Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

@Filozof manijak

A ti znaš da je u konkretnom slučaju taj odnos duga i vrednosti stana?

U većini medijski praćenih postupaka to nije bio slučaj. Sprečavalo se izvršenje i u postupku deobe, gde nema duga, nego smo ti i ja vlasnici stana po pola, ti koristis ceo stan 20 godina i onda zoveš združenu akciju da spreče izvršenje kada se taj stan proda radi deobe novca od prodaje.

Kad je izvršenje na osnovu hipoteke, onda se ne glada odnos duga i vrednosti, jer si se u ugovoru o hipoteci saglasio sa tim (a tako je i po samom zakonu).

Priča kako se za mali dug prodaju stanovi velike vrednosti je besmislena. Do prodaje stana ne dolazi preko noći, niko nije legao da spava bez duga, a probudio se sa prodatim stanom. Ako stan vredi 50k, a ti dugujes 5k, onda lepo prodas stan za 50, vratis dug i kupis drugi stan. Ili uzmes kredit za 5k i vratis dug. Ili predložiš neko drugo sredstvo izvršenja i onda nema prodaje (sve dok postoji alternativno sredstvo izvršenja, nesrazmeno vredan stan ne može da se prodaje). Problem je u tome što združene akcije obmanjuju javnost da se izvršenje može sprečiti, pa ljudi ne pokušavaju da vrate dug, a dobar deo dužnika i ne namerava da vrati dug. Sam postupak, od donošenja rešenja o izvršenju, do predaje prodatog stana traje najmanje pola godine - godinu dana

Ja imam dužnika koji mi već 20 godina duguje 3-4k evra (oko 8k DM), vozi skupa kola (koja se ne vode na njega), ima na sebi garderobe i nakita da isplati bar pola duga, letuje na Kubi... a neće da plati dug, jer je u Srbiji najlakše izbegavati plaćanje. Sve je preveo na firmu, ženu i decu i sad ako mu nadjem da se stan vodi na njega, znaš koliko me briga za nesrazmeru...

U velikom broju tih slucajeva poverilac je stradao mnogo više nego dužnik. Imaš situacije da je poverilac izgubio stan jer nije mogao da plaća kredit, jer ga je njegov dužnik zavrnuo za velike pare. I onda dodje neki retard da združi akciju da spreči izvršenje.

 

@djordje geprat

U dosadasnjoj praksi ne postoji slučaj da je bilo kome, bilo kada određeno izvršenje na nepokretnosti zbog nekoliko rata za struju. Koliko znam, samo je u jednom postupku prodat stan za komunalni dug (koji je bio više miliona), a mislim da je to sprovodio sud, mada nisam siguran.

I nije tačno da je ono redak slučaj. Stanovi se u 99% slučajeva prodaju u postupcima koji su pokrenuti na osnovu hipoteke (gde se dužnik saglasio sa tim) i u postupcima na osnovu presuda (gde je utvrdjeno da ti meni dugujes neke pare). Al' u Srbiji kad s zajebeš sa kreditom, kriva ti banka, a kad izgubiš parnicu kriv ti sud, a u oba slučaja izvršitelja treba upucati...

Edited by Uskebasi
Link to comment
  • Replies 37.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    778

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

Just now, djordje geprat said:

ovo su dve različite priče. priču sličnu sakrivenoj čuo sam nedavno. izbegnuta je otimačina zahvaljujući tome da su naslednici ipak postojali. a pokušaj je bio kolektivan socijalna služba - dom -bolnica.

 

ovo prvo. najčešće je posledica višestruko prodatih nekretnina, banaka kojenisu proverile papirologiju i boli me qrac stava države (katastar, poresko, overa kupovine). ovo je redak slučaj.

ostaje i pitanje koje pominje FM. 

na kraju je revolt zbog selekcije. neko duguje milione za struju kiriju, ide na reprogram, oprost, drugome se preti deložacijom zbog dve neplaćene rate.

otuda pojava organizacija koje sprečavaju deložaciju. i pretnje (samo)ubistvom.

Ne verujte svemu što pročitate u "novinama"...

 

Niko ne bude izbačen iz stana zbog 2 rate... Banke ne vole izvršenja oduzimanjem imovine iz milion razloga i to je uvek krajnja mera, kojoj se pristupa ako se nema šta drugo... Ostale vrste deložacija su psledice sudskih procesa... Mislim, kod izvršitelja ima mnogo više problema koji postoje, ali se deložacije uglavnom guraju u prvi plan jer deluju medijski najisplatljivije da se opljune... Ja još nigde nisam pročitao pohvalni tekst, tipa, "izvršitelj naplatio plate radnicima" , a znam da toga ima... Jbg, nije mediski interesantno, zar ne?

 

Oko problema, recimo, niko ne spominje izvesnog Ćurčića iz NS? zašto? Pitam se, pitam... A, a to su problemi...

Link to comment
Ne verujte svemu što pročitate u "novinama"...
 
Niko ne bude izbačen iz stana zbog 2 rate... Banke ne vole izvršenja oduzimanjem imovine iz milion razloga i to je uvek krajnja mera, kojoj se pristupa ako se nema šta drugo... Ostale vrste deložacija su psledice sudskih procesa... Mislim, kod izvršitelja ima mnogo više problema koji postoje, ali se deložacije uglavnom guraju u prvi plan jer deluju medijski najisplatljivije da se opljune... Ja još nigde nisam pročitao pohvalni tekst, tipa, "izvršitelj naplatio plate radnicima" , a znam da toga ima... Jbg, nije mediski interesantno, zar ne?
 
Oko problema, recimo, niko ne spominje izvesnog Ćurčića iz NS? zašto? Pitam se, pitam... A, a to su problemi...
Iskreno znam da si upućen, i znam da nije sve crno belo, ali par tih izvršitelja je baš ono "u sumnjivim poslovima", par tih izvršitelja gde se posle u kupovini pojavljuje njihova rodbina deca, muževi...
I naravno može da se kaže mali je to procenat, ali jbga tako za svaku delatnost može da se kaže...
A upoznao sam jednog izvršitelja koji je radnicima "uterao plate". Bila je u pitanju građevinska firma, gde je gazda "krio" operativu da ne bi platio presuđena dugovanja...
Ovaj je našao i naplatio...



... Shiit has hit the fan...

Link to comment

@Uskebasi

Ukonkretnom slučaju znam, bilo mi je u komšiluku pa sam igrom slučaja bio upoznat.

Sve stoji što kažeš (prodaja stana da se plati dug, ili dizanje kredita), ali u ovom slučaju radilo se o starici ne-penzionerki, kojoj niko to nije savetovao i predložio kao način da izbegne oduzimanje stana. 

A posle je taj isti stan u vrednosti od 50k evra "prodat" zainteresovanom licu za 20k.

I zašto starici nije vraćena razlika od prodajne cene stana i iznosa duga?

Ubedjen sam da je konkretni izvrsitelj svesno učestvovao u ujdurmi. (Za mene je to pravno nasilje i svesno učestvovanje u prevari, i podrzavam nasilan otpor spram tih legalnih bandita)

 

Da ne pričam o tom Ćurčiću kojeg je Radiša pomenuo (koji je u saradnji sa novosadskom JKP Informatikom ojadio silne ljude).

 

I da ne pričam o iznosu troškova i "nagrada za dobro izvršen posao", koji su apsolutni nesrazmerni iznosu duga koji se potražuje od dužnika...

 

 

 

Link to comment
1 minute ago, Filozof manijak said:

@Uskebasi

Ukonkretnom slučaju znam, bilo mi je u komšiluku pa sam igrom slučaja bio upoznat.

Sve stoji što kažeš (prodaja stana da se plati dug, ili dizanje kredita), ali u ovom slučaju radilo se o starici ne-penzionerki, kojoj niko to nije savetovao i predložio kao način da izbegne oduzimanje stana. 

A posle je taj isti stan u vrednosti od 50k evra "prodat" zainteresovanom licu za 20k.

I zašto starici nije vraćena razlika od prodajne cene stana i iznosa duga?

Ubedjen sam da je konkretni izvrsitelj svesno učestvovao u ujdurmi. (Za mene je to pravno nasilje i svesno učestvovanje u prevari, i podrzavam nasilan otpor spram tih legalnih bandita)

 

Da ne pričam o tom Ćurčiću kojeg je Radiša pomenuo (koji je u saradnji sa novosadskom JKP Informatikom ojadio silne ljude).

 

I da ne pričam o iznosu troškova i "nagrada za dobro izvršen posao", koji su apsolutni nesrazmerni iznosu duga koji se potražuje od dužnika...

 

 

 

Bold: ukoliko to nije uradjeno tu ima mesta krivičnom gonjenju izvršitelja. To se veoma lako može utvrditi, jer ministarstvo ima neposredan uvid u račune izvršitelja i promet preko tih računa. I tu nema prostora za maniupulaciju i naknadno peglanje računa.

Ja upravo i pizdim zbog toga što združena akcija svoje aktivnosti bazira na nečemu što je nezakonito, što sasvim sigurno neće imati efekta osim povećanja troškova i što građane dovode u zabludu da je to problem koji se može rešiti u toj fazi postupka. Umesto da građane savetuju (mada je jasno da za to nemaju kapaciteta) kako da na pravni način, u okviru zakona zaštite svoja prava i da na taj način zaista pomognu ljudima.

Evo taj tvoj konkretan primer, žena je izgubila stan koji je mogla da spasi, samo da joj je neko dao prave informacije. Ako je banka bila poverilac, sasvim sigurno je da bi neki realan plan otplate bio prihvatljiv, jer banke kao poslednje sredstvo biraju prodaju nepokretnosti (više zarade uz neko refinansiranje kredita, uz manje problema). A kad je već došlo do prodaje stana, umesto da se pažnja fokusira na nezakonito zadržavanje novca od strane izvršitelja, pažnja se fokusira na nasilno sprečavanje izvršenja. Nije mali broj izvršitelja koji su razreseni zbog raznih nepravilnosti i malverzacija, a neki su čak i zaglavili u zatvoru.

 

Ipak, kao i svuda postoje oni koji imaju jaka "ledja" i koji to što rade sasvim sigurno ne rade bez znanja i učešća onih na vlasti.

A kad govorimo o troškovima, meni je mnogo veći problem kad advokat zastupa komunalna preduzeća i to tarifira po AT. Tu su mnogo veće pare, od onih koje obrcu izvršitelji. Nedavno sam video da Infostan ima advokata, koji tarifira predloge za izvršenje (tu govorimo o bar 100k predloga godišnje koji se tarifiraju po 6k, ili po 3k).

Link to comment

priznajem da sam površno informisan o tematici. no, u svakom slučaju podržavam stav da stan/kuća u kojoj dužnik živi ne može da bude predmet deložacije. naravno, sledi primer o vilama u kojima živi 1 osoba......i to može da se reši. u svakom slučaju dužnik ne bi smeo da bude ostavljen da spava na klupi u parku.

 

drugo, mislim da iseljavanje i prodaja nekretnine mora da bude poslednja mera. zbog ćega se taj dug od 5 do 50 hiljada ne naplaćuje pre svega iz prihoda?  ponavljam, praštajte na površnosti. ali, ovo sa nepolicajcima koji učestvuju u iseljavanju je nedopustivo. nedopustivo je čak i da su u pitanju osobe iz neke privatne obezbeđivačke firme.

Link to comment
13 minutes ago, djordje geprat said:

ponavljam, praštajte na površnosti. ali, ovo sa nepolicajcima koji učestvuju u iseljavanju je nedopustivo. nedopustivo je čak i da su u pitanju osobe iz neke privatne obezbeđivačke firme.

Ove likove je verovatno angažovao poverilac. Nema ni teorijske šanse da ih je angažovao sud, izvršitelj, ili policija.

Prilikom iseljenja poverilac je dužan da obezbedi radnu snagu i prevoz stvari. E sad, kad se ocekuje nasilno sprecavanje izvršenja poverilac nije lud da dodje licno, ili da posalje nekog svog, već angažuje one kojima nije problem da učestvuju u združenoj (protiv)akciji. Opet kažem, da nema agresivnih retarda koji nasilno sprečavaju izvršenje, ne bi bilo ni ovih likova (uz to, ovi likovi ništa ne obezbeđuju, niti imaju bilo kakav zadatak da se suprotstavljaju akcijašima).

 

Poenta je da Krov nad glavom nije sprečio ni jedno jedino izvršenje. Samo su neka izvršenja prolongirali i znatno uvećali troškove postupka.

Link to comment




A kad govorimo o troškovima, meni je mnogo veći problem kad advokat zastupa komunalna preduzeća i to tarifira po AT. Tu su mnogo veće pare, od onih koje obrcu izvršitelji. Nedavno sam video da Infostan ima advokata, koji tarifira predloge za izvršenje (tu govorimo o bar 100k predloga godišnje koji se tarifiraju po 6k, ili po 3k).


E to oko advokata i infostana, pričao sam sa prijateljem pravnikom i pitam ga o ovoga sa nekim "advokatskim kancelarijama", pošto mu je stiglo upozorenje o izmirivanju duga od neke Adv. Kanc. za koje on ima priznanice da je platio i on nikako nije uspevao da stupi u kontakt sa advokatom...
Elem ovaj mi je rekao da ovaj ništa ne juri dalje, a ja ga pitam a što advokat što ne pismo od vas?
Ovaj mi reče, ako sam dobro razumeo:
Mi smo potpuno ovlašćeni da šaljemo ta upozorenja, no samo je stigao spisak od 10-15 AK, pa da rasporedimo ravnomerno...



... Shiit has hit the fan...

Link to comment

I opet budale pretrčavaju auto-put, a još većim budalama na vlasti i dalje ne pada na pamet da stave ograde tamo gde auto-putevi prolaze kroz naselja.

Quote

Jedan pešak teško je povređen večeras oko 23.30 sati kada je na njega naleteo automobil na auto-putu kod Malog Mokrog Luga, saznaje "Blic".

 

Link to comment
  • James Marshall pinned this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked this topic
  • Tpojka unlocked and locked this topic
  • Tpojka unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...