio i koji je u SSSR utrčao bukvalno da pobije i popali sve pred sobom. Nije legitimno da dovodiš u pitanje bilo koji postupak na strani napadnutog, ako je napadač javno proklamovao da sve ima da bude sravnjeno sa zemljom i da su svaka gladna usta višak te stoga predaja neće biti prihvaćena. U takvoj postavci se praviti pametan sa pitanjima o Staljinu, to je najblaže rečeno neukusno a ako to rade novinari u zemlji koja nije pošteno ni reparacije isplatila za svo to sistematsko paljenje i ubijanje koje je sprovela, to je već nešto što je zrelo za međunarodnu arbitražu i uvođenje spoljnog zida sankcija, za početak. To razvodnjavanje nacističkih zločina i užasa uz pomoć čuvene poštapalice: "ali Staljin, ali Putin, ali vojne parade" budi ljubazan i nemoj da isprobavaš na ovom forumu.

 

 

 

fair enough, tvoj forum tvoja pravila. nego jedno licno pitanje, pretpostavljam da smo od detinjstva obojica prosli isti tretman ispiranja mozga, sto u skoli, sto u okruzenju ili preko partizanskih filmova gde je sve crno-belo (ja npr kada sam kao klinac prvi put video nemca bilo me malo strah), pa onda preko holivudskih filmova gde je isto sve crno-belo (ako ne i gore od partizanskih), sada pretpostavljam imas vise od 30 ili 40 godina i interesuje me da li se ikada zapitas da li je sve bilo tako crno-belo

 

 

 

 

 

 

1 hour ago, namenski said:

Ajde kad je prilika i da raspravimo poreklo i evoluciju cuvene statisticketm izreke koja se pripisuje Josifu Visarionovicu Staljinu i koristi kao krunski dokaz njegovog cinizma, funkcionisanja notornog boljsevickog, komunjarskog zlocinackog uma, i uopste u svakoj prilici koju razni andurili iskoriste da provetre svoju humanost.

Dakle, Staljin jeste upotrebio tu frazu, u originalu:

Prevedena na srpski, ona, otprilike, glasi:
Za mnoge na Zapadu rat je tek povod za laku zaradu. Za njih, koji toliko brinu o takozvanim pravima čoveka, smrt jednog čoveka je tragedija, a smrt miliona statistika.

Izgovorena je u govoru povodom Minhenskog sporazuma.

 

Problem je u tome sto on na nju nikako ne polaze autorsko pravo.
Verovatno je pozajmljena od Kurta Tucholskog, Nemca, novinara i publiciste iz doba Vajmarske republike, koji u svom eseju Französischer Witz, objavljenom 1932, kaze:

Otprilike: na šta je diplomata sa Quai d’Orsay rekao: Rat?

Ja u ratu ne nalazim ništa izuzetno užasno! Smrt jednog čoveka, to je katastrofa. Smrt stotine hiljada, to je statistika!

 

Ko je, u dobi kada se cita Remark, citao Remarka, citao je i Crni obelisk, Der schwarze Obelisk, prvi put objavljen 1956... 

Ako je pazio, tamo je mogao da nadje sledecu recenicu:

Otprilike, toliko smo se smrti nagledali u ratu, znajuci da nas je preko 2,000,000 izginulo besmisleno: zasto nas onda toliko potresa pojedinacna smrt, a zaboravljamo onih 2,000,000?

Verovatno zato sto je smrt jednog coveka uvek smrt, dok su 2,000,000 samo statistika...

Tako nekako.

 

Sve u svemu, ko voli moze sada da Staljinovim nepodopstinama doda i plagijat Tuholskog, Remark ne dolazi u obzir hrooloski...

 

 

pa nije isto da to kazem ja, ti ili  majka tereza i covek koji je direktno odgovoran za smrt miliona (i svojih i ostalih). da se razumemo, nije da se ja nesto previse gadim njega, pravio on dosta toga pozitivno i to ne samo za ussr nego verovatno i za covecanstvo ali daleko od toga da mi takav lik moze biti idol

Link to comment
5 hours ago, darXtar said:

fair enough, tvoj forum tvoja pravila. nego jedno licno pitanje, pretpostavljam da smo od detinjstva obojica prosli isti tretman ispiranja mozga, sto u skoli, sto u okruzenju ili preko partizanskih filmova gde je sve crno-belo (ja npr kada sam kao klinac prvi put video nemca bilo me malo strah), pa onda preko holivudskih filmova gde je isto sve crno-belo (ako ne i gore od partizanskih), sada pretpostavljam imas vise od 30 ili 40 godina i interesuje me da li se ikada zapitas da li je sve bilo tako crno-belo

 

Dobro pitanje pa evo i odgovora: što se mene tiče o svemu može da se razgovara i diskutuje, i ništa nije crno-belo sa izuzetkom samo jedne stvari i samo jedne teme teme na kojoj ću uvek da nastupam onako dogmatski. Ta tema su nacisti, njihova ideologija i zverstva počinjena u ww2. Od samog sebe bi me bilo sramota da tražim nijanse sive u direktivi 1601/41 i svim sličnim direktivama koje su ti zlotvori sprovodili, ako me već ne bi bilo sramota od predaka koji su se borili za goli fizički opstanak i samo čudom preživeli ono što je Balkan doživeo od nacista, a što je lakša prehlada u poređenju sa onim što su doživeli narodi SSSR na čelu sa Rusima. Za to mi nisu potrebni partizanski filmovi i propaganda iz škole, mada ih se sa setom prisetim kada danas vidim odrasle ljude kojima je svo akumulirano znanje čovečanstva dostupno na tri klika mišem a oni na dan obeležavanja Lenjingrada nisu u stanju da rade ništa pametnije nego da metanišu o Staljinu, Putinu i vojnim paradama.

Link to comment
1 hour ago, Redoran said:

Dobro pitanje pa evo i odgovora: što se mene tiče o svemu može da se razgovara i diskutuje, i ništa nije crno-belo sa izuzetkom samo jedne stvari i samo jedne teme teme na kojoj ću uvek da nastupam onako dogmatski. Ta tema su nacisti, njihova ideologija i zverstva počinjena u ww2. Od samog sebe bi me bilo sramota da tražim nijanse sive u direktivi 1601/41 i svim sličnim direktivama koje su ti zlotvori sprovodili, ako me već ne bi bilo sramota od predaka koji su se borili za goli fizički opstanak i samo čudom preživeli ono što je Balkan doživeo od nacista, a što je lakša prehlada u poređenju sa onim što su doživeli narodi SSSR na čelu sa Rusima. Za to mi nisu potrebni partizanski filmovi i propaganda iz škole, mada ih se sa setom prisetim kada danas vidim odrasle ljude kojima je svo akumulirano znanje čovečanstva dostupno na tri klika mišem a oni na dan obeležavanja Lenjingrada nisu u stanju da rade ništa pametnije nego da metanišu o Staljinu, Putinu i vojnim paradama.

+1

1 hour ago, Redoran said:

ništa pametnije nego da metanišu o Staljinu, Putinu i vojnim paradama.

Zaboravio si socijaldemokrateanduril...:sleep:

 

Samo, ima nesto na sve to: cim neko pocne da se nabacuje osvescivanjemtm odnosno otkrije :isuse: da su mu ispirali mozak partizanskim filmovima, totalitarno okruzenje obaska, pri tom se zapljune i na mrskom Holivudu, potegne 'nije sve crno belo' argumentaciju, u 95% slucajeva znas koliko je sati, bez da pogledas u sat.

Dodas na to:

7 hours ago, darXtar said:

da mi je po euro za svaki odgovor/post (na zlocine nad bosnjacima, albancima i hrvatima) gde se pisalo o zlocinima nad srbima pa od toga da ti dam tebi po 100 eura za svako upozorenje ili sankcionisanje tih odgovora....ohooo

i dileme nema: istoricarenje 90-ih daje rezultate, a eto nama rehabilitacija jos onoliko...

A i vreme, forumsko, poluraspada ce to dokazati.

1 hour ago, Redoran said:

Od samog sebe bi me bilo sramota da tražim nijanse sive u direktivi 1601/41

Nije 1601/41 :D 

Čovek je 'ladno, bez da je trepnuo, potegao optuzbu da se brani covek, u ovom slucaju problematican, Staljin naravno, a da ko bi drugi, koji je potpisao cuvenu naredbu #227 i stavio je u isti red zlocina kao Gulage, inace uobicajeno ortopedsko pomagalo za neznanje, ali i sto je najgore, poprilicno vise od toga.

 

 
Quote

 

german-infantry-marching-in-southern-rus

 

 

Приказ № 227

ili, skraceno, О мерах по укреплению дисциплины и порядка в Красной Армии и запрещении самовольного отхода с боевых позиций, najpoznatiji kao:

 

Ни шагу назад!

 

U potpisu, naravno, Josif Visarionovic, poznatiji kao Staljin.

Leto 1942, juzna Rusija, vrucin, 40 stepeni i prasina.

 

1280_zpskmqxeznl.jpg

 

Cuveno naredjenje broj 227 najbolje bi u slobodnom prevodu na srpski izgledalo kao Koji vam je...

U takozvanoj praksi, vreme je bilo za otreznjenje, cudna posledica atmosfere koja je vladala jos od prethodne zime, atmosfere koja je, uz svu muku, bila sto bi se danas reklo malo previse opustena.

Nemci nisu vise ono sto su bili prethodnog, ocajnog leta 1941, nema vise napada u svim pravcima i na sve strane, nema ni beskrajnih kolona zarobljenika, oni leta '42. napadaju samo na jugu, ali napreduju, jos uvek je to mocna sila nad silama.

Cilj je Kavkaz, nafta pa Indija...

 

Naredjenje kaze nema vise povlacenja osim po naredjenju.

Crvena armija je dobila i dodatak: kaznene cete i bataljone, prve za armije, druge za frontove: u njih ce da idu svi, od oficira do obicnih vojnika, da krvlju operu krivicu kako se tada govorilo.

Dobila je i jedinice poznate kao загради́тельные отря́ды, заградотря́ды, koje su bile rasporedjivane iza takozvane redovne vojske i koje ce - pored posla koji su obavile tog leta - da posluze za stvaranje jedne od najprljavijih hladnoratovski podmetacina.

One o Crvenoj armiji ciji se pripadnici bore samo i iskljucivo izmedju Nemaca i sopstvenih zaprecnih odreda.

 

Iscureo je tako jul, iscureo skoro i avgust, da bi 23. avgusta bilo jasno da ce poprilicno toga imati da se resi u jednom velikom gradu na Volgi: Приказ № 227 je u neku ruku postao suvisan, dalje se nije moglo.

Ni htelo, kako se ispostavilo.

 

 

 

 


  •  

 












 
 

  •  

 

 

Link to comment
  • Krošek pinned this topic
  • Krošek unpinned this topic
  • Redoran locked and unlocked this topic
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...