Jump to content
IGNORED

Planinarenje i hajking


barrcode

Recommended Posts

Je li koristio neko tokom hajkinga/kampovanja ovakav dinamo za punjenje usb uređaja?Ako jeste, ima li to kakvog efekta? Ono, treba li okretati satima da bi se baterija napunila za jedan telefonski razgovor?
Nisam imao to, ali sam nekada imao 1 sovjetsku baterijsku lampu. Licila je na neku spravu iz teretane za jacanje hvata shakom. Znaci, stavis to u ruku i stezes, a unutra ima neki zamajac koji pogoni mali generator i na to radi sijalica. Lepo je radilo... za 1 slicnu spravu ovde kazu, "3-5 minutes of winding gives you 5-12 minutes of talk time". U stvari, bas cu da pogledam ima li sto na eBay, moze to zgodno da dodje...
Link to comment
Nisam imao to, ali sam nekada imao 1 sovjetsku baterijsku lampu. Licila je na neku spravu iz teretane za jacanje hvata shakom. Znaci, stavis to u ruku i stezes, a unutra ima neki zamajac koji pogoni mali generator i na to radi sijalica. Lepo je radilo... za 1 slicnu spravu ovde kazu, "3-5 minutes of winding gives you 5-12 minutes of talk time". U stvari, bas cu da pogledam ima li sto na eBay, moze to zgodno da dodje...
Gledao sam prvo solarne elemente za punjenje ovakvih telefona, tableta, plejera. To međutim košta od cirka 80 do 250 evara bez problema (to je tvojih 100-300$). Neki od tih uređaja su i malo poveći, što nije problem ako ideš kolima, ali za hajking nisu baš podobni. Ima par njih koji solarne ćelije imaju na nekom savitljivom "ćebencetu", pa preporučuju da to otpakuješ i zakačiš za ranac da se puni dok hodaš.A onda naletim na ovaj mali dinamo, koji je sitan, košta ~10€ i može da puni i kad je oblačno (a kakvo je vreme u poslednje vreme, nisam video poštenog sunca maltene od oktobra). Samo nemam pojma koliko rondanja mu treba da bi se napunilo recimo 1000 mAh. Ako treba celo popodne da provedem okrećući to, onda ni to nije rešenje.
Link to comment
  • 1 month later...

Upravo se vratio sa "osvajanja" Trema na Suvoj Planini... Uranili smo pa izbegli omorinu, mada, tek je oko 12, pola 1 krenulo da prži, doduše mi smo već oko pola 1, 1 sišli... Ipak, crven sam ko... Rak. :( Uspon nije težak, no nije ni preterano lak da se može nazvati hajkingom, staza je prepuna kamenja što je za noge smrt i opterećuje se gomila nekih mišića, silazak je bio još grđi iako je kraće trajao. Priroda je lepa, pogled od gore takođe, doduše dosta izmaglice... :/ Inače, greota za onaj planinarski dom tamo, gazda je preminuo pre 3 godine /pokupio ga neko ispred prodavnice nedaleko od doma, njega i još dvojicu/ pa je dom totalno zapušten i van upotrebe, inače ima sve preduslove da bude fenomenalno mestašce, sjajan starting point, prenoćište, ogromna terasica za neku kafanicu sa nekom lakom hranom, itd.. Greota kada se vidi koliko potencijala objekat ima i koliko tu može da bude živo, a ništa se ne dešava, dok kuća propada. :(

Link to comment
Upravo se vratio sa "osvajanja" Trema na Suvoj Planini... Uranili smo pa izbegli omorinu, mada, tek je oko 12, pola 1 krenulo da prži, doduše mi smo već oko pola 1, 1 sišli... Ipak, crven sam ko... Rak. :(Uspon nije težak, no nije ni preterano lak da se može nazvati hajkingom, staza je prepuna kamenja što je za noge smrt i opterećuje se gomila nekih mišića, silazak je bio još grđi iako je kraće trajao. Priroda je lepa, pogled od gore takođe, doduše dosta izmaglice... :/ Inače, greota za onaj planinarski dom tamo, gazda je preminuo pre 3 godine /pokupio ga neko ispred prodavnice nedaleko od doma, njega i još dvojicu/ pa je dom totalno zapušten i van upotrebe, inače ima sve preduslove da bude fenomenalno mestašce, sjajan starting point, prenoćište, ogromna terasica za neku kafanicu sa nekom lakom hranom, itd.. Greota kada se vidi koliko potencijala objekat ima i koliko tu može da bude živo, a ništa se ne dešava, dok kuća propada. :(
jeste Trem super. Prava alpska formacija.ako se krene još niže iz Studene (Gornje ili Donje) može da se nakupi i do 1600m uspona (sa 25km) što ga čini (mislim) fizički najzahtevnijim usponom u Srbiji. Odličan trening. Zimi naročito.i jeste sve neiskorišćeno tamo, kao uostalom i ceo taj kvadrant jugoistočne Srbije- potpuni raspad, ali ne SAMO zbog opšte nemaštine.
Link to comment

Eh, kako su to zanimljica seoca, put bukvalno jedna traka podeljena na dve, kuće nabijene do ulice, male, stare, baš mala vožnja kroz istoriju, fenomenalan ambijent...Inače, izludeli smo gore od Muva i pčela, odlepismo od zujanja i svega, valjda naleću zbog znoja.Još jednom da se naklonim aktivnom vešu. Poneo sam gore majicu da zamenim, ali se setih da nemam treću da zamenim kada sidjem. Skinuo se gore, ova se osušila bukvalno za 5 minuta, i milina. Mislim da bih umrto kada bi se penjao u pamuku sada :)

Link to comment
Eh, kako su to zanimljica seoca, put bukvalno jedna traka podeljena na dve, kuće nabijene do ulice, male, stare, baš mala vožnja kroz istoriju, fenomenalan ambijent...Inače, izludeli smo gore od Muva i pčela, odlepismo od zujanja i svega, valjda naleću zbog znoja.Još jednom da se naklonim aktivnom vešu. Poneo sam gore majicu da zamenim, ali se setih da nemam treću da zamenim kada sidjem. Skinuo se gore, ova se osušila bukvalno za 5 minuta, i milina. Mislim da bih umrto kada bi se penjao u pamuku sada :)
ove zime (februar) sam krenuo od Studene (300mnv)u majici sa dugačkim rukavima, a završio na Tremu (1810mnv) za 3ili4 sloja. dole blato, gore dereze. dole zavetrina (i toplo), gore brijanje na suvo (probijalo mi i Windstopper). Penjanje kroz 3 godišnja doba.greota što je Suva toliko zapostavljena... evo sad na forumu da pitaš ljude, 90 % njih nema pojma gde je to / šta je to. Edited by barrcode
Link to comment
  • 1 month later...
Bravo!Ja bih voleo, ali nemam pojma šta bi me tamo očekivalo.
Videćeš delimično na slikama. Kažem delimično jer ni ja nisam imao pojma šta me čeka. Družeći se sa 14 manje ili više iskusnih planinara, cenim da drugačije tumačimo šta je teško. Meni u stvari ne postoji teško, već samo opasno. :D Kondicije imam ko konj, a i mislim da se mogu nazvati spretnim i motorički nadprosečno sposobnim, tako da mi dizanje, potezanje i ostalo nije problem, jedini mi je problem da li ću da svisnem ako odnekud skliznem ili ću se samo polomiti :D A bogme, kada smo došli do doma na 2500 i nešto pored oba vrha (penjali smo prvo mali, pa grebenom do velikog) i kada smo bacili oko na deo kojim se ide, i ljude kako vise po planini, nije bilo svejedno. Isksutvo sa Olimpa me učilo da na licu mesta nije nikad kako iz daljine, tako je i bilo, a i ima dosta obezbeđenja, sajli i hvataljki, itd. Ganja me spomenutih 14 (+ivy petnaJsta :P) za fotke, pa će biti najkasnije za neki dan. Naterao sam se da sve fotkam u rawu pa će trebat' malo više vremena but ill do my best.
napisaće Glas putopisza jedno 6meseci :P
Link to comment

Pola sredio, pola to go. Ne bih da zvučim neskromno, ali sudeći po onima koji su ih videli - vredi čekati. :DEvo da okačim par samo što sam škljocno sa telefona i pustio kroz instagram, prva je pogled sa vrha. 1011357_10151707481532626_1207730081_n.jpg532501_10151704843407626_1448534651_n.jpg601957_10151702322822626_1533080627_n.jpg548265_10151700730482626_1361133734_n.jpg

Link to comment

bravo. imali ste i lepo vreme.nema slika sa triglavskih jezera, moram da primetim.Penjali Špičje?elem- čestitke. sledeći put upgrade, pa uspon iz doline Vrata (prva slika).

Link to comment

barrcode, tebi fala, da nije tebe bilo, ne bi ni mene tamo bilo :)Ovo su slike sa telefona, slikao sam aparatom, pri kraju sam obrade, pa će bude malo detaljniji osvrt.. Nismo penjali špičje, a i da ti kažem iskreno i ovako je tempo bio opak, možda je i bolje. Imali smo super vreme, doduše, mi kada smo krenuli od onog doma kod početka uspona ka Kanjevcu ka 7 jezera - na nekom prevoju nas uhvatio opasan grad i pičio po nama jedno 15 minuta uz sve sevanje, grmljavinu i sl. Zanimljivo iskustvo :)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...