Jump to content
IGNORED

Sinovi kineskog zmaja


Lord Protector

Recommended Posts

@banecare1

šta misliš o kineskom social credit sistemu? Oko 10 godina od kako je uveden i ne mogu da zamislim kako će te generacije koje sad dolaze biti srećnije...

Jeste da im je to "u krvi" odavno, mentalitet takav da zapadne vrednosti i ljudska prava nemaju toliku važnost ali ipak... segregacija.

Svakom se desi da pređe svetlo na crveno, preskoči/zaboravi neki račun da plati, ne priča sa matorcima. Recimo roditelji mogu da te prijave što ih ne posećuješ i tako zaradiš blacklist da npr. ne možeš da putuješ avionom ili brzim vozom? GODINAMA

Zvuči kao prisilna korekcija ponašanja jer je kontrola centralizovana i mali je iskorak potreban da se uđe u zonu genske terapije/dopinga.

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, mlatko said:

@banecare1

šta misliš o kineskom social credit sistemu? Oko 10 godina od kako je uveden i ne mogu da zamislim kako će te generacije koje sad dolaze biti srećnije...

Jeste da im je to "u krvi" odavno, mentalitet takav da zapadne vrednosti i ljudska prava nemaju toliku važnost ali ipak... segregacija.

Svakom se desi da pređe svetlo na crveno, preskoči/zaboravi neki račun da plati, ne priča sa matorcima. Recimo roditelji mogu da te prijave što ih ne posećuješ i tako zaradiš blacklist da npr. ne možeš da putuješ avionom ili brzim vozom? GODINAMA

Zvuči kao prisilna korekcija ponašanja jer je kontrola centralizovana i mali je iskorak potreban da se uđe u zonu genske terapije/dopinga.

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk
 

 

nije tema ovde, makar u mojim krugovima. mislim da nije nista novo ili strasno. na zapadu imas odredjeni credit rating u banci. criminal record or not. vozaci, kuriri, online prodavci i mnogi ostali imaju neke rejtinge. u skoli, na poslu, licne u basketu, kartoni u fudbalu, tacke ili neki penalty points na vozackoj. kada napravis sranje u avionu isto ne mozes

 dramatic-music.gif 

 

 

 

GODINAMA da se vozis ako ne i FOREVA :D

 

ako nije mit i u kini stvarno fercera taj neki zbirni sistem, to je imho samo level up od vec vidjenog i efikasnije, otvorenije sto je meni postenije i fair game

  • +1 2
  • -1 3
Link to comment
8 minutes ago, Meazza said:

Tesko da postoji nesto jezivije od tog sistema, uvod u gadnu distopiju iz nocnih mora pisaca naucne fantastike.

 

ja znam da vrtis scene iz 1984, ali ovo sto kinezi rade je vise sto im se moze zbog nivoa digitalizacije nego sto uvode novi nivo kontrole. oni svakako kontrolisu. zapad ce doci na isto ovo kada bude mogao. znam od nekih singapurcana da su dobili od vlade packe i instrukcije da stizu kinu sa sistemom placanja, face recognition all over the place i sl. dobro, nisu oni olicenje demokratije, ali ne radi se o demokratiji vec o novom nivou funkcionisanja drustva.

 

danas na basketu trebali da plate za teren u kesu. 12 ljudi i opsta panika, nema niko lovu, sve preko mobilnog placaju. sve pare su u banci, nema kesa, koliko to znaci za drzavni budzet npr. 

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, Meazza said:

Upravo to, Zapad ce doci na isto to kada bude mogao, to me i plasi. Kad bih znao da ce se zaustaviti na Kini bilo bi mi svejedno, njihova stvar.

 mislim da je vec sada isto, pisao sam u prethodnom postu. kinezi su samo sve upakovali u jedan app. kao sa WeChat, tamo je sve i ne treba ti facebook, whatsapp, amazon itd. sve digitalno na jednom mestu. imaju wechat i alipay pa biraj kao na izborima u americi

  • Haha 1
Link to comment
1 minute ago, banecare1 said:

 mislim da je vec sada isto, pisao sam u prethodnom postu. kinezi su samo sve upakovali u jedan app. kao sa WeChat, tamo je sve i ne treba ti facebook, whatsapp, amazon itd. sve digitalno na jednom mestu. imaju wechat i alipay pa biraj kao na izborima u americi

 

Naravno da nije isto. Napisao si da na Zapadu ne mozes da se vozis avionom ako napravis sranje u avionu. U Kini ne mozes da se vozis avionom ako nisi politicki podoban.

Edited by Meazza
  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, Meazza said:

Upravo to, Zapad ce doci na isto to kada bude mogao, to me i plasi. Kad bih znao da ce se zaustaviti na Kini bilo bi mi svejedno, njihova stvar.

Mozes slobodno i da se kladis da ce, kada do toga dodje, Zapad biti beskrupulozniji u primeni.

I licemerniji u odbrani, opravdavanju...

A da ce isti oni koji danas drvlje i kamenje na Kinu zbog toga, biti u prvim redovima opravdavanja Zapada po tom pitanju jer - Zapad, jer demokratija, jer tako treba i nikako drugacije... :fantom: 

Link to comment
Just now, Meazza said:

 

Naravno da nije isto. Napisao si da ne mozes da se vozis avionom ako napravis sranje u avionu. U Kini ne mozes da se vozis avionom ako nisi politicki podoban.

Samo što to nije tačno. Ako napraviš sranje u avionu ne možeš da se voziš avionom, kakva politička podobnost.

Link to comment
Just now, Meazza said:

 

Naravno da nije isto. Napisao si da ne mozes da se vozis avionom ako napravis sranje u avionu. U Kini ne mozes da se vozis avionom ako nisi politicki podoban.

 

ne znam o cemu pises, verujem da ti znas

Link to comment
Just now, banecare1 said:

 

ne znam o cemu pises, verujem da ti znas

 

Da li je tacno ovo sto je napisao mlatko - 

 

" Recimo roditelji mogu da te prijave što ih ne posećuješ i tako zaradiš blacklist da npr. ne možeš da putuješ avionom ili brzim vozom? GODINAMA"

 

Na zapadu mogu da ti zabrane da putujes avionom ako imas problematicnu istoriju putovanja avionom i to je OK. 

U Kini mogu da ti zabrane da putujes zbog potpuno nepovezanih stvari, a jedna od njih je da si politicki disident.

Link to comment
3 minutes ago, Meazza said:

U Kini ne mozes da se vozis avionom ako nisi politicki podoban.

Daj bre Meazza, pa nije valjda da traze partijsku knjizicu na uvid kada kupujes kartu ili ulazis u avion?

Mislim, znam, tacnije pretpostavljam sta imas u vidu, ali bice da izraz politicka podobnost koristis malo preopusteno: ono, nije da prekim okom, po nekad i jace od toga gledaju na potencijalne ili dokazane politicke neistomisljenike, ali se svako drustvo od toga brani na svoje nacine...

Sreca pa mi vise ne treba, ali svojevremena SFRJ popunjavanja zahteva za SAD vizu sadrzavala su i pitanje o clanstvu u KP, a i danas sumnjam da bi se u recimo State Departmentu zaposlio kao clan...

Ne racunajuci masu drugih, nedopustivo privatnih pitanja, mislim glede utvrdjivanja politicke podobnosti.

Link to comment
Just now, namenski said:

Daj bre Meazza, pa nije valjda da traze partijsku knjizicu na uvid kada kupujes kartu ili ulazis u avion?

 

Koliko shvatam ne moraju nista da ti traze, ako ti social credit score padne ispod nekog nivoa ne mozes da rezervises kartu. Sve je potpuno umrezeno i digitalizovano.

  • +1 1
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...