Jump to content
IGNORED

Blogovanje kapitalizma


Buck Naked

Recommended Posts

Mislim da se zakuvalo nešto vrlo slično kao i 365 lepih dana, sa sličnim (ako ne i istim) akterima. Vreme je objavilo tekst..Blogov kolac za radničku klasu..a ja naučio da se ta tviteraško/blogeraška zajednica počela obračunavati ne samo sa nagrizajućim pesimizmom, nego i sa ružnim, prljavim i zlim radnicima. Koji, izgleda, rade za njih, dok oni bloguju, tvituju i retvituju. Ne znam, jebiga, da li je to ovde ispraćeno, ali je neki Mađar uzeo da piše o tome da nikad ne bi uposlio ženskinju u blaženom stanju, pa se ovdašnja blogerska zajednica nadovezala. Pre svega izvesni Minić, osnivač dobro znanog Bureka:Zašto ne vredite onoliko koliko mislite?Greatest shits su gadosti poput:

Prečesto čujem kako poslodavci izrabljuju svoje radnike ili imaju nekorektan odnos prema njima. Ok, neka to bude tako, to njega čini kretenom. A znate li zašto to radi? Zato što može. A zašto može? Zato što ste nebitni, zamenjivi. To njegove postupke ne čini prihvatljivijim, ali vašu poziciju mnogo objašnjava. Ona je vaša i samo vaša odgovornost i krivica. Vi ste ti koji ste sebe učinili potrošnom robom. Vaša je krivica što u igri karata vi nemate nijedan štih, već morate da trpite.
A ima i oldschool eugenike:
Tužno je da žene od 55 godina u Maksiju rade za 20.000 na kasi ceo dan, ali još je tužnije da neko u 55 godina nije sebi stvorio mogućnost za alternativu. Nisu svi sposobni i ne mogu svi da se prilagode, ali u svim situacijama kada se zakoni prirode vrate na snagu na kratko, najslabiji najebu, pa tako i ovde.
Poenta je da tekst valja pročitati, sablazniti se, okupiti ruralnu gerilu i razbucati mu njušku, što je Vreme valjda pokušalo na svoj način. A sada po socijalnim mrežama vidim njihovo sablažnjivanje nad commie style tekstom u Vremetu. Mogla bi i integracija topića sa 365 lepih dana, jer mislim da su to isti ljudi, ili sjedinjavanje na neko od mnogobrojnih mesta gde se bistri taj kapitalizam u shvatanju ovdašnjih kreatura sa viškom novca i blogosfernog vremena, al to je već do moderacije. Poenta je da ja stvarno nisam znao da postoji ta dobro uvezana zajednica PRova, malih preduzetnika, najbeljih okovratnika, koji će braniti kapitalizam do poslednje kapi radničke krvi, jerbo sam iz provincije pa to ovde ili nije stiglo ili se to samo ja bavim jebavanjem studenata u slonovoj kuli od naučne kosti. Za one katalaksičare sam znao, a ovo je valjda neka druga ekipa, a sve me je to nekako dubinski isfrustriralo, pa delim. Edited by Buck Naked
Link to comment
  • Replies 253
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    43

  • Аврам Гојић

    27

  • kim_philby

    25

  • rajka

    23

Pa i ja sam nekako pomislio na American Psycho, kao i da je moderacija ovde jebeni zen, kada se uporedi sa stavovima ovog veselog bureklije. Uzgred, mislim da je tekst u Vremenu savršeno ispravan

Međutim, poslednji događaji na blogerskoj sceni u Srbiji, sa sve pratećim reakcijama i komentarima, pokazuju nešto mnogo važnije: ona teorija po kojoj je jedan od glavnih problema ovog društva devastacija srednje klase, ako je ikada i bila tačna, više nije. Nove tehnologije, nova zanimanja i profesije stvorili su nove mogućnosti na kojima je iznikla jedna nova srednja klasa mladih preduzetnika, stručnjaka i menadžera koji su se sopstvenim sposobnostima i radom izborili za određeni kvalitet života i društveni status. U uslovima ekonomske krize taj status je svakako ugrožen, pa su ovakvi blogovi i uvrede iznete na račun zaposlenih zapravo reakcija na frustraciju izazvanu pokušajima da se u Srbiji posluje istovremeno legalno i uspešno. Pravi problem ove nove srednje klase leži na drugom mestu, u principima po kojima funkcionišu. Jer, u njihovom svetu profit je jedino merilo vrednosti (što pokazuju komentari u kojima se veliča ekspanzija kineske ekonomije, bez obzira na sve druge mane tog društva), a još više uznemirava to što se uspeh, inače individualna i prilično efemerna kategorija, postavlja za objektivnu vrednost koja se opet meri samo i jedino – zaradom. Tako shvaćen kapitalizam daleko je od zapadne varijante koja je navodno nekakav uzor mladim privrednicima, već više liči na onu brutalnu dikensovsku verziju.
Edited by Buck Naked
Link to comment

Izgleda da ima sve više onih koji veruju da svi mogu da budu uspešni preduzetnici, samo da to hoće (samo me zanima na šta bi svet ličio u tom slučaju). A kad neće, ko ih jebe.

Link to comment

izgleda visoka ponuda radne snage dovela do pada njene cene pa se ovaj nalazi u nadmocnoj poziciji koja se pre ili kasnije moze promeniti na njegovu stetu; izgleda da je i prefrigan pa ovakvim tekstovima salje poruke svojim (potencijalnim) zaposlenima

Link to comment

Pazi, meni bi bilo interesantno razmisliti da li je to, ono, univerzalna ili istorijska (partikularna) stvar. Da li se i 2012. tako oseća i neki CEO na Zapadu ili je odnos prema zaposlenima kao prema roblju za zapadna društva stvar istorijske prošlosti. Ne mislim na realnost, naravno da mnogi radnici tamo žive u ropskim uslovima, nego na percepciju tog kapitaliste sa fotke za Monopol. Da li je njega danas blam da napiše tako nešto, a onog Mađara i ovog Srbina to nije blam, jer se ovde tek zakuvava spomenuti dikensovski kapitalizam. Ili bi ovaj majstor sa bureka našao savršenog istomišljenika svuda gde ima kapitalizma. Eto tako neke stvari meni padaju na pamet osim napalma.

Link to comment
Pazi, meni bi bilo interesantno razmisliti da li je to, ono, univerzalna ili istorijska (partikularna) stvar. Da li se i 2012. tako oseća i neki CEO na Zapadu ili je odnos prema zaposlenima kao prema roblju za zapadna društva stvar istorijske prošlosti. Ne mislim na realnost, naravno da mnogi radnici tamo žive u ropskim uslovima, nego na percepciju tog kapitaliste sa fotke za Monopol. Da li je njega danas blam da napiše tako nešto, a onog Mađara i ovog Srbina to nije blam, jer se ovde tek zakuvava spomenuti dikensovski kapitalizam. Ili bi ovaj majstor sa bureka našao savršenog istomišljenika svuda gde ima kapitalizma. Eto tako neke stvari meni padaju na pamet osim napalma.
A propo ovog komentara mi je zanimljivo kako se kod nas zapatilo (valjda jos iz vremena SFRJ) opste misljenje kako se na zapadu bas radi robovski i do poslednjeg izdisaja snaga. Mozda ti utisci datiraju jos iz vremena nekvalifikovanih gastrabajtera a verovatno su i deo ideoloske naobrazbe u SFRJ.U vremenu `radio ne radio...` je moguce rad na zapadu izgledao preteran.Svejedno, sindikati su svuda u jadnom stanju, ali u Srbiji su potpuno disfunkcionalni, a radnicka prava de facto nezasticena. U poredjenju sa tim istim zapadom u vecini slucajeva se u Srbiji radi vise ili makar isto uz daleko losije uslove. Jer danas na `zapadu` em ima vise regulacije nego u Srbiji em se ta regulacija vise sprovodi nego u Srbiji. Odatle proizlazi da u proseku radnik em ima veca prava em su mu opsti uslovi bolji (ovo ne uzimajuci u obzir standard zivota vec samo uslove rada). Kada uzmemo u obzir zaradu onda to postaje ekstremna prica gde se u nekim zemljama prosecno nominalno za dan zaradi koliko u drugima za godinu. A i kada se uzme realna zarada (koja reflektuje troskove zivota) opet su razlike ekstrem. Edited by noskich
Link to comment
Pazi, meni bi bilo interesantno razmisliti da li je to, ono, univerzalna ili istorijska (partikularna) stvar. Da li se i 2012. tako oseća i neki CEO na Zapadu ili je odnos prema zaposlenima kao prema roblju za zapadna društva stvar istorijske prošlosti. Ne mislim na realnost, naravno da mnogi radnici tamo žive u ropskim uslovima, nego na percepciju tog kapitaliste sa fotke za Monopol. Da li je njega danas blam da napiše tako nešto, a onog Mađara i ovog Srbina to nije blam, jer se ovde tek zakuvava spomenuti dikensovski kapitalizam. Ili bi ovaj majstor sa bureka našao savršenog istomišljenika svuda gde ima kapitalizma. Eto tako neke stvari meni padaju na pamet osim napalma.
Mislim da je razlika u tome što zapadni CEO to ne bi smeo tako otvoreno da napiše, ali odnos prema radnicima se ne razlikuje značajno.
Link to comment
Ma okej, nemam ja pojma kakva je zapadnjačka realnost, a i svakako zavisi i šta i gde se radi (što generalizacije ne čini nemogućim), rekoh da je meni interesantnija percepcija. Da li je blog poput tog moguć napolju, kao sistemska stvar, a ne incident? Mada, jebeš Zapad i komparaciju. Odakle ovde dobro uvezana ekipa 30-something likova koji se svi međusobno razumevaju u stavu da su (njihovi) radnici jedna stoka neopevana i, ako nisu uspeli, ko ih jebe, treba ih satirati?Da li je to univerzalna stvar? Sebe vide u ulozi mrava koji kenja cvrčku što je tamburao? Osveta štrebera sa "zašto nisi više učio?" stavom? Ili su to jednostavno loši, zli ljudi, a došli su do neke pare i znaju da koriste tviter za razliku od mene. Meni je fascinantno "šta je to u ljudskom biću" pa ga tera da napiše takve gadosti?Mislim, ovo vrišti na psihologizaciju, ovog je neko jako tukao kad je bio mali, pa kad piše ovakve stvari:
(ja sam) dovoljno ostvaren (jer, istini za volju, imam čime da se pohvalim) i dovoljno upućen (jer, uprkos svemu, uspešno poslujem već dosta godina u nazad i od nule sam, ovde, napravio nešto).
Sad da ja udavim, stari Marks bi rekao "ništa neobično", došli su do svog srednjeklasnog položaja i ne vide dalje od ideoloških cvikera na nosu. Imaju neko sitno preduzećeto (vlasništvo nad sredstvom za proizvodnju PR magle), lagodniji život, pa ga u blogovima brane svim sredstvima, po cenu bezumne stokizacije ljudskih bića. Drugim rečima, naravno da će poput Spensera laprdati da "opstaju najsposobniji", jerbo je to ideologija koja njima odgovara. Hehe, Marks & Spenser. Edited by Buck Naked
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...