Jump to content
IGNORED

Sinovi kineskog zmaja


Lord Protector

Recommended Posts

još jedna eksplozija, odnosno implozija:

 

 

China’s Shanghai Composite Index tumbled 8.7 percent

 

edit: sada već 9 ... ode na double digit

Edited by barrcode
Link to comment
  • 1 month later...

palo mi na pamet kad sam video ovaj jadni video - u proslom 5-year plan su izmedju ostalog imali cilj da izgrade 36 miliona javnih stanova (!!!), sto su izgleda i uradili. Bilo je predvidjanja tamo negde 2011. kad je donet plan da ce im se desiti isto sto i u USA i Evropi sa housing bubble, koji ce da pokrene krizu i recesiju, i trt mrt. U stvari se nista nije desilo izgleda. Jel zna neko nesto o desavanjima na housing market u Kini u poslednjih 5 godina? Kakvi su efekti tih 36 miliona izgradjenih stanova?  

Link to comment

da, to je bilo pre tog plana, imali su po nekim procenama 64 miliona praznih stanova, novoizgradjenih, koje su gradili privatni developer, u glavnom u vidu potpuno novih gradova za po 1-2 miliona ljudi, I koji nikada nisu useljeni posto niko nije hteo tamo da zivi. Istovremeno se desila ogromna navala na gradove na obali, cene stanova u velikim gradovima su skocile preko 200% u poslednjih 15tak godina, slamovi su rasli itd. Kina je kao I mnoge druge zemlje 90ih privatizovala public housing i liberalizovala land i housing market, i onda su u tom proslom petogodisnjem planu odlucili da ponovo krenu da intervenisu onako, old school, sa gradnjom tih 36 miliona stanova. Po zapadnim naucnim krugovima su predvidjanja bila katastrofalna, kao to je osudjeno na propast, treba pustiti trziste da radi, evo housing bubble samo sto se nije desio, i sada vec godinama se nista ne cuje. A ljudi izgradili te silne stanove (jebo te, 36 miliona stanova ne znam da li ima ceo stambeni fond evropske unije).

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...