Jump to content
IGNORED

hram dzosa vedona: firefly i ostala remek-dela


Lrd

Recommended Posts

Ma daleko od toga da je meni western kao žanr odbojan, ili space opera kao takva - samo mi nikako ne idu u paketu. Jebote, ima epizoda kad bukvalno prevoze stoku sa jedne planete na drugu. Svemirskim brodom! Kroz svemir! Stoku, ono kao, krave!Ali za kultni status je kvalitet ipak sekundaran. Najvažnije je da je serija prerano otkazana. Nije dozvoljeno da se gledalaštvo zasiti i prirodnim putem odumre, nego je naglo presečeno - tako se seriji daje mučenički status, i onda mora da usledi decenijska kuknjava (koja neki put čak i urodi plodom, Arrested Development se nastavlja sutra!)
Ista stvar je i sa Buffy [i u manjoj mjeri Angelom] koje takodje imaju kultni status [blago receno], a isto su naglo ukinute posle svega 7, odnosno 5 sezona :(Najprostije receno - ako ti se ne svidja, tvoja stvar, al to sto se tebi ne svidja ne znaci nista drugo osim da se tebi ne svidja. Nema potrebe da nas ubjedjujes da se nama svidja zato sto su je, eto, naglo ukinuli. [znam da nisi bash TO rekao, al svejedno]Nazad na temu, kako se pravilno gledaju Buffy i Angel posle trece sezone? 1 epizoda Buffy, pa 1 Angela? Ili moze kako god? :)I samo da dodam sto se tiche Dollhouse - meni ona nije bash sjajna, a glavni razlog je Eliza Dushku. Ni u Buffy mi njena gluma nije bash uvjerljiva, a u Dollhouse josh manje. Edited by gervasius twinkleminkleson
Link to comment
  • Replies 220
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Lrd

    41

  • Ajant23

    18

  • Arkadija

    15

  • nera

    14

Likovi su genijalni. Serija ima duh. To što revolveri, stoka i kaubojština ne idu ruku pod ruku sa putovanjem kod svemir ne samo da nema mnogo veze, nego čak daje neki dodatni šmek.Pa samo ona scena u epizodi u onom gradu gde je Džejni heroj, kad sede u kafani i počinje pesma posvećena Džejniju, pa samo zbog njihovih faca u tom momentu je vredelo pratiti seriju.

Edited by Jean-Luc Picard
Link to comment
Ma daleko od toga da je meni western kao žanr odbojan, ili space opera kao takva - samo mi nikako ne idu u paketu. Jebote, ima epizoda kad bukvalno prevoze stoku sa jedne planete na drugu. Svemirskim brodom! Kroz svemir! Stoku, ono kao, krave!
Sta je tu nelogicno? Male, izolovane, pionirske zajednice nisu u stanju da odrzavaju visok nivo tehnologije, pa se drze starih oprobanih metoda za proizvodnju hrane.
Link to comment
Ma daleko od toga da je meni western kao žanr odbojan, ili space opera kao takva - samo mi nikako ne idu u paketu. Jebote, ima epizoda kad bukvalno prevoze stoku sa jedne planete na drugu. Svemirskim brodom! Kroz svemir! Stoku, ono kao, krave!
Meni je baš ta kombinacija legla. Računam da su sva rubna područja velikih država / federacija/ imperija, ista. Zabačena vukojebina, van kulturnih i tehnoloških tokova,sa retkim reprezentima centralne vlasti. Mesto za hrabre i odvažne, raznorazne trgovce koji plutaju u sivoj ekomomiji. Ovo je mizanscen bilo kog vesterna, ergo i Fajerflaja. Ako ti se ne sviđa, tvoj izbor.
Link to comment
Najprostije receno - ako ti se ne svidja, tvoja stvar, al to sto se tebi ne svidja ne znaci nista drugo osim da se tebi ne svidja. Nema potrebe da nas ubjedjujes da se nama svidja zato sto su je, eto, naglo ukinuli. [znam da nisi bash TO rekao, al svejedno]
Nisam to rekao uopšte. Može vama da se sviđa iz raznih razloga ali relativno često prerano ukidanje serije ide ruku pod ruku sa kultnim statusom koji ista odmah dobije - taj status je direktno zavisan od word of mouth priča koje se posthumno šire, a malo šta se širi uspešnije od "zamisli kakav su biser one budale ukinule" kuknjave. Ljudi vole da vole, onako, pseudo-underground stvari, da mogu da se hvale svojim quirky ukusom: "Moje omiljene serije se više nigde ne emituju!"Kao primer tog fenomena navodim Arrested Development, seriju koju obožavam ali nisam nešto ubeđen da bi stekla kultni status koji ima da je potrajala npr. pet sezona umesto dve i po. Opao bi kvalitet, krenuli bi da se ponavljaju i da ošljare, ljudi bi se zasitili i prirodnim putem migrirali ka drugim izvorima zabave. Ovako, pošto su je zlikovci posekli in its prime, mnogi od nas je i dalje drže kao etalon za TV komediju.Inače, ne ubeđujem nikoga ni u šta, gledajte šta god hoćete, samo razmenjujem utiske sa Glasom Razumnim kom Firefly nije legao iz sličnih razloga kao i meni.
Sta je tu nelogicno? Male, izolovane, pionirske zajednice nisu u stanju da odrzavaju visok nivo tehnologije, pa se drze starih oprobanih metoda za proizvodnju hrane.
Uf bre, mogu oni da se drže kojih hoćeš metoda za proizvodnju hrane, ali ne mogu da koriste jebene svemirske brodove da tu primitivnu hranu - pa još živu! - distribuiraju širom univerzuma. Svemirski brodovi, iznajmljeni ili ne, zahtevaju određeni nivo tehnologije i razvijenu ekonomiju. Neko voli kad se tu stila radi ubace stočari i gomila frontier manirizama, ali mene totalno izbacuje iz SF raspoloženja. Zamisli da sutra Fillion i društvo slete na Westeros da prodaju krave u King's Landingu, da li bi i to bilo OK?
Link to comment
Uf bre, mogu oni da se drže kojih hoćeš metoda za proizvodnju hrane, ali ne mogu da koriste jebene svemirske brodove da tu primitivnu hranu - pa još živu! - distribuiraju širom univerzuma. Svemirski brodovi, iznajmljeni ili ne, zahtevaju određeni nivo tehnologije i razvijenu ekonomiju.
Ali to je buducnost, tamo su svemirski brodovi ono sto su nama danas automobili, pa zasto ih ne bi koristili izmedju ostalog i za prevoz stoke? A Serenity je, inace, Yugo medju svemirskim brodovima.
Zamisli da sutra Fillion i društvo slete na Westeros da prodaju krave u King's Landingu, da li bi i to bilo OK?
Sasvim, ako mene pitas. :D Pored zmajeva, direwolves-a, zombija i svega ostalog, Westerosu fale jos samo vanzemaljci. :P
Link to comment

dobro to je za nas nezamislivo jer slanje 1 kg tereta u svemir košta nekoliko desetina hiljada $, mi neznamo sa kakvom tehnologijom će raspolagati ljudi 23 veka

Link to comment
Uf bre, mogu oni da se drže kojih hoćeš metoda za proizvodnju hrane, ali ne mogu da koriste jebene svemirske brodove da tu primitivnu hranu - pa još živu! - distribuiraju širom univerzuma. Svemirski brodovi, iznajmljeni ili ne, zahtevaju određeni nivo tehnologije i razvijenu ekonomiju. Neko voli kad se tu stila radi ubace stočari i gomila frontier manirizama, ali mene totalno izbacuje iz SF raspoloženja. Zamisli da sutra Fillion i društvo slete na Westeros da prodaju krave u King's Landingu, da li bi i to bilo OK?
Pa oni koji koriste tradicionalne metode za proizvodnju hrane ni nemaju svemirske brodove. Oni, uz pomoc Mel-a i ekipe, ponekad uvezu stoku, ne kao hranu, nego kao kapital - sofisticirano, autonomno, samopopravljajuce i samorazmnozavajuce sredstvo za proizvodnju hrane. Za unajmljivanje prevoza u te svrhe, jedanput u x godina, u Firelfy svetu (gde je anti-grav tehnologija uobicajena stvar) nije potrebna razvijena ekonomija: Mel nije bio bogatas, pa je kupio taj svemirski brod - ako je on mogao da ga kupi, nije nelogicno da mala zajednica moze da skupi dovoljno para da ga povremeno unajmi. Edited by Radagast
Link to comment
Nisam to rekao uopšte. Može vama da se sviđa iz raznih razloga ali relativno često prerano ukidanje serije ide ruku pod ruku sa kultnim statusom koji ista odmah dobije - taj status je direktno zavisan od word of mouth priča koje se posthumno šire, a malo šta se širi uspešnije od "zamisli kakav su biser one budale ukinule" kuknjave. Ljudi vole da vole, onako, pseudo-underground stvari, da mogu da se hvale svojim quirky ukusom: "Moje omiljene serije se više nigde ne emituju!"
Ljudi takodje vole dobre serije. Firefly su voljeli masovno i prije nego sto je ukinut. Ona svoj kultni status, osim vrhunskom kvalitetu priche i likova, duguje cinjenici da je kreator Whedon, mnogo vise nego cinjenici da je ukinuta. Da, ljudi su poceli da zele vracanje serije na TV zato sto je ukinuta, jelte, ali ako mislis da je to jedini ili najbitniji razlog sto je ljudi vole onda.. jebiga, grijesis. Inace, radnja se odvija u nekom 26. vijeku, u SciFi svijetu ne djeluje kao far fetched pretpostavka da ce u to doba ljudi rutinski raspolagati svemirskim brodom i koristiti ga kao sto mi koristimo kamione da prenesemo krompir od Bilece do pijace u Beogradu [or something]
Link to comment

Nezamislivo. Interstelarni transport ne može da bude bukvalno besplatan, a ako nije bukvalno besplatan, onda je skuplji nego što tovar stoke može da košta. Prihvatio bih i da na je tamo nekim razvijenim svetovima goveđi but specijalitet koji košta kao Svetog Petra kajgana, ali i u tom slučaju bi se prevozilo na veliko, u džinovskim transporterima i distributivnim lancima, a ne od strane malih nezavisnih preduzimača. Razumem ja potrebu za tom šarmantnom retro postavkom u kom kapetan i njegova mala ali odabrana posada lete širom svemira i obavljaju prljave poslove na periferiji civilizacije, ali ti poslovi prosto ne mogu da budu nešto prizemno i svakodnevno. Han Solo to radi, pa krijumčari retku, skupu, neimenovanu robu ilegalno, a ne natrpa 20 komada tauntauna u Falcon i onda ih vozi do pijace na Coruscantu da ih nekom proda. To je kao kad bi Del Boy i Rodney u onom svom trotočkašu putovali do Vijetnama da kupe jeftine patike, a onda ih valjali u Pekamu uz maržu od 30%. Iritantna besmislica.

Link to comment

kad bih krenuo tražiti logiku tog tipa u filmovima i serijama i kad bi mi nedostatak iste smetao, onda apsolutno nikad ništa ne bih odgledao. U svakom filmu ili seriji ti možeš naći nešto slično za šta ćeš se uhvatiti i reći "ovo su gluposti"...

Link to comment

Naravno, samo neke stvari tolerišeš a neke ti toliko zasmetaju da ne možeš dalje. Tu nemamo mnogo izbora, takve odluke su nesvesne. Tebi prija taj graničarski revolveraški kaubojski shtick u SF seriji, mene ubija. Šta da se radi.Inače, delom me to nervira zato što od SF žanra očekujem nešto potpuno suprotno - ne da se jeftino oslanja na oprobane filmske motive od pre 50 godina, nego da traži nešto novo, da pomera granice unapred. Svaki SF film ili serija bi trebalo da makar malo izmene način na koji gledamo svet i jedni druge, bavili se transhumanizmom (BSG), pseudo-sciency mistikom (Star Wars), ili fantazijama o nepokorivom ljudskom duhu koji sve izazove nadvladava (ST: TNG). Ali goničima stoke i ostalim western zajebancijama, to jednostavno neće postići.

Edited by Weenie Pooh
Link to comment
Nezamislivo. Interstelarni transport ne može da bude bukvalno besplatan, a ako nije bukvalno besplatan, onda je skuplji nego što tovar stoke može da košta. Prihvatio bih i da na je tamo nekim razvijenim svetovima goveđi but specijalitet koji košta kao Svetog Petra kajgana, ali i u tom slučaju bi se prevozilo na veliko, u džinovskim transporterima i distributivnim lancima, a ne od strane malih nezavisnih preduzimača.
Opet nisi shvatio. U seriji nema govora o distribuciji hrane od strane malih nezavisnih preduzimaca ka razvijenim svetovima, nego o jednokratnom prevozu stoke iz srednje civlizovane planete (Perserfone) na granicnu primitivnu planetu (Jiangyin). Ta mala zajednica je autarhicna, i prehranjuje se izmedju ostalog uz pomoc stada stoke. Ako se stoci nesto desi, recimo pogodi je neka epidemija, njima je neophodno da dopune stada kako bi im proizvodnja hrane za lokalne potrebe ostala na istom nivou.
Link to comment

Iiii tako mala i nerazvijena, sposobna je da plati prevoz žive stoke sa druge planete. Iznajmljenim svemirskim brodom. Prevoz kroz svemir mnogo košta, u Firefly settingu ili u RW. Da ne košta ništa, nove planete se ne bi kolonizovale postepenom izgradnjom primitivnih zajednica, nego bi u startu prevezli gigantske hab komplekse u kojima imaju sve što im treba! Činjenica da na novu planetu dolaze praktično bez ičega, da grade novo društvo skoro od nule, ukazuje na to da space transport košta.Ne vredi, iznerviram se čim pomislim na to. Posebno me nervira što uopšte nije potrebno ulaziti u takve detalje ako se priča vrti oko posade svemirskog transportera. Zašto ne bi prevozili samo bezlične metalne kontejnere? Na silu uguraju stoku u priču da bi potcrtali kaubojštvo™, kao da ga inače nema dovoljno (vidi edit u prethodnom postu).

Edited by Weenie Pooh
Link to comment
Iiii tako mala i nerazvijena, sposobna je da plati prevoz žive stoke sa druge planete. Iznajmljenim svemirskim brodom. Prevoz kroz svemir mnogo košta, u Firefly settingu ili u RW. Da ne košta ništa, nove planete se ne bi kolonizovale postepenom izgradnjom primitivnih zajednica, nego bi u startu prevezli gigantske hab komplekse u kojima imaju sve što im treba! Činjenica da na novu planetu dolaze praktično bez ičega, da grade novo društvo skoro od nule, ukazuje na to da space transport košta.
Pazi, prevideo si mnogo vecu nelogicnost od prevoza stoke, a to je sama kolonizacija planeta izgradnjom primitivnih zajedinca. Odakle im planete za kolonizovanje? Mogucnost da su u tom jednom sistemu, gde se odvija sva radnja Firefly-a i gde zivi citavo covecanstvo, naleteli na mnostvo naseljivih planeta, sa sve atmosferom i temperaturama kompatibilnim sa zemaljskom florom i faunom je presmesna, pa je jedino objasnjenje da su ih teraformirali. Ali, kad se uzme u obzir cena teraformiranja planeta, koja je logicno milijardama puta veca od cene svemirskih brodova, izgleda paradoksalno da nakon teraformiranja na nekima od njih njima zive male bedne zajednice (da i ne pominjem da se spoljasnje planete nalaze izvan goldilocks zone, tako da ni uz teraformiranje ne bi bile pogodne za zivot na povrsini). Edited by Radagast
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...