Jump to content
IGNORED

New Now eating!


renne

Recommended Posts


 

7 hours ago, iDemo said:
 
sfogliatelle
Kazu poznavaoci "italijanski salcici" mada su #realno - 'jaci' jedno 700 puta.

 


Pravio ili kupio? 🙂

Ne znam bas da li su jači od babinih salcica 😏 mora to da se isproba ... volim te lisnate, punjene stvari... :piggy:

 

Edited by Jumanji
Link to comment

Gde pravio - vodila me koleginica a ona probala u Italiji (na izvoru). Ja sam ih video milion puta al' sve kao - neugledno, prah secer - znaci bice (pre)slatko a da uopste nema cokolade... medjutim. 

Ne znam za babine/mamine salcice al' uopste ne lice -osim sto imaju to malo masti... navodno.

Link to comment
2 hours ago, iDemo said:

Gde pravio - vodila me koleginica a ona probala u Italiji (na izvoru). Ja sam ih video milion puta al' sve kao - neugledno, prah secer - znaci bice (pre)slatko a da uopste nema cokolade... medjutim. 

Ne znam za babine/mamine salcice al' uopste ne lice -osim sto imaju to malo masti... navodno.

 

navodno... verovatno imaju masti ako su po originalnom receptu, kao uostalom i kroasani.

 

ja ne volim slatko. nerado probam a jos neradije (ima li taj rec?) jedem al ima nekoliko stvari kojima ne odolevam. ovo cudo je jedno od tih. na srecu retko imam priliku pa zaboravim da postoji. uredi priroda da covek ponekad pripazi na sebe i bez ulozenog truda. :D

  • +1 1
Link to comment

Kobasice su užasno jednostavne - izbockati ih i na tihoj vatri dvadesetak minuta propržiti u tiganju, da se fino istopi masnoća. Ako treba odliti višak, deglazirati tiganj belim vinom, pa dodati belo grožđe. Svako zrno bocnuti viljuščicom. Pojačati vatru na srednje jaku, pobiberiti i pažljivo mešati, da se nikako ne raspadnu zrna. Ako Salsicce nisu italijanske, možda nije loše dodati koje zrno komorača malo natučeno u avanu, ali nije neophodno ni to.
Prava zvezda ovih letnjih dana je Panzanella. Sirotinjska salata toskanskih seljaka, u osnovi je samo bajat hleb, luk i paradajz. Dobro, danas nismo sirotilja tolika, te je ovo malo luksuznija varijanta. Dakle crveni luk iseckati tanko, bolje na prstenove, ali može i na listiće. Pošto je teško da ćete naći toskanski ljubičasti koji je vrlo blag, onda ga potopite u ledeno hladnu vodu dvadesetak minuta. Kad kažem ledenu, to i mislim, ja ubacim nekoliko kocki leda. Za to vreme iseckajte hleb na kockice i bacite ga u zagrejan tiganj. Poprskajte sa malo maslinovog ulja, ko baš voli može i da ubaci koji nagnječen čen belog luka, i uz povremeno mešanje napravite fine nagorele krotone. Paradajz naseckajte na sitne kockice, mocarelu takođe, luk ocedite i sve to pomešajte sa krotonima. Fino ide i paprika, žuta bell pepper isečena na tanke štapiće, ali nije neophodna, koga ne mrzi sjajna je i grilovana, a ide i tanko seckana pršuta, ali to je sve kad vam je baš do šminke. Ja sam ovog puta ubacio par kuvanih jaja isečenih na četvrtine, ostalo od juče. A meni najdraža šminka varijanta je tanko iseckanih desetak jagoda ili jedna nektarina... Ono što jeste bitno je da ostavite da odstoji u frižideru par sati, pa pre služenja dodate desetak rukom nacepkanih listova bosiljka i promešate. Da, i naravno dobro promešate pola-pola aceto bianco i maslinovo ulje, pa time sve prelijete.

Link to comment

fala arame, pravice se. italijanske su kobaje i odlcne su, ima komoraca ko u prici.

 

nego - dvadeset minuta na tihoj vatri bez tecnosti? ja obicno kad kobaje przim u tiganju sunem bar malo tecnosti i poklopim, da ne izgore. desavalo mi se da pocrne ako ne dodam tecnost, ma koliko tiha vatra.

 

panzanelu i pravim i jedem dosta cesto, cak sam i kevu navadio pre koju godinu. bila odusevljena sto su se ljudi dosetili da na pravi nacin iskoriste sok s dna salate. doduse, ja obicno pravim s bajatim hlebom kad se dobro skori, tad mi najcesce padne na pamet. a nekad i pecem hleb (to leti kad mi se prijede, bas sam pre neki dan pravio) al ne tako fino kao ti nego varam. hleb na kriske pa u toster na malo duze da malko uhvati gar. pa kad izvadim istrljam blukom, pospem muljem, iskidam pa u ciniju. nije regularno al radi, upije sve sto treba i omeksa kolko treba. tako pripremam i tost za razne corbe od povrca (potaze) zimi pa iskidam i udrobim, bude kul obrok. a pored paradajza, bosiljka i luka ubacujem sta kad ima, cak mi ni sir nije mnogo bitan, al nisam stavljao voce. mozda i to probam. :)

 

 

Link to comment

ja nikad dok ne krenu da karamelizuju, to posle deglaziram vinom ili pivom i to im i da najlepši ukus :)
doduše ja sam svo to vreme u kuhinji, stalno ih drndam, prevrćem i sl., ovo dvadeset minuta je više odokativno.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...