Jump to content
IGNORED

Finansiranje porodice&prijatelja back home(tm)


maximus

Recommended Posts

Nije mi jasno ovo za uslovljavanje, čemu to?

kao otprilike ilustraciju troškova ja otkažem kablovsku jer ne gledam teve pa neću ni da plaćam, sa druge strane šaljem keš da se časti po kafanama, kupuje troje dnevnih novina, i vodi računovodstvo koje ti muze keš samo zato što si zatvorena mrcina koja neće da ode do poreske i iscima se da shvati kako sve to funkcioniše i šta bi bilo najbolje.

stvar je u tome da ne bih morao da šaljem da su znali na vreme da brinu o računima. neka strategija je bila da to ignoriše, pa je tako otplivalo par soma € na nepotrebne poreze

 

---

 

nemam ja protiv da pošaljem ako je to razumno, samo što moji ne sarađuju. zapravo ćale, a kevi je frka da se ne pokačimo oko toga i onda zauzima njegovu stranu

i to nam je issue već par meseci. krenem otvoreno da pričam o tome, međutim za njih je to jedna od onih za pod tepih stvari. da živim u ns sredio bih solo većinu tih stvari koje su problem, ali ih nemam pod kontrolom. ja sam prihvatio činjenicu da oni nisu u stanju da donose najracionalnije sudove kada je o kešu reč i onda moram da stavljam uslove.

Edited by Ravanelli
Link to comment
  • Replies 170
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rajka

    27

  • Leia

    21

  • Shan Jan

    19

  • Dagmar

    14

Top Posters In This Topic

Ma ja ne znam što se polazi od toga da u prvom svetu nema baba koje čuvaju decu i nema dece koja čuvaju ostarele roditelje. Svi mladi lokalci koje ja znam da su dobili decu imaju babu i dedu da im čuvaju dete 1-2 dana u nedelji (sem onih što su iz drugih zemalja pa im babe i dede nisu tu).

Da živi se i dalje samostalnije jer je zemlja bogatija, ali takođe nije više ni onako nezavisno kako je bilo pre pet godina (kad je i jedan istočnoevropljanin u tim zemljama mogao da nađe posao za mesec dana traženja). Npr moja koleginica koja je ostala bez posla već skoro godinu dana nema platu i roditelji joj plaćaju hipoteku za stan od 80 kvadrata u kome živi sama.

 

Da obrnem argumentaciju koja se ovde uzima zdravo za gotovo, o samostalnim zapadnoevropskim ptićima koji odleću iz gnezda u 18toj: kome to u Srbiji otac i majka plaćaju hiljadu evra svaki mesec da bi taj neko plaćao hipoteku na stan od 80 kvadrata u centralnoj gradskoj zoni i živeo samostalno i nezavisno?? Mogu da odem i korak dalje, prvi svet ćemo postati onda kad naši roditelji ne budu stisnuti da nam eventualno dozvole da živimo u svojim tridesetima sa njima u njihovim stančićima, nego se lepo otvore da nam plaćaju hipoteke dok mi tražimo poslove.

 

Mislim kad već zdravo za gotovo uzimamo "fakte" da smo mi jako posebni na Balkanu u "perverznom" mentalitetu odnosa roditelja i dece, onda mogu i ja ovako zdravo za gotovo, sve bazirano na činjenicama (nisam izmislila slučajeve o kojima pišem), da uopštim na skroz drugu stranu.

 

*Da ne govorim o babi koja je ponosna i neće da primi pomoć od svog sina. Što jelte implicira da babe koje primaju pomoć od svojih sinova nemaju ponosa. Kao ni bilo ko odrastao ko je u toj situaciji da mu treba pomoć, valjda.

Edited by Dagmar
Link to comment

nije niko ni rekao da na zapadu uopste nema baba koje cuvaju decu, nego da to nije pravilo kao kod nas. nasi matorci su maltene po pravilu ono sto se na zapadu naziva helikopter perents, pa zatim i isti takvi grendperents, neovisno od materijalne situacije. i onda se cudimo sto smo nacija smotanih i nesposobnih koji samo cekaju da im neko prinese. nije samo balkan, i ceo mediteran je takav. kad smo vec udarili na generalizacije...

Link to comment

a možda porodični odnosi i ne treba da se menjaju, možda pravila ekonomskog života treba da se prilagode onome što je rigidnije? ne kažem da je to tako, kažem da je arogantno izostaviti tu mogućnost iz računice.

zapravo nisam pokusala da objasnim uzroke neke pojave (mislim nisam pokusala nista, nego pisala kako mi nesto padne napamet), nego kako kako sama posle kazes da ih opisem. ne upustam se u teoretisanje o uzrocima, zato sto kada su drustvene pojave u pitanju mozes da imas ovu ili onu teoriju, ali slabo da dokazes bilo sta. isto je i sa ekonmskim modelima.

 

sto se tice kvotovanog mislim da to nije nesto o cemu se odlucuju, ili se promene ili ne. recimo, ono sto prilicno znamo iz prakse je da kada se smanji smrtnost dece, po pravilu, porodice postaju manje, same od sebe, bez da neko odluci. sad, za ovo gore, rekla bih, ako bi se ekonomska situacija popravila, sigurno bi se pojavilo vise penzionih fondova i mogucnosti za stednju za penziju, od srbije se i onako ocekuje da promeni zakone o pio, i pretpostavljam da ce to uraditi kao u drugim istocno-evropskim zemljama, sto ce prosiriti broj primaoca drzavnih penzija ali i odloziti vreme odlaska u penziju, zbog ta dva (kasnijeg odlaska u penziju i vise posla) imaces vise roditelja koji rade i imaju posle penzije, i vise mladih koji rade, a samim tim ce se ono sto sam nazvala medjugeneracijska solidarnost odvijati na trzistu, bez da nesto odlucujemo. mislim, ne mora to da se desi u srbiji (i kao sto se vidi iz kvotovanog, moj nicim dokazan utisak je da ce srbija ostati jedna od najsiromasnijih drzava evrope, kao sto je uvek bila)

Link to comment

uopste nemam utisak da smo "nacija smotanih i nesposobnih".

 

moj utisak je da su ljudi u srbiji prosecno sposobni kao i bilo koja druga nacija. ono sto je takodje moj utisak (prateci neka istrazivanja) jeste da mozda natprosecan broj ljudi u srbiji (u odnosu na uspesnije nacije) ne dostize svoj potencijal u zivotu. zato sam na ovom topiku glasno razmisljala o tome koliko zaista ljudi maximalno rade ono sto je u njihovoj moci da ostvare svoj potencijal, a koliko ih ometa ta porodicna dinamika (ovo sve nezavisno od ekonomske situacije u srbiji ili svetu)

 

po jednoj strani, da bi napravio svoj maksimum moras da das svoj maksimum, sto je cesto neprijatno i bolno. ako imas porodicu koja ti omogucuje da privremeno izbegnes neprijatnost (nemoj sine da se mucis....)

 

po drugoj strani, porodicna podrska omogucava soft landing, i tim ti omogucava da rizikujes vise kada imas gde da se vratis.

 

drugim recima, da li je ekonomska situacija jedini razlog zasto neko "studira" 15 godina, ili zasto sa 35 nikad nije radio, ili tu ima i uloge porodice, koja te finansira sve te godine, bez postavljanja uslova? mislim, razumem da su to kompleksne drustvene pojave, ali znam za neke primere unsrbiji, gde sam prilicno sigurna da su roditelji sjebali decu, i od prosecno sposobne osobe, napravili prakticno invalida.

Link to comment

uopste nemam utisak da smo "nacija smotanih i nesposobnih". 

 

ma gluposti. nas problem je na totalno desetoj strani. i veliki je, ali nije ovo o cemu se prica.

Edited by MancMellow
Link to comment

drugim recima, da li je ekonomska situacija jedini razlog zasto neko "studira" 15 godina, ili zasto sa 35 nikad nije radio, ili tu ima i uloge porodice, koja te finansira sve te godine, bez postavljanja uslova? mislim, razumem da su to kompleksne drustvene pojave, ali znam za neke primere unsrbiji, gde sam prilicno sigurna da su roditelji sjebali decu, i od prosecno sposobne osobe, napravili prakticno invalida.

e, to.

Link to comment

Mislim da je kod nas pravilo - drzavni vrtic. Nemam datu naravno ...

 

 

Državni vrtić, i to svih pet dana na pašteti i retkoj supici, a ne ko ovi zapadnjaci koji ako baš mora daju decu ali ne više od tri dana, jer ne vole da im se deca odvajaju i da ih drugi podiže tako male. Pa i to u poslednje vreme, a moju generaciju su uglavnom podizale majke koje su za tu priliku potpuno prestale da rade. Da ne pričam o zgražavanju nekih zapadnih kolega kad smo nešto pričali o deci, dok još nisam znala da će im to biti čudno, kad sam pomenula da sam ja išla u jaslice još kao beba, i to svih pet dana.

Link to comment

Državni vrtić, i to svih pet dana na pašteti i retkoj supici, a ne ko ovi zapadnjaci koji ako baš mora daju decu ali ne više od tri dana, jer ne vole da im se deca odvajaju i da ih drugi podiže tako male. Pa i to u poslednje vreme, a moju generaciju su uglavnom podizale majke koje su za tu priliku potpuno prestale da rade. Da ne pričam o zgražavanju nekih zapadnih kolega kad smo nešto pričali o deci, dok još nisam znala da će im to biti čudno, kad sam pomenula da sam ja išla u jaslice još kao beba, i to svih pet dana.

 

pa ne znam evi, ako diskutujemo o konkretnim primerima, ja znam za suprotno: najbliža prijateljica ima phd iz antro i ne može da zaradi da bi opravdala davanje blizanaca u daycare (london), ili bliski prijatelji u FR čije dete ide u jaslice (državne) od trećeg meseca - mama voli da radi i to im je svima po volji. tako da ne znam baš o tim homogenim zapadnjacima.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...