Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

7 minutes ago, gospa buba said:

e. vidish interesantnost. iz matematike se u osnovnim shkolama pojavila situucija da se pre testa obavesti decu koji zadaci se reshavaju za koju ocenu, da mogu odmah sami da izaberu. tu se situacija odmah raschisti, jedva po neko uopshte uzme da reshava sve, svi se prestroje, reshavao sam za dvojku trojku, nema neizvesnosti nema drame. sami se ocenili.

ne kapiram. nema bodovanja zadataka, (koje može biti i ponderisano bodovano, u smislu da "teži" zadaci nose više poena)?

i za peticu ne moraš da uradiš sve. nego samo neke, ali teže zadatke?

totalno mi je to van pameti.

pa šta dobije neko ko uradi sve?

 

i kako postižu objektivnost ocenjivanja, odnosno ako se neka deca žale ili pitaju zašto ja... baš si me zbunila sad.

jedino čega se ja sećam je skala do 100 (ili koliko god, npr 20 je često bilo ako ima 4 zadatka, ili čak 5) maksimalnih poena, i znallo se lepo za koliko poena je 5, pa 5-, pa 5 na 4, pa 4 na 5, itd.

Edited by pt 2.0
Link to comment
  • Replies 37.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    778

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

20 minutes ago, gospa buba said:

e. vidish interesantnost. iz matematike se u osnovnim shkolama pojavila situucija da se pre testa obavesti decu koji zadaci se reshavaju za koju ocenu, da mogu odmah sami da izaberu. tu se situacija odmah raschisti, jedva po neko uopshte uzme da reshava sve, svi se prestroje, reshavao sam za dvojku trojku, nema neizvesnosti nema drame. sami se ocenili.

sent from bash mnogo dobar novi bubamoto
 


Imao sam jednog u osnovnoj, resi prvi i drugi na pismenom i ide napolje da zapali posle 15 minuta. Dobijao 2 ili 2- bez greske, da navijas sat po njemu :laugh:

Link to comment

ovdje je jedina poenta je li zadatak dio gradiva zavrsnih razreda osnovne skole (jeste, ovakvi sistemi jednacina se uce u  osmom) i koji procenat (uz varijacije) ucenika dospije u srednju skolu sa znanjem te oblasti. profesorki daje smjernice da li da je obnavlja, npr, sta drugo. prvog septembra novopridosli srednjoskolci su cesto smlaceni, to ponasanje - niko nece da ucestvuje u radu, diskusiji, postavi pitanje, istakne se - je poznato i u grupama odraslih ljudi, mozda je takav slucaj i sa ovim djacima, a mozda ne znaju ono sto treba da znaju. kako god, nivo znanja se moze provjeriti formalno, zadavanjem problema, i to je u redu i sasvim tipicno. cak bez obzira na nivo propasti obrazovnog sistema.

Edited by morgana
  • +1 3
Link to comment

Ako profesorka iz neke druge škole kaže da treba formula da bi se rešio zadatak u kome x iz prve jednačine izraziš preko y(ili obrnuto) i ubaciš u drugu koja onda postaje jednačina sa jednom nepoznatom, onda deca i nemaju mnogo čemu da se nadaju. 

  • +1 1
Link to comment

@pt 2.0

Na danasnju decu se po prvi put primenjuje to "aktivno roditeljstvo". Ljudi nemaju poverenja u sistem i onda se dovijaju. Nasi roditelji su vecinom verovali u sistem. 

I evo pokusacu da objasnim na nekom primeru. Neko je nekad smislio kad/sta/kako. To roditelji ne znaju i normalno je da ne znaju osim ako im to nije posao. Postoje razlozi zasto se uci pesmica, zasto se ne prelazi linija kad se pise, zasto zagonetke, zasto vicevi, zasto x iz matematike, zasto ovako, a ne onako. Znamo svi da je proces ucenja kompleksna stvar. Ja verujem da su pametniji od mene to smislili. I tu je vazno verovati sistemu. 

 

Evo jedno jednostavno pitanje. U kom uzrastu se ocekuje da dete razume vic?

Pacijent: Doktore, svi misle da sam lazov.

Doktor: Ne verujem vam.

 

 

 

  • +1 3
Link to comment
1 hour ago, Sandradjer said:

Htela sam da prenesem koliko smo potonuli. 


Pa ne znam zašto smatraš da je to potrebno kad većina ovde tvrdi isto to. Sigurno ne da su današnja deca gluplja nego što smo mi bili.

  • +1 3
Link to comment
15 minutes ago, Sandradjer said:

Nasi roditelji su vecinom verovali u sistem. 


 I to do nivoa sumanutosti

Moja generacija je super prosla doduse, nas bar nisu tukli. Ali kad god je situacija profesor vs. ja, profesor je uvek u pravu a ja sam magarac.

Danas mi se cini da je skroz kontra, a nisam bas jako davno zavrsio :D

 

  • +1 2
  • Tužno 1
Link to comment
31 minutes ago, Sandradjer said:

@pt 2.0

Na danasnju decu se po prvi put primenjuje to "aktivno roditeljstvo".

možda se danas primenjuje rasprostanjeno, ali toga je svakako bilo i u mojoj generaciji (ja 6. oktobra punim 51 godinu). meni je tata objašnjavao proporcije i toga našeg zajedničkog učenja sećam i dan-danas. drugoj deci su roditelji povremeno nešto objašnjavali, neke lekcije nekih predmeta... nemam statističke podatke koliko je to bilo rašireno - ali nije baš da si pustio dete u školu i onda uključio autopilota.

takođe, mama je nada mnom ceo prvi razred bdela ko neki kobac. nije mi pomagala oko domaćih zadataka, ali je vodila računa da sve uradim, da usvojim radne navike itd. (ne znam da li se to računa u taj termin).

 

 

31 minutes ago, Sandradjer said:

 

I evo pokusacu da objasnim na nekom primeru. Neko je nekad smislio kad/sta/kako. To roditelji ne znaju i normalno je da ne znaju osim ako im to nije posao. Postoje razlozi zasto se uci pesmica, zasto se ne prelazi linija kad se pise, zasto zagonetke, zasto vicevi, zasto x iz matematike, zasto ovako, a ne onako. Znamo svi da je proces ucenja kompleksna stvar. Ja verujem da su pametniji od mene to smislili. I tu je vazno verovati sistemu. 

skroz si dobar i lep primer dala u onom prošlom postu, kad inženjer uči dete sabiranju sa potpisivanjem, i ignoriše razlaganje brojeva po storinama deseticama jedinicama.

potpuno sam u tom delu saglasna sa tobom. postoji način kako se nešto uči pravilno - dakle sa razumevanjem a primereno određenom uzrastu, i da je pedagogija izuzetno važna disciplina. ako ćeš već pomagati detetu kad negde zapne - pogledaj knjige, sveske, način na koji je rađeno i probaj da objašnjavaš uvažavajući to. najužasniji su mi oni likovi (a toga je bilo i u vreme kad sam ja bila dete) koji zbog načina rešavanja zadatka prenesu detetu "učiteljica/nastavnica nema pojma" stav.

Edited by pt 2.0
  • +1 2
Link to comment
13 minutes ago, aram said:


Pa ne znam zašto smatraš da je to potrebno kad većina ovde tvrdi isto to. Sigurno ne da su današnja deca gluplja nego što smo mi bili.

Većina ovde tvrdi da je ide u idiokratiju (i tim rečima), sve na osnovu jednog prenesenog primera, bez mnogo drugih pozitivnih primera. 

Zato sam insistirala, mada ne i dobila odgovor, šta su deca znala na tom testu. 

Pitala sam takođe šta se može dalekosežnije zaključiti na osnovu ovog primera. Dobila sam podjebavanje, i pljuvanje po nekoj nastavnici. 

Par ljudi je dobro procenilo šta sam htela da kažem, istina prvo kroz zajebanciju: ne, nismo potonuli, niti ćemo, ako se oslanjamo na ovaj primer. Iz prakse znam mnogo dobrih primera, mnogo nagrada, mnogo učenja. 

Ne, ove generacije nisu čak ni u lošijim, a jesu u kvalitativno drugačijim uslovima odrastanja. Realnost mi ukazuje na nešto drugo, od tuge kojom je provejavao opšti sentiment na topiku. 

Naravno, ovde nije ni cilj, nego je forum, cilj je da se istera svoje. 

 

Odjavljujem se konačno s ove teme. 

 

Link to comment
1 minute ago, Sandradjer said:

@pt 2.0

Uzelo je maha, moze se pogledati ucestalost privatnih casova, pohadjanje privatnih skolica za sve i svasta koje uopste niko ne proverava. Sve je konfuzno

verujem ti, nemam blisko sebi decu tog uzrasta.

al fer je da kažem da sam i sama negde od 3. srednje počela da držim časove matematike (i fizike, mada ređe) i živela od toga kroz cele studije.

isto je fer da kažem da sam pored škole išla godinama na engleski jezik, plus u neki dramski studio (s tim da ovo drugo nije bilo plaćano, već su birana talentovana deca).

 

moj je utisak, molim te ispravi me ako grešim, da je deo te konfuzije i činjenica da mnogo toga što su nekada bile sekcije (geografska, matematička, dramska, horska) sada postaju mali biznisi izmešteni iz škola?

da sam vlas' meni bi prosvetni kadar po osnovnim i srednjim školama bio odlično plaćen, privatne kompanije bile podsticane da im daju donacije. naravno, pre toga bi isti taj kadar bio pretresen uzduž i popreko i otpušteno sve što ne zadovoljava kvalitetom.

  • +1 1
Link to comment
23 minutes ago, pt 2.0 said:

verujem ti, nemam blisko sebi decu tog uzrasta.

al fer je da kažem da sam i sama negde od 3. srednje počela da držim časove matematike (i fizike, mada ređe) i živela od toga kroz cele studije.

isto je fer da kažem da sam pored škole išla godinama na engleski jezik, plus u neki dramski studio (s tim da ovo drugo nije bilo plaćano, već su birana talentovana deca).

 

moj je utisak, molim te ispravi me ako grešim, da je deo te konfuzije i činjenica da mnogo toga što su nekada bile sekcije (geografska, matematička, dramska, horska) sada postaju mali biznisi izmešteni iz škola?

da sam vlas' meni bi prosvetni kadar po osnovnim i srednjim školama bio odlično plaćen, privatne kompanije bile podsticane da im daju donacije. naravno, pre toga bi isti taj kadar bio pretresen uzduž i popreko i otpušteno sve što ne zadovoljava kvalitetom.

Da, biznisi izmesteni iz skola, a roditelji placaju. I nije jasno zakonski uredjeno. Seti se one skole glume i skandala, registrovana firma, imala strucne saradnike (pedagoga, psihologa) sa licencom strucnog saradnika? 

Vazno je da skola bude glavna, obavezna i najvaznija. Neka potvrde forumasi kojima se deca skoluju u inostranstvu da li im deca izostaju iz skole i pod kojim uslovima?

 

Edited by Sandradjer
  • +1 1
Link to comment

Imao sam jednog u osnovnoj, resi prvi i drugi na pismenom i ide napolje da zapali posle 15 minuta. Dobijao 2 ili 2- bez greske, da navijas sat po njemu [emoji23]
tako je, ova dva za dvojku, ova tri za trojku, itd. ko nece vishe ne reshava vishe. samo legalizovano, ne kao taj tvoj, to je ipak stejtment, moze, a nece. ovo je ne moze, nece i ne iteresuje.

sent from bash mnogo dobar novi bubamoto

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
12 hours ago, francuski sobar said:

2. U kvadratnoj sobi (3x3x3m) šteker je na jednom zidu po sredini na metar od poda a žarulja na suprotnom zidu po sredini al na metar od plafona. Koliko je najmanje kabla (uz zidove) potrebno da se spoji šteker sa rasvetnim mestom?

 

1. √37 (je dužina potrebnog kabla) jer su katete 6 i 1

 

2. Time izlazi da je sinus ugla kod štekera 1/√37

 

3. Kad se zna ugao, možemo dobiti drugu katetu na šteker zidu

 

4. Kad imamo obe katete na šteker zidu, može se dobiti dužina kabla koja je potrebna za šteker zid

 

5. Na sličan način dobijemo dužinu kabla za sijalica zid

 

6. Kad oduzmemo [√37 - (hipotenuza_šteker + hipotenuza_sijalica)] dobijemo dužinu kabla na bočnom zidu

 

7. Tačke 2., 3., 4., 5., i 6. nisu potrebne za konačno rješenje zadatka :fantom:

 

Link to comment
6 minutes ago, Tpojka said:

 

1. √37 (je dužina potrebnog kabla) jer su katete 6 i 1

 

2. Time izlazi da je sinus ugla kod štekera 1/√37

 

3. Kad se zna ugao, možemo dobiti drugu katetu na šteker zidu

 

4. Kad imamo obe katete na šteker zidu, može se dobiti dužina kabla koja je potrebna za šteker zid

 

5. Na sličan način dobijemo dužinu kabla za sijalica zid

 

6. Kad oduzmemo [√37 - (hipotenuza_šteker + hipotenuza_sijalica)] dobijemo dužinu kabla na bočnom zidu

 

7. Tačke 2., 3., 4., 5., i 6. nisu potrebne za konačno rješenje zadatka :fantom:

 

I ovim bi te svako ko je ikad uzeo bušilicu u ruke i pokušao da okači sliku na zid, poslao u 3 lepe materine... Tako se na razvlače žice po zidovima... :fantom:

  • +1 3
Link to comment
  • Tpojka locked this topic
  • Tpojka unlocked and locked this topic
  • Tpojka unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...