Jump to content
IGNORED

Avijacija bez granica...


dare...

Recommended Posts

21 minutes ago, dragance said:

Preimenovati topić u “sovjetski uspesi u avijaciji”.

p26_009.jpg?w=768

 

dc_2_1934.jpg?w=768

 

Da ipak ne bude zabune o cemu se ovde radi: pocetkom tridesetih godina 20. veka najmocnija vazduhoplovna industrija sveta je ipak preko Atlantika. Paradoksa za koje ce se, doduse, kad se postavi pitanje masovne proizvodnje pokazati da su samo prividni, ima koliko hoces: ovaj Dc-2, racunali ili ne prethodnika Dc-1, a jos manje legendu kakav je naslednik, Dc-3, je vrsnjak, ispisnik sa ovim Boeing P-26 nazvanim Peashooter.
U vreme kada u Evropi nastaju ekstremno napredne, revolucionarne konstrukcije kakav je I-16, Amerika tehnoloski suprotstavlja jedino ove putnicke avione: lovac je jos uvek apsurdno opterecen tradicionalnim elementima konstrukcije kakvi su zicane zatege. Jos je apsurdnije da Amerikanci, cak i oni koji se pitaju, vide u njemu moderno i dovoljno za moguci sukob; istina je, doduse, da oni – za razliku od Evrope koja se uveliko priprema – jos uvek ne vide sam sukob.
Pokazace se da ce to biti presudno: dizajn ovog Dc-2, ozbiljnog putnickog aviona potpuno metalne konstrukcije je tog trenutka tehnoloski vrh. Bogata Amerika ne mora da resava i brine se o problemima kakav su sirovine ili gorivo za razliku od Sovjeta koji ce, hronicno kratki sa aluminijumom i tehnologijama za njegovu obradu, morati da se drze drveta ili Nemaca koje ce doktrinarne teznje za strategijskom brzinom kao jedinim sredstvom da se pokusa da prevazidje mogucnost dugotrajnog rata koji Nemacka po definiciji mora da izgubi da odvuku u strateske i tehnoloske corsokake, pokazujuci, po ko zna koji put, da se ekstremizam ne isplati.
Nemci ce da zavrse u haosu fantasticnih i neostvarivih konstrukcija, a Sovjeti u nuzdi da odgovore na tehnolosku nadmoc ili, bolje receno diktat Amerike, problem koji nikada nisu uspeli da rese.
Ipak, pocetkom tridesetih buduce svetske velesile jos su bile daleka buducnost, a kulise za najveci rat u istoriji covecanstva tek su se postavljale.
Pokazace se iza izgradnje vazdusne moci leze mogucnosti proizvodnje velikih serija, a ne velika i izvikana imena konstruktora.
Bas kao sto ce se pokazati da je ovaj Dc-2 tih godina bio vise futuristicki nego bilo koji ubojiti lovacki avion, ma koliko lovci u ratu koji je usledio dosli na svoje sto se usavrsavanja i napretka tice.

Link to comment

U čemu je trik, Lancaster B II , sa zvezdastim Herkules motorima,(nestašica Merlina)  pravio sam Airfix maketu , nije nepoznata verzija, bar 300 ih je napravljeno.
Ovaj je još interesantniji, four turning, one burning...  Test bed za nekoliko mlaznih motora, od Metrovick F2 do RR Nene.

 

spacer.png

 

Edited by Pegin
Link to comment

Ja sam kao klinac malo, onako, bez pravog zara :D 

Kasnije sam svoje klince malo, ne pre nego sto su se sami zainteresovali, pogurao, onako vise da malo vezbaju rad ruku, preciznost, usput i po nesto nauce, drzalo ih par godina, ostala pristojna amaterska zbirka...

 

Aj baci(te) neku fotografiju, nemojte da ste stipse... :) 

 

 

Edit: hvalite se malo... :sleep:

Edited by namenski
Link to comment

Meni sve ostalo u Beogradu, 15-20 komada. Najviše sam bio ponosan na F-14 u standardnih 1:72 i MiG-21 nekog butik proizvođača iz Austrije u razmeri 1:32 gde je jedna strana oplate motora bila "odsečena" pa si mogao da radiš unurašnji reljef makine i da se to vidi. Bilo je čak i nekih metalnih delova.

 

Ako se dobro sećam, "Aerosvet" je imao odličnu sekciju o maketarstvu. Tu se uvek mogla naći dobra preporuka.

Link to comment

Ja nemam više ni oči, ni ruke ni živce za to. Poslednji sam uradio kumčetu T-34 pre 10 godina. Ali zato sada postoje videi na netu, majko mila šta ljudi rade, kapa dole. Gledao sam nedavno lika, sastavlja noćnog lovca i u pakovanju dobije izlomljene nosne antene. Sve je on to za par sati sredio...ja bi se tresao samo da gledam kako to neko radi.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...