Jump to content
IGNORED

NDH


Recommended Posts

On 28.4.2017. at 15:11, Tribun_Populi said:

Pomućkaj pa prospi, iako se ja slažem sa tim da jeste bila država - makar koliko je i to Kosovo. NDH je imala 8 de iure i dva de facto priznanja, te prilični početni legitimitet tj. podršku stanovništva i relevantnih političkih aktera. Izgubila ga je tek kasnije, tokom rata.

 

No, za glavne gazde to nije bila država, overeno u Nirnbergu 1947. kao ni za SFRJ. Dali su joj isti status kao Nedićevoj Srbiji, iako su se po mnogo čemu razlikovale.

 

ovih dana mi koleginica revidira zbirku dokumentacije  ndh u sremu

upravo sam citala dokument ndh o proslavi dvogodisnjice osnivanja u zemunu i kako je trebalo da proslavu proprati hrvatska glazba i da se istakne hrvatska zastava ali su nemci zabranili i istakli svoju :D

 

ima dosta dokumenata i o cetnicima u kotaru hrvatska mitrovica, Suljam, Jarak, Kuzmin, Lacarak, pa glavni cetnik imenom,koji je ubijen u Martincima..izvestaj kaze da jacaju u odnosu na partizane i 'a u tome im izgleda pomazu nemacke snage'

 

ima dosta dokumenata o ulascima Kozaka u Sriem i navode se rusenja, silovanja itd

 

 

Link to comment
3 minutes ago, vathra said:

U Sremu su folksdojčeri i ustaše znali dobro da se zakače, povremeno je i poneki ustaša bio ubiven.

U Rumi su Nemci vodili glavnu reč, Nemci su išli u nemačku vojsku. Hrvati su bili u Irigu, Mitrovici...

Link to comment

Malo je komplikovanija priča sa folksdojčerima u NDH. 

Imali su svoje neoružane odrede, EinsatzStaffel, nisu morali da idu u domobrane, a kasnije su počeli da pristupaju SSu. Ima ponešto o njima u ediciji Nemačka obaveštajna služba u Jugoslaviji, dostupne na Znacima.

Link to comment




Ima ponešto o njima u ediciji Nemačka obaveštajna služba u Jugoslaviji, dostupne na Znacima.


Šta su/gde su "Znaci" i na kom jeziki je ta edicija?

Sent from my SM-G900I using Tapatalk

Link to comment
Znaci.net
Na srpskom, nekad je bila za prilično uzan krug ljudi, sudeći po oznaci tajnosti.
Znači znaci na srpskom. Hvala

Sent from my SM-G900I using Tapatalk

Link to comment
13 hours ago, vathra said:

Koji je naziv tog zbornika?

nije zbornik nego originalni izvori, gradja za proucavanje

mislim da su ovde u stvari fotokopije a originalna domumenta su odmah nakon rata odnesena u vojnoistorijski institut

Link to comment

 

kozaci nisu vodili zapisnika pa nema:rolleyes:

ndh pouzdanik™ piše da vrše čišćenja, otimaju hranu, siluju žene, da je narod u velikom strahu i da kozaci dovode veliki broj srba u logor (?) u neko mesto, zaboravih..i da su nemci morali četvoricu streljati zbog nasilja

itditd

 

Link to comment
1 hour ago, Hamlet Strašni said:

Pitanje kako su Kozaci reagovali kad su videli popaljene crkve pravoslavne i sela

а) полудели од беса, дигли побуну и борили се против усташа заједно са првим герилцем Европе,

б) наставили да верно служе Немцима до краја рата, чувајући околину Јасеновца.

 

Као и сви митови о заштитницима српства током рата, и овај о козацима је пун гована.

Link to comment
2 hours ago, InvisibleLight said:

nije zbornik nego originalni izvori, gradja za proucavanje

mislim da su ovde u stvari fotokopije a originalna domumenta su odmah nakon rata odnesena u vojnoistorijski institut

Одлично, звучи занимљиво!

Где се налазе ти документи, која одредница, и како доћи до њих?

Може и на ПП.

 

ПС не планирам да ништа пишем на ту тему, и ово што сам већ истражио у ситна цревца не стижем да бацим на папир...

Link to comment
4 minutes ago, vathra said:

Као и сви митови о заштитницима српства током рата, и овај о козацима је пун гована.

Ko su kozaci tacno, zna li se?

Beli Rusi sumnjam, to bilo matoro, mada zajebano po onome sto se cuje?

Delovi Vlasov kompanije, ili neka druga nemacka forma organizacije sovjetskih zarobljenika?

Link to comment
45 minutes ago, vathra said:

Одлично, звучи занимљиво!

Где се налазе ти документи, која одредница, и како доћи до њих?

Може и на ПП.

 

ПС не планирам да ништа пишем на ту тему, и ово што сам већ истражио у ситна цревца не стижем да бацим на папир...

najzanimljivije mi kad se pojave neke trivije u izvestajima sa terena, zato sam i citala :D

npr kako je u nekom selu u zapadnom sriemu (pouzdanik tako pise uvek - 'sriem'), zaboravih kojem, vodja partizana covek koga zovu tatek, i da nije posebno popularan medju stanovnistvom jer je hrvat

u drugom dokumentu pise o miniranju pruge lacarak-martinci i kako su zbog toga nemci na svoju ruku bez njihovog(ustaskog) znanja streljali 20 vidjenih ljudi kao taoce. i dalje kako seljaci nerado daju hranu partizanima jer je poznato da je sriemski seljak veliki skrtac (sic!)..

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...