Jump to content
IGNORED

Ruska, sarma, pečenje i "milion"


Аврам Гојић

Recommended Posts

Pa što ne ukiseliš par glavica? Skroz je izi... Ne moš' da stigneš do novaka, al' do serbske garant...
Kako ? Kako se bira kupus za kiseljenje :blush: ? I gde da ga kiselim, u garazi ce da se smrzne u kuci mislim da je vruce?
Link to comment

Imam u zamrzivaču jednu poveću ćurku (recimo 6-7 kg) i nemam pojma kad i kako bi je spremio. Možda je ovo prava prilika, a sve što znam o pečenju iste je ono što sam video od Mr. Bean-a.Dakle zanima me sve, koliko ranije da je izvadim iz zamrzivača, da li da je držim u nekoj marinadi, šta mi od začina i sastojaka treba, koliko dugo se peče, čim da je polivam da ne bude suva...

Link to comment
Kako ? Kako se bira kupus za kiseljenje :blush: ? I gde da ga kiselim, u garazi ce da se smrzne u kuci mislim da je vruce?
Ništa lakše od kiseljenja kupusa, dovoljno je da odeš kod nekoga ko to već radi i pokapiraš sve fazone vrlo brzo. Garaža je ok, ne bi trebalo da se smrzne zato što ima dosta soli u rasolu. Kupus treba da ima tanke listove, glavice bi trebalo da budu čvrste i dobro očišćene da se ne bi kasnije pokvario u procesu kiseljenja. Treba ga očišćenog poređati u buretu, dobro posoliti i naliti vodom. Takođe ga treba pritisnuti rešetkom i nečim težim (kamenom ili balončetom npr.) da ne pluta u vodi. Treba ga pretakati prvih nedelja (jer so spadne na dno bureta ili kace). I to je to, vrlo lako. Edited by slow
Link to comment

Ma jok, u gajbi je taman (ako pričamo o ovoj brzoj varijanti), i treba da bude toplo, da bi se brzo ukiselio.Možeš da kiseliš svašta, nemoj preterano da te muči dilema "koji kupus" - ja sam kiselio i crveni, i neki skroz vazdušasti, sve je ok, jer ga ne čuvaš preko zime - ideja je da se ukiseli za 7-10-15 dana, i da se potroši za dve sarme/podvarka/salate.Uzmeš plastičnu kanticu sa poklopcem, valjalo bi da se što bolje zatvara jer brzo počne da se "čuje" po kući. Najbolje je ono malo burenca sa poklopcem "na šraf".Unutra uguraš kol'ko stane glavica, prostor popuniš polutkama, četvrtinama, kriškama odgovarajuće veličine. Ja nikad nisam kiselio više od 5 glavica (tri cele i dve da popune prostor). Bitno je da sve tesno naguraš u kanticu. Možeš da ubaciš i oljuštenu cveklu.Prokuvam tri litra vode sa 100gr soli. Kad je voda mlaka - sunem je u kantu. To u mom slučaju bude taman da prekrije kupus - ako ti treba još vode, to je otprilike odnos vode i soli - 3:1.E, da, umal' da zaboravim: pre sipanja vode, pospeš kupus sa jedno tri supene kašike kukuruznog brašna (ne palente, nego baš brašna, onog sitnog). To ubrzava fermentaciju.Na vrh stavim veliki plitak tanjir naopako, pa na njega nešto teško (porodični kamen za pritiskanje kupusa :D )Zavrneš/zatvoriš dobro i to je to. Nema jebavanja sa pretakanjem rasola, ako ti sve dobro dihtuje, možeš tu kantu/burence da malo "promućkaš" svaki ili svaki drugi dan. Posle 5-6 dana kupus je već blago kiseo, posle 10ak je pravi za sarmu.Ja sam ovo usavršio u Brazilu jednog Božića, u sred njiovog leta, u zavisnosti od temperature, stepen kiselosti će malo da varira, ali to je u biti to....

Link to comment
Kako ? Kako se bira kupus za kiseljenje :blush: ? I gde da ga kiselim, u garazi ce da se smrzne u kuci mislim da je vruce?
kupus treba da bude srednje velicine, cvrst.recept za brzo kiseljenje kupusa, za 2-3 dana:ostrim nozem izdubi koren, pa u rupu sipaj vrelu vodu. to sluzi da se lakse odvoje listovi, prakticno ce glavica sama da se raspadne. stanji listove obrezivanjem zila koje se nalaze na sredini listova.poredjaj ih u posudu pa nali vodom da, kad ih snazno pritisnes, budu pokriveni vodom. sad tu vodu izlijes, zagrejes i dodas joj i 2-3 dl nekog sirceta. nali listove jos vrelom vodom, poklopi nekom resetkom ili tanjirom i stavi neku kamencinu odozgo. ako nemas kamen u koji si sigurna da se nece raspasti od kiseline, uzmi neku vecu teglu i napuni je vodom ili necim drugim teskim. na sobnoj temperaturi, kiseo je za dva dana. nije bas kao pravi, ali za sarmu je odlican. ne skodi da turis i koji list lovora i tanko narezanu cveklu, ali nije neophodno.obrati samo paznju da se ovaj kupus ne soli, regulisi kolicinu soli kod kuvanja.moze i za samo jedan dan da se ukiseli, ubacis samo i jedan komad hleba medju listove. sad, naravno da nije da se jede kao salata, nema ni rasola, ali ako vec nemas turske prodavnice, ...edip:bolji, naravno, historianov metod, ali za par nedelja tek bude kiseo
(porodični kamen za pritiskanje kupusa :D )
:Hail: Edited by aram
Link to comment

Recept za kiseli kupus na brzaka: otici do najblizheg supermarketa, naci frizhidere sa rasladjenim namirnicama, potrazhiti zhuto zelenu ili providnu kesu sa glavicom kupusa na njoj, tu kesu staviti u korpu i pravac na kasu. (samo obratiti paznju da je u kesi cela glacica a ne ribanac).

Link to comment
Hvala :Hail::heart: si Nego jel treba 100 gr soli ili 1kg. Ako je 3 litra vode a odnos vode i soli je 3:1 zar ne treba da bude 1 kg soli ili ja slabo stojim sa matematikom :blush: ?
:lol: Sa matematikom stojiš bolje od mene, evidentno :lol: 100 grama na tri litra vode! U mojoj glavi se to zove 3:1 :isuse: I sve ove druge varijante rade, nema tu mnogo mudrosti, vremenom ukačiš šta ti najbolje leži...Moja tašta redovno renda kupus u malu kanticu od 3l i pravi kiseli kupus za salatu. Bude gotov za 7 dana max...
Link to comment
Recept za kiseli kupus na brzaka: otici do najblizheg supermarketa, naci frizhidere sa rasladjenim namirnicama, potrazhiti zhuto zelenu ili providnu kesu sa glavicom kupusa na njoj, tu kesu staviti u korpu i pravac na kasu. (samo obratiti paznju da je u kesi cela glacica a ne ribanac).
Aa, puni svedski supermarketi zuto-zelenih kesa <_<
Link to comment
u oslu
je l nosis i svoj alko? nisam maliciozna, nego me zanima da l se nesto promenilo otkad sam ja davno bila u norveskoj, kad je svako donosio svoj alkohol, ili je to mozda tada bilo, jer su svi bili studenti, a sad ko ostvareni ljudi mogu da kupe alko za goste?ja za ng tradicionalno nista. Edited by darling
Link to comment

E pa tacno cu da ukiselim kupus . Imam jedan kamen (bez zezanja) koji mislim da ce bas da bude dobar za tu svrhu stiskanja kupusa, treba samo da ga dobro izribam. Kanticu tj burence treba isto da kupim kao i kupus. Inace imam , kupujem neki vec ukiseljeni svabski ili poljski kupus u prodavnici, u tegli koji je sitno seckan i od njega pravim podvarak, ali sarma je sarma :wub:

Link to comment
E pa tacno cu da ukiselim kupus . Imam jedan kamen (bez zezanja) koji mislim da ce bas da bude dobar za tu svrhu stiskanja kupusa, treba samo da ga dobro izribam. Kanticu tj burence treba isto da kupim kao i kupus. Inace imam , kupujem neki vec ukiseljeni svabski ili poljski kupus u prodavnici, u tegli koji je sitno seckan i od njega pravim podvarak, ali sarma je sarma :wub:
paznja sa kamenjem za kupus!ima nekih koji puste boju, pa sve upropaste (obicno ono kamenje koje nije mnogo tvrdo, koji se koriste za ograde i ukrase)u mojoj familiji se cuva jedan 'oblutak' od 4-5kila :)
Link to comment
  • renne pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...