Jump to content
IGNORED

Avijacija bez granica...


dare...

Recommended Posts

11 hours ago, namenski said:

Edit: a sto se klubova tice, zabole nas - sve dok je fudbala, on pouzdano izbacuje milionske sposobne kadrove... :D

Četvrt veka bio "članom" a i uposlenikom kluba , dok se nisam preselio u NS.

Sada, moj stav,

Yebo klub koji mene želi imati za člana.

Edited by Pegin
Link to comment
1 hour ago, Pegin said:

Četvrt veka bio "članom" a i uposlenikom kluba , dok se nisam preselio u NS.

Sada, moj stav,

Yebo klub koji mene želi imati za člana.

Ma sve to, sa sve tvojim stavom :D, zao mi samo kada pomislim za sta su sve uskraceni danasnji klinci...

Doduse, uvek mogu da se utese nekom kompjuterskom simulacijom ili kako se to vec zove...

Ako ih to ne zanima, tu su tviteri, fejsbuci, prenosi utakmica...

Link to comment

@Pegin provozah se nekim poslom 1 sat, pa se nesto razmisljam glede nase price o Wilgi: one koje sam ja imao prilike napolju da vidim nisu bile kao te tvojetm...

Mislim na onaj cuveni faktor socrealistickih privreda poznat kao 'roba za domace trziste i od nas zavisne' i cuvena 'roba za izvoz...'

Isto tako, UAZ dzipovi koje sam imao prilike da vozim u Iraku na primer i jos kojekude, su kao nebo i zemlja u odnosu na ono sto je svojevremeno moglo da se kupi u beogradskom Progresu ili sto je uvaljivano vojsci kao obaveza uz ostale nabavke...

Link to comment
On 3.3.2021. at 0:22, Pegin said:

U pravu si za cifru od 30000+  IL-2 , nisam uopšte mislio na ratne mašine , nego na radne mašine , o kojima je tvoj post  govorio.

 

Khm...

 

JHA6HH3KLRA6PMGUE4TIQPKKFY.jpg

Edited by zorglub
Link to comment

@ Zoroglub

Tačno je, 44000+ ali zbirno od modela 170 do modela 172 RG , ukupno preko 20 podvarijanti i modifikacija koje uključuju taildragger, nosewheel i retracting gear verzije, različite motorizacije i varijante trupa i repa.
Ne nađoh tačan broj za bazični , najviše proizvođeni model 172 Skyhawk , verujem da premašuje broj AN-2 , tako da, u pravu si, previd...

Link to comment

Brukate se tu i jedan i drugi :D:

Polikarpov-Po-2-Kukuruznik-S5-MAY.jpg

Поликарпов По-2, ili, ako cemo po propisu У-2, nadimcima se broja ne zna, od Kukuruzara pa na dalje, sve do zasluzene NATO oznake Mule, jer je i ratovao, itekako, na stranu sto je radio sve sto se da i ne da zamisliti kada su avioni u pitanju...

Tesko da dostize brojke ovih koje ste pominjali, ponajpre spada u kategoriju broja im se ne zna, ali se ceni da je mozda dohvatio i svih 40,000 primeraka i to sa minimalno, prakticno bez ikakvih modifikacija od kako je poceo da se proizvodi, neke tamo 1929...

Tek, ako iko ikada bude pravio neki postenitm avionski Hall of Fame, grdno ce se ogresiti ako ovaj avion ne stavi u prvu postavu.

I to svetsku.

Link to comment

Dok ne nađemo bolji izvor, Cessna i dalje vodi. Tako da... :tongue:

 

PS: Mada i brojke nekada ne govore sve - kao laiku, zanimljivo mi je koliko ima uticajnih i od strane posade i korisnika voljenih aviona koji nisu dočekali ni približni komercijalni uspeh, poput DHC-3 npr.

Edited by zorglub
Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Сокаци i ћорсокаци velicine:

hindenburg-747-comparison.jpg

LZ-129 Hindenburg, Luftschiffbau Zeppelin GmbH i Boeing 747.

Moze i 1 veci:

2pcr81as4lr31.png

LZ-129 Hindenburg, Luftschiffbau Zeppelin GmbH i Ан-225 Мрия

Моze i 1 cuvena ladja, Titanic, naravno:

 titanic-hindenburg-comparison.jpg

 

Ostalo nije za uporedjivati.

Ili, nije bas sasvim:

hindenburg-dining-room006.jpg

Restoran o kome u avionima jos dugo, ako ikada nece biti ni govora...

hindenburg-promendade.jpg

Promenada za setnju i razgledanje...

lz-129-hindenburg-salon.jpg

Salon za caskanje i pusenje u ta nezdrava vremena...

inside-hindenburg.jpg

Pilotska kabina za praaaaave pilote...

d38ff.jpg

Kabina za spavanje sa sve tusem...

 

CERWS0.jpg

Motori u koje mehanicari mogu da udju i dok se putuje ne bi li na miru obavili sta treba.

Sta vise: Daimler-Benz, snage 1,200 KS, pa jos dizel, sto ce reci bez mnogo brige o tezini, a snage o kojoj u to vreme nisu mogli ni da sanjaju cak i najratoborniji avioni...

 

70 putnika...

I - od Frankfurta do Njujorka, tako - 3 dana.

Brzinom od, pa tako, 100-ak km/h, sad dal' leteci, dal' ploveci...

 

Ne racunajuci Prvi svetski rat i - ratovali su:

K-class-blimp.jpg

Doduse, poprilicno razliciti, bez kosturatm poput ovih gore, ali i nezapaljivi, punjeni helijumom umesto vodonikom dozlaboga opasnim, koji ih je i pokopao...

I nije da se nisu istakli: jurili su podmornice, nisu ih se bas ispotapali, ali su ih itekako terali motajuci se priobaljem Amerike, oko Gibraltara...

Jedan je cak i nastradao, namestio se...

Nisu, velicinski bili nesto, duzine tako, kao B747 otprilike, koji metar vise ili manje...

Jedva 100 km/h, ali zato u vazduhu skoro 2 dana...

Njih oko 150, ovog puta Goodyear, tacnije Goodyear Zeppelin Corporation, ostatak od predratne namere da se radi dalje...

 

I, nisu jos mrtvi:

p07t6bcp.webp

 

Za sada jos samo kao koncepti, po neki patuljasti model ali su mogucnosti bogami - narocito sto se tereta tice - ogromne, tolike da ih avioni dostici nece pa da zive jos 100 godina...

Obaska jos vece mogucnosti za sve novotarije glede eco friendly novotarija, mnogo vece upotrebljivosti i nezavisnosti od ogromnih aerodroma...

Tek, ko ce ga znati...

  • +1 2
Link to comment

Zanimaju me komentari poznavalaca (JMS npr.) Ovo mi lici na prilican rizik po zdravlje (i bez obzira na koronu, a i sa obzirom)... Posebno za nas koji obicno letimo po 22 sata iz 2 komada.

 

highCO2.png

 

high-CO2-2.png

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...